|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E hėne, 17 nėntor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Holkeri tha se ka marrė mbėshtetjen e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr misionin e tij nė Kosovė

 • Udhėheqja e Vitisė reagon ndaj politizimit tė vrasjes sė djeshme nė Mogillė

 • Ministria e Arsimit ua tėrheq vėrejtjen nxėnėsve qė janė regjistruar nė shkolla pa e mbaruar klasėn e 9-tė

 • Marrėveshje midis udhėheqjes komunale tė Prishtinės dhe tri instituteve gjermane

 • Nė periudhėn 1999 - 2002, nė Bibliotekėn Kombėtare Universitare (BKU) janė keqpėrdorur mbi 61.000 euro

 • Nė Suedi u mbajt Kuvendi VI zgjedhor i Lidhjes sė Arsimtarėve Shqiptarė

 • Sot nė Kosovė arrin pėr njė vizitė njėditėshe Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Xhorxh Robertson

 • Hari Holkeri dhe Havier Solana u takuan mbrėmė nė Bruksel

 • Ministrat e jashtėm tė BE-sė nė takimin e sotėm nė Bruksel diskutojnė edhe pėr Kosovėn

 • Tė riun serb nė fshatin Mogillė tė Vitisė e vrau fqinji i tij serb

 • Nė Pantinė tė Vushtrrisė ėshtė gjetur kufoma e njė burri shqiptar

 • Gjilan: Veprimtarėt e LDK-sė mbėshtesin punėn e ekzekutivit

 • Nė zgjedhjet pėr presidentin e Serbisė kanė marrė pjesė edhe pjesėtarėt e pakicės serbe nė Kosovė

 • Nė Maqedoni vazhdojnė manifestimet e pėrvjetorit tė Kongresit tė Manastirit

 • Mali i Zi sė shpejti suprimon shėrbimin ushtarak

 • Dėshtuan zgjedhjet e djeshme presidenciale nė Serbi

 • Forcat amerikane kanė arrestuar ish-oficerin e trupave speciale irakiane

 • Ndryshim taktikash nė Irak

 • Kasetė e re nga Sadami?

 • Anan dėnon vrasjen e punonjėses sė UNHCR-sė

 • Kamerat e sigurimit turk kanė xhiruar njė nga tė dyshuarit vetėvrasės

 • Tė paktėn 6 civilė afganė janė vrarė

 
  
Holkeri tha se ka marrė mbėshtetjen e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr misionin e tij nė Kosovė
 
Prishtinė, 17 nėntor 2003 - Shefi i UNMIK-ut Harri Holkeri u kthye sot nė Prishtinė, pas njė turneu tė gjatė nė Nju Jork, Paris, e Bruksel. Me tė mbėrritur nė aeroportin e Prishtinės, Holkeri deklaroi se misioni qė ai drejton ka mbėshtetjen e bashkėsisė ndėrkombėtare, ndėrkaq ēėshtja e statusit tė Kosovės do tė diskutohet nė vitin 2005.
 
Por, sipas tij, mė parė duhet pėrbushur standardet e caktuara nga bashkėsia ndėrkombėtare e pastaj tė hapet ēėshtja e statusit.

Holkeri me kėtė rast tha se procesi i privatizimit nė Kosovė do tė vazhdojė, duke sqaruar se mė 21 nėntor bordi i AKM do tė takohet nė njė mbledhje pėr tė emėruar anėtarė tė rinj tė saj.
 
Poashtu ai tha se nė Nju Jork ėshtė bėrė analiza e parimeve tė rregulloreve aktuale tė AKM. Holkeri tha se bashkėsia ndėrkombėtare i mbėshtet kėto rregullore dhe ato nuk do tė ndryshojnė.
 
 
Udhėheqja e Vitisė reagon ndaj politizimit tė vrasjes sė djeshme nė Mogillė
 
Viti, 17 nėntor 2003 - Udhėheqja komunale e Vitisė ka reaguar ashpėr ndaj qarqeve tė caktuara politike dhe tė mediave serbe pėr politizimin e vrasjes sė djeshme tė njė tė riu serb nė Mogillė tė kėsaj komune.
 
