|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E enjte, 13 nėntor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Deputetėt miratuan Projektligjin pėr shėndetėsinė

 • Caktohet masa e paraburgimit pėr Valon Miftarin, pjesėtar i SHPK-sė, pėr vrasje tė dyfishtė

 • Reagim i pėrfaqėsuesve tė 23 ndėrmarrjeve tė privatizuara ndaj AKM-sė

 • "Kosova kurrė mė nuk do tė jetė nė pėrbėrje tė Serbisė", u tha nė njė debat nė Beograd

 • Prefekti i Nju Jorkut Blumberg dhe pėrfaqėsues tė komunitetit shqiptaro-amerikan do tė vizitojnė Kosovėn

 • Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Xhorxh Robertson tė hėnėn viziton Kosovėn

 • Para drejtorėve tė shkollave tė komunės sė Podujevės u prezentua projekti pėr pėrmirėsimin e arsimit

 • Gjilan: Kuvendi vendos pėr shpalljen e konkursit pėr projektin e zhvillimit tė qendrės sė qytetit

 • Nė Prizren u pėrurua solemnisht Qendra pėr Mirėqenien e Gruas

 • Robertson thotė se Kosova duhet t'i pėrqėndrojė energjitė e saja tek plotėsimi i standardeve

 • Nuk do tė ketė reduktime tė punėtorėve shėndetėsorė, por pastrim tė listave tė atyre qė gjenden nė mėrgim

 • UNMIK-ut nuk do t'i pengojė votimet nė veri tė Kosovės pėr zgjedhjet presidenciale tė Serbisė

 • Ali Sadriu bisedoi me menaxherėt e KEK-ut

 • Kryetarėt dhe shefat e ekzekutivit tė pesė komunave tė Kosovės u njohėn me programin elektronik tė qeverisjes

 • Nė Prishtinė u themelua Akademia e Mjekėsisė sė Kosovės

 • Nė Muēibabė tė Gjilanit hapet vendkalimi kufitar Kosovė – Serbi

 • Rama kryeson ndaj Ngjelės nė Tiranė

 • Ferhat Dinosha thotė se UDSH angazhohet qė Kuvendi i Malit tė Zi tė ketė edhe dhomėn e pakicave

 • Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė sot nė Bagdad

 • Trupat amerikane kanė vrarė 6 militantė irakianė

 • Ministri italian i Mbrojtjes viziton ushtarėt italianė tė plagosur nė sulmin e djeshėm nė Irak

 • Nga shpėrthimi nė Irak vriten 25 vetė

 • Amerika kritikon raportin e Agjencisė Ndėrkombėtare tė Energjisė Atomike

 • Gjykata e Londrės ka refuzuar kėrkesėn e Rusisė pėr ekstradimin e emisarit ēeēen, Ahmed Sakajev

 • Britania ka refuzuar kėrkesėn e Argjentinės pėr ekstradimin e ish-diplomatit iranian

 • Tė pakten 4 afganė janė vrarė nga njė bombė e teledirigjuar

 • Trupat amerikane kanė shkatėrruar njė fabrikė tė zbrazėt tė ngjyrėrave nė Bagdad

 • Japonia do tė shtyjė dėrgimin e trupave tė veta nė Irak

 
  
Deputetėt miratuan Projektligjin pėr shėndetėsinė
 
Prishtinė, 13 nėntor 2003 - Deputetėt e parlamentit tė Kosovės me disa vėrejtje miratuan nė parim Projektligjin pėr shėndetėsinė. Duke folur nė seancėn e sotme tė Kuvendit tė Kosovės pėr projektligjin pėr shėndetėsinė, ministrja e dikasterit respektiv Resmie Mumxhi tha se projektligji qė gjendet para deputetėve do tė hapė rrugėn pėr rregullimin ligjor edhe nė aspektet e veēanta tė sektorit shendetėsor.

Zonja Mumxhi propozoi qė nė mėnyrė insitucionale kujdesi shėndetėsor tė zbatohet nė nivel parėsor, dytėsor dhe tretėsor.

Sipas fjalėve tė saj, Ministria e Shėndetėsisė sė shpejti do tė pėrgatisė edhe politikat zhvillimore pėr vitin 2004-2009, por edhe tetė ligjet sistemore deri nė vjeshtėn e ardhshme.
 
