|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Pas 40 vjetėsh, vdekja e Presidentit Kennedy ndez debate

 
 

 

“Bashkėatdhetarėt e mi, mos pyesni se ēfarė mund tė bėjė vendi juaj pėr ju, por ēfarė mund tė bėni ju pėr vendin tuaj”.  John KENNEDY

16 nėntor 2003 / "Zėri i Amerikės"

Tė shtunėn, mė 22 nėntor ėshtė dita e 40 vjetorit tė vrasjes sė presidentit amerikan, John F. Kennedy. Ajo ditė tronditi botėn dhe trashėgimia presidenciale e tij vazhdon tė jetė frymėzuese dhe e debatueshme.

Presidenti John Kennedy bėri betimin mė 20 janar tė vitit 1961 dhe kėshtu filloi njė epokė e re pėr politikėn amerikane. “Le tė bėhet e ditur pėr tė gjithė, si pėr miqtė ashtu edhe pėr armiqtė, se pishtari i kaloi brezit tė ri amerikan”, tha presidenti Kenedy.

Mė pak se tri vjet mė pas, presidenti Kennedy shkoi nė Teksas me shpresėn qė do t’i bashkonte demokratėt nė prag tė zgjedhjeve presidenciale tė vitit 1964.

Turmat ishin shumė mė dashamirėse se ē’ishte parashikur, ndrėkohė qė autokolona e tij kaloi nėpėr rrugėt e qytetit Dallas.

“Kemi njė buletin nga redaksia e lajmeve e rrjetit televiziv CBS, tha spikeri i njohur Walter Kronkite. Nė Dallas tė Teksasit janė dėgjuar tri tė shtėna armėsh zjarri nė drejtim tė autokolonės sė Presidentit Kenedy. Sipas njoftimeve tė para, presidenti ėshtė plagosur rėndė”.

Ky lajm tronditi mbarė vendin dhe botėn. Pa vonuar shumė, u konkretizua frika me e keqe qė kishte mbėrthyer zemrat e njerėzve. “Nga Dallasi i Teksasit, tha spikeri Kronkite, njoftohet mesa duke zyrtarisht se presidenti Kenedi vdiq nė orėn 1 tė pasdites, siaps kohės lokale. Nėnpresidenti Lyndon Johnson ėshtė larguar nga spitali i Dallasit, por ne nuk e dimė se pėr ku ai ishte nisur. Mendohet se ai do tė bėjė betimin sė shpejti si presidenti i 36 i Shteteve tė Bashkuara”.

Nė mbrėmje, avioni presidencial Air Force One u kthye nė Washington dhe presidenti i ri, Lyndon Johnson, iu drejtua kombit pėr herė tė parė. “E di se e gjithė bota bashkohet me dėshpėrimin qė ndjejnė zonja Kenedi dhe familja e saj Unė, personalisht do tė bėj ē’ėshtė e mundur pėr tė kryer detyrėn dhe pėr kėtė kėrkoj ndihmėn tuaj dhe tė Zotit”, tha presidenti Johnson.

Hetimet pėr gjetjen e vrasėsve tė presidentit vazhduan pėr 10 muaj. Nė vitin 1964, komisioni hetimor, i cili u drejtua nga kryetari i Gjykatės sė Lartė tė Shteteve tė Bashkuara, Earl Warren, arriti prėfundimin se atentatori Lee Harvey Oswald kishte vepėruar vetėm. Por, anketat e opinionit publik tė organizuara gjatė viteve, lėnė tė kuptohet se shumica e amerikanėve ėshtė e mendimit se vrasja ishte rezultat i njė komploti qė ende nuk ėshtė zbuluar.

Pėrtej pyetejve lidhur me vrasjen e presidenti John Kenedy, trashėgimia e tij vazhdon tė jetė objekt i ndezur debatesh. Imazhi i Kenedit ėshtė damkosur disi nga pohimet se ai ishte kishte marrėdhėnie me gra tė tjera dhe se kishte mbajtur tė fshehta njė numėr problemsh serioze shėndetėsore. Megjithatė, sipas sondazheve, amerikanėt vazhdojnė ta rendisin atė lart nė listėn e presidentėve amerikanė mė tė admiruar.

Biografi i presidenti Kenedy, Robert Dalleck, thotė se presidenti Kenedi shikohej si njeri shumė premtues, jeta e tė cilit u ndėrpre para kohe. Amerikanėt e admirojnė atė si njeri qė premtoi tė ardhmen mė tė mirė pėr Amerikėn dhe pėr botėn.

Dhe sė fundi ja njė nga thėniet mė tė famėshme tė presidentit Kennedy:

“Bashkėatdhetarėt e mi, mos pyesni se ēfarė mund tė bėjė vendi juaj pėr ju, por ēfarė mund tė bėni ju pėr vendin tuaj”.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.