Kėto qarqe pa kurrfarė faktesh dhe pa pritur kryerjen e hetimeve nga organet e autorizuara, qė apriori kanė akuzuar shqiptarėt, tregon qartė se ende vazhdon politika e vjetėr serbe ndaj Kosovės, tha Musa Misini, kryetar i komunės sė Vitisė.
 
Ai kėrkoi qė rasti tė zbardhet sa mė parė dhe autorėt e krimit tė dalan para drejtėsisė.

Udhėheqja komunale e Vitisė njėherit i ka shprehur ngushėllime familjes Millosheviq pėr vrasjen e anėtarit tė saj.

Siē dihet policia e UNMIK-ut dje ka arrestuar dy serbė tė kėtij fshati tė dyshuar pėr vrasjen e tė riut Daniel Millosheviq, tė cilėt i ka denoncuar vetė prindi i djaloshit tė vrarė.
 
 
Ministria e Arsimit ua tėrheq vėrejtjen nxėnėsve qė janė regjistruar nė shkolla pa e mbaruar klasėn e 9-tė
 
Prishtinė, 17 nėntor 2003 - Ministri i Arsimit, Shkencės e Teknologjisė, Rexhep Osmani, bėri tė ditur se nė shkollat e mesme private tė Kosovės, tė palicencuara nga ministria, ėshtė regjistruar edhe njė numėr nxėnėsish tė cilėt nuk e kanė mbaruar klasėn e 9-tė.
 
Ai ua tėrhoqi vėrejtjen prindėrve tė kėtyre nxėnėsve qė fėmijėt e tyre t'i kthejnė nė klasėn e 9-tė, ngase me ligjin e arsimit fillor klasa e 9-tė ėshtė e obligueshme. Njėherit, z. Osmani theksoi se ministria qė ai e drejton ėshtė e vendosur tė mbrojė ligjshmėrinė.

Gjithashtu ministri i Arsimit i njoftoi sot gazetarėt edhe pėr pėrdorimin e mjeteve tė suficitit buxhetor prej 7 milionė eurosh. Sipas tij, kėto mjete janė investuar nė pėrmirėsimin e kushteve nė Qendrėn e Studentėve tė Universitetit tė Prishtinės dhe nė zgjerimin e hapėsirės shkollore dhe nė infrastrukturėn e 35 shkollave fillore e tė mesme tė Kosovės.

Osmani bėri tė ditur se ministria, nė bashkėpunim me autorė tė teksteve shkollore dhe me shtėpinė botuese "Libri shkollor", ka pėrgatitur pėr botim disa dispensa pėr nxėnėsit e klasės sė 9-tė, tė cilat do tė pėrdoren derisa tė bėhet hartimi i teksteve pėrkatėse shkollore.
 
 
Marrėveshje midis udhėheqjes komunale tė Prishtinės dhe tri instituteve gjermane
 
Prishtinė, 17 nėntor 2003 - Nė Kuvendin komunal tė Prishtinės sot u nėnshkrua njė marrėveshje midis udhėheqjes komunale dhe tri instituteve gjermane pėr mbėshtetje profesionale nė hartimin e planit zhvillimor strategjik urban tė qytetit tė Prishtinės.

Nė emėr tė qytetit tė Prishtinės marrėveshjen e nėnshkroi Sami Hamiti, kryeshef i ekzekutivit, ndėrkaq nė emėr tė mysafirėve Rajner Grejf.
 
 
Nė periudhėn 1999 - 2002, nė Bibliotekėn Kombėtare Universitare (BKU) janė keqpėrdorur mbi 61.000 euro
 
Prishtinė, 17 nėntor 2003 - Drejtori i Bibliotekės Kombėtare Universitare tė Prishtinės (BKU), Sali Bashota, bėri sot tė ditur se nė periudhėn qershor 1999 - shtator 2002 ky institucion ėshtė dėmtuar pėr 61.355 euro.
 
Bashota thotė se njė inspektim financiar ka nxjerrė nė shesh keqpėrdorime tė shumta nė kėtė institucion gjatė kėsaj periudhe kohore dhe theksoi se nga llogaritė e biliotekės janė tėrhequr mjete pa asnjė mbulesė.
Z. Bashota tha gjithashtu se gjatė kėsaj periudhe kohore nuk ėshtė kryer asnjė obligim i bibliotekės ndaj Korporatės Elektroenergjetike tė Kosovės dhe ndaj "Termokosit".

