|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

URREJTJA PATOLOGJIKE NDAJ INDIVIDIT U ĖSHTĖ KTHYER BUMERANG VETĖ URRJTĖSVE

 
 

 

16 nėntor 2003 / TN

Nga urrejtja patologjike ndaj individit, rejtingun qė e ka pasur dikur akademik Rexhep Qosja te kombi, nuk e ka mė. Tash ai, dhe mendimi i  tij politik, ėshtė shumė i margjinalizuar. Duke pasur urrejtje patologjike  ndaj kryetarit tė Kosovės, dr. Ibrahim Rugovės, pėr tė ka shkruar dhe folur  zi e mė zi qė kur dr. Rugova ėshtė shfaqur nė skenėn politike.

Shkruan: Nazmi LUKAJ

Urrejtja patologjike pėr individin shumė politikanė dhe intelektualė nė Kosovė, edhe pse dikur ishin idhuj tė kombit, ka bėrė qė kombi tė mos e ketė mė respektin pėr ta ashtu si e ka pasur dikur. Ata, duke folur e shkruar zi pėr individin dhe partinė nga kjo urrejtje patologjike, e jo me arsye, pothuajse fare janė margjinalizuar edhe nė skenėn politike, edhe nė atė kulturore, edhe nė atė publicistike etj. Njė element tjetėr i humbjes sė autoritetit te kombi dhe i margjinalizimit tė tyre, ėshtė, veē urrejtjes patalogjike, edhe ambicia karrieriste.

Shpeshherė individėt qė janė margjinalizuar qoftė nė skenėn politike, qoftė kulturore, qoftė publicistike etj. i kanė pasur tė dyja kėto vese. Ose, e kanė pasur vesin e parė-urrejtjen patologjike ndaj individit, e mė vonė kėtė e kanė shoqėrorizuar me ambicien pėr karrierė. Kjo urrejtje patologjike ndaj individit ėshtė e pranishme nė tė gjitha shtresat: edhe nė elitėn politike, edhe te shtresa e gjerė politike; edhe te elita kulturore, edhe te mėtuesit pėr tė qenė elitė e tillė; edhe te elita publicistike, edhe te mėtuesit pėr ta mbėrritur kėtė stad; thjesht, ēdokund.

Madje, edhe tek tregtarėt. P.sh., nga urrejtja patologjike ndaj individit, rejtingun qė e ka pasur dikur akademik Rexhep Qosja te kombi, nuk e ka mė. Tash ai, dhe mendimi i tij politik, ėshtė shumė i margjinalizuar. Duke pasur urrejtje patologjike ndaj kryetarit tė Kosovės, dr. Ibrahim Rugovės, pėr tė ka shkruar dhe folur zi e mė zi qė kur dr. Rugova ėshtė shfaqur nė skenėn politike. (Thonė edhe se urrejtja e tij patologjike ndaj tij daton shumė mė herėt- kur dr. Rugova ėshtė marrė me kritikė letrare).

Fillimisht, kėtė e ka bėrė vetėm nga urrejtja patologjike, kurse mė vonė nga ambicia pėr karrierė, pasi ėshtė bėrė kryetar i LBD-sė. Dhe, kur e pa se duke e kritikuar dr. Rugovėn dhe LDK-nė shumė palogjikshėm, pėr t’i krijuar vetes dhe tė tjerėve favore politike, e humbi rejtingun nė popull- e fyu edhe vetė atė, duke e rritur kėshtu pėrmasėn e margjinalizimit tė vet.

Nuk ėshtė se Qosja nuk e di kontributin e kryetarit Rugova dhe tė LDK-sė, dhe nuk ėshtė se nuk e njeh politikėn, por nga inati politik, nga urrejtja patologjike e shoqėruar mė vonė me karrierizėm ndaj dr. Rugovės, e margjinalizoi veten. Kėto vese tė tij, sidomos vesi i malėsorit, se unė jam dhe nuk ėshtė askush i krahasueshėm me mua, kanė bėrė qė Qosja sa herė flet nė skenėn politike, aq mė shumė tė margjinalizohet edhe si mendim politik, edhe si njeri…madje edhe si atdhetar.

