|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

TĖ PĖRKRAHEN KĖRKESAT E ISH POLICĖVE TĖ KOSOVĖS

 
 

 
16 nėntor 2003 / TN
 
- POLICĖT TĖ CILĖT ME 1990 I DHANĖ GRUSHTIN  MĖ TĖ RĖNDĖ REGJIMIT KRIMINEL TĖ BEOGRADIT
 
Shkruan: Rexhep Elezaj
 
Po bėhėn tri javė qėkur njė grup prej 40 ish policėsh tė Kosovės janė hudhur nė grevė urie. Mjerisht, duket se kėrkesat e tyre nuk po hasin nė pėrgjigje adekuate tė institucioneve tona shtetrore tė cilat do duhej urgjentisht tė ndėrmarrin masat e nevojshme pėr kthyerjen e tyre nė vendet e punės.
 
Pse kanė ngelur kėta policė jashtė rrejdhave tė lojės, jashtė kujdesit tė shoqėrisė, jashtė angazhimit profesional si dhe tė pa pėrfshirė nė SHPK-nė, etj, ėshtė njė pyetje nė tė cilėn ėshtė dashur tė jipen pėrgjigje me kohė e jo tė lejohet qė rasti i tyre tė eskalojė nė problem social i cili sot po shkakton dhimbje indivudale dhe familjare, por edhe brenga shoqėrore pėr statusin e tyre. Injorimi ndaj gjithė ish-policėve tanė profesionistė, aq shumė tė nevojshėm pėr sigurinė e Kosovės, fletė para sė gjithash, pėr papergjegjėsitė politike dhe institucionale tė atyre tė cilėt rrjedhat kohore nė Kosovė ende i masin me kute tė ideologjisė komuniste-staliniste duke lėnė anash kuadrat e gatėshme dhe me pėrvojė tė mjaftuar nė lėminė e shėrbimit policor siē janė qindra ish policė qė kanė shėrbyer vite tė tėra nė kėtė profesion.
 
Shqiptarėt e Kosovės nuk e harrojė kurrė rolin historik tė shėrbimit policor tė Kosovės gjatė kohės sė demonstratave tė 81-shės si dhe nė periudhėn e pas kėtyre ngjarjeve, nė kohėn kur djelmoshat tanė mė tė spikatur duke qenė nė shėrbim tė sigurimit publik, d.m.th. nė shėrbim tė popullit dhe atdheut, me tėra aftėsitė e tyre profesionale si dhe me angazhimin e tyre fizik bėnin gjithēka qė ishte e mundur pėr t’i dalė zot dhe pėr ta mbojtur popullin e vetė nga barbaria e regjimit fashizoid tė Beogradit qė asokohe po vriste, rrahte dhe persekutonte pjesėn mė vitale tė kombit shqiptar nė Kosovė, rininė dhe studentet tė cilėt ishin ngritur kundėr dhunės dhe terrorit shteror serb qė po ushtrohej kundėr popullit shqiptar.
 
Pra, janė ish policėt tanė (me pėrjashtime tė rralla) ata tė cilėt atėbotė nė ēdo kohė, nė ēdo kėnd, nė secilėn rrugė, lagjė, nė secilin qytet, fshat dhe ēdo pjesė tė Kosovės bėnin roje dhe me zell e kryenin detyrėn e vetė me besnikėri tė plotė ndaj popullit dhe ate nė kushte dhe rrethana shumė tė vėshtira politike dhe ekonomike me tė cilat ballafaqohej Kosova nė ato vite tė pėrgjakshme, mbase dihet fakti se Shėrbimi policor i Kosovės edhe para vitit 1990 vepronte nėn komandėn dhe urdhėrat e MPB-sė tė Serbisė.
 
Ata tė cilėt e mbajnė mend kėtė periudhė, sot nuk duhet tė heshtin dhe as ta harrojnė rolin dhe kontributin historik qė kanė luajtur ish-policėt tanė nė mbrojtjen e qenjės fizike tė shqiptarėve nė rrethana tė egra okupuese qė mbretėronin nė Kosovė, sidomos pas vitit 1981, kur represioni policor serb ēdo ditė e mė tej merrte pėrmasa gjithnjė e mė tragjike pėr shqiptarėt deri nė shkallėn saqė nė vitin 1989 numri i shqiptarėve tė vrarė, i tė burgosurėve politikė, i tė rrahurėve dhe i tė ftuarėve nė biseda informative e kalonte shifrėn prej 50.000 vetave.
 