Nsėrkaq, ministri i Arsimit, Rexhep Osmani, bėri tė ditur se ky inspektim finaciar nė Bibliotekėn Kombėtare Universitare ėshtė bėrė me kėrkesė tė kėsaj minitrie. Ai tha se raporti i kompletuar do t'u dėrgohet pėr procedurė tė mėtejshme organeve tė hetuesisė, pasi bėhet fjalė pėr shkelje tė rėnda e keqpėrdorime tė mėdha.
 
 
Nė Suedi u mbajt Kuvendi VI zgjedhor i Lidhjes sė Arsimtarėve Shqiptarė
 
Stokholm, 17 nėntor 2003 - Nė Suedi u mbajt Kuvendi VI zgjedhor i Lidhjes sė Arsimtarėve Shqiptarė (LASH), tė cilėn e udhėhoqi kryetari i deritashėm i degės Prof. dr. Bedri Paci, e ku ishte i pranishėm edhe Ministri i Kulturės, Sportit dhe Ēėshtjeve Jorezidenciale, Behxhet Brajshori.
 
Gjithashtu tė pranishėm ishin edhe shumė rektorė tė shkollave fillore suedeze, tė cilėt ndoqėn zhvillimin e punimeve tė Kuvendit Bedri Paci lexoi raportin e veprimtarisė sė LASH-it mes dy kuvendeve, raport i cili edhe pse kishte disa vėrejtje, u aprovua nga Kuvendi.

Ndėrkaq, duke folur nė kėtė Kuvend, ministri i Kulturės Behxhet Brajshori, shprehu kėnaqėsinė me rezultatet e arritura tė Lidhjes sė Arsimtarėve Shqiptarė nė Suedi, ku pothuajse 90 pėr qind tė fėmijėve shqiptarė janė tė pėrfshirė nė mėsimin e gjuhės amtare.

Kuvendi zgjodhi Kryesinė e re tė LASH-it, kurse kryetari i ri u zgjodh Beqir Sadiku.
 
 
Sot nė Kosovė arrin pėr njė vizitė njėditėshe Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Xhorxh Robertson
 
Prishtinė, 17 nėntor 2003 - Sot nė Kosovė arrin pėr njė vizitė njėditėshe Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s lordi Xhorxh Robertson. Ai do tė takohet me Presidentin e Kosovės, Kryeministrin, si dhe me krerėt mė tė lartė tė UNMIK-ut dhe tė KFOR-it.

Nė prag tė vizitės sė Robertsonit ėshtė theksuar se pavarėsisht nga angazhimet nė botė, Aleanca Veriatlantike do tė tregojė interesim pėr Kosovėn, kanė deklaruar zyrtarė tė Aleancės nė Bruksel. Kjo ėshtė vizita e fundit e lordit Robertson nė mandatin e tij, pasi nė muajin dhjetor e pėrfundon detyrėn e tij nė Aleancėn Veriatlantike.
 
 
Hari Holkeri dhe Havier Solana u takuan mbrėmė nė Bruksel
 
Bruksel, 17 nėntor 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri ka qėndruar dje nė Bruksel ku ka pasur njė takim me pėrfaqėsuesin e lartė tė Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, Havier Solana. Bėhet e ditur se nė kėtė takim ėshtė biseduar pėr pėrmbushjen e standardeve nė Kosovė qė do tė ēonin deri te hapja e statusit final.

Nga Zyra e Havier Solanės bėhet e ditur se nė kėtė takim ėshtė thėnė se misionet nė Ballkan nė shumicėn e tė cilave tash BE e ka marrė rolin kryesor duhet tė koordinohen nė mėnyrė qė tė kenė ndikim pozitiv nė njera tjetrėn, pasi qė edhe situata nė rajonin e Ballkanit ėshtė e mvarur prej njė vendi nė tjetrin.
 
 
Ministrat e jashtėm tė BE-sė nė takimin e sotėm nė Bruksel diskutojnė edhe pėr Kosovėn
 
Bruksel, 17 nėntor 2003 - Ministrat e jashtėm tė Bashkimit Evropian nė takimin e sotėm nė Bruksel do tė diskutojnė pėr situatėn nė Ballkan dhe me kėtė rast do tė miratojnė konkluzat, nė tė cilat do tė pėrfshihet edhe Kosova.
 
