|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E marte, 18 nėntor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Robertson gjatė vizitės lamtumirėse tha se Kosovė tha duhet tė pėrmbushė standardet deri nė gjysmėn e vitit 2005

 • Nga konferenca pėr gazetarė nė Prishtinė e lordi Xhorxh Robertson

 • Ministrat e jashtėm tė BE-sė thanė se Kosova dhe populli i saj e kanė vendin nė Evropė

 • Mek Shejn: Kosovarėt tė marrin pėrgjegjėsitė

 • Policia ka arrestuar tre persona dhe ka konfiskuar 100 vetura tė kompanisė "Ital beton", thotė zėdhėnėsi Ēapell

 • Kryesia e Kuvendit tė Kosovės ka shqyrtuar peticionin pėr Unionin Shqipėri – Kosovė

 • Ismail Kadare tė enjtėn nderohet me titullin Doktor Nderi i Univesritetit tė Prishtinės

 • Tė enjtėn serbėt nė Mitrovicė do tė kėrkojnė kthimin e ushtrisė dhe tė policisė sė Serbisė nė Kosovė

 • Vetėvrasjet dukuri me pėrmasa shqetėsuese nė Kosovė

 • Podujevė: Mbi 4 mijė nėnshkrime janė mbledhur nė peticionin pėr gjetjen rrėmbyerve dhe robėrve nga Kosova

 • Policia e UNMIK-ut ka arrestuar tė birin e pronarit tė Kompanisė italiane "Ital-Beton" nė Kosovė

 • Nė njė ceremoni rasti nė Prishtinė kanė dhėnė betimin 90 inspektorė tė rinj tatimor

 • UNHCR dėnon sulmin ndaj tė zhvendosurve serbė nė Mushtisht

 • Bashkimi i Intelektualėve Shqiptarė nė Zvicėr angazhohet pėr riaktivizimin e aksionit "Familja ndihmon familjen"

 • Presidenti Moisiu dėnoi lidhjet e politikės me krimin

 • Qeveria e Shqipėrisė do tė ngarkojė me pėrgjegjėsi individėt qė kanė vepruar nė kundėrshtim me ligjin, nė zonėn e Himarės

 • Nė Shkup po i zhvillon punimet simpoziumi shkencor kushtuar 95-vjetorit tė alfabetit tė gjuhės shqipe

 • Gjenerali Klark do tė dėshmojė nė Tribunalin e Hagės kundėr Millosheviqit

 • Tribunali i Hagės ka akuzuar ish-liderin e serbėve tė Kninit Milan Babiq pėr krime lufte

 • Solana dhe Paten kanė vlerėsime tė ndryshme pėr dwshtimin e zgjedhjeve presidenciale nė Serbi

 • Kryeministri i Luksemburgut viziton Shkupin dhe Kosovėn

 • Rexhep Meidani u tėrhoq nga gara pėr postin e kryetarit tė Partisė Socialiste

 • Kancelari Shrėder u rizgjodh shef i Partisė Socialdemokrate

 • Eshtė penguar njė atentat kundėr kryeministrit tė Holandės

 • Nga rrėzimi i njė aeroplani nė Sudan 13 vetė humbėn jetėn

 • Vriten dy izraelitė, kurse nė njė incident tjetėr plagosen shtatė palestinezė

 • Londra me masa tė mėdha tė sigurisė

 • Ofensivė e re ushtarake nė Irak

 • Dorėheqja e anėtarit tė Autoritetit tė Pėrkohshėm

 • Presidenti Bush ripohon angazhimin amerikan pėr tė mbajtur trupat amerikane nė Irak

 
  
Robertson gjatė vizitės lamtumirėse tha se Kosovė tha duhet tė pėrmbushė standardet deri nė gjysmėn e vitit 2005
 
    
Prishtinė, 18 nėntor 2003 - Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, lordi Xhorxh Robertson ka zhvilluar dje pasdite njė vizitė lamtumirėse nė Kosovė. Robertson deklaroi se Kosova duhet tė pėrmbushė standardet deri nė gjysmėn e dytė tė vitit 2005, si kusht pėr hapjen e ēėshtjes sė statusit tė Kosovės.

Lordi Robertson ėshtė takuar me kryeadministratorin e Kosovės Hari Holkerin, komandantin e pėrgjithshėm tė forcave tė KFOR-it, gjeneralin Holker Kamerhof, presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova, kryeparlamentarin Nexhat Daci dhe kryeministrin Bajram Rexhepi dhe me liderė politikė vendorė.
  
Ai tha se nga udhėheqėsit e Kosovės kishte marrė premtimet pėr ta vazhdur dialogun teknik me Serbinė dhe Malin e Zi si njėri nga standardet qė Kosova duhet tė pėrmbushė deri nė vitin 2005. Ai shtoi se bisedimet teknike duhet tė vazhdojnė, duke premtuar se nė javėn tjetėr nė Beograd do tė pėrcjell mesazhe tė njėjta sikurse edhe nė Kosovė.

Ndėrkaq, mė herėt, nė aeraportin e Prishtinės, lordi Robertson ka deklaruar se beson qė kosovarėt do t'i plotėsojnė standardet e kėrkuara nga komuniteti ndėrkombėtar, deri nė gjysmėn e vitit 2005.
 
Pėr kėtė ai u shpreh i bindur nė angazhimin e qytetarėve, tė cilėt sipas tij janė tė pėrkushtuar dhe do tė arrijnė tė pėrmbushin kėtė kėrkesė pėr hapjen e ēėshtjes sė statusit final tė Kosovės. Ai konsideron se ēėshtja e statusit tė Kosovės nuk ėshtė mė e rėndėsishme se sa pėrmbushja e standardeve, i cili figurativisht u shpreh se statusi nuk i ushqen fėmijėt e Kosovės.

