|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Propaganda nė Norvegji kundėr SHBA-sė duhet tė ndėrpritet

 
 

(Artikull i botuar nė ditoren prestigjoze norvegjeze "DAGSAVISEN", 15.11.03)

 

 

16 nėntor 2003 / TN

Nga: Gėzim MEKULI
Shqiptar nga Kosova, student Uni. Oslo (Media, Film dhe Kominikacion)

Kohėve tė fundit kam lexuar mjaft artikuj, komente e libra mbi dhe pėr politikat e USA-sė dhe NATO-sė. SHBA-tė dhe NATO kritikohen ashpėr pėr intervenimin nė Irak dhe Afganistan. Kėtu vie nė dukje edhe lufta nė Kosovė. Si rrjedhojė, unė, jam duke e ndier vehten tė provokuar dhe jam duke u ballafaquar me njė shqetsim tė brendshėm shpirtėror.

Nė mediat norvegjeze ėshtė duke mbijetuar njė fushatė e paspsjegueshme ndajė poltikės amerikane! Posa lexova librin "Krigens retorikk" (Retorika e luftės) tė shkruar nga profesoresha e shkencave tė komunikacionit nė univeritetin e Oslo-s, Elisabeth Eide, u bėra helm e vrerė; u zhgenjėva dhe u shumdėshpėrova. Autorja kritikon dhe gjykon intervenimin amerikan nė Afganistan, Irak dhe nė mėnyrė indirekte edhe nė Kosovė.

Unė s’kam qenė asdhenjherė nė Afganistan apo Irak, por, unė, si europian, kam pėrjetuar regjimin serb. Ishte NATO nėn lidershipin e USA-sė, qė mė shpetoj jetėn. Kėta sollėn paqen nė Kosovė, Kroaci, B e H, e pse mos tė ceki edhe nė vet Serbinė. Tė prodhosh paqe e qetėsi duhet kohė!

Disa media dhe qeveri janė duke udhėhequr propagandėn mediale dhe thonė se aksionet e NATO-s kanė shkaktuar valėt e refugjatėve shqiptar pėr nė Shqipėri dhe Maqedoni. Kjo lloj propagande ėshtė shumrezikshme. Ishin forcat serbe tė cilat vetėm brenda 3 orėve spastruan/zbrazėn qytetin tim Pejėn (90.000 banor). Ishin forcat e organizuara serbe tė cilat vranė shumė shokė, tė afėrm dhe tė njohur, nder ta edhe dhėndrin tim, i cili u dogj pėr sė gjalli!

Pasenjė sistemi aparteidi tė ushtruar mbi shqiptarėt, pėr mė shumė se 10 vite, qė pėrbėjnė popullsinė me mbi 85-90% tė Kosovės, regjimi serb ushtroj terrorin, masakrėn dhe dogji fshatra e qytete tė tėra. Dhe kėtė vetėm e vetėm pėr tė spastruar Kosovėn nga shqiptarėt. Nė lidhje me kėtė fenomen unė pyes: Ku ishin politikanėt e Europės? Pėrse kėta nuk intervenuan qė tė ndalojnė gjenosidin serb ndaj shiptarėvet?! Pėr dhjet vite rresht populli shqiptar iu pėrgjigjen kėtijė regjimi me padėgjueshmėri civile, protesta paqėsore dhe opozitė politike.

Politika shqiptare nė Kosovė alarmonte pėr shumė tragjedi dhe pasqyronte shembuj se c’fare kishte ndodhė nė ish-Jugoslavinė: B dhe H (afėr 230.000 tė vdekur) dhe Kroacia (afėr 50.000). Dhe shumica e politikanėve europian vetėm mbanin fjalime (tė zbrazta/kota) ; vetėm provonin qė tė shkaktojnė vėmendje mediatike duke lansuar rezolutat e tyre. E regjimi ushtarak serb, i ndihmuar nga intelektualet serb, pėrgjakosnin njėrezit nepėr Ballkan. Populli shqiptar dhe diplomacia e sajė e ka tė qartė, se pa politikėn e SHBA-s dhe pa intervenimin ushtarak, humbjet nė njėrėz do tė ishin akoma mė te larta.