Siē ėshtė paralajmėruar, BE do tė konfirmojė se mbėshtet idenė e Grupit tė Kontaktit qė nė vitin 2005 tė fillojė me zgjidhjen e statusit final tė Kosovės nė rast se kosovarėt pėrmbushin disa standarde themelore.

Zyrtarėt e BE-sė kanė thėnė se presin qė viti i ardhshėmn tė jetė vit i pėrmbushjes sė disa standardeve, pėr ēka thanė ata pėrgjegjėsinė mė tė madhe do ta ketė shumica shqiptare nė Kosovė dhe pastaj nė vitin 2005 tė hapet ēėshtja e statusit pėrfundimtar nėse gjithėēka do tė shkojė sipas planit.
 
 
Tė riun serb nė fshatin Mogillė tė Vitisė e vrau fqinji i tij serb
 
Viti, 17 nėntor 2003 - Danilo Mihajlloviq nga fshati Mogillė i Vitisė ėshtė vrarė nga njė fqinj i tij serb, i cili mė pas ėshtė arrestuar, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsja e UNMIK-t nė Prishtinė. Angjela Xhozef me kėtė rast ka hedhur poshtė spekulimet e mediave serbe se Mihailoviq ėshtė vrarė nga njė grup shqiptarėsh.

"Si viktima ashtu edhe i dyshuari janė serbė, ndėrkaq kjo zonė ėshtė e pėrzier nė tė cilėn jetojnė edhe shqiptarė edhe serbėt", thotė zėdhėnėsja Xhozef, duke hedhur poshtė kėshtu spekulimet nė mediat serbe se kinse Danijel Mihailloviq ishte vrarė nga njė grup shqiptarėsh me njė plumb nė kokė, ndėrsa viktima po shkonte me traktor pėr ta punuar arėn e tij.

Zėdhėnėsja e policisė Angjela Xhozef ka thėnė se njė person e ka njoftuar policinė se vėllai i tij 21 vjeēar ėshtė gjetur i vdekur dhe mė pas ka njoftuar policinė edhe pėr tė dyshuarin, i cili ėshtė arrestuar nga policia dhe po merret nė pyetje. Ajo thotė se bėhet fjalė pėr njė mosmarrėveshje ndėrmjet bashkėfshatarėve, pasi edhe viktima edhe i dyshuari pėr vrasjen e tij janė nga fshati Mogillė i Vitisė.

Tė gjitha agjencitė serbe tė lajmeve dhe mediat e tyre elektronike gjatė tėrė ditė sė djeshme njoftonin se serbin Mihajloviq e kanė vrarė "terroristėt shqiptarė".
 
 
Nė Pantinė tė Vushtrrisė ėshtė gjetur kufoma e njė burri shqiptar
 
Vushtrri, 17 nėntor 2003 - Kufoma e njė burri shqiptar ėshtė gjetur tė shtunėn nė mbrėmje nė Pantinė tė Vushtrrisė, ka bėrė tė ditur policia e UNMIK-ut Mitrovicė. Sipas zėdhėnėses Trajsi Beker trupi i pajetė ėshtė gjetur nė afėrsi tė njė zone malore nė kėtė fshat. Nuk ėshtė bėrė i njohur identiteti i viktimės, por policia ėshtė duke hetuar rastin.
 
 
Gjilan: Veprimtarėt e LDK-sė mbėshtesin punėn e ekzekutivit
 
Gjilan, 17 nėntor 2003 - Mbledhja e fundit me kryetarėt e nėndegėve dhe aktiveve tė Degės sė LDK tė Gjilanit, e drejtuar nga kryetari Xhemajl Hyseni, temė bisede pati dy ēėshtje pėr trajtim, aprovimin e deritashėm tė ligjeve nė Kuvendin e Kosovės si dhe projektet e realizuara deri tash nga ekzekutivi i komunės sė Gjilanit, gjegjėsisht nga Shėrbimi Civil Administrativ.

Rreth pikės sė parė ata i njohu deputeti Sadudin Berisha, ndėrkaq aktivistėt e LDK-sė shprehėn interesimin rreth punės sė Kuvendit dhe kėrkuan takime mė tė shpeshta me deputetė.

Ndėrkaq rreth veprimtarisė sė deritashme tė ekzekutivit gjilanas, ata i informoi, Enver Muja, kryeshef Ekzekutiv.

Komuna e Gjilanit nė kėta dhjetė muajt e kėtij viti, ka realizuar 119 projekte nė vlerė prej afro 12 milionė euro, prej tė cilave vetėm nga buxheti i komunės janė ndarė 1 milion e 800 mijė euro, ndėrsa mjetet tjera janė siguruar nga angazhimi i komunės nė gjetjen e donacioneve, tha Enver Muja.
 
Sipas tij, infrastruktura e komuns sė Gjilanit qėndron nė krye tė listės me 52 projekte tė pėrmbushura, kryesisht nė rrugė, kanalizim, ujėsjellės, pėr tė cilat deri tash janė investuar 8 milion e 95 mijė euro. Nė arsim janė realizuar 23 projekte nė vlerė prej 1 milion e 800 mijė euro.

Nė urbanizėm dhe ambient, 21 projekte nė vlerė prej 1 milion e 167 mijė euro. Nė kulturė, rini dhe sport, 17 projekte nė vlerė prej 602000 mijė euro. Dhe, nė shėndetėsi, 6 projekte nė vlerė prej 2013000 mijė euro. Deri nė fund tė kėtij viti pritet tė realizohen edhe 70 projekte tė tjera pėr tė cilat mjetet tashmė janė ndarė, tha kryeshefi i Ekzekutivit.

Veprimtarėt e LDK-sė nga terreni, duke mbėshtetur pa rezervė punėn dhe angazhimin nė realizimin e kėtyre projekteve, kėrkuan njė pėrfshirje mė tė madhe edhe tė atyre lokaliteteve, nė tė cilat ėshtė investuar mė pak si dhe pėrkushtim tė mėtejmė nė pėrmbushjen e programit tė mandatuar nga elektorati.Ø
 
 
Nė zgjedhjet pėr presidentin e Serbisė kanė marrė pjesė edhe pjesėtarėt e pakicės serbe nė Kosovė
 
Prishtinė, 17 nėntor 2003 - Nė zgjedhjet pėr presidentin e Serbisė kanė marrė pjesė edhe pjesėtarėt e pakicės serbe tė Kosovės. Pėr kėtė qėllim nė territorin e Kosovės janė hapur dje 248 qendra tė votimit nė 19 komuna tė Kosovės. Sipas vėzhguesve procesi zgjedhor serb ėshtė zhvilluar normalisht.
 
Policia ndėrkombėtare, ka thėnė se nuk ėshė regjistruar asnjė incident, edhepse ajo nuk ishte pėrgjegjėse pėr tė siguruar vendvotimet. Megjithatė zyrtarė tė policisė kanė thėnė se ata kanė patrulluar pėrreth vendvotimeve dhe ishin tė gatshėm tė intervenonin nėse paraqitej nevoja.

Ndėrkaq, Misioni i UNMIK-ut nuk ėshtė pėrfshirė nė procesin e zgjedhjeve presidenciale serbe qė ėshtė zhvilluar edhe nė Kosovė, mirėpo as nuk e ka penguar atė. Zyrtarėt e UNMIK-ut po ashtu kanė thėnė se ky proces nuk do tė ketė ndikim mbi statusin final tė Kosovės dhe mbi kėtė bazė ata nuk shihnin ndonjė arsye qė ta pengonin atė, ka thėnė zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Sunil Narula.

Nė anėn tjetėr, pėrfaqėsuesit e Kosovės e kanė kundėrshtuar me forcė mbajtjen e kėtyre zgjedhjeve nė territorin e Kosovės, tė cilėt kanė thėnė se pengon nė radhė tė parė integrimin e pakicės serbe nė shoqėrinė e kėtushme dhe fuqizon propagandėn e partive nacionaliste serbe qė do tė bėjnė dėm nė zhvillimin e dialogut Prishtinė – Beograd
 
 
Nė Maqedoni vazhdojnė manifestimet e pėrvjetorit tė Kongresit tė Manastirit
 
Manastir, 17 nėntor 2003 - Nė Maqedoni vazhdojnė manifestimet pėr shėnimin e 95-vjetorit tė Kongresit tė Manastirit. Me kėtė rast njė delegacion nė tė cilin kanė marrė pjesė edhe kryetarėt e akademie tė shkenave tė Maqedonisė, Shqipėrisė dhe Kosovės, Mateja Matevski, Ylli Pepo dhe Rexhep Ismaili, nė qytetin e alfabetit nė Manastir kanė vendosur njė pllakė pėrkujtimore.
 