Lordi Robertson qėndroi nė Kosovė sė bashku me komandantin e krahut jugor tė Aleancės Veriatlantike, admiralin Gregori Xhonson.

Robertson ka vizituar edhe fshatin Novosellė tė Mitrovicės, ku ėshtė takuar me banorė tė kėtij fshati me popullsi tė pėrzier, si dhe vizitoi shtėpitė e ndėrtuara pėr tė zhvendosurit, qė kthehen nė mėnyrė tė organizuar.

Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s me kėtė rast u bėri thirrje udhėheqėsve shqiptarė dhe pėrfaqėsuesve tė pakicės serbe nė Kosovė qė tė mbėshtesin qartė njė Kosovė shumetnike.

Ndėrkaq, pas takimit me banorėt shqiptarė dhe serbė tė kėtij fshati, lordi Robertson u tha gazetarėve se tė zhvendosurit kanė tė drejtė tė kthehen dhe se pėr kėtė duhet tė jepet njė mesazh i qartė nga udhėheqėsit politikė.

Lidhur me qytetin e ndarė tė Mitrovicė, z. Robertson tha se ka histori qė nuk mund tė kapėrcehet pėr disa muaj apo disa vjet, por siē u shpreh ai, "rojat e urės" janė larg tash dhe ėshtė vendosur njė polici shumetnike.
 
 
Nga konferenca pėr gazetarė nė Prishtinė e lordi Xhorxh Robertson
 
Prishtinė, 18 nėntor 2003 - Pas pėrfundimit tė takimit me pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės dhe me ata ndėrkombėtarė, Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, lordi Robertson mbajti njė konferencė me gazetarė.
 
Robertson tha se prania e forcave ndėrkombėtare nė Kosovė do tė vazhdojė, pavarėsisht nga arritja e standardeve dhe nga statusi i Kosovės, edhe pse mund tė ndryshojė struktura e KFOR-it, por jo edhe efektiviteti pėr ta ruajtur pėrparimin nė Kosovė dhe pėr tė garantuar sigurinė e saj.

Ndėrkaq, lidhur me rastin e zgjedhjeve tė djeshme presidenciale nė Serbi, ku shumicėn e madhe e fituan radikalėt, lordi Robertson tha se nėse serbėt duan ta ruajnė pėrparimin drejt anėtarėsisė sė Bashkimit Evropian, ata duhet tė vazhdojnė ta dėnojnė dhe denoncojnė ekstremizmin dhe gjuhėn e ekstremizmit.

Ai shfaqi shpresėn se njerėzit nė Serbi do tė mbesin tė vendosur pėr tė qenė pjesė e Evropės dhe kundėr radikalizmit ekstrem, i cili i solli kaq shumė mjerim gjithė rajonit, tha Robertson. Ai ndėrkohė porositi edhe shqiptarėt qė tė mos pėrkrahin gjuhėn e urretjes.

"Aq shumė njerėz morėn pjesė nė ēlirimin e Kosovės dhe nė pėrmbysjen e spastrimit etnik, mirėpo nėse Kosova do tė bėhej njė vend vetėm i shqiptarėve, atėherė nė do tė humbim", tha Lordi Robertson.
 
 
Ministrat e jashtėm tė BE-sė thanė se Kosova dhe populli i saj e kanė vendin nė Evropė
 
Bruksel, 18 nėntor 2003 - Ministrat e jashtėm tė Bashkimit Evropian nė takimin e djeshėm nė Bruksel thanė se zgjidhja e statusit final tė Kosovės mund tė fillojė kah mesi i vitit 2005, apo mė herėt nėse mė parė bėhet njė pėrparim i mjaftueshėm nė pėrmbushjen e standardeve tė kėrkuara nga bashkėsia ndėrkombėtare.

Nė njė deklaratė tė veēantė nga ky takim ministrat e jashtėm tė BE rikonfirmuan se qytetarėt e Kosovės shumentike dhe demokratike do ta kenė vendin e tyre nė Evropė pas zbatimit tė plotė tė Rezolutės 1244.
 
Ministrat e jashtėm tė BE-sė riafirmuan dje nė takimin e tyre nė Bruksel edhe njėherė se dialogut ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit ėshtė standardi kyē dhe element esencial i politikės sė bashkėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė tė emėruar: standardet para statusit. BE-ja nga ky takim u ka bėrė thirrje edhe njėherė tė gjitha palėve tė involvuara qė tė sigurojnė njė fillim tė hershėm dhe konstruktiv tė punės sė grupeve punuese, si vazhdimėsi e takimit tė Vienės.

Kėshilli i BE-sė po ashtu ka mirėpritur qėllimin e Hari Holkerit pėr tė caktuar udhėzimet mė konkrete pėr pėrparim nė operacionalizimin e standardeve para statusit.

BE shpreh mbėshtetje edhe pėr planin e Grupit tė Kontaktit qė nėse plotėsohen standardet, atėherė do tė fillojė ēėshtje e zgjidhjes sė statusit final tė Kosovės. Duke reafirmuar se Kosova dhe populli i Kosovės e kanė vendin nė Evropė, ministrat e BE-sė kanė nėnvizuar nė konkluzionet se BE ėshtė i gatshėm tė ndihmojė nė kėtė proces.
 
 
Mek Shejn: Kosovarėt tė marrin pėrgjegjėsitė
 
Londėr, 18 nėntor 2003 - Denis Mekshejn (Denis McShane), sekretar i Shtetit nė kabinetin qeveritar britanik, i ka cilėsuar tė drejta kėrkesat pėr bartjen e pėrgjegjėsive tek institucionet e Kosovės dhe pėr pėrbushjen e standardeve.