Kėshtu, kjo urrejtje patologjike e plandosi nė tė gjitha aspektet. Urrejtjen patologjike ndaj tė tjerėve e filloi me “Morfologjinė e njė fushate” dhe e vazhdoi ndaj dr. Rugovės e LDK-sė, pa e ndalė as sot. Ky ves i keq ka bėrė qė shumė nga politikanėt t’i ndėrrojnė partitė. Pra, jo pėr programin, por pėr individin. Mjaft raste tė tilla kemi sot, qė e kanė lėshuar LDK-nė, pse u ka penguar qė dr. Rugova ėshtė personalitet i respektuar edhe nė popull, edhe nė arenėn ndėrkombėtare, e nuk janė vetė tė tillė. Kėta kanė kaluar nė PDK dhe AAK.

Edhe nė kėto parti kanė hyrė me ambicie pėr tė qenė tė parėt. Dhe, kur tė tjerėt janė bėrė tė parėt e kėtyre partive, nga urrejtja patologjike pėr ta, i kanė lėshuar edhe kėto parti, dhe sot kanė mbetur jashtė skenės politike. Janė edhe shumė individė nė politikėn mė tė vogėl, nė atė tė qyteteve, qė, duke pasur urrejtje patologjike ndaj individit, e kanė bėrė njė veprim tė tillė.

Kur i kam pyetur disa sish pse e kanė lėshuar LDK-nė, mė janė pėrgjigjur: ”Nuk kam munduar ta duroj filan fistekun tė jetė kryetar (ose nė kryesi) imi nė filan nėndegėn, ose degėn se ai s’ėshtė askushi pėr mua. Rugovėn vazhdoj ta simpatizoj edhe mė tutje”.

Absurditet, apo jo?! Lėshon partinė jo pse nuk i pėlqen dr. Rugova dhe programi, po pse thjesht ka urrejtur patologjikisht njė individ a disa sish! Nė kėtė mėnyrė, urrejtėsit patologjikė mė sė keqi kanė goditur veten, sepse janė margjinalizuar. Njė gjė e tillė, ka ndodhur edhe nė skenėn kulturore, publicistike etj. Nga urrejtja patologjike pėr artin e njė vepre tė autorit, vepra e tij ėshtė goditur si e pavlerė.

Dhe, kur arti i saj ka shpėrthyer jo vetėm nė kufijtė kombėtarė, por edhe ndėrkombėtarė, tė gjithė ata qė e kanė zhvlerėsuar atė vepėr dhe autorin e saj, janė zhvlerėsuar vetė. Edhe mjaft publicistė, dikur tė shquar, duke shkruar me kėtė tendencė urrejtjeje patologjike ndaj dr. Rugovės dhe LDK-sė, ndaj institucioneve tė Kosovės etj. sot janė shndėrruar nė publicistė margjinalė.

Disa, madje, fare e kanė lėnė publicistikėn, duke u hedhur nė politikė, pėr tė bėrė pėrpjekje pėr t’u ringritur edhe njė herė. Po, edhe aty kanė dėshtuar, sepse as nė kėtė fushė nuk kanė mundur tė lirohen nga urrejtja patologjike. Ose, shkruajnė rrallė, sepse janė tė vetėdijshėm se publicistika e tyre mė nuk ka ithtarė nė opinion. Mė tepėr, shkruajnė sa pėr tė shkruar. Janė plot kėsi emrash tė dėshtuar nė kėtė fushė, tė cilėt, edhe pse kanė pasur zotėsi pene, duke e pėrdorur atė jashtė aryes, e zvetėnuan veten.

Duke atakuar tė tjerėt nga kėto vese, do tė pėsojnė edhe tė gjithė ata qė do ta ndjekin rrugėn e tyre. Prandaj, pėr tė mos e pėrjetuar kėtė humbje autoriteti, tė gjithė ata qė i hynė ndonjė fushe tė caktuar, qoftė politike, kulturore, publicistike etj. duhet tė bėhen operacion nga urrejtja patologjike pėr individin. Pėr veprėn e tij. Pėr partinė qė e udhėheq…

Kur tė shkruajnė, kur tė flasin e kur tė kritikojnė duhet fjalėn ta qesin nė letėr e ta thonė gjithnjė duke u mbėshtetur nė arsyen, e cila do t’ua ruajė rejtingun qė e kanė fituar njėherė. Pėrndryshe, do tė jenė gjithmonė viktima tė bumerangut…


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.