|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

U mbajt tribuna e hapur “Vetėvrasjet- si tė parandalohen”

 
 

 
Prishtinė, 18 nėntor 2003 / TN / Jeta RAFUNA - Salla e amfiteatrit tė Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Kosovės ishte e vogėl pėr t’i zėnė tė gjithė ata qė kishin ardhur pėr tė pėrcjellur tribunėn e hapur me temėn “Vetėvrasjet- si tė parandalohen” tė organizuar nga 4 degėt e Prishtinės tė Forumit tė Rinisė tė LDK-sė.
 
Kėtė tribunė e shpalli tė hapur sekretari i pėrgjithshėm i FR tė LDK-sė, Avni Gashi, i cili pasi pėrshėndeti tė pranishmit nė mesin e tė cilėve ishte edhe dr.Berim Ramosaj, kėshilltar i presidentit Ibrahim Rugova, si dhe z.Lulzim Zeneli, zėdhėnės i LDK-sė, i njoftoi tė pranishmit pėr arsyeshmėrinė e mbajtjės sė kėsaj tribune ku ai ceku 256 raste tė vetėvrasjeve vetėm prej fillimit tė vitit 2001 e deri mė sot.
 
Ndėrsa, dy ligjeruesit e kėsaj tribune, dr.Skender Boshnjaku ( neuropsikiatėr ) dhe dr. Shefqet Krasniqi ( teolog ), paraqitėn pikėpamjet shkencore, pėrkatėsisht fetare nė lidhje me kėtė dukuri e cila pas luftės ka marr pėrmasa tė njė dukurie shqetėsuese nė Kosovė.
 
Ishte konstatim i pėrbashkėt i tė dy ligjėruesve se rruga mė e mirė e parandalimit tė kėsaj dukurie ėshtė forcimi i besimit nė zotin. Nė pjesėn e dytė tė kėsaj tribune ligjėruesit u pėrgjigjen nė pyetjet e shumta tė tė pranishmėve tė cilat shpesh u pėrcollėn me duartrokitje tė gjata.
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.