|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Podujevė: HABITAT-i deri nė fund tė vitit pritet tė merr vendime rreth 500 rasteve

 
 

 
Podujevė, 18 nėntor 2003 (TN) – Udhėheqja komunale e Podujevės dhe pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut u takuan sot me pėrfaqėsuesin e HABITATI-it z. Xavier  Blais. Nė kėtė takim ku ishin tė pranishėm kryetari Agim Veliu, zv. kryetari Agim Kikaj, pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut Shahzad Khan Bangash dhe An Sofi si dhe zyrtari i Drejtorisė pėr shėndetėsi dhe politikė sociale (DSHPS) Zenel Zeneli u diskutua pėr funksionimin e zyrės sė HABITAT-it nė Podujevė dhe bashkėpunimin e mėtejmė.
 
z. Bles njoftoi udhėheqjen komunale me problematikėn e lirimit tė banesave tė uzurpuara dhe procedurėn e vendosjes sė familjeve qė kanė nevojė dhe ato me kushte tė rėnda sociale, ka njoftuar zyrtari i DSHPS Zenel Zeneli. Sipas tij pėrfaqėsuesi i HABITAT-it njoftoi edhe pėr ndryshimin e procedurės sė vendosjes dhe lirimit tė banesave. “Kjo tashmė do tė bėhet nė dy mėnyra: varėsisht nga dėshira e pronarit objekti mund ti lirohet ose nėse pronari pajtohet i jep nė administrim HABITAT-it”, deklaroi Zeneli.
 
Ai tha se z. Bler i deklaroi udhėheqjes komunale se DSHPS ėshtė ndėr tė vetmet nė Kosovė qė bashkėpunon rregullisht me Zyrėn e HABITAT-it, mirėpo ai pati vėrejtje nė mospunėn e zyrės sė HABITAT-it tė Podujevės pėr ēka kėrkoi ndryshime dhe bashkėpunim nė tė ardhmen. Kryetari i komunės Agim Veliu premtoi se bashkėpunimi me HABITAT-in do tė vėhet nė baza tė shėndosha dhe se problemet rreth lirimit tė banesave tė uzurpuara do tė zgjidhen bashkėrisht.
 
Sipas z. Blers pritet qė deri nė fund tė dhjetorit HABITAT-i tė vendosė pėr rreth 4 mijė raste nė gjithė Kosovėn, rreth 500 prej tė cilave nė komunėn e Podujevės.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.