"Mendoj se ėshtė e drejtė ajo qė ka vendosur tė bėjė BE-ja, si edhe Grupi i Kontaktit dhe SHBA-tė, qė tė intensifikohet marrja e marrjes pėrgjegjėsive nga ana e kosovarėve. Kjo ėshtė pėr tė mirėn e tyre, qė tė pėrmbushin standardet, ta luftojnė krimin dhe, ajo qė ėshtė mė e rėndėsishme, tė hzjnė nė dialog me Serbinė", ka deklaruar zoti Mek Shejn, nė njė intervistė pėr BBC-nė.

Ai ka thėnė se Kosova ėshtė pjesė e Evropės dhe se pa njė marėveshje midis Prishtinės e Beogradit.
ANuk do tė ketė pėrparim dhe mirėqenie nė Evropė, derisa nė Ballkanin Perėndimor nuk ka njė marrėveshje rreth marrėdhėnieve ndėrmjet Prishtinės e Beogradit", ėshtė shprehur zyrtari britanik.

Mekshejn ka thėnė gjithashtu se njė Serbi demokratike do tė ndihmojė qė rajoni tė jetė i qėndrueshėm dhe demokratik.

Kėto komente z. Mekshejn i ka bėrė pas vendimit tė ministrave tė Jashtėm tė Bashkimit Evropian qė tė mbėshtesin idenė e paraqitur nga amerikanėt qė bisedimet pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės tė fillojnė kah mesi i vitit 2005 dhe pas dėshtimit tė zgjedhjeve presidenciale nė Serbi.
 
 
Policia ka arrestuar tre persona dhe ka konfiskuar 100 vetura tė kompanisė "Ital beton", thotė zėdhėnėsi Ēapell
 
Prishtinė, 18 nėntor 2003 - Zėdhėnėsi Derek Ēapell bėri tė ditur se policia e UNMIK-ut ka arrestuar tre persona dhe ka konfiskuar 100 vetura tė kompanisė "Ital beton".
 
Bėhet fjalė pėr njė britanik, njė shqiptar dhe njė italian tė cilėt po mbahen nė arrest me akuza pėr pėrfshirjen nė vjedhjen e veturave komerciale dhe dokumentim falso. Sipas policisė, shtatė nga 100 veturat e konfiskuara janė identifikuar si tė vjedhura.
 
Poashtu gjatė operacionit tė policisė ėshtė konfiskuar edhe njė kilogram drogė. Sipas zyrtarėve tė policisė sė UNMIK-ut besohet se Kompania AItal beton@ ėshtė e pėrfshirė nė vjedhjen e organizuar tė pajisjeve tė rėnda pėr ndėrtim nė Evropė. Pronari i Kompanisė "Ital beton" ėshtė arrestuar kohėve tė fundit nė Turqi dhe ėshtė ekstraduar nė Itali.
 
 
Kryesia e Kuvendit tė Kosovės ka shqyrtuar peticionin pėr Unionin Shqipėri – Kosovė
 
Prishtinė, 18 nėntor 2003 - Nė takimin e sotėm tė kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės ėshtė shqyrtuar edhe peticioni pėr Unionin Shqipėri - Kosovė, i nėnshkruar nga rreth 46 mijė qytetarė.

Anėtari i kryesisė nga radhėt e PDK-sė Hydajet Hyseni, tha se kryesia e ka vlerėsuar si tė ligjshėm peticionin, ndaj edhe procedimi i mėtejmė do tė bėhet sipas rregullave parlamentare.

Sipas Hysenit, vullneti i qytetarėve duhet ta gjejė rrugėn deri tek institucionet dhe peticioni i LPK-sė vjen si njė nga opsionet qė natyrshėm kanė qenė tė pranishme nė jetėn politike tė Kosovės. Pėrfaqėsuesi serb Oliver Ivanoviq paralajmėroi se jetėsimi i nismave qė do tė ndryshonin kufijtė, nėnkupton destabilizim tė sėrishėm tė rajonit.

Nė mbledhjen e sotme, kryesia ka vendosur qė nė rend dite tė seancės sė tė enjtes tė shqyrtohet pėr tė parėn herė njė projektligj dhe tė bėhet edhe shqyrtimi i dytė pėr dy projektligje tjera.
 
 
Ismail Kadare tė enjtėn nderohet me titullin Doktor Nderi i Univesritetit tė Prishtinės
 
Prishtinė, 18 nėntor 2003 - Shkrimtari i mirėnjohur Ismail Kadare ėshtė nderuar me titullin Honoris Causa (Doktor Nderi) nga Universiteti i Prishtinės. Ky ēmim Kadaresė do t'i dorėzohet tė enjtėn mė 20 nėntor, nė njė mbledhje solemne tė Universitetit tė Prishtinės.

Vite mė parė Ismail Kadare ėshtė pranuar anėtar korrespondent i Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės.
 
 
Tė enjtėn serbėt nė Mitrovicė do tė kėrkojnė kthimin e ushtrisė dhe tė policisė sė Serbisė nė Kosovė
 
Mitrovicė, 18 nėntor 2003 - Tė enjtėn serbėt kanė paralajmėruar organizimin e njė proteste nė Mitrovicė, nė tė cilėn, siē thuhet, pėr shkak tė sutuatės sė sigurisė, do tė kėrkojnė kthimin e ushtrisė dhe tė policisė sė Serbisė nė Kosovė.
 
Organizator i kėsaj proteste ėshtė i ashtuquajturi "Kėshill nacional serb" i veriut tė Kosovės. Gjithashtu serbėt do tė protestojnė edhe kundėr dorėzimit tė gjeneralėve serbė nė Tribunalin e Hagės.

Nė kėtė protestė janė ftuar tė marrin pjesė edhe dy ekstremistė serbė nga Beogradi - akademik Kosta Ēavoshki dhe analisti ushtarak Milan Drecun, i cili ka qenė njė nga propagandistėt kryesorė tė regjimit tė Millosheviqit nė TV e Serbisė.

