|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kronikė nga Podujeva

 
 

 
Lėshohet  nė konsum trafostacioni i ri i energjisė elektrike nė Podujevė
 
Podujevė, 14 nėntor 2003 (TN) – Drejtori i njėsisė sė KEK-ut i Podujevės inxhinieri Salih Fejzullahu njoftoi sot se mbrėmė nė praninė e pėrfaqėsuesve tė “Siemens”-it nga Austria, punėkryesit “Umel” nga Tuzlla e Bosnjės, “Montingut” nga Prishtina dhe pėrfaqėsuesve tė KEK-ut u lėshua nė tension trafoja e re TS 220/35/20 Kv (hyrje –dalje) dhe largpėrēuesit 220 Kv nė komunėn e Podujevės pėr konsum tė energjisė elektrike.
 
Projekti i ndėrtimit tė kėsaj trafoje ėshtė donacion i Agjensionit Evropian pėr Rindėrtim dhe sipas pėrfaqėsuesit tė saj z. Willy Lord investimet pėr pjesėn e Podujevės kapin shifrėn prej 5.3 milion euro.
 
Punėkryesi i trafos (10) ėshtė firma e njohur Siemens nga Austria kurse projektin e ka bėrė ndėrmarrja “Umel” nga Tuzlla e Bosnjės. “Nga mbrėmė ka filluar sė funksionuari trafoja e re TS 220/35/10 (20)”, tha pėrfaqėsuesi i Siemens-it nga Austria z. Helmut Eder i cili tha se kjo ka rėndėsi sidomos pėr industrinė e komunės sė Podujevės, por edhe pėr popullatėn e cila do tė furnizohet mė mirė me energji elektrike.  
 
Drejtori Sali Fejzullahu tha se ēdo gjė po funksionon mirė dhe se nga 16 MvA energji elektrike me sa ėshtė furnizuar komuna e Podujevės mė parė, me vurjen nė funksion tė trafos sė re Podujeva do tė furnizohet me 80 MvA. “Reduktimet lokale do tė evitohen gjatė javės sė ardhshme dhe se ato tashmė do tė varen nė nivel tė Kosovės”, pohoi Fejzullahu.
  
 
Podujevė: Nga suficiti i buxhetit tė Kosovės dhe donatorėt investohet nė projekte me vlerė prej 1.5 milion €
 
Podujevė, 14 nėntor 2003 (TN)  –  “Pėrveē disa investimeve kapitale qė janė bėrė gjatė kėtij viti nė infrastrukturėn e komunės sė Podujevės, sė shpejti do tė realizohen edhe disa projekte tė rėndėsishme nė vlerė rreth 1.5 milion €”, deklaroi sot drejtori i Drejtorisė pėr Buxhet dhe Financa – DPF Mehmet Gashi.
 
Drejtori Mehmet Gashi tha se ndėr projektet mė kapitale qė pritet tė realizohen janė  projekti i gypit tė ujit  Shajkofc-Podujevė nė vlerė  prej 900 mijė €, mbi 175 mijė € nė projekte tjera nė inrastrukturė si dhe projekti pėr ndėrtimin e palestrės sportive nė vlerė prej 200 mijė €..
 
Nga donatorėt pėrmes MEF-it do tė investohen edhe nė projekte tjera nė vlerė mbi 225 mijė €, ku komuna ka participuar me 45 mijė €”, tha z. Gashi. Ai deklaroi se pjesa mė e madhe e mjeteve ėshtė siguruar nga suficiti i buxhetit tė tė konsoliduar  tė Kosovės dhe disa nga donatorėt.
 
 
Komandanti i MNB(C) Gjeneral Brigade Branstorm vizitoi sot trupat e KFOR-it ēeko-sllovak nė Podujevė
 
Podujevė, 14 nėntor 2003 (TN) –  Zėdhėnėsi i Batalionit tė Katėrt ēeko-sllovak Jindrich Plescher, nė konferencėn e sotme pėr gazetarė njoftoi se Komandanti i Bashkėsisė Shumėkombėshe – Qendra, Gjeneral i Brigadės Branstorm vizitoi sot trupat e KFOR-it nė bazėn e tyre nė Shajkofc.
 
“Kjo ėshtė vizita e parė e komandantit tė BSHQ-sė qė po i bėn trupave tona”, tha Plesher duke shtuar: Nga nėnkoloneli Havalla Gjenerali Branstorm do tė njoftohet me detyrat dhe pėrgjegjėsitė e Batalionit tė katėrt ēeko-sllovak.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.