|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Amerika, nafta dhe mjedisi

 
 

 
     

17 nentor 2003 / "Zėri i Amerikės"

Uria nė dukje e pashuar e Amerikės pėr naftė ka qenė pėr njė kohė tė gjatė objektiv i preferueshėm i veprimtarėve tė mjedisit. Nė Shtetet e Bashkuara, konsumohen rreth 20 milionė fuēi naftė nė ditė. Japonia, e cila radhitet e dyta nė botė kėtė aspekt, konsumon pak mė pak se 5 milionė e 500 mijė fuēi nė ditė. Veprimtarėt e mjedisit kanė paralajmėruar pėr vite se nafta ndot oqeanet dhe ėshtė njė nga faktorėt e ngrohjes globale.

Ėshtė ora 22 nė njė natė tė freskėt nėntori nė qytetin e Nju Yorkut. Rreth 50 ēiklistė janė mbledhur nė sheshin Kolombo tek hyrja e Parkut Qendror. Ata vijnė kėtu tė premten e parė tė ēdo muaji, pa marrė parasysh motin, pėr tė shijuar parkun gjatė natės.

Por, sipas organizatorit tė kėtij grupi, Bill Simms, ky takim ka pėr qėllim diēka tjetėr. Ėshtė njėri ndėr disa prej veprimtarive tė organizatės ”Time’s Up”, qė u kėrkon amerikanėve tė ndalin ndotjen e ajrit nga makinat dhe kamionėt.

”Nė Amerikė vėrejmė se njerėzit blejnė bicikleta pėr defrim dhe i pėrdorin ato vetėm gjatė fundjavės. Ne po pėrpiqemi tė nxisim njerėzit qė ta bėjnė biēikletėn njė mjet tė pėrditshėm. transporti” thotė zoti Simms.

Organizata Time’s Up ka reklamuar biēikletėn si mjet transporti tė pėrshtatshėm pėr mjedisin. Por, zoti Simms thotė se pas hyrjes sė Shteteve tė Bashkuara nė luftėn e dytė me Irakun, organizatė po e reklamon biēikletėn si njė komponent tė sigurisė kombėtare.

”Pėrdorimi i biēikletės ėshtė tani njė mesazh politik sepse vendi ėshtė nė luftė, presidenti ėshtė i ndėrlikuar nė shumė ēėshtje tė naftės dhe problemi i ngrohjes globale vazhdon. Biēikleta ėshtė mjet i pastėr dhe i pėrshtatshėm udhėtimi nėpėr qytete.”

Bill Simms nuk ėshtė i vetmi veprimtar i mjedisit qė e kupton rėndėsinė e sigurisė kombėtare. Nė fillim tė vitit, organizata Rrjeti Ambjentalist Evangjelik nisi njė fushatė, duke u kėrkuar tė krishterėve tė mendonin se ēfarė mjet udhėtimi do tė pėrdorte Jezu Krishti.

Fushata theksonte varėsinė amerikane nė naftėn e importuar si kėrcėnim ndaj paqes. Menjėherė pas sulmeve terroriste tė 11 shtatorit, komentatorja Ariana Huffington ndihmoi nė pėrgatitjen e njė numėr eklamash televiziv dhe pėr gazetat, nė tė cilat ata qė pėrdorinin makina tė mėdha sportive qė djegin sasi tė madhe karburanti, quheshin si mbėshtetės financiarė tė terrorizmit.

Fushata nuk pati ndonjė efekt tė madh ndaj shitjes kėtyre lloj makinave, por zėdhėnėsi i organizatės Sierra Club, Brendan Bell, thotė se kjo taktikė ka pasur sukses nė tė kaluarėn. Ai therkson se legjislacioni i parė mbi konsumimin e tepėrt tė naftės nė Shtetet e Bashkuara nuk u miratua pėr shkak se Kongresi ishte i shqetėsuar pėr mjedisin, por pėr shkak se mendonte qė varėsia e Shteteve tė Bashkuara nė naftėn e importuar ishte faktor qė cėnonte ekonominė amerikane.

Nė vitin 1975, Kongresi miratoi njė ligj, sipas tė cilit makinat dhe kamionat duhej tė udhėtonin njė numėr tė caktuar kilometrash me njė litėr karburant. Kjo masė u mor nė pėrgjigje tė embargos sė naftės nga OPEC-u. Njė vit mė parė, Kongresi kishte miratuar ligjin, sipas tė cilit shpejtėsa maksimale pėr automobilėt u kufizua nė 88 kilometra nė orė, pasi mendohej qė kjo ishte shpejtėsi mė e efektshme pėr sa i pėrket konsumimit tė karburantit.

Mirėpo, ky ligj u shfuqizua nė vitin 1995 dhe dispozitat ligjore mbi efektshmėrinė e konsumimit tė karburanitit tė caktuara nė vitin 1975 nuk janė zbatuar qė nga viti 1985. Kjo, thotė zoti Bell, mund tė ketė ndodhur pėr shkak se amerikanėt nė vitet 80 dhe 90 nuk kanė qenė tė detyruar ta shikonin problemin e konsumimit tė naftės si ēėshtje tė sigurisė kombėtare.

Megjithatė, sipas zotit Bell, shumica e veprimtarėve tė mjedisit mendojnė se as argumenti i sigurisė kombėtare dhe as argumenti i mjedisit nuk do tė kenė ndikim tė madh nė konsumimin e karburantit nė Shtetet e Bashkuara pėr sa kohė qė ndikimi politik i industrisė amerikane tė naftės tė vazhdojė tė jetė kaq i madh.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.