|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Tiranė: Sot nisi Konferenca ndėrkombetare "Harmonia Fetare nė Shqipėri"

 
 

 
   
Tiranė, 14 nėntor 2003 / Ēerēiz LOLOĒI - Nisi sot nė Tiranė, nė Hotel Tirana Konferenca ndėrkombetare "Harmonia Fetare nė Shqipėri". Nė kėtė aktivitet, i cili do tė vazhdojė edhe nesėr do tė marrin pjesė personalitete tė jetės politike e shoqėrore shqiptare, pėrfaqėsues tė parlamentit, qeverisė, studiues tė huaj e vendas etj.
 
Personaliteti i njohur publik shqiptar, Ismail Kadare nė njė seminar me temė Harmonia fetare ne Shqiperi, ka sulmuar ashpėr tė gjithė ato qarqe rajonale apo europiane qe po pėrpiqen qė shqiptarėt ti paraqesin si fondamentalistė islamikė.
 
Sipas Kadaresė, nė Shqipėri ekziston njė harmoni fetare e lakmueshme midis tre komuniteteve dhe besimeve fetare. Kadare u shpreh se detyra e shtetit duke mbajtur raportet laike nė qendrimin ndaj fesė ta ruajė kėtė harmoni nė qėndrimin ndaj komuniteteve tė ndryshme fetare nė Shqipėri dhe hierarkisė sė tyre.
   
Sipas tij kjo konferencė synon "tė pėrcjellė nė arenėn ndėrkombėtare imazhin e kombit shqiptar, qė gjatė historisė sė tij nuk i ka njohur konfliktet fetare".
 
Konferenca, qė do t'i vazhdojė punimet dhe gjatė ditės sė nesėrme, organizohet nėn kujdesin e Presidentit tė Republikės, Alfred Moisiu, Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė UNESKO-s, Koichiro Matsuura.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.