Sistemet demokratike politke (si SHBA dhe NATO) u futėn nė Kosovė pėr shkak tė terrorrit. Regjimi serb reagoj me dhunė dhe zbatoj njė fushatė kundėrshqiptare tė ashpėr ushtarake e politke. Keta organizuan edhe transportimin masiv tė shqiptarėve, me tė vetmin qėllim qė tė zbrazin Kosovėn nga shqiptarėt. Dogjen, ushtruan dhunė dhe plaqkitėn. Sot na mungojnė jo mė pak se 900 shqiptar! Nė javėt e fundit (03.09.03) u kthyen eshtrat e 40 shqiptarėve tė vrarė civil nga Serbia (Batajnica, qytet afer Beogradit) nė Kosovė…

Sistemet politike demokratike nė rafshin ndėrkombetar dhe populli shqiptar nė Kosovė e di mirė, se bombardimi i aparatit tė Millosheviqit dhe infrastrukturės komuniste bėri/detyroj qė regjimi serb tė falimentoj/kapituloj. Se serbėt kapituluan, nuk do tė thot se nė serbi gjindeshin (dhe sot akoma nuk gjinden) levizje demokratike kundėr atijė regjimi, qė bėri gjenocide ndaj shqiptarėve tė Kosovės. Regjimi ushtarak serb u detyrua tė dorėzohet, sepse pėrditshmeria e tyre u bė e veshtirė pėr vet popullin serb!

Shqiptarėt e ndjekur janė kthyer nė shtepitė e tyre. Kosovarėt jetojn nė njė shoqeri tė sigurtė. Institucionet jan duke u ndėrtuar me ndihmėn e shoqerisė pėrendimore. Kontributi norvegjez nė rindėrtimin e infrastrukturės dhe politikės nė Kosovė ėshtė i njė rėndesie tė madhe. Kosova ka Qeverinė e sajė, Presidentin dhe Kuvendin, ku tė gjithė pakicat marin pjesė aktive nė proceset politike. Se njė gje e tillė ka ndodhur ėshtė e njė domethenjė kapitale pėr sistemin politk demokratik tė Kosovės. Dhe kjo duke ju faleminderuar, kryesisht, SHBA-s dhe NATO-s.

Me gjith pėrparimin e madh, ka raste qė disa shqiptar hakmirren, dhe si cak sulmi kanė pakicėn serbe (e cila sot ėshtė duke u instrumentalizuar nga Beogradi), e qė une si njė shqiptar, vetkuptohet, ndiej keqardhje tė fuqishme. Shqiptarėt nacionalist duan tė krijojn njė atmosferė frige, e cila do tė bėnte qė pakica serbe tė braktis Kosovėn. Por qė tė barazpeshosh aksionet e hakmarrjes sė kohės sė pasluftės me sjelljet e regjimit fashist serb qė nga viti 1989, ėshtė plotesisht e papraneshme dhe e jo logjikshme; si pėr nga madhėsia, intervali kohor dhe hiq me pak pėr nga renditja e ndodhive.

Pėrgjegjesia, mendoj unė, gjindet, katėrcipėrisht, tek intelektualėt serb, tė cilėt nuk u distancuan (dhe nuk po distancohen) me kohė nga ideologjia fashiste, pėr procesin qė ata e lindėn dhe e filluan ndaj shqiptarėve tė Kosovės.

Kundėrshtarėt e politikave tė SHBA-s, nė mėnyrė tė drejtėpėrdrejtė apo terthorazi, janė ndihmėsit e mrekullueshėm dhe aleatet e Bin Ladenit, Millosheviqit dhe Sadamit.

Unė, qė kam provuar nė lėkur regjimin mė tė ashpėr tė Ballkanit, ndjejė dhimbjeloti pėr keto qėllime!


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.