|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shkrimtari Ismail Kadare vlerėson harmoninė fetare nė Shqipėri

 
 

 

14 nėntor 2003 / Armand Mero / "Zėri i Amerikės"

Ndonėse me njė histori tė trazuar dhe problematike, me njė imazh aktual jo tė pėlqyeshėm, Shqipėria ka megjithatė dicka me tė cilėn mund tė krenohet, dhe kjo ėshtė toleranca fetare Ky ėshtė thelbi dhe qėllimi pėr tė cilin sot nė Tiranė janė mbledhur pėrfaqėsues fetarė e politikė, figura tė njohura nga vendi dhe bota, nė njė konferencė kushtuar pikėrisht harmonisė mes feve nė Shqipėri.

Pėr shkrimtarin e famshėm Ismail Kadare, shpjegimet e njė harmonie tė tillė qė ka zgjatur me shekuj gjenden te vetė kushtet e rrugėtimit historik tė shqiptarėve dhe te fakti qė nė Shqipėri tė tre besimet janė tė lidhura me kombin dhe ekzistencėn e tij. Sipas zotit Kadare themeli i themeleve ėshtė se besimet kryesore janė barazisht tė rėndėsishme dhe barazisht tė ligjshme: “Ky drejtpeshim mes besimeve, nuk ėshtė njė dėshirė e marrė pėr realitet, s’ėshtė retorikė poetike, as psikozė pajtuese e tillė qė kėrkon drejtpeshimin dhe harmoninė atje ku ato nuk ekzistojnė. Ky drejtpeshim dhe ky legjitimitet janė njė realitet njė thelb. Shqipėria ėshtė njė vend me tre fe. Ajo smund tė identifikohet me asnjė prej tyre. Nėse nuk besojmė nė kėtė, nuk besojmė nė arsyen tonė tė tė qenit”.

Shkrimtari i njohur theksoi se respekti i ndėrsjelltė duhet tė jetė i shenjtė nė Shqipėri. Asnjė ngacmim apo provokim nuk mund tė lejohet as mes vetė besimeve, as mes laikėve dhe fetarėve, as mes besimeve dhe shtetit. Sipas tij kohėt e fundit janė vėnė re tundime pėr tė kundėrtėn, dhe pėrpjekje pėr tė vėnė fenė kundėr kombit. Zoti Kadare pėrmendi kėtu pėrpjekjet e qarqeve fetare greke pėr t’u mohuar ortodoksėve shqiptarė kombėsinė. Po ashtu ai tha se ėshtė shqetėsuese shfaqja e njė rrymė radikale mes myslimanizmit shqiptar, duke pėrmendur disa deklarata qė hedhin idenė e mohimit tė kombit shqiptar nė emėr tė kombit islam: “Si nė rastin e panhelenizmit tė shoqėruar me proselitizmin e emigrantėve shqiptare, ashtu dhe nė rastin e panarabizmit, kemi tė bėjmė me njė pėrpjekje pėr njė tkurrje tė kombit shqiptar, thėnė ndryshe, me njė version soft tė copėtimit tė vendit”.

Zoti Kadare kėrkoi nga shteti shqiptar qė tė sigurojė bazėn ligjore tė drejtėpeshimit tė besimeve fetare. Institucionet fetare, vendet e kultit, shkollat, fondacionet, financimet e tyre nuk mund t’i lihen rastėsisė tha shkrimtari i njohur: “Si rrjedhojė shteti shqiptar duhet tė marrė masat pėr tė njėmendėsuar autoqefalinė e kishės ortodokse shiptare. Rrjedhojė e faktit qė kombi shqiptar ka tre besime, shteti duhet tė sigurojė me kushtetutė ndalimin e pjesmarrjes sė Shqipėrisė nė aleanca ose liga fetare, nga qė cdo aleancė e tillė bie ndesh me parimin bazė tė laicitetit tė republikės dhe vė nė pozitė diskriminuese dhe pėrjashtuese besimet e tjera. Shteti shqiptar duhet tė ritheksojė parimin e laicitetit tė republikės duke bėrė tė qartė se feja ėshtė e ndarė nga shteti dhe politika.”

Edhe presidenti i republikės Alfred Moisiu, nėn kujdesin e tė cilit organizohet konferenca, bėri thirrje qė tė ruhen vlerat qė pėrcjell harmonia fetare nė Shqipėri. Kreu I shtetit tha se modeli i tolerancės dhe bashkėjetesės fetare nė Shqipėri pėrbėn njė aspect shumė pozitiv tė kulturės sė shoqėrisė shqiptare nga i cili kanė cfarė mėsojnė edhe kombet e tjera.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.