KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | 

 

OPINIONE

   
 

Zgjedhjet nė Serbi

 
 

Ē'kuptim kanė zgjedhjet presidenciale tė Serbisė pėr Kosovėn?

 
 

 

Lubjanė, 17 nėntor 2003 / Abedin MALIQI, psikolog

Nė tė pėrditshmen sllovene »Delo«, zgjedhjet presidenciale serbe tė 16 nėntorit 2003 u komentuan si goditje e zbrazėt pėr herė tė tretė«.
 
Po kėtu u citua edhe lideri i Partisė Demokratike tė Kosovės, z. Hashim Thaqi tė ketė thėnė se: »kemi tė bėjmė me zgjedhje presidenciale tė njė shteti tė huaj, tė cilin nuk e njeh Kosova«. Me tė drejtė. Ėshtė fjala pėr njė shtet tė huaj, qė fatkeqėsisht Kosova e ka si fqiun e vet tė parė. Dhe dihet, fqiun nuk mund ta zgjedhish. Ėshtė ēfarė ėshtė.  Me te duhet edhe tė bisedohet. Dikur. Nė tė ardhmen. Se, andej shpjejnė shumė rrugė tona. Edhe tė tjerėve. Dhe anasjelltas. Por si dhe me kė tė bisedohet? Dhe shtrohet pyetja: Ē'rėndėsi kanė rezultatet e zgjedhjeve presidenciale nė Serbi pėr Kosovėn, e cila po pėrgatitet (avash – avash) pėr pavarėsin definitive nga kthetrat shekullore tė fqinjėve tė drejpėrdrejtė dhe tė politikės evropiane me plotė hipokrizi?
 
Unė do tė thonja se shumė pozitive. Edhe njė herė u dėshmua se pėr krimet qė u bėnė nė tė gjitha viset e ish – Jugosllavisė, e nė veēanti ato nė Kosovė, nuk i bėnė vetėm se disa persona, individ, tė cilėt po gjykohėn nė Tribunalin e Hagės, por nė ato krime e masakra u  inkuadruan forca tė mėdha destruktive, madje me miliona sish. Kėtė e vėrtetuan edhe zgjedhjet e sė dieles. Dhe, ja se si. Nga 6.5 milion zgjedhės tė regjistruar nė Serbi, nė zgjedhjet presidenciale morėn pjesė 38,3 % tė zgjedhėsve qė do tė zgjedhnin njėrin nga pesė kandidatėt, duke filluar qė nga »demokratėt« e Xhinxhiqit, nėpėr kandidatėt ultranacionalistė e deri tek kandidati soc-nacionalist e fashizoid i Partisė Radikale Serbe.
 
Triumfues nė kėto zgjedhe, qė nuk triumfuan pėr Serbinė, ishte pikrisht ky i fundit. Kandidati i Sheshelit, i cili e quajti kėtė si fitoren e tyre mė tė madha pas burgosjes sė kryekriminelit tė kėsaj partie nė shkurt tė kėtij viti. Pėr te kishin votuar 46,5% tė zgjedhėsve qė nė numra absolut d.t.th. diku rreth 1.160.000 zgjedhės. Duke mos u lėshuar nė analiza mė detaje, ky fakt tregonė shumė se ē'politikė dhe ē'psikologji e kontrollit tė jashtėm mbretėron nė Serbinė aktuale. Ēdo personi nga ky milion e pėrtej njerėzish, ia shtoni edhe nga njė apo dy persona me tė cilėt kėta gjatė ditės shkojnė nė kafe dhe planifikojnė realizimin e planeve tė tyre famkeqe, e tė shihni se ē'numra fitoni. Sė paku gjysma e popullatės aktive serbe. Se ēfarė ishin kandidatet tjerė tė mos diskutojmė fare. P.sh. socialistet e Millosheviqit? S'do koment! Ata qė nuk kanė dalur nė zgjedhje mund tė konsiderohėn si zgjedhėsit e papėrcaktuar, nė rast se nuk kanė qenė nė pushim mjekėsor ose si opurtun, pa kurrizor, butakė, qė mė vonė do t'i bashkangjiteshin ngadhnjimtarit.
 
Pra, tė nderuar kompetent, kudo qė jeni, nuk bėhet fjalė pėr individ, pėr persona me ērregullime psiko-sociopate, por pėr njė popull tė tėrė, i cili duhet, qė njėherė e pėrgjithmonė tė pėrjetoj katarzė nga bindja e tyre superiore, hyjnore, fantazmė, nė kė kėto hapėsira. Dhe kjo nuk mund tė jet problem i kosovarėve. Sepse, edhe ne duam tė jetojmė nė liri. Se jemi ashtu edhe nė gjene, me njė origjinė Ilire, qė nuk qemė kurrė tė lirė dhe pse pa rreshtur e shprehėm kėtė nevojė dhe deshėm tė jetojmė tė lirė, nė trojet tona tė cunguara. E liria ėshtė njėra nga pesė nevojat elementare tė njeriut.
 
Le tė shėrbej kjo si udhėrrėfim apo vėrejtje, sygjerim, pėr tė gjithė ata qė janė tė prirur pėr imponime tė vullnetit tė lirė dhe tė drejtės elementar njerėzore. Tė drejtės pėr vetvendosje. Tė drejtės dhe nevojės biologjike qė tė jesh i lirė. Madje edhe pėr z. Holkeri.

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.