|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Podujevė: Mbi 4 mijė nėnshkrime janė mbledhur nė peticionin pėr gjetjen rrėmbyerve dhe robėrve nga Kosova

 
 

 
   
Podujevė, 18 nėntor 2003 (TN) – Aksioni i Kėshillit Koordinues i Asociacioneve Familjare tė Pengjeve, tė zhdukurve dhe familjeve me viktima tė luftės (KKAF) dhe Rrjeti i aktivistėve “Kosova Action Network” ka filluar para dhjetė ditėve edhe nė komunėn e Podujevės, njoftoi sot Koordinatori i Komiteteve tė fshatrave  dhe Lagjeve tė Qytetit Latif Mehmeti i cili tha se aksioni ka filluar me pėrkrahjen e udhėheqjes komunale.

“Aktualisht nė vetėm 10 qendra janė mbledhur 3100 nėnshkrime dhe ky aksion do tė vazhdojė nė tė 68 fshatrat dhe 3 Lagjet e Qytetit tė Podujevės”, deklaroi Mehmeti. Ai tha se ndihmesė tė madhe po japin kryetarėt e Komiteteve tė fshatrave nė kėtė aksion humanitar.

Ndėrkaq Kryetari i NKMLDNJ-sė nė Podujevė Ahmet Hasani njoftoi se veprimtarėt e kėtij nėnkėshilli kanė mbledhur 1250 nėnshkrime dhe se po punohet vazhdimisht nė terren pėr mbledhjen e nėnshkrimeve pėr gjetjen e pengjeve dhe tė tė zhdukurve nga Kosova, numri i tė cilėve sipas organizatorėve tė aksionit “ Tė gjithėve po na mungojnė” ėshtė mbi 3500 persona.

Aksioni pėr mbledhjen e nėnshkrimeve nė komunėn e Podujevės ėshtė duke vazhduar dhe vetėm nė ditėt e para ka rezultuar me grumbullimin e mbi 4 mijė nėnshkrimeve.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.