Ēavoshki ėshtė edhe kryetar i njė kėshilli pėr mbrojtjen e ish-diktatorit jugosllav Sllobodan Millosheviq, i cili po gjykohet nė Hagė pėr krime lufte. Pėr momentin nuk dihet nėse serbėt kanė marrė leje pėr organizimin e kėsaj proteste dhe nėse policia e UNMIK-ut do tė lejojė pjesėmarrjen e dy ekstremistėve serbė nga Beogradi.
 
 
Vetėvrasjet dukuri me pėrmasa shqetėsuese nė Kosovė
 
Prishtinė, 18 nėntor 2003 - Nė amfiteatrin e Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Kosovės tė shtunėn u mbajt njė tribunė e hapur me temėn "Vetėvrasjet - si tė parandalohen" tė organizuar nga 4 degėt e Prishtinės tė Forumit tė Rinisė tė LDK-sė.
 
Kėtė tribunė, tė cilėn e hapi dhe i pėrshėndeti tė pranishmit sekretari i pėrgjithshėm i FR tė LDK-sė, Avni Gashi, foli pėr arsyeshmėrinė e mbajtjes sė kėsaj tribune, duke cekur 256 raste tė vetėvrasjeve vetėm prej fillimit tė vitit 2001 e deri mė sot.

Ndėrkaq, dy ligjėruesit e kėsaj tribune, dr.Skender Boshnjaku (neuropsikiatėr) dhe dr. Shefqet Krasniqi (teolog), paraqitėn pikėpamjet shkencore, pėrkatėsisht fetare nė lidhje me kėtė dukuri e cila pas luftės ka marrė pėrmasa tė njė dukurie shqetėsuese nė Kosovė. Ishte konstatim i pėrbashkėt i tė dy ligjėruesve se rruga mė e mirė e parandalimit tė kėsaj dukurie ėshtė forcimi i besimit nė zotin.

Nė pjesėn e dytė tė kėsaj tribune ligjėruesit u pėrgjigjen nė pyetjet e shumta tė tė pranishmėve tė cilat shpesh u pėrcollėn me duartrokitje tė gjata.
 
 
Podujevė: Mbi 4 mijė nėnshkrime janė mbledhur nė peticionin pėr gjetjen rrėmbyerve dhe robėrve nga Kosova
 
Podujevė, 18 nėntor 2003 - Aksioni i Kėshillit Koordinues i Asociacioneve Familjare tė Pengjeve, tė zhdukurve dhe familjeve me viktima tė luftės (KKAF) dhe Rrjeti i aktivistėve "Kosova Action Network" ka filluar para dhjetė ditėve edhe nė komunėn e Podujevės, njoftoi sot koordinatori i kėtij aksioni Latif Mehmeti, i cili tha se aksioni ka filluar me pėrkrahjen e udhėheqjes komunale.

Aktualisht nė vetėm 10 qendra janė mbledhur 3100 nėnshkrime dhe ky aksion do tė vazhdojė nė tė 68 fshatrat dhe 3 Lagjet e Qytetit tė Podujevės, thotė ai.

Ndėrkaq, Kryetari i NKMLDNJ-sė nė Podujevė Ahmet Hasani njoftoi se veprimtarėt e kėtij nėnkėshilli kanė mbledhur 1250 nėnshkrime dhe se po punohet vazhdimisht nė terren pėr mbledhjen e nėnshkrimeve pėr gjetjen e pengjeve dhe tė tė zhdukurve nga Kosova, numri i tė cilėve sipas organizatorėve tė aksionit "Tė gjithėve po na mungojnė", ėshtė mbi 3500 persona.

Aksioni pėr mbledhjen e nėnshkrimeve nė komunėn e Podujevės ėshtė duke vazhduar dhe vetėm nė ditėt e para ka rezultuar me grumbullimin e mbi 4 mijė nėnshkrimeve.
 
 
Policia e UNMIK-ut ka arrestuar tė birin e pronarit tė Kompanisė italiane "Ital-Beton" nė Kosovė
 
Prishtinė, 18 nėntor 2003 - Policia e UNMIK-ut ka arrestuar shtetasin italian, Tomas Polsel, i biri i pronarit tė Kompanisė sė njohur italiane nė Kosovė "Ital-Beton". Kjo kompani njihet nė Kosovė si firma, qė ka fituar mė sė shumti tenderė pėr asfaltimin e rrugėve.
 
Sipas njoftimeve tė fundit, Polsel ėshtė arrestuar nga policia e UNMIK-ut e cila gjatė bastisjes nė banesėn e tij ka gjetur njė kilogram drogė dhe me akuzėn pėr falsifikim dokumentash. Policia dhe gjykatėsja hetuese dyshojnė se pronari i Kompanisė "Italo - Beton" ka manipuluar me automjetet e punės.

Pronari i kėsaj kompanie aktualisht gjendet nė Itali.
 
 
Nė njė ceremoni rasti nė Prishtinė kanė dhėnė betimin 90 inspektorė tė rinj tatimor
 
Prishtinė, 18 nėntor 2003 - Para ministrit pėr Ekonomi dhe Financa tė Kosovės, Ali Sadriu kanė dhėnė dje betimin 90 inspektorė tė rinj tatimorė.
 
Nė fjalėn e rastit ministri Sadriu tha se ata duhet tė jenė syri vigjilent i shtetit si ndaj tatim-paguesve delikuentė, po ashtu edhe ndaj individėve tė papėrgjegjshėm tė cilėt arrijnė tė futen nė sistem pa pasur asgjė tė pėrbashkėt me fjalėt e shenjta tė kėtij betimi, qė ata kishin bėrė nė kėtė ceremonial.

