|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Drejtoresha dr. Sadije Asllani-Bilalli vizitoi shtėpinė e shėndetit nė veri tė Mitrovicės

 
 

 
Mitrovicė, 18 nėntor 2003 / Hysni Syla - Zyrtar pėr informim i KK -  Drejtoresha e Drejtorisė pėr Shėndetėsi dhe Mirėqenje Sociale, dr Sadije Asllani-Bilalli, e shoqėruar nga dr Sergej Shefqenko, pėrgjegjės pėr shėndetėsi, mirėqenje sociale dhe arsim nė Njėsinė Komunale nė veri tė qytetit, tė administruar nga UNMIK-u, ka vizituar shtėpinė e shėndetit nė veri tė Mitrovicės, qė deri vonė ishte njė institucion paralel serb, jashtė kontrollit tė UNMIK-ut dhe pushtetit lokal.
 
Drejtoresha dr Sadije Asllani-Bilalli, ėshtė pritur mirė nga pėrgjegjėsi dr Bojan Iliq dhe stafi tjetėr i shtėpisė sė shėndetit dhe me kėtė rast ėshtė biseduar rreth bashkėpunimit tė ndėrsjellė me qėllim tė avansimit nė pėrgjithėsi tė shėndetėsisė nė komunė.
 
Biseda ka rezultuar me marrėveshje tė rėndėsishme pėr bashėkpunimin professional nė tė ardhmen. Pas bisedės sė sukseshme, ėshtė arritur marrėveshja qė ēdo tė dytėn javė tė mbahen takime tė rregullta profesionale midis drejtorit tė Drejtorisė pėr Shėndetėsi dhe Mirėqenje Sociale dhe udhėheqėjes sė kėtij instiucioni shėndetėsor nė veri tė qytetit, qė udhėheqėja e institucionit t’ia dėrgojė  DSHMS-sė raportet e rregullta mujore tė punės  dhe ato finansiare (pėr shfrytėzimin e mjeteve nga buxheti komunal pėr mallra e shėrbime shėndetėsore dhe pėr investime kapitale, por jo edhe ato pėr paga, sepse punėtorėt pagat i marrin nga buxhti i qeverisė serbe).
 
Poashtu, bashkėbiseduesit janė dakorduar qė kjo shtėpi e shėndetit tė funksionojė si qendėr e mjeksisė familjare, ashtu sikur funksionojnė edhe qendrat tjera tė kėtilla nė komunė, duke i respektuar rregulloret administrative tė Ministrisė sė Shėndetėsisė. Gjatė bisedės ėshtė bėrė fjalė edhe pėr pėrgaditjen e planeve dhe programeve tė punės dhe investimet kapitale pėr vitet 2004, 2005 dhe 2006.
 
Vizita e drejtoreshės dr Sadije Asllani-Bilalli kėtij institucione dhe marrėveshjet e arritura, paraqesin hapin mė tė rėndėsishėm dhe konkret deri tash drejtė integrimit tė shėndetėsisė nė komunė dhe tė qytetit nė pėrgjithėsi
 
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.