Zonja Mumxhi tha se objektivat kryesore janė qėndrueshmėria dhe efikasiteti qė do tė sigurohen nėpėmjet ndryshimeve qė propozohen, si nė shtimin e racionalitetit efektiv nėpėrmjet ndėrtimti tė konceptit tė organizimit dhe tė shfrytėzimit tė resurseve njerėzore, tė infrakstrukturės dhe tė produkteve farmaceutike.

Pėrfaqėsuesit e grupeve parlamentar pėrkrahėn nė parim projektligjin, por thanė se vėrejtjet konkrete do t'i bėjnė nė komisionin pėrkatės parlamentar.

Kuvendi miratoi edhe rekomandimet e Kėshillit gjyqėsor dhe prokurial pėr emėrimin e gjykatėsve dhe prokurorėve.
 
 
Caktohet masa e paraburgimit pėr Valon Miftarin, pjesėtar i SHPK-sė, pėr vrasje tė dyfishtė
 
Pejė, 13 nėntor 2003 - Njė gjykatės hetues ndėrkombėtar nė Pejė ka caktuar masėn e paraburgimit pėr Valon Miftarin, pjesėtar i SHPK-sė nė Gjakovė, i cili ditė mė parė vrau dy vetė. Kėshtu bėri tė ditur pėrfaqėsuesi i policisė rajoanle tė UNMIK-ut nė Pejė, duke mos dhėnė detaje tė reja rreth kėsaj vrasjeje tė dyfishtė. Ai tha se ēėshtja tani ka kaluar tek organet gjyqėsore, tė cilat do ta thonė fjalėn e fundit pėr kėtė rast.
 
 
Reagim i pėrfaqėsuesve tė 23 ndėrmarrjeve tė privatizuara ndaj AKM-sė
 
Prishtinė, 13 nėntor 2003 - Pėr shkak tė mospėrmbushjeve tė obligimeve nga Agjencioni Kosovar i Mirėbesimit, pėrfaqėsuesit e 23 ndėrmarrjeve tashmė tė privatizuara kanė reaguar publikisht. Teksti i kėtij reagimi do t'u dėrgohet institucioneve mė tė larta vendore e ndėrkombėtare.

Nė takimin e sotėm nė Odėn Ekonomike tė Kosovės, anėtari i bordit nė AKM-sė Bahri Shabani, tha se me gjithė problemet shpreson qė procesi nuk do tė bllokohet. Sipas tij, mė tepėr ka qenė kjo njė taktikė e disa njerėzve nė kuadėr tė UNMIK-ut, qė e kanė luajtur lojėn e tyre pėr t'i frikėsuar tė gjithė ata qė kanė pasur interesim dhe dėshirė tė investojnė nė Kosovė.

Fituesit e tenderėve u ankuan se duke humbur kohė po humbin para duke i paguar kamatat bankare.
  
 
"Kosova kurrė mė nuk do tė jetė nė pėrbėrje tė Serbisė", u tha nė njė debat nė Beograd
 
   
Beograd, 13 nėntor 2003 - Gjatė njė debati tė zhvilluar nė Beograd me temėn "Kosova: standardet dhe statusi", kryetarja e Komitetit Serb tė Helsinkit, Sonja Biserko, ka vlerėsuar se Serbia "po bėn rezistencė" lidhur me orientimin evropian dhe "nuk ka koncensus" pėr asociim nė Bashkimin Evropian. Insistimi se Kosova ėshtė pjesė e Serbisė krejtėsisht ėshtė i papranueshėm, duke e pasur parasysh se Serbia me qėndrimin e saj dhjetėvjeēare ka humbur ēdo legjitimitet, ka thėnė Biserko.

Ndėrkaq, avokati Sėrgja Popoviq ėshtė pajtuar se "Kosova kurrė mė nuk do tė jetė nė pėrbėrje tė Serbisė, pėrveē nė rast tė ndonjė lufte tė tretė botėrore".
  