Kjo pllakė ėshtė vendosur nė hyrje tė ndėrtesės ku ėshtė mbajtur Kongresi i Manastirit nė tė cilin u bė unifikimi i alfabetit tė gjuhės shqipe.

Ndėrkaq, zėvendėskryeministri i Maqedonisė, Musa Xhaferi, kryetar i Kėshilli Organizativ tė kėtij jubileu tha se ėshtė pozitive qė qytetarėt e Manastirit treguan tolerancė dhe mirėkuptim pėr kėtė ngjarje historike tė shqiptarėve.
Tė pranishėm nė manifestimin e djeshėm nė Manastir ishin edhe anėtarėt e familjes Qiriazi, tė delegatėve tė Kongresit dhe tė pronarėve tė shtypshkronjės sė alfabetit shqip.

Ndryshe, pėr kėtė ngjarje tė rėndėsishme historike pėr popullin shqiptar sot nė Shkup nė sallėn e Akademisė sė Shkencave tė Maqedonisė fillon akademia shkencore.
 
 
Mali i Zi sė shpejti suprimon shėrbimin ushtarak
 
Podgoricicė, 17 nėntor 2003 - Nė Mal tė Zi sė shpejti do tė suprimohet shėrbimi ushtarak. Kėshtu thuhet nė ligjin e ardhshėm i cili po pėrgatitet nė marrėveshje me kreun e lartė shtetėror.
 
Presidenti malazez Filip Vujanoviq, kryeministri Milo Gjukanoviq dhe presidenti i Unionit Serbi-Mali i Zi, Svetozar Maroviq, nė njė takim kanė rėnė dakord qė tė fllojnė pėrgatitjet pėr suprimimin e shėrbimit ushtarak nė rajonin e Malit tė Zi, kėshtu qė koncepti mbrojtės nė tė ardhmen do tė bazohet nė formacionet profesionale ushtarake nė pajtim me nevojat, por edhe mundėsitė ekonomike tė Malit tė Zi, shkuan gazeta malazeze "Vijesti".
 
 
Dėshtuan zgjedhjet e djeshme presidenciale nė Serbi
 
Beograd, 17 nėntor 2003 - Zgjedhjet e djeshme presidenciale pėr tė tretėn herė me radhė dėshtuan nė Serbi. Nė votime kanė dalė rreth 40 e votuesve.
 
Befasi e madhe ka qenė kur ėshtė komunikuar se kandidati presidencial i Partisė radikale tė Serbisė, Tomisllav Nikoliqi i ka fituar 350,000 vota mė shumė sesa kandidati i koalicionit nė pushtet Dragolub Miqunoviqi, i cili aktualisht ėshtė edhe kryetar i parlamentit tė Bashkėsisė shtetėrore tė Serbisė dhe tė Malit tė Zi.
 
Siaps rezultateve preliminare Tomisllav Nikoliq ka fituar 46,6 pėr qind tė votave, Dragolub Miqunoviqi 33,1 pėr qind, Velimir Iliqi 9,3 pėr qind, dhe tre kandidatėt e tjerė, i kanė fituar mė pak se sa 3 % tė votave.

Vėzhguesit thonė se ky ėshtė dėshtim i rėndė jo vetėm pėr koalicionin nė pushtet tė DOS, por edhe pėr Partinė Demokratike. Gjithashtu edhe dy partitė demokratike tė cilat janė nė opozitė.
 
 
Forcat amerikane kanė arrestuar ish-oficerin e trupave speciale irakiane
 
Bagdad, 17 nėntor 2003 - Forcat amerikane kanė arrestuar ish-oficerin e trupave speciale irakiane, i cili dyshohet pėr organizimin e sulmeve kundėr ushtarėve amerikanė nė rajonin rreth kryeqytetit Bagdad, ka bėrė tė ditur ushtria amerikane.

Nė deklaratėn e ushtrisė thuhet se Kathim Mohamed Faris, i cilsuar si "ish-oficer i forcave speciale irakiane dhe lider i fedajinėve pėr tė cilėn besohet se ėshtė pėrgjegjės pėr sulmet me mjete shprthyeese kundėr forace tė koalicionit", ėshtė arrestuar tė shtunėn nė qytetin Habanija.
 
 
Ndryshim taktikash nė Irak
 
Uashington, 17 nėntor 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush ka thėnė se forcat amerikane nė Irak po ndryshojnė taktikat e tyre pėr t'ju pėrshtatur atyre tė armiqve. Ai tha se java kishte qenė mjaft e vėshtirė - humbje e afro 20 trupave nga pėrplasja e dy helikopterėve. Por, presidenti Bush shtoi se SHBA do tė vazhdonte tė ishte e fortė dhe do tė merrej me terroristėt.

Komandantėt amerikanė gjithashtu kanė sinjalizuar njė politikė mė agresive.
 
 
Kasetė e re nga Sadami?
 
Katar, 17 nėntor 2003 - Njė stacion televiziv, Al Arabija ka transmetuar njė mesazh nė audio qė thuhet se ėshtė i ish udhėheqėsit irakian, Sadam Husein. Zėri nė regjistrim thonte se amerikanėt kishin arritur nė njė fund pa krye nė Irak dhe bėnte thirrje pėr sulme kundėr Kėshillit qeverisės irakian tė caktuar nga amerikanėt.

Kjo ėshtė kaseta e nėntė qė thuhet se ėshtė bėrė nga Sadam Huseini qė kur ai u largua nga pushteti nė Irak.

Shėrbimi sekret amerikan ka thėnė se kasetat e mėparshme mund tė ishin autentike, megjithėse si ata dhe Kėshilli qeverisės dyshojnė se Sadam Huseini po koordinon sulmet kundėr forcave tė koalicionit.
 
 
Anan dėnon vrasjen e punonjėses sė UNHCR-sė
 
Nju Jork, 17 nėntor 2003 - Sekretari i pėrgjithshėm i KB, Kofi Anan ka dėnuar vrasjen e njė punonjėseje tė KB nė Afganistan. Ai tha se vrasja ishte e ulėt dhe indinjuese, por nuk do tė ndalonte KB nga pėrkrahja qė po i jepte popullit afgan.

Vrasja e 29 vjeēares, Bettina Goislard e cila po udhėtonte me njė makinė me shenja tė qarta dalluese tė KB ka goditur rėndė gjithė organizatėn.

Bettina Goislard kishte punuar pėr UNHCR-nė nė Ghazni pėr mbi njė vit. Kreu i UNHCR-sė, Rud Lubbers e quajti atė njė sulm tjetėr mbi punonjės tė pafajėshėm humanitarė.

Autoritetet nė Ghazni thonė se kanė arrestuar 2 persona qė ishin anėtarė tė Talebanit.

UNHCR-ja tha se do tė pezullojė aktivitetet e saj nė Ghazni dhe do tė rishikojė aktivitetin nė gjithė vendin.
 
 
Kamerat e sigurimit turk kanė xhiruar njė nga tė dyshuarit vetėvrasės
 
Stamboll, 17 nėntor 2003 - Kamerat e sigurimit turk kanė xhiruar njė nga tė dyshuarit vetėvrasės tė cilėt kryen sulmet mbi sinagogat e Stambollit, ku u vranė 23 persona, njoftuan sot burimet zyrtare.

Ministri i brendshėm turk ka deklaruar se njė nga sulmuesit mund tė njihet nė xhirimet e kamerave tė sigurimit tė veneosura nė sinagogė.

Ministri citohet tė ketė thėnė se xhirimi "nuk ėshtė aq i qartė", andaj duhet pėrmirėsuar pėr tė identifikuar sulmuesin, njofton Rojter.
 
 
Tė paktėn 6 civilė afganė janė vrarė
 
Kabul, 17 nėntor 2003 - Tė paktėn 6 civilė afganė janė vrarė kur gjatė fundjavės sė kaluar bombardoi njė aeroplan amerikan nė lindje tė Afganistanit.

Guvernatori i provinės Paktika ka thėnė se bomba ka goditur njė shtėpi dhe ka lėnė tė vdekur gjashtė civilė, nė mesin e tė cilėve ka pasur edhe fėmijė.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.