|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Anticivilizimi i Elsa Ballaurit

 
 

 
18 nėntor 2003 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
   
Duke parė hapėsirat gjithnjė e mė tė vogla tė pėrfaqėsimit tė femrės shqiptare nė tė gjitha insitucionet e brishta tė shtetit tė ri;
 
Duke pėrshėndetur tė gjitha ato gra qė janė ndier disi tė lira nė sistemin totalitarist dhe qė kanė gjetur mjaft mirė veten nė sistemin e ri;
 
Pa pasur kurrfarė ndjenje nacionalizmi "pėr kombin e zgjedhur shqiptar" por duke e parė si tė gjitha kombet e tjera me referencat e paprekshme dhe me dobėsitė e veta;
 
Duke kėrkuar paraprakisht falje qė po replikoj pėr herė tė parė me njė femėr dhe sidomos me njė tė njohur tė hershme, kėtu e 20 vjet tė shkuara; nuk mund tė mos hedh poshtė me neveri disa thėnie tė Elsa Ballaurit, poete, publiciste, kolege shtypi dhe Drejtore Ekzekutive e Grupit Shqiptar pėr tė Drejtat e Njeriut.
 
Nuk ėshtė hera e parė qė kjo zonjė dhe zotėrinj tė tjerė priren tė shpėrndajnė lajme e ndodhi qė as nuk kanė qenė nė traditėn e kahmoēme shqiptare dhe qė nuk ekzistojnė edhe nė mendjet mė delirante qė, pėr t'u bėrė tėrheqės te perėndimorėt, janė gati tė lėshojnė njėmijėenjė mufka nga mė tė pabesueshmet dhe mė ciniket njėkohėsisht.
 
Kjo zonjė qė pėrkujdeset pėr tė drejtat e njeriut jo nė formė QENDRE por tip GRUPI ka pohuar se shqiptarėt e kanė traditė shitjen e fėmijėve, madje shifrat e tregtimit tė qenieve njerėzore janė disafish mė shumė se ēfarė japin "pėr akaparim fondesh" edhe shumė organizata jofitimprurėse vendase dhe tė huaja nė Shqipėri. Po a mund tė thuhet se nė ē'ninullė, nė cilin tekst tė vjetėr, nė ēfarė memuari, nė ē'antologji, nė ē'libėr qoftė edhe antishqiptar gjendet ky mashtrim i madh?!
 
Njėsoj si pėr tregtimin e fėmijėve, zėra tė tillė janė gati tė lėshojnė shifra pa hesap pėr prostitutat qė po trondisin metropolet perėndimore, pėr mafiozėt super tė rsrezikshėm qė janė bėrė shqetėsimi numėr njė i Interpolit dhe i policisė europiane, pėr miliardat e drogės, pėr rrjete kamorriste nga mė tė sofistikuarat dhe tė tjera tė kėsaj natyre.
 
Nė njė shoqėri tė hapur siē ėshtė edhe Shqipėria, nė njė shtet qė ka vėshtirėsi tė ngrejė insitucione tė qėndrueshme, nė njė bashkėsi qė vjen pas njė shtypjeje tė egėr totalitare - natyrisht qė dukuri tė tilla janė prezente, por kurrsesi nė shifrat alarmante qė pėrcjellin kėmbėngulshėm ojq-istat autoktonė dhe tė huaj qė janė instaluar nė vendin tonė.
 
Pa u ndalur nė kėto shifra alarmante, pa hyrė edhe nė zellin e pashterrshėm tė kėtyre individėve dhe grupeve joqeveritare (kanė komplekse inferioriteti, ndihen tė dyzuar, janė prapavijė e qarqeve eskstremiste joshqiptare, kanė njė rreshtim tė padrojshėm antishqiptar/ anticivilizim) shifra prej 30 mijė prostitutash shqiptare nė Itali qė tė ishte e vėrtetė, duhet sė paku tė kishte njė territor dhe njė popullsi qindrafish mė tė madh se sa ka nė tė vėrtetė trualli ynė.
 
Shifra po aq tė fryra jepen edhe pėr homoseksualėt e kahershėm dhe tė sotshėm tė botės shqiptare por, pėrkundėr pėrpjekjeve qė edhe ata tė gėzojnė tė gjitha tė drejtat dhe liritė si homoeuropianėt, qė tė kenė mbrojtje nėpėrmjet kuadrit ligjor nga parlamenti dhe tė akteve nėnligjore nga qeveria, shumėsia e tyre pėrdoret pėr qėllime tė tjera.
 
Ndėrsa duhet pėrshėndetur njė biznesmen francez qė arrin tė mbėshtesė pa bujė, me dhurata financiare dhe veshje tė brendshme shoqatėn e nėpėrkėmbur dhe joaq masive tė gay-ve shqiptarė, zėrat e tjerė duke mos qenė realė dhe tė vėrtetė, cėnojnė nė temperamente tė tjera dhe krijojnė shkak pėr ndjekjen e rrugėve ligjore.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.