|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shefja e Zyrės Amerikane nė Prishtinė

 
 

Mersi Ris shtroi iftar pėr myftiu mr. Naim Tėrnava dhe bashkėpunėtorėt

 
 

 
   
Prishtinė, 18 nėtor 2003 / TN / B.I.K. - Sonte, nė Prishtinė nė restorantin “Vila Gėrmia” shefja e Zyrės amarikane, ambasadorja Mersi Ris, shtroi iftar pėr udhėheqjenė e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, me nė krye myftiu mr. Naim Tėrnava.
 
Nė iftar qenė tė pranishėm edhe disa kryetarė tė kėshillave tė BI si dhe pėrfaqėsuese tė Fakultetit tė Studimeve Islame tė Prishtinės dhe Medresesė sė mesme “Alaudin” tė Prishtinės, si dhe pėrfaqėsues dhe udhėheqės tė komuniteteve joshqiptarė tė besimit islam.
 
Me kėtė rast shefja e Zyrės amerikane nė Prishtinė nė fjalėn pėrshendetse u shpreh “Ky ėshtė njė rast i veēantė pėr mua qė tė ndajė kėtė darkė iftari me udhėheqėjen e Bashkėsisė Islame tė Kosovės dhe miqėt tanė nga nga disa parti politike qė pėrfaqėsojnė disa nga bashkėsitė etnike tė Kosovės”.
 
 
Nė vazhdim tė fjalės sė saj zonja Mersi Ris ndėr tė tjerat tha: “Sonte pėrreth kėsaj tovoline janė ulur besimtarėt e tri besimeve tė mėdha tė Ibrahimit-mysliman, tė krishterė dhe ēifutė, tė cilėt bashkė janė ulur nė tryezėn e bollshėme sot, ne poashtui kemi tė pėrbashkėta vlerat tė cilat Zoti i Ibrahimit ia ka dhuruar gjithė fėmijėve tė tij nėpėr mote”.
 
Ndėrkaq myftiu Naim Tėrnava ndėr tė tjerat tha: “Mė lejoni tė shpreh kėnaqėsinė dhe konsideratėn time tė lartė pėr Ju dhe shtetin qė pėrfaqėsoni, pėr kujdesin e treguar, duke na tubuar nė sofrėn e ngrohtė tė iftarit tė kėtij muaji tė bekuar tė Ramazanit nė kėtė pėrbėrje.
 
Kanė mbetur edhe pak ditė pėr ta kremtuar festėn e Fitėr-Bajramit. Gjatė kėtij muaji, besimtarėt muslimanė anekėnd botės me dashuri dhe devocion kryejnė adhurimin e tyre ndaj Allahut, duke iu lutur Atij pėr mėshirė, paqe dhe falje mėkatesh. Prandaj, ata festėn e bajramit e presin tė forcuar dhe tė pėrkushtuar pėr ta luftuar edhe mė shumė djallin e mallkuar - sinonimin e sė keqes”.
 
Fjalėn e myftiut Naim Tėrnava po e japim tė plotė nė shqip dhe anglisht.
 
 
Fjala e Myftiut Naim Tėrnava - Kryetar i Kryesisė sė BI-sė tė Kosovės me rastin e iftarit tė shtruar nga Zyra e SHBA-ve nė Prishtinė
 
E nderuara zonja Mersi Ris - shefe e zyrės sė SHBA-ve nė Kosovė!
 
Tė nderuar tė pranishėm!
 
Mė lejoni tė shpreh kėnaqėsinė dhe konsideratėn time tė lartė pėr Ju dhe shtetin qė pėrfaqėsoni, pėr kujdesin e treguar, duke na tubuar nė sofrėn e ngrohtė tė iftarit tė kėtij muaji tė bekuar tė Ramazanit nė kėtė pėrbėrje.
 
Kanė mbetur edhe pak ditė pėr ta kremtuar festėn e Fitėr-Bajramit. Gjatė kėtij muaji, besimtarėt muslimanė anekėnd botės me dashuri dhe devocion kryejnė adhurimin e tyre ndaj Allahut, duke iu lutur Atij pėr mėshirė, paqe dhe falje mėkatesh. Prandaj, ata festėn e bajramit e presin tė forcuar dhe tė pėrkushtuar pėr ta luftuar edhe mė shumė djallin e mallkuar - sinonimin e sė keqes.
 
E nderuara zonja Ambasadore,
Tė nderuar tė pranishėm,
 
Islami ėshtė fe e paqes, tolerancės dhe bashkėjetesės. Ai i fton njerėzit qė tė jetojnė nė paqe qė tė gjithė - pavarėsisht nga dallimet e tyre fetare, politike, gjinore, kombėtare e tė tjera. Nė fakt, tė gjitha fetė qė konsiderohen qiellore, e kanė kėtė platformė dhe kėtė parim, mirėpo, janė njerėzit ata qė, me vetėdije apo pa tė, duke vepruar nė kundėrshtim me vullnetin e Zotit, nė kundėrshtim me parimet e fesė sė tyre, i luftojnė tė tjerėt duke iu shkaktuar dhėmbje tė tmerrshme dhe peripeci tė shumta.
 