Inspektorėt tatimorė gjatė betimit tė tyre thanė se do t'i binden ligjit dhe do t'i kryejnė detyrat e tyre pa ndonjė anim etnik, religjioz, apo racor.
 
 
UNHCR dėnon sulmin ndaj tė zhvendosurve serbė nė Mushtisht
 
Prishtinė, 18 nėntor 2003 - UNHCR Kosova dėnon ashpėr incidentin qė ngjau nė fshatin Mushtisht, tė komunės sė Suharekės, tė enjten, mė 13 nėntor 2003.
 
Hedhja e gurėve drejt tė zhvendosurve serbė gjatė vizitės "Shko dhe shiko" ėshtė sulm serioz nė tė drejtėn e tyre themelore pėr tė vizituar pronėn dhe vendin e tyre tė origjinės, e po ashtu tė drejtėn pėr kthim UNHCR merr pjesė nė mėnyrė aktive nė organizimin e vizitave "Shko dhe shiko", nė tėrė Kosovėn, qė nga viti 2000.
 
Vetėm nė vitin 2003, mė tepėr se 70 vizita tė organizuara nga UNHCR janė kryer pa ndonjė problem tė madh B nė shumė raste me pėrkrahje inkurajuese nga komuniteti pritės dhe autoritetet lokale.

Procesi i kthimit nė Kosovė ėshtė i paanulueshėm dhe UNHCR riafirmon angazhimin e vet nė tė drejtėn pėr kthim dhe mundėsinė pėr qasje nė pronėn pėr tė gjitha komunitetet, pa dallim tė pėrkatėsisė etnike, thuhet nė njė komunikatė tė UNHCR-it nė Prishtinė.
 
 
Bashkimi i Intelektualėve Shqiptarė nė Zvicėr angazhohet pėr riaktivizimin e aksionit "Familja ndihmon familjen"
 
Bernė, 18 nėntor 2003 - Nė Bernė tė Zvicrės u mbajt mbledhja e Kuvendit tė gjashtė tė Bashkimit tė Intelektualėve Shqiptarė nė Zvicėr. Duke i bėrė njė vėshtrim tė shkurtėr aktivitetit tė kėsaj shoqate, Dr. Ahmet Xhigoli, theksoi qė shkas i kėtij tubimi ėshtė mbledhja e Kuvendit tė gjashtė ku me kėtė po pėrmbyllet puna gjashtėvjeēare e shoqatės.
 
Nė vazhdim, ai, shkurtimisht bėri njė njoftim pėr rrugėn e formimit tė kėsaj Shoqate dhe pėr rezultatet e punės gjatė kėsaj periudhe. Po ashtu z. Xhigoli theksoi qė pėr kėto gjashtė vjet tė kaluara, nė kėtė shoqatė janė bėrė pėrpjekje dhe vetėmohime tė mėdha dhe janė arritur rezultate tė konsiderueshme si dhe nė masė tė madhe janė realizuar detyrat e parashtruara nė programin e saj.

BISHZ-ja, prej themelimit e deri mė tani, ka publikuar nė rreth 40 deklarata dhe reagime qėndrimet e saja lidhur me zhvillimet nė Kosovė, Shqipėri, Maqedoni, dhe nė trevat tjera shqiptare, dhe po ashtu me vėmendje ka pėrcjellė dhe ka reaguar ndaj tė gjitha shkrimeve tė pavėrteta lidhur me ēėshtjen e Kosovės tė paraqitura nė mediat zvicerane dhe mė gjėrė.

Interesim tė veēantė nė kėtė tubim nxiti edhe propozimi pėr riaktivizimin e aksionit "Familja ndihmon familjen", pėr shkak tė gjendjes akoma tė rėnduar tė shumė familjeve shqiptare nė vendlindje, ndaj edhe mbretėroi binda se tė parėt nė kėtė aksion me kontribute duhet tė jenė vetė anėtarėt e Kryesisė sė BISHZ-sė. Nė kuvend u bė edhe zgjedhje e kryesisė sė re, me qė rast pėr kryetar u emėrua Ahmet Xhigoli, kurse nėnkryetar, Sinollah Shehu.
 
Nė fund tė kuvendit me mirėnjohje u shpėrblyen, Prefekti i Kuksit, pėr kontributin e madh nė strehimin e refugjatėve nga Kosova, profesor Astrit Leka, pėr angazhimin e tij nė ngritjen e shtatoreve tė Skenderbeut dhe tė Nėnės Terezė nė disa nga metropolet evropiane. (R.R.)
 
 
Presidenti Moisiu dėnoi lidhjet e politikės me krimin
 
Tiranė, 18 nėntor 2003 - Presidenti i Shqipėrisė, Alfred Moisiu, ka kritikuar sot ashpėr lidhjet e politikės me krimin.
Gjatė prezantimit tė punės sė Inspektoriatit tė lartė tė kontrollit tė pasurive, a ka kėrkuar qė akuzat pėr korrupsion dhe pėr lidhje me krimin tė shoqėrohen me dėnime.

Presidenti Moisiu nuk e ka kursyer nga kritikat as prokurorinė. Ai ka thėnė se edhe prokuroria ėshtė treguar jo shumė aktive nė luftimin e krimit e tė korrupsionit.
 
 
Qeveria e Shqipėrisė do tė ngarkojė me pėrgjegjėsi individėt qė kanė vepruar nė kundėrshtim me ligjin, nė zonėn e Himarės
 
Tiranė, 18 nėntor 2003 - Qeveria e Shqipėrisė tha se individėt qė kanė vepruar nė kundėrshtim me ligjin gjatė zgjedhjeve poltėsuese pėr pushtetin lokal nė zonėn e Himarės do tė ngarkohen me pėrgjegjėsi.

