|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mitrovicė: Anėtarėt e Komitetit pėr Politikė dhe Financa shprehin pėrkrahje tė plotė pėr organet e rendit dhe kėkojnė nga ato qė tė angazhohen mė tepėr

 
 

 
Mitrovicė,15 nėntor 2003 / Hysni SYLA - Zyrtar pėr informim i KK - Komiteti pėr Politikė dhe Financa i Kuvendit tė Komunės ka dėnuar ashpėr incidentin e shkaktuar nga ekstremistėt serbė tė premtėn, mė 14.11.2003, nė afrėsi tė urės kryesore mbi lumin Ibėr.
 
Pikėrisht nė kohėn kur incidenti ndodhi, anėtarėt e KPF po debatonin pėr krijimin e kushteve pėr kthim tė tė gjithė tė zhvendosurve nga komuna nė pronat e tyre dhe pėr eleminimin e strukturave paralele, qė janė pengesa mė e madhe pėr realizimin e kėtij qėllimi dhe tė integrimit tė qytetit.
 
Anėtarėt e KPF vlerėsuan se incidenti i shkaktuar nga ekstremistėt serbė, ėshtė bėrė me qėllim qė tė  zhvlerėsohen rezultatet e arritura nė drejtim tė krijimit tė kushteve pėr qarkullim tė lirė tė tė gjithė qytetarėve tė komunės, nė tė gjitha drejtimet, tė cilat kohėve tė fundit ishin tė dukshme e qė ėshtė konfirmuar edhe nga BSHVL-ja, pėr ē’arėsye ajo ia  dorėzoi pėrgjegjėsitė pėr kontrollimin e urės kryesore policisė dhe SHPK-sė.
 
Komiteti pėr Politikė dhe Financa vlerėsoi pozitivisht reagimin e polcisė dhe tė SHPK-sė pėr tė ndėrprer incidentin, por jo edhe aktivitetin pas, pėr shkak se nuk ka raportuar pėr asnjė ekstremist serb tė arrestuar, tė cilėt tashmė njė kohė tė gjatė janė tė njohur nga qytetarėt.
 
Anėtarėt e Komitetit pėr Politikė dhe Financa shprehin pėrkrahje tė plotė pėr organet e rendit dhe kėkojnė nga ato qė tė angazhohen mė tepėr e mė seriozisht pėr arrestimin e shkaktarėve tė incidenteve tė shumta nė veri tė qytetit dhe pėr dorėzimin e tyre para organeve tė gjyqėsisė, sepse kjo do tė ndikonte shumė nė relaksimin e raporteve midis qytetarėve dhe nė proceset e integrimit tė qytetit.
 
Komiteti pėr Politikė dhe Financa, duke shprehur edhe njėherė pėrkrahjen pėr qytetarėt e lagjeve veriore tė qytetit pėr tė pasur lėvizje tė lirė e tė pakufizuar nė ēdo kohė, kėrkon nga ata qė tė mos dekurajohen nga sulmet e kėtilla provokative tė ekstremistėve serbė, por qė tė vazhdojnė me vendosmėri qarkullimin pėr nė qytet nėpėr rugėn e tyre shekulore.
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.