Nė kėtė situatė ish-policėt tanė me sjelljet e tyre, gjindshmėrinė, sakrificat vetanake, zhdėrvjelltėsinė, gjeturinė, pėrkushtimin, besnikėrinė dhe dashurinė ndaj popullit tė vetė, por dhe me guximin e madh qė kishin, kanė bėrė qė brenda kėtij shėrbimi tė kultivohet fryma e patriotizmit shqiptar, e cila nė vitin 1990 kur regjimi kriminel i Millosheviēit riokupojė Kosovėn, ka bėrė qė ata tė ishin ndėr tė parėt qė i thanė JO kėtij (ri)pushtimi, ishin tė parėt tė cilėt e refuzuan komandėn e kriminelėve tė ardhur nga Serbia, ishin tė parėt tė cilėt bojkotuan masat diskriminuese serbe nė Kosovė, ishin tė parėt tė cilėt i hapėn rrugėn rrezistencės institucionale kundėr masave tė dhunėshme nė Kosovė, ishin tė parėt (3200 policė vetėm nė Prishtinė) tė cilėt kolektivisht e braktisėn kėtė shėrbim, sepse nuk i pranuan masat e jashtėzakonshme policore dhe ushtarake serbe nė Kosovė.
 
Pra, ishin kėta burrat dhe djemt mė tė fortė tė Kosovės tė cilėt me qėndrimin e tyre kėmbėngulės i thanė JO-nė historike riokupimit tė Kosovės, i thanė JO, politikės shfarosėse kundėr popullit shqiptar, tė cilėt duke mbetur pa punė dhe pa tė ardhuara mujore me tė cilat i mbanin familjet e tyre, do i bashkohėn Frontit tė rrezistencės gjithpopullore kundėr armikut serb, i cili me shuarjen e autonomisė sė Kosovės me tankse po pėrgadiste luftėn pėr zhdukjen e njė populli dymilonėsh, ashtu siē veproi nė vitin 1998/99. Me punėn e tyre tė pėrkushtuar, taktikėn dhe strategjinė e veprimit gjatė kryerjes sė detyrės brenda shėrbimit policorė, ish-policėt tanė kanė bėrė qė shumė patriotė dhe atdhetarė tanė tė mos bien kurrė nė duart e policisė serbe, tė mos bien kurrė nė burgjet serbe, kanė bėrė, pra, qė njė numėr i madh i tyre tė lirohet nga burgu (rasti konkret me z. Xhafer Shatri) dhe tė dalin jashtė Kosovės duke i shpėtuar vdekjes dhe burgjeve tė rėnda.
 
Me ndihmen e tyre me qindra dhe mijėra shqiptarė nė ato vite i kanė shpėtuar rrahjeve dhe malltretimeve, i kanė shpėtuar provokimeve dhe peripetive tė shumta, sidomos kanė kontribuar nė mos cenimin e moralit tė fėmrės shqiptare, pastaj me punėn dhe qėndrimin e tyre tė vendosur brenda organizatave partiake kanė refuzuar botėrisht tė gjitha masat dhe ligjet diskriminuese serbe me tė cilat shkileshin tė drejtat e policit shqiptar, e kanė kundėrshtuar pėrdorimin vetėm tė gjuhės serbe nė tubime dhe mbledhje tė kolektiveve punuese pranė kėtij Shėrbimi, bile nė shumicėn e rasteve tė gjitha procesverbalet, shėnimet policore, deklaratat, raportet si dhe dokumentet ose aktet tjera normative shkruheshin edhe nė gjuhėn shqipe.
 
Policėt tanė kishin arritur qė brenda shėrbimit policor nė Kosovė ta krijonin unitetin e brendshėm politik i cili kishte ngjyrime tė qarta kombėtare e qė arrinte deri nė ate masė saqė lirisht mund tė thuhej se po zbatonin nė vepėr proklamatėn gjithpopullore pėr “Kosovėn Republikė” tė cilėn aspiratė e jetėsonin nė ēdo aksion dhe detyrė qė kryenin.
 