*Qeveria Shqiptare garanton edhe njė herė opinionin publik, brenda dhe jashtė vendit, si edhe partnerėt tanė ndėrkombėtarė se, pėrsa i pėrket shqetėsimeve tė krijuara nė kėtė zonė, nė respektim tė legjistacionit nė fuqi, do tė ngarkojė me pėrgjegjėsi tė gjithė ata individė dhe struktura, tė cilat kanė vepruar nė kundėrshtim me ligjin+, thuhet nė njė deklaratė pėr opinion tė zėvendėsministrit tė Jashtėm, Luan Hajdaraga..

*Qeveria Shqiptare ėshtė nė pritje tė rezultatit pėrfundimtar dhe po bashkėpunon ngushtė me Komisionin Qendror Zgjedhor dhe me institucionet ndėrkombėtare tė specializuara, si OSBE dhe ODHIR, pėr tė dhėnė vlerėsimin dhe gjykimin e duhur+, thuhet mė tutje nė dekleratėn e z. Hajdaraga.
 
 
Nė Shkup po i zhvillon punimet simpoziumi shkencor kushtuar 95-vjetorit tė alfabetit tė gjuhės shqipe
 
Shkup, 18 nėntor 2003 - Nė Shkup, nė lokalet e Akademisė sė Shkencave tė Maqedonisė me njė simpozium shkencor po shėnohet 95-vjetori i alfabetit tė gjuhės shqipe, ku pėrpos shkencėtarėve e personaliteteve tė shumta shqiptare nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia e diaspora, mori pjesė edhe presidenti maqedonas, Boris Trajkovski.

Tė pranishmit i pėrshėndetėn kryetari i Akademisė sė Shkencave dhe Artevet tė Maqedonisė, akademik Mateja Mateski, si dhe nėnkryetari i Qeverisė sė Maqedonisė dhe krytari i Kėshillit Organizativ, Musa Xhaferi.
 
Ky i fundit tha me kėtė rast se kjo ngjarje po shėnohet nė mėnyrė mjaft tė civilizuar dhe demokratike.
Nė kėtė simpozium nė temėn: "Kongresi i alfabetit nė Manastir nė funksion tė standardizimit tė gjuhės shqipe", ku 30 punonjės shkencor lexuan kumtesat e tyre.
 
Nė konferencė shkencore u tha se Kongresi i Manastirit ka shprehur para opinionit tė huaj aspiratat properėndimore, duke dėshmuar se shqiptarėt kishin gjuhėn, historinė dhe kulturėn e tyre tė lashtė. Prandaj zgjedhja e alfabetit latin pėr shqiptarėt, ishte edhe njė dėshmi e emancipimit tė kulturės tonė.

Nė trajtesėn e tij shkencore, akademik Idriz Ajeti nga Kosova, ka thėnė se Kongresi i Manastirit pėr unifikimin e gjuhės shqipe, ka hyrė nė historinė e kulturės shqiptare.
 
Ai theksoi se Kongresi i Manastirit i frymėzuar nga idetė e mėdha tė Rilindjes nga dy alfabete, dalloi dy: alfabetin e Stambollit dhe alfabetin, qė e kemi sot.

Nė trajtesėn e tij, historiani i njohur nga Shqipėria, Kristaq Prifti thotė se kėtė detyrė madhore tė njėsimit tė alfabetit tė shqipes, historia ia ngarkoi ta zgjidhte Kongresit tė Manastirit, i cili u thirr me nismėn e Klubit "Bashkimi" tė Manastirit nė rrethana tė reja tė favorshme politike, qė u krijuan pėr lėvizje kulturore kombėtare pas fitorės sė revolucionit xhonturq nė vitin 1908 dhe pas shpalljes sė Kushtetutės turke.

Me kumtesėn e tij u paraqit edhe intelektuali dhe publicisti i shquar shqiptar, Thoma Kacori, i cili me vite jeton dhe vepron nė Bullgari.

Njėri prej organizatorėve tė kėtij simpoziumi akad. Ali Aliu ishte i kėnaqur me rrjedhėn e kėtij manifestimi pėr shėnimin e pėrvjetorit tė Kongresit tė Manastirit. "Ēdo gjė ka rrjedhė mirė. Sot filloi pjesa tjetėr e kėtij programi - pjesa shkencore, qė do tė vazhdojė punimet dhe brenda tri seancave do tė lexohen mbi 35 kumtesa", tha z. Aliu.

Po kėshtu nė Tetovė ka pėrfunduar konferenca shkencore, kushtuar 95-vjetorit tė alfabetit shqip. Historianė tė shumtė nga mbarė hapėsira shqiptare, folėn pėr rėndėsinė e Kongresit tė Manastirit dhe pėr periudhat nėpėr tė cilat kaloi kombi ynė.
 
 
Gjenerali Klark do tė dėshmojė nė Tribunalin e Hagės kundėr Millosheviqit
 
Hagė, 18 nėntor 2003 - Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali amerikan Uesli Klark do tė dėshmojė nė Tribunalin e Hagės kundėr ish-diktatorit jugosllav Sllobodan Millosheviq.

"Pėr shkak tė rėndėsisė historike tė kėtij procesi, pasi ėshtė gjyqi i parė ndėrkombėtar kundėr njė kryetari shteti, unė pranova tė dėshmoj",- tha gjenerali i pensionuar Klark, njėri nga kandidatėt demokrat pėr president tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
 
 
Tribunali i Hagės ka akuzuar ish-liderin e serbėve tė Kninit Milan Babiq pėr krime lufte
 
Hagė, 18 nėntor 2003 - Tribunali i Hagės ka akuzuar ish-liderin e serbėve tė Kninit Milan Babiq pėr krime lufte gjatė viteve '90 nė Kroaci, pėr dėbimin e popullsisė kroate dhe tė tjerėve, bėri tė ditur sot zėdhėnėsja e Tribunalit Florans Hartman.