Ne nė Kosovė, duke agjėruar kėtė Ramazan, tė katėrtin pas luftės, nuk mundemi tė mos kujtojmė dhembjet, vuajtjet dhe peripecitė qė na u shkaktuan pikėrisht nė ditėn e parė tė Kurban-Bajramit tė vitit 1999. Mirėpo, deshi Allahu i Gjithmėshirshėm qė tė gjithė njerėzit e vullnetit tė mirė, tė merrnin njė qėndrim tė guximshėm dhe tė ndershėm, pėr ta marrė nėn mbrojtje kėtė popull tė pambrojtur, qė ishte viktimė e njė regjimi kriminel e tė papėrgjegjshėm. Ishte vendi juaj nė krye tė kėtyre popujve paqedashės, kontributin e tė cilėve nuk do ta harrojmė kurrė. Nė Kur’an thuhet: “(U lejuan tė luftojnė) Ata, tė cilėt vetėm pse thanė: ‘All-llahu ėshtė Zoti ynė!’ u dėbuan prej shtėpive tė tyre pa kurrfarė tė drejte.  Sikur Allahu tė mos i zbrapste disa njerėz me disa tė tjerė, do tė rrėnoheshin manastiret, kishat, sinagogat dhe xhamitė, nė tė cilat vazhdimisht pėrmendet emri i Allahut” (El-Haxh, 40)
 
Pėr fat tė keq, mu gjatė kėtyre ditėve tė kėtij muaji tė shenjtė, kur myslimanėt i pėrkushtohen me tėrė qenien e tyre adhurimit tė Krijuesit tė Vetėm, jemi dėshmitarė pėr krimet qė bėhen nė emėr tė Islamit nga ata qė mė sė paku janė muslimanė, ngase Islami, mbi tė gjitha, ēmon jetėn e njeriut si dhuratėn mė tė shtrenjtė tė Allahut. Viktimat e akteve tė kėtilla kriminale janė njerėz tė pafajshėm, prandaj, si tė tilla, ato akte pėr ne sa janė tė neveritshme janė edhe jonjerėzore, ato duhen dėnuar, kurse autorėt e tyre duhet ta marrin ndėshkimin e merituar.
 
Ne na mban shpresa se nė botėn qė po jetojmė, me angazhimin e tė gjithėve do tė mbretėrojė paqja, harmonia dhe stabiliteti pėr njė tė ardhme mė tė mirė pėr mbarė njerėzimin. Duke Ju falėnderuar edhe njė herė, Zonja Ris, pėr takimin nė kėtė iftar, unė lus Allahun qė gjithkund nė botė tė zotėrojė paqa dhe dashuria.
 
                                               Ju falemnderit!
Myftiu Naim Tėrnava
 23 Ramazan 1424
    18.11.2003
 

 
 
The speech of Mr. Naim Trnava Mufti of Kosova for the occasion of the Iftar  organized by US Office in Prishtina
 
Mrs  Marcie  B . Ries  Chief of Mission  US office in Prishtina
Distinguished guests,
 
Allow me to express my high sympathy and appreciation for You   and the country that you represent.
United States of America is permanently being  supportive to our small but very friendly nation. This invitation extended to us, which is apparently brining us round the “Iftar table”, spreads worm and nice feelings among all, in this holy month of Ramadan.
  
During this holy month  Muslims all over the world with love passion and devotion worship God all mighty, by praying for His mercy, peace and forgiveness.
 
For the same reason, Muslims become stronger and braver looking forward for the celebration of Al Aid al Fiter to be even more determined in the path of God all mighty They will be more determined to challenge all what is bad and evil in our road to peace and prosperity  for all mankind.
 
Dear Mrs. Ambasadore,
Dear guests,
 
Islam is a religion of pace tolerance and coexistence. It invites people to live together in peace, regardless to their beliefs, political opinions, gender or nationality.
 
As a matter of fact all religions, which are based on Devin doctrine, teach these principals.  But humans are the ones who work against the will of God, be it consciously or subconsciously.
 
It is against the will of God when they fight each other and bring harm and destruction to others.
 
This is our forth Ramadan in peace. It is very hard not to mention that Aid al Adha four years ago when we went through so much pain and sufferings  It was the first day of Aid al Adha in 1999.
 
And again, it was God’s will who inspired all peace loving nations to stand firm on our side and say stop to the terror and destruction which was devastating this part of the world
 
It was your country  on the lead of these peace loving nations. We will never forget that.
 
Allah in the Holy Quran says: “Those who have been expelled from their homes unjustly only because they said: Our Lord is
Allah. For had it not been that Allah checks one set of people by means of another, monasteries, churches, synagogues and mosques, wherein the name of Allah is mentioned much would surely have been pulled down Verily, Allah will help those who help His (cause). Truly Allah is All Strong All Mighty.”     (Al-Haj: 40)
 
Unfortunately, during these days of this particular month when Muslims are so devoted to worship God the sole creator of the Universe, we are witnessing crime and killings allegedly in the name of Islam.
 
Dear guests Islam values life and living above all - as the most precious gift from God all mighty. Victims of these acts of violence and terror are innocent people. These acts are cruel and inhuman and as such it must be condemned and the authors must be brought to the justice.
 
We hope that with the unified efforts and with a strong will and determination to win, peace and harmony will prevail.
We hope for a better future for all mankind.
 
Taking this opportunity,  I thank you very much  for organizing this wonderful Iftar which brings us together and  I pray to  God all mighty that peace and love prevail all over the world.
 
                                        Thank you!
 
Mr. Naim Tėrnava
Mufti of Kosova
 
Prishtinė, 18.11.03


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.