Kishin krijuar, me njė fjalė, vetėdijen dhe frymėn e lartė patriotike e cila do t’u shėrbejė nė vijim pėr forcimin e frontit gjithėpopullor nė Kosovė kundėr masave dhe regjimit kriminel serb qė do tė instalohej mė vonė nė Kosovė, e qė tė gjitha kėto sė bashku pėrbėnin linjėn politike pėr zgjerimin e rrezistencės gjithshqiptare e cila do tė manifestohet si kurrnjėherė mė parė nė historinė shqiptare tė Kosovės pėrmes tubimeve dhe protestave masovike tė organizuara gjatė vitit 1988, ose si ajo nė nėntor tė vitit 1989 e mbajtur nė Prishtinė nė tė cilin merrnin pjesė mbi gjysėm milioni shqiptarė tė ardhur nėpėr borė e shi nga tė gjitha anėt e Kosovės me qerre kuajsh, kamiona, makina private, nė kėmbė, etj, vetėm pėr t’i dhėnė pėrkrahje Levizjes sonė kombėtare kundėr suprimimit tė autonomisė sė Kosovės.
 
Nė kėto vite mobilizimi i shqiptarėve kundėr pushtuesit kishte arritur shkallėn mė tė lartė tė unitetit politik dhe kombėtar i cili nuk mbahej mend mė parė. Atėbotė, mjerisht, do tė bie keq nė provimin historik udhėheqja shqiptare e asaj kohe nė krye me Remzi Kolgecin, kryetar i Kryesisė sė Kosovės, por populli ynė trim si gjithherė do e jap provimin e pjekurisė politike dhe kombėtare duke u renditur i tėri nė luftė kundėr riokupimit fashist tė Kosovės, i cili me rrezistencėn e bėrė bashkė me grevėn e minatorėve tė Trepēės i treguan botės mbarė sė nuk e pranojnė mė robėrinė serbe me ēfarėdo ēmimi qoftė.
 
Ėshtė, pra, shėrbimi policor i Kosovės i atyre viteve ai i cili e kundėrshtoi rreptė politikėn hegjemoniste tė Beogradit, i cili duke mos i pranuar masat e dhunėshme serbe nė Ministrinė e brendshme tė Kosovės braktisi punėn dhe u kyē nė Frontin pėr ēlirimin e saj, duke luajtur mė vonė pėrmes sindikatės sė tij rol kyē nė organizimin e institucioneve paralele nė Kosovė gjatė periudhės sė viteve 1990/98, kur shumica e ish policėve tanė do tė shkojnė nė rradhėt e UĒK-sė, nga tė cilėt njė numėr i tyre do tė bie dėshmorė pėr pavarėsinė dhe ēlirimin e Kosovės.
 
Prandaj, mos pėrfshirja e tyre pas ēlirimit tė Kosovės (12 qershor 1999) nė SHPK-nė pėr shkaqe dhe motive banale politike, ose me arsyetimin se “ish policėt tani mė janė tė vjetruar pėr t’u pranuar nė kėtė shėrbim”, ose me pretekstin se “ata kanė qenė bashkėpuntorė tė regjimit serb”, etj, dėshmon pėr vetėdijen e ultė politike dhe kombėtare tė atyre tė cilėt ndaj ish policėve tanė u sollėn nė ate mėnyrė po sikurse historia jonė kombėtare tė fillonte me ta, duke harruar me qėllim faktin se janė pikėrisht ish policėt ata tė cilėt shtetit tė Kosovės sė sotme ia kanė vėnė qysh atėherė njėrėn ndėr bazat kryesore e cila ēon tek pavarėsia e saj, e qė sė shpejti do tė njihet edhe ndėrkombėtarisht.
 
Pa respektimin e plotė tė sė kaluarės, nuk mund tė ndėrtohet e ardhmja e asnjė populli, pra as ajo e shqiptarėve nė Kosovė, prandaj ėshtė e pajustifikuar logjika pėrjashtuese si dhe sjellja mohuese e disa “bosėve” tanė politikė ndaj ish policėve, sidomos qėndrimi i atyre qė nė njė apo mėnyrė tjetėr kanė ndikuar qė ata tė mbesin jashtė konkurencės pėr t’u pranuar, gjegjėsisht pėr t’u rikthyer nė vendet e tyre tė punės. Dhe kjo, jo vetėm nė aspektin human, por edhe nė ate profesional dhe kadrovik. Injorimi i mėtejm i kėrkesave tė ish policėve tanė grevistė tė cilėt qė tri javė rresht po kėrkojnė kthimin nė punė, do tė rėndojė njė ditė mbi ndėrgjegjėn morale tė atyre qė i lanė nė rrugė, mbase edhe do tė s’kuqėn me siguri para fėmijėve tė tyre nesėr tė cilėt sot nuk kanė as bukė tė mjaftuar pėr tė ngrėnė!          


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.