Milan Babiq vitin e kalauar ka qenė dėshmitar i Prokrurisė sė Hagės kundėr Sllobodan Millosheviqit.
 
 
Solana dhe Paten kanė vlerėsime tė ndryshme pėr dwshtimin e zgjedhjeve presidenciale nė Serbi
 
Bruksel, 18 nėntor 2003 - Dy zurtarėt mė tė lartė tė Bashkimit Evropian pėr politikė tė jashtme, Havier Solana dhe Kris Paten kanė shprehur qėndrime tė ndryshme lidhur me zgjedhjet e dėshtuara presidenciale nė Serbi.

Z. Solana nuk ka shprehur ndonjė shqetėsim pėr dėshtimin e kėtyre zgjedhjeve, por ka porositur autoritetet serbe qė kėtė situatė ta kalojnė sa mė parė.

Mbrėmė vonė, nė njė konferencė pėr shtyp nė Bruksel, Solana ka thėnė se pėr Unionin Serbi-Mal i Zi janė mė tė rėndėsishme zgjedhjet parlamentare tė Serbisė.

Ndėrkaq, komesari evropian pėr politikė tė jashtme, Kris Paten, nuk e ka fshehur zgėnjimin e tij pėr dėshtimin e zgjedhjeve. Nė tė njėjtėn konferencė shtypi, z. Paten ka thėnė se ka pritur se votuesit serbė do tė ēmonin vlerat demokratike, tė cilat e afrojnė Serbinė me Bashkimin Evropian.
 
 
Kryeministri i Luksemburgut viziton Shkupin dhe Kosovėn
 
Luksemburg, 18 nėntor 2003 - Kryeministri i Luksemburgut Zhan Klod Junker sot me vizitėn nė Shkup e fillon njė turne ballkanike, gjatė sė cilės do tė vizitojė Bosnjėn e Hercegovinėn dhe Kosovėn.

Sipas njė njoftimi tė qeverisė sė Luksemburgut, Junker tė martėn i shoqėruar nga ministri i drejtėsisė Lyk Friden, nė Shkup do tė takohet me presidentin maqedonas Boris Trajkovski, e pastaj nė Kosovė do tė vizitojė kontigjentin paqeruajtės tė Luksemburgut nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.
 
 
Rexhep Meidani u tėrhoq nga gara pėr postin e kryetarit tė Partisė Socialiste
 
Tiranė, 18 nėntor 2003 - Ish-presidenti i Shqipėrisė Rexhep Meidani u tėrhoq dje nga gara pėr postin e kryetarit tė Partisė Socialiste. Sipas tij ai nuk mundi tė vazhdonte mėtej pasi nuk kishte barazi nė kandidim, si dhe nuk respektohej dinjiteti i gjithėsecilit.
 
Njė ndėr shkaqe e tėrheqjes nga kjo kandidaturė ėshtė edhe trysnia qė u bė ndaj nėnshkruesve tė kandidaturės sė tij pėr kryetar tė partisė, mungesa e transparencės dhe konkurrencės normale, si dhe mekanizmat bllokuese pėr kėtė garė. Ai shtoi se ėshtė edhe kundėr njė procesi ndėshkimor, qė vėrehet kohėt e fundit nė PS.

Ndėrkohė, kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama, njė tjetėr kandidat pėr postin e Partisė Socialiste, deklaroi se do tė vazhdojė fushatėn e tij nė kėtė konkurrim dhe do tė shkonte nė bazėn e PS-sė pėr tė evitur, siē tha, daljen e Partisė Socialiste nė opozitė.
 
 
Kancelari Shrėder u rizgjodh shef i Partisė Socialdemokrate
 
Bohum, 18 nėntor 2003 - Kancelari aktual gjerman Gerhard Shrėder ėshtė rizgjedhur nė postin e shefit tė partisė duke marrė 80,8 pėr qind tė votave nė Kongresin e Partisė Socialdemokrate tė mbajtur nė Bohum, ndryshe nga dy vite mė parė kur ai kishte fituar 88,6 pėr qind tė votave.
 
Ndėrkaq, sekretari i pėrgjithshėm i partisė Olaf Sholc dhe nėnkryetari Volfgang Klement dolėn mė tė humbur. Sholc u rizgjodh me njė shumicė tė ngushtė votash, kurse nė postin e nėnkryetarit tė partisė u zgjodhėn Ute Fogt dhe Kurt Bek.
 
 
Eshtė penguar njė atentat kundėr kryeministrit tė Holandės
 
Amsterdam, 18 nėntor 2003 - Policia e Holandės ka bėrė tė ditur sot se ėshtė penguar njė sulm kundėr kryeministrit Jan Peter Balkenend, duke arrestuar kah fundi i tetorit njė burrė i cili nė rezidencėn e kryeministrit u paraqit me thikė tė gjatė 20 cm.

Burri u bė i dyshimtė kur pyeste pėr adresėn e private tė shtėpisė sė kryeministrit. Zėdhėnėsja e gjykatės ka konfimuar se ai person ndodhet nė paraburgim, por nuk ka dhėnė hollėsi pėr rastin.
 
 
Nga rrėzimi i njė aeroplani nė Sudan 13 vetė humbėn jetėn
 
Kartum, 18 nėntor 2003 - Tė 13 pasagjerėt dhe anėtarėt e ekuipazhit tė njė aeroplani transportues qė ėshtė rrėzuar sot nė jug tė Sudanit, kanė vdekur nė atė aksident.

Aeroplani transportues rus "Antonov" qė fluturonte nė linjėn Kartum- Vau u rrėzua pėr shkaqe tash pėr tash tė panjohura.

