|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kuvendi i VI-tė i LASH-it nė Suedi

 
 

 

SUEDI, 16 nėntor 2003 / TN / Nga Osman AHMETGJEKAJ

DEGA E LIDHJES SĖ ARSIMTARĖVE SHQIPTARĖ NĖ SUEDI, MBAJTI KUVENDIN E SAJ TĖ VI-tė.

SHKOLLA SHQIPE VATĖR KOMBĖTARE

Mė datėn 15.11.2003, nė lokalin e Shkollės Fillore "Lagaholmsskolan" nė Laholm tė Suedisė, u mbajt Kuvendi i VI-tė Zgjedhor i Lidhjes sė Arsimtarėve Shqiptarė (LASH) Dega nė Suedi, tė cilėn e udhėhoqi kryetari i deritashėm i degės Prof. dr. Bedri Paci. Nė kėtė Kuvend, ishte i pranishėm edhe Ministri pėr Kulturė, Sport dhe Ēėshtje Jorezidenciale, z. Behxhet Brajshori. Gjithashtu tė pranishėm ishin edhe shumė rektorė tė shkollave fillore suedeze, tė cilėt me kėnaqėsi pėrcollėn zhvillimin e punimit tė Kuvendit, i cili ishte i organizuar nė mėnyrė tė shkėlqyeshme dhe i begatuar edhe me njė program kulturo-artistik tė interpretuar nga nxėnėsit shqiptarė tė Laholmit ku veēanėrisht duhet dalluar pjesėn teatrale "Romeo dhe Gjulieta" tė interpretuar nga vėllezėrit Ahmet dhe Ruzhdi Ahmeti, Gentiana Gjergjeku dhe Afėrdita Rrahmani.

Nė Kuvend ishin tė pranishėm edhe disa anėtarė tė Kryesisė sė LDK-sė Dega nė Suedi, ku nė emėr tė kėsajė Dege, Kuvendin e pėrshėndeti kryetari i Degės sė LDK-sė nė Suedi, z. Hysen Ibrahimi.

Nė fillim, Prof. dr. Bedri Paci lexoi raportin e veprimtarisė sė LASH-it mes dy kuvendeve, raport i cili edhe pse kishte disa vėrejtje, u aprovua nga Kuvendi.

Nė vazhdim, fjalėn e mori Ministri pėr Kulturė, Sport dhe Ēėshtje Jorezidente, z. Behxhet Brajshori, i cili nė mes tjerash tha: Jam shumė i lumtur qė sot gjendem kėtu nė Suedi pėr herė tė parė dhe jam mjaft i kėnaqur me arritjen e rezultateve tė Lidhjes sė Arsimtarėve Shqiptarė nė Suedi. Sipas informatės qė mora kėtu, pothuajse 90 pėrqind tė fėmijėve shqiptarė janė tė pėrfshirė nė mėsimin e gjuhės amtare shqipe. Mė vjen mirė qė edhe drejtoreshat e shkollave fillore suedeze shprehėn fjalė miradie sa i pėrket mėsuesve dhe fėmijėve shqiptarė kėtu nė Suedi.

Veēanėrisht, dua tė potencoi finansimin e punėtorėve arsimor shqiptarė qė bėnė shteti suedez, ku arsimtarėt shqiptarė kėtu kishin tė gjitha tė drejtat dhe obligimet e barabarta si dhe vetė arsimtarėt suedez, ku tė gjitha kėto, ishin tė rregulluara me ligje suedeze dhe ndoshta kėtu qėndron arsyja e pėrfshirjes aq tė madhe tė fėmijėve shqiptarė nė mėsimin gjuhės amtare. Mė ēuditi nė aspektin pozitiv edhe ajo se nota e gjuhės amtare shqipe ėshtė e barabartė me notat tjera ashtu siq ishin tė barabartė tė gjithė nxėnėsit dhe arsimtarėt shqiptarė me ata suedez. Unė po ju premtoi se angazhimi i ynė pėr diasporėn shqiptare do tė jetė mė i madhė dhe se po u pėrcjelli pėrshėndetjet mė tė sinqerta tė drejtorit tė Departamentit pėr ēėshtje jorezidente tė Kosovės, z. Neriman Braha, i cili ka vendosur qė rradhėn t“ua lė 35 nxėnėsve nga Suedia, tė cilėt nėn patronatin e kėtijė Departamenti do tė ftohen pėr njė vizitė dhjetėditore nė Kosovė – pėrfundoi fjalėn e vet Ministri Brajshori.

Kuvendi zgjodhi kryesinė e re tė LASH-it Dega nė Suedi nė kėtė pėrbėrje: z. Beqir Sadiku kryetar, zj. Fatmire Bunjaku nėnkryetare, z. Osman Ahmetgjekaj sekretar, ndėrsa z. Rizah Sheqiri, z. Muhamet Muriqi, zj. Burbuqe Berisha, z. Sinan Kastrati, zj. Fatime Kuēi dhe

z. Shaban Gashi, anėtarė tė Kryesisė.

Kryetari i ri i LASH-it, z. Beqir Sadiku, pasi qė pėrshėndeti tė pranishmit dhe falėnderoi pėr besimin e dhėnė, tha: Lidhja e Arsimtarėve Shqiptarė nė Suedi do tė jetė Organ konsultativ i bashkėpunimit ndėrmjet gjithė arsimtarėve shqiptarė nė Suedi si dhe nė bashkėpunim me organet pėrkatėse suedeze, nė kontinuitet tė pėrhershėm me Ministrinė e Arsimit tė Republikės sė Kosovės dhe Shqipėrisė. Punimet e kėtijė Kuvendi i pėrcolli edhe RTK-ja dhe disa mediume suedeze.

Kryesia e re e posazgjedhur e Lidhjes sė Arsimtarėve Shqiptarė Dega nė Suedi doli para Kuvendit duke falėnderuar pėr besimin e dhėnė dhe duke premtuar se do tė punojmė me pėrkushtimin mė tė madhė nė tė mirė tė shkollės shqipe, e cila ėshtė Vatėr Kombėtare.

Nė fund, Kryesia e LASH-it dhe Kryesia e LDK-sė dega nė Suedi, pėr nder tė Ministrit Brajshori, shtruan njė darkė solemne nė Hotelin "Riviera" nė qytetin e Båstadit.

Pėr LASH-in Dega nė Suedi:
Osman Ahmetgjekaj, sektretar dhe kryetar i Komisionit pėr Informim


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.