|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

INTERVISTĖ ME KRYETARIN E BASHKĖSISĖ ISLAME NĖ KUMANOVĖ, MR. JAKUP ASIPIN

 
 

 
14 nėntor 2003 / TN
 
DO TĖ BASHKĖPUNOJ ME ATA QĖ JANĖ SA MĖ AFĖR TĖ VERTETĖS, SA MĖ AFĖR POPULLIT DHE SA MĖ AFĖR KAUZĖS SONĖ TĖ PĖRGJITHSHME KOMBĖTARE
 
Para se tė mė thuhet se jam i nderuar dua tė them se unė i kam vėnė detyrė vetės qė ta dua dhe nderoj popullin tim si dhe tė angazhohem maksimalisht pėr tė mirėn e tij. I dua tė gjithė njerėzit njėsoi, edhe tė kėqijt nė mesin e popullit tim, sepse ajo ėshtė ara ime dhe unė duhet tė investoj nė tė sa mė shumė qė dheu i saj tė jetė sa mė kualitativ.

Intervistoi: Dashnim HEBIBI

Nė fshatin Sllupēan kanė rėnė 23 viktima gjatė luftės, prej tė cilėve 7 nė familjen Zymberi. Prej rreth 600 shtepive, vetėm 8 kanė mbetur tė padėmtuara, kurse mbi 100 tėrėsisht janė tė shkatėrruara.
Mbi Sllupēan kanė rėnė mbi 60.000 predha! Banorėt e kėtij fshati nė numėr tė madh gjatė gjithė luftės qėndruan pranė pragjeve tė tė parėve tė tyre dhe pamarrė parasysh moshėn, iu bashkėkangjitėn rradhėve tė UĒK-sė. Edhe pse janė duke i ndier pasojat nga lufta, ata megjithate mburrėn me ate qė e kanė bėrė. Krenaria kombėtare tek ata vėrėhet edhe sot, nė kohėn kur po zhvillohen aktivitete tė ngjeshura pėr rivitalizimin e shtėpive dhe objekteve tjera tė dėmtuara. Nė hyrje tė fshatit dhe gjithkund nė pullazet e shtepive nė Sllupēan sot valon flamuri kombėtar shqiptar. Nė hyrje tė fshatit me kėdo qė tė takohesh tė pret me fjalėt “mirė se erdhe nė kalanė e quajtur Sllupēan”. Historia krijohet kėshtu, me gjakun e bijėve dhe bijave tona, thotė imami i Sllupēanit, tash myftiu i Komanovės hoxhė Jakup Asipi, i cili kontribuojė shumė pėr tė mirėn e atdheut duke mos kursyer asgjė. Meqė jemi nė muajin e Ramazanit, shumė bashkėatdhetarė janė edhe duke agjėruar, ndaj deshėn qė njė ditė ta kenė rastin dhe ta lexojnė intervistėn e marrė nga Mr. Mulla Jakup Asipi, i cili e kishte vizituar edhe mė parė Zvicrėn dhe qė ka njė autoritet shumė tė madh tek tė gjithė besimtarėt e Fesė islame nė tė gjitha trevat shqiptare.
 
 
Pyetje: Fillimisht urime pėr muajin e shejtė tė Ramazanit dhe urime pėr detyrėn e re. Jeni kryetar i Bashkėsisė islame nė Komanovė dhe kėtė detyrė e keni marrė disa ditė mė parė. A e keni tė lehtė t’i pėrballoni kohės sė pakohė nė kėtė post?
 
Jakup Asipi: faleminderit juve dhe faleminderit poashtu gjithė uruesėve. Po, unė jam i bindur se kėtė detyrė me fuqitė e mia psikofizike dhe shkencore jam i pėrgatitur ta kryej me sukses tė plotė, me gjithė problemet qė kam besoj se do t’ia dalė nė kėtė mision. Sa i pėrket pėrballimit unė jam shumė i lumtur qė nė kėtė detyrė kam ardhė pas shumė mundimeve me dėshirė qė tė punojė pėr tė mirėn e kombit, pasi qė mbi mua kanė rėnė shumė breshėri dhe shumė mure tė peripecive, por unė nuk kam lejuar qė tė thehet kurrizi dhe korniza e veprimtarisė time. Prandaj do i pėrballoj ēdo vėshtirėsie qė vjenė.
 
 
Pyetje: Jeni i nderuar nga tė gjithė besimtarėt e Fesė islame kudo qofshin dhe kjo detyrė qė e keni fituar ka pėrgjegjėsi tė madhe, cili do tė jet bashkėpunimi juaj me bashkėsitė islame nė Maqedoni, Shqipėri dhe Kosovė?
 