Ky ėshtė aksidenti i tretė ajror nė Sudan gjatė kėtij viti. Nė tetor u rrėzua njė helikopter ku vdiqėn 20 vetė, kurse nė korrik u rrėzua Boing 737 i Sudan Airuezit, ku gjetėn vdekjen 115 pasagjerė.
 
 
Vriten dy izraelitė, kurse nė njė incident tjetėr plagosen shtatė palestinezė
 
Betlehem, 18 nėntor 2003 - Dy izrealitė janė vrarė sot afėr Betlehemit nė Bregun Prerendimor, kanė bėrė tė ditur burimet ushtarake.

Ushtria nuk e di nėse fjala ėshtė pėr njė sulm klasik apo pėr tė shtėna nga snajperi. Izraelitėt janė vrarė nė momentin kur kishin ngadalsuar makinėn e tyre, duke hyrė nė autostradėn afėr Betlehemit.

Pėr kėtė sulm askush nuk e ka marrė pėrgjegjėsinė, por ushtria izraelite thuhet tė ketė arrestuar tre palestinezė.
Nė njė incident tjetėr, izraelitėt kanė hyrė nė njė kamp palestinez nė Rripin e Gazės dhe kanė plagosur shtatė vetė, kanė njoftuar burimet mjekėsore palestineze, njofton Rojter.
 
 
Londra me masa tė mėdha tė sigurisė
 
Londėr, 18 nėntor 2003 - Janė vendosur masa tė papara tė sigurisė nė qendėr tė Londrės nė prag tė vizitės shtetėtore tė presidentit George Bush, i cili arrin sot pasdite.

Katėrmbėdhjetė mijė policė do tė jenė nė detyrė gjatė katėr ditėve tė vizitės, pothuaj tre herė mė shumė nga numri i paraparė.

Policia thotė se dislokimi i shtuar ėshtė bėrė pėr shkak tė shqetėsimeve pėr sigurinė e zotit Bush dhe mundėsisė sė prishjes sė rendit publik, meqė janė planifikuar protesta tė mėdha kundėr tij.

Kjo pėrndryshe ėshtė vizita e parė formale shtetėrore e njė presidenti tė SHBA-ve qė nga ardhja e zotit Woodrow Wilson mė 1918.
 
 
Ofensivė e re ushtarake nė Irak
 
Tikrit, Irak, 18 nėntor 2003 - Trupat amerikane nė Irak thonė se kanė vrarė njė numėr tė pėrkrahėsve tė Saddam Husseinit brenda dhe pėrreth qyteteve Tikrit dhe Bakuba.

Rreth njėqind disidentė tė dyshuar janė arrestuar.

Ofanziva ushtarake amerikane ėshtė pėrgjigje ndaj sulmeve kundėr tyre.

Aeroplanė ushtarakė, helikopterė, artileria dhe armė qė udhėhiqen nga satelitėt janė pėrdorur kundėr bazave tė disidentėve tė dyshuar.

Zėdhėnėsi i trupave amerikane, gjenerali Mark Kimmitt thotė:

"Ne po pėrgjigjemi me rezultate ushtarake, po pėrgjigjemi me armė ushtarake dhe ēdoherė kur pėrplasemi me armikun gjithnjė fitojmė dhe do tė vazhdojmė tė bėjmė njė gjė tė kėtillė derisa situata tė mos jetė e qėndrueshme", tha gjenerali Kimmitt.
 
 
Dorėheqja e anėtarit tė Autoritetit tė Pėrkohshėm
 
Bagdad, 18 nėntor 2003 - Autoritetet amerikane kanė hedhur poshtė akuzat e njė anėtari italian tė autoritetit tė pėrkohshėm tė udhėhequr nga amerikanėt nė Irak. Marko Kalami ka dhėnė dorėheqje, pėr siē thotė mospajtim me politikat e kėtij autoritetei.

Ai ka punuar nė Nasirija, ku nėntėmbėdhjetė italianė u vranė nė sulmin me bombė javėn e kaluar dhe ka theksuar se politikat e gabueshme kanė kontribuuar nė kėtė sulm.

Ai akuzoi autoritetin tė ketė dėshtuar pėr tė kuptuar kompleksitetin e shoqėrisė irakiane.
 
 
Presidenti Bush ripohon angazhimin amerikan pėr tė mbajtur trupat amerikane nė Irak
 
Uashington, 18 nėntor 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush tha se pėrfundimi zyrtarisht i pushtimit amerikan tė Irakut vitin qė vjen, nuk pėrbėn njė strategji pėr t=u tėrhequr dhe as nuk nėnkupton fundin e pranisė ushtarake amerikane nė atė vend.

Presidenti Bush foli me gazetarė gjatė njė takimi me gra udhėheqėse irakiane, dy prej tė cilave shėrbejnė nė Kėshillin Qeverisės tė Irakut, tė ngritur nga Shtetet e Bashkuara.

"Unė i sigurova kėto gra se Amerika nuk do tė tėrhiqet. Kur them 'do tė qendrojmė', kjo nuk ka diskutim. Ajo qė terroristėt duan pikėrisht tė arrijnė, ėshtė ta na dėbojnė nga Iraku para se kėto udhėheqėse tė jenė nė gjendje tė ngrenė qeverinė e tyre dhe tė jetojnė nė paqe. Dhe ne do t'ia dalim mbanė", tha zoti Bush.

Njė nga gratė irakiane qė u takuan me Presidentin Bush, ėshtė anėtarja e Kėshillit Qeverisės, Songul Chapouk, turkmene nga Bagdadi, e cila kėrkoi qė trupat amerikane tė mos largohen deri sa forcat irakiane tė sigurimit tė stėrviten dhe tė jenė nė gjendje tė marrin pėrsipėr misionin e tyre.
 

  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.