|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Dy lajme nga Podujeva

 
 

 
Qeveria komunale diskutoi draft raportin e Njėsisė sė revizionit tė brendshėm tė MEF-it
 
Podujevė, 17 nėntor 2003 (TN) – Nė takimin e sotėm tė Kėshillit tė Drejtorėve – KD tė udhėhequr nga Kryeshefi i Ekzekutivit (KE) Ejup Visoka mori pjesė edhe Kryetari i komunės Agim Veliu, zv. kryetari Agim Kikaj dhe pėrfaqėsuesja e UNMIK-ut An Sofi.
 
Nė kėtė mbledhje drejtori i Drejtorisė pėr administratė tė pėrgjithshme Hamit Shala prezantoi raportin dhjetė mujor tė punės sė DAP pėr periudhėn janar-tetor 2003 si dhe bėri disa propozime pėr rritjen e efikasitetit tė punės nė administratėn civile, si: formimin e zyrave pritėse, funksionalizimin dhe ndėrtimin e zyrave tė vendit nė bashkėsi tė fshatrave, shėrbimi avokaturės publike, ngritjen e komisionit disiplinor dhe komisionit pėr ankesa.
 
Nė mbledhjen e sotme u diskutua edhe Draft raporti i Njėsisė sė revizionit tė brendshėm tė Ministrisė pėr Ekonomi dhe Financa pėr tė cilėn referoi z. Mehmet Gashi, drejtor pėr buxhet dhe financa. z. Gashi raportoi edhe pėr  projektet qė do tė financohen  nga suficiti i buxhetit tė Kosovės pėr investime kapitale nė komunėn e Podujevės.
 
Kryetari Agim Veliu kėrkoi hartimin e strukturės sė qartė tė stafit komunal si dhe pėrshkrimin e vendeve tė punės tė secilės drejtori.
 
   
Podujevė: OSBE i prezantoi Qeverisė komunale menaxhimi e Zgjedhjeve 2004
 
Podujevė, 17 nėntor 2003 (TN) – Sot nė sallėn e Kuvendit komunal, organizuar nga OSBE u mbajt trajnimi me temėn “Prezantimi i menaxhimit tė zgjedhjeve pėr vitin 2004” ku morėn pjesė Kryeshefi i Ekzekutivit dhe 12 drejtorėt e drejtorive komunale.
 
“Qėllimi i kėtij trajnimi ėshtė informimi i krijimit tė Sekretariatit tė KQZ (Komisionit Qendror Zgjedhor), rregullat e zgjedhjeve dhe plani tranzicional”, tha zyrtarja profesionale e zgjedhjeve pėr komunėn e Podujevės zonja Sadie Mehmeti.
 
Ndėrkaq zyrtari i lartė i OSBE-sė Ioan Cristian Crampita deklaroi se ky ishte njė prezantim pėr zgjedhjet 2004, i pėrqėndruar nė transferin e pėrgjegjėsive nė organet komunale si dhe efikasitetin e zgjedhjeve, pėrkrahjen qė administrata komunale duhet ti japė KKZ (Komisionit Komunal tė zgjedhjeve).
 
Kryetari i KKZ-sė i komunės sė Podujevės Islam Demolli i cili me planin tranzicional do tė quhet Zyrtar Ekzekutiv i KKZ-sė prezantoi rolin e administratės komunale si dhe detyrat e administratės sė pėrgjithshme, drejtorisė pėr buxhet dhe financa, asaj pėr arsim dhe drejtorisė sė shėrbimeve publike nė kuadėr tė KKZ-sė pėr ndihmėn qė duhet dhėnė pėr zgjedhjet 2004.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.