Jakup Asipi: Para se tė mė thuhet se jam i nderuar dua tė them se unė i kam vėnė detyrė vetės qė ta dua dhe ta nderoj popullin tim dhe tė angazhohem pėr tė, sepse unė i dua tė gjithė njerėzit njėsoi, por edhe tė kėqijt nė mesin e populit tim, sepse ajo ėshtė ara ime dhe unė duhet tė investoj nė tė sa mė shumė qė dheu i saj tė jetė sa mė kualitativ. Nė lidhje me bashkėpunimin tim me B.I. nė Maqedoni, Kosovė, Shqipėri, jam i vendosur tė bashkėpunoj vetėm me ata qė janė sa mė afėr tė vertetės dhe sa mė afėr popullit si dhe sa mė afėr kauzės sonė tė pėrgjithshme kombėtare.
 
 
Pyetje: Tė ndalemi nė muajin e Ramazanit, meqė jemi nė kėtė muaj tė madh pėr besimtarėt muslimanė. Kur’ani ėshtė njė mrekulli (mu’xhize) dhe a mud tė na s’qaroni me dy fjalė, edhe pse e keni shumė tė vėshtirė, se ē’ėshtė Kur’ani dhe pse muslimanėt agjėrojnė mu nė kėtė muaj?
 
Jakup Asipi: Po, ne jemi nė muajin e madh tė Ramazanit dhe ėshtė e vertetė se Kur’ani famlartė ėshtė njė Mrekulli e veēantė, dhe se ne nuk kemi vėshtirėsi me e dijtė se ē’ėshtė Kur’ani, por ne mund tė mos e njohim ate mirė pėr shkak se besimtarėt islamė janė sot shumė larg studimeve tė Kur’anit.., e kam fjalėn pėr studime universale mbi Kur’anin famlartė...
 
 
Pyetje: Si njohės i mirė i Kur’anit dhe njė magjistėr i teologjisė, a mund tė na s’qaroni se ēka don tė thotė agjėrimi?
 
Jakur Asipi: muslimanėt agjėrojnė nė kėtė muaj sepse ate e kanė obligim fetar tė definuar me Kur’an, dhe se ata duke agjėruar i nėnshtrohėn urdhėrave tė Zotit xh. sh. dhe e adhurojnė Ate edhe nė kėtė mėnyrė. Kėtė natyrisht e bėjnė nga pėrkushtimi qė ndjejnė ndaj Tij. Pra, kohėn e agjėrimit e ka caktuar Allahu xh. sh. e jo njerėzit dhe as profeti.
 
 
Pyetje: Si llogaritėn festat fetare tė muslimanėve dhe cilat janė ato?
 
Jakup Asipi: festat nė Islam janė vetėm dy dhe nuk guxojnė tė shumėzohėn, sepse Islami ėshtė fe e punės e jo e festave. Ato janė festa e Fitėr Bajramit dhe festa e Kurban Bajramit. Vlenė tė theksohet se ēdo festė qė feston muslimani duhet tė jetė ngushtė e lidhur me njė nga veprat e tij tė cilat i ka kryer gjatė jetės. Agjėrim do tė thotė: ndalim nga disa gjėra qė nuk i lejon Allahu tė bėhėn gjatė kėtij muaji, dhe tė gjitha ato qė ndalohen nė Ramazan hyjnė nė kornizėn e kohės qė nga imsaku (syfyri) e deri nė mbrėmje (iftari). Agjėrimi ndahet nė 3 pjesė (llojet) kryesore:
a-       agjėrimi i pėrgjithshėm,
b-       agjėrimi specifik,
c-       agjėrimi i veēantė.
Nėn agjėrimin e pėrgjithshėm hyjnė: largimi nga ushqimet e pėrditshme, nga marrja e  medikamenteve, etj. Kėtu hynė largimi nga epshet si dhe nga marrėdhėniet intime bashkėshortore gjatė kėsaj kohe. Agjėrimi specifik pėrfshinė: largimin e syrit, veshit, dorės dhe kėmbės prej vendeve ku agjėruesi nuk e ka vendin. Agjėrimi i veēantė mbanė nė vete ajkėn e tė mirave tė agjėrimit, e ajo ėshtė largimi nga tė menduarit negativ tė agjėruesit duke e vėnė zemrėn dhe mendjen e vetė nėn kontrollė qė mos ta lejoi tė anojė drejtė gjėrave tė ndaluara, d.m.th. qė kėto organe trupore poashtu tė agjėrojnė (tė vihėn jashtė veprimit) sė bashku me pjesėn fizike tė muslimanit. Agjėrimi ėshtė sikur njė oqean paqėsor, ndaj shpjegimet e mia pėr tė janė vetėm njė ēerek pikash tė atij uji tė madh.
 
 
Pyetje: Dmth. se studimi i Kur’anit famlartė ėshtė studim multidisciplinor dhe enciklopedik?
 
Jakup Asipi: Po, ėshtė e vertetė qė shumė kohė ka kaluar kur Isalmi shpjegohet si fe e “prapambeturisė”, e “dhunės”, e “fundamentalizmit”, e nė fund edhe e “terrorizmit”, etj. E them me pėrgjegjėsi se Kur’ani ėshtė libėr i shejtė qė nuk pranon kurfarė ndryshimesh dhe nga askush, qė kur i ka zbritur njerėzimit pėrmes profetit Muhamed a.s. e deri nė ditėt e sotme. Ky libėr i shejtė ende nuk ėshtė studjuar sa duhet nė mėnyrė qė tė kuptohen vlerat e tij shkencore nė tregun e madh tė mendjeve njerėzore. Askush nuk duhet tė ketė frikė nga Isalmi, dhe kjo i gjason atij i cili frikėsohet nga deti dhe valėt e tij pa u futur fare nė ujėrat e tij. Pra, unė jam besimtar musliman brenda Islamit, dmth. brenda valėve tė detit dhe nuk kam fare frikė prej tij (“Angst vom Islam”). E pėrse tė kenė frikė nga ai ata qė qėndrojnė jashtė Isalmit (jashtė detit)?! Mė lejoni tė them; ne qė jemi nė brendi tė detit (Isalmit) e kuptojmė vlerėn dhe rolin e tij qė ka ai pėr njeriun, e ndjejmė qetėsinė dhe madhėshtinė e tij, ndėrsa ata qė e venerojnė Isalmin nga “kodra” nuk kanė tė drejtė ta sulmojnė ate nė mėnyrė paushalle. Nėsė nė ndonjė detė diku nė botė ėshtė fundosur njė anije, nuk mund t’i akuzosh pėr kėtė tė gjitha detrat, pėrveē atij i cili e ka marrė me valėt e tij.
 
 
Pyetje: Nuk ėshtė e lehtė tė zhvillohet njė intervistė me Ju, sepse ju jeni njė dijetar i shquar. Nė Islam feja dhe shkenca janė trajtuar gjithnjė si motrat binjake. Komenti juaj?
 
Jakup Asipi: Isalmi nuk i ka trajtuar fenė dhe shkencėn si motra binjake dhe as si vėlla e motėr, por si njė djalė pėr mallė. Studimi i Kur’anit famlartė ėshtė jo vetėm multidisciplinar dhe enciklopedik, por ėshtė studim mbi multidisciplinar dhe mbi enciklopedik, sepse enciklopeditė kanė faqen e fundit, ndėrsa studimet e Kur’anit nuk kanė faqe tė fundit: shiko pėr kėtė ajetin (verestin) e fundit tė Surės “El-Kehf”.
 
 
Pyetje: Po i afrohemi natės sė “Lejletul-Kadrit”. Na thoni diēka pėr kėtė natė?
 
Jakup Asipi: Nė kėtė natė tė shejtė ka filluar tė zbres Kur’ani Azmushan, ėshtė, pra, njėra prej netėve mė tė vlefashme nė Islam, me vlera tė pakrahasuara pėr besimtarėt islamė.
 
 
Pyetje: M.A: Facy, kryeinxhinjer i meteorologjisė ka shkruar nė artikullin “Tė reshurat” nė Encyclopedia Universalis: “Kurrė nuk do tė mund tė arrijmė tė bėjmė tė bjerė shi nga reja e cila nuk i ka karakteristikat e resė qė mbanė shiun, ose nga reja e cila ende nuk ėshtė formuar”. Prandaj, a thua aftėsia e njeriut pėr tė prodhuar “shi” artificial i kundėrvihet pohimit kur’anor?
 
Jakup Asipi: Nė lidhje me shiun artificial dhe retė e paformuara ende, ne mendojmė se nuk bėhėt fjalė pėr re tė thata, por pėr diē krejtėsisht tjetėr, e ajo ėshtė se nėsė nuk ka re fėmer shtydhur me ate mashkullore nuk do tė ketė shi. Pra, nėsė nuk ka “dashuri” nė mes gjinive tė mjegullave nuk ka as shi. Lexo pėr kėtė ajetin kur’anor 14 nė Surėn e parė tė kaptinės 30.
 
 
Pyetje: Si e shpjegon Feja islame njė njeri qė i dėmton tė tjerėt?
 
Jakup Asipi: muslimani i vertetė ua dėshiron tė tjerėve ate qė e dėshiron pėr vete.
 
 
Pyetje: Dhe pėr fund tė kėsaj bisede. Gjatė luftės nė Maqedoni keni kontribuar shumė nė drejtime tė ndryshme. Si e sheh tė ardhmėn nė Maqedoni dhe a jemi vonuar gjithė shqiptarėt drejtė njė bashkimi shpirtėror kudo qofshin?
 
Jakup Asipi: Shqiptarėt nė Maqedoni do tė kenė nė tė ardhmėn aq sa kanė dhėnė nė tė kaluarėn, sepse nė politikė ėshtė sikur nė treg, sa tė japish merrė. Mendoj se shqiptarėt janė vonuar pėr bashkimin e tyre shpirtėror pėr aq kohė sa ka kaluar qėkur ata janė ndarė.
 
Nė fund tė kėsaj interviste z. Mr. Jakup Asipi na uroj gjithė tė mirat me dėshirė qė t’ia pėrcjellim urimet e tij gjithė shqiptarėve kudo qė gjenden si dhe besimtarėve islamė urimet mė tė mira pėr kėtė muaj tė madhėrishėm dhe gjitha tė mirat nė jetė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.