Profesoresha e Fakultetit Juridik tė Beogradit Olga Popoviq-Obradoviq ėshtė shprehur pėr Kosovėn si "mjet i programit kombėtaro-politik, nė funksion tė pretendimeve mė tė gjera territoriale dhe aspiratave tė Serbisė nė hapėsirėn e Ballkanit".
 
Sipas fjalėve tė saj, kjo ėshtė "konstantė e politikės kombėtare serbe, nė fakt, ide shtetėrore e serbėve, qė nga momentet e para tė krijimit tė shtetit kombėtar modern nė shek. 19, e gjithnjė deri nė ditėt e sotme", dhe sipas saj, kjo gjithnjė "ka pėrmbajtje tė njėjtė B bashkimin e tė gjitha territoreve nė rajonet tė cilat nė ēfarėdo baze ... konsiderohen tė serbėve".
 
 
Prefekti i Nju Jorkut Blumberg dhe pėrfaqėsues tė komunitetit shqiptaro-amerikan do tė vizitojnė Kosovėn
 
Uashington 13 nėntor 2003 - Kėshilli Kombėtar Shqiptaro Amerikan (KKSHA) lėshoi kėtė dėklaratė pėr shtyp nė lidhje me vizitėn qė Kryetari i Bashkisė sė Nju Jorkut planifikon pėr nė Kosovė mė datėn 26 Nėntor.

Kryetari i bashkisė sė qytetit tė Nju Jork-ut Majkėll Blumberg (Michael R. Bloomberg) sė bashku me disa pėrfaqėsues tė komunitetit shqiptaro-amerikan do tė bėjnė njė vizitė nė Kosovė me rastin e Ditės sė Pavarsisė shqiptare.

Prefekti Blumberg, i cili do tė mbėrrijė nė Prishtinė mė 24 nėntor, i shoqėruar nga udhėheqės sė komunitetit shqiptaro-amerikan duke pėrfshirė figura tė shquara tė artit e fesė, e bėri tė ditur se do tė shkojė nė Kosovė para mijėra shqiptaro-amerikanėve tė cilėt morėn pjesė nė Festivalin XIII Shqiptar tė organizuar nga Kisha Katolike Shqiptare "Zoja e Shkodrės" mė 9 nėntor.

Disa prej aktiviteteve qė z. Blumberg do tė angazhohet gjatė vizitės sė tij nė Prishtinė do tė pėrshijnė takime me trupat e KFOR-it nė kampin ushtarak "Bondstill", njė ceremoni tė shkėmbimit tė flamujve me udhėheqės lokalė, njė ngjarje kulturore nė nder tė Ditės sė Flamurit shqiptar ku kryetari i bashkisė sė Nju Jorkut pritet tė mbajė njė fjalim pėr tė shprehur ndjenjat e tij pėr popullin shqiptar, dhe sė fundmi por sigurisht qė jo nė fund tė prioriteteve tė tij, ai do tė marrė pjesė nė njė ceremoni para monumentit tė Nėnės Tereze nė nder tė punės sė saj tė shquar, thuhet nė njė njoftim tė KKSHA.
 
 
Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Xhorxh Robertson tė hėnėn viziton Kosovėn
 
Bruksel, 13 nėntor 2003 - Pavarėsisht nga angazhimet e tjera nė botė Aleanca Veriatlantike do tė tregojė interesim pėr Kosovėn. Kėshtu ėshtė thėnė nė selinė e Aleancės nė Bruksel. Po kėshtu ėshtė theksuar se NATO-ja aktualisht ėshtė duke vazhduar pėrpunimin e planit operativ pėr racionalizimin e forcave tė NATO-s nė rajon.
 
Me kėtė rast njėherėsh ėshtė konfirmuar se Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, lordi Xhorxh Robertson tė hėnėn viziton Kosovėn. Kjo ėshtė vizita e fundit nė mandatin e tij, sepse lordi Robertson nė muajin dhjetor pėrfundon detyrėn e tij nė Aleancėn Veriatlantike.
Ø
 
Gjilan: Kuvendi vendos pėr shpalljen e konkursit pėr projektin e zhvillimit tė qendrės sė qytetit
 
Gjilan, 13 nėntor 2003 - Kuvendi Komunal i Gjilanit, nė seancėn e jashtėzakonshme, e cila ėshtė konvokