|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Trafiku i tė miturve nė Shqipėri

 
 

 

13 nėntor 2003 / "Zėri i Amerikės"

Gazeta e njohur amerikane Nju Jork Tajms boton sot (13 nėntor) nė faqe tė parė njė shkrim tė gjatė pėr trafikun e tė miturve nė Shqipėri. Artikulli, me autor Nicholas Wood, ka titullin tronditės Pėr shqiptarėt, puna ka ardhur deri kėtu: "Shkėmbehet i biri pėr njė televizor".

Autori sjell shembullin e njė prindi nė periferitė e Durrėsit qė i ka shitur djalin 3 vjeēar njė italiani nė shkėmbim tė njė televizori. Nė artikull thuhet se nė Shqipėri ka hedhur rrėnjė njė tregti e konsiderueshme e tė miturve.

Askush nuk ka shifra tė sakta pėr numrin e fėmijėve tė shitur por sipas vlerėsimeve tė qeverisė, rreth 6 mijė tė mitur janė dėrguar jashtė pėr tė lypur ose pėr prostitucion. Shumica e tyre, thuhet nė artikull, vijnė nga komuniteti rom, qė ėshtė mė i varfėri nė vend. Policia shqiptare vlerėson se nė Greqi ka mė shumė se 1 mijė fėmijė tė tillė qė punojnė kryesisht si lypės. Ky trafik ėshtė pjesė e njė tregtie njerėzore nė pėrmasa mė tė mėdha, pėrfshirė atė tė grave dhe vajzave.

Nė Shqipėri, thuhet nė artikullin e Nju Jork Tajmsit, shumica e rasteve tė dokumentuara tė trafikut tė tė miturve kanė tė bėjnė me fėmijė mė tė rritur qė shiten nga familjet tek ndėrmjetėsit, tė cilėt pastaj i dėrgojnė nė Greqi dhe Itali pėr tu kthyer nė lypės ose nė prostituta tė mitura.  ( http://www.nytimes.com/2003/11/13/international/europe/13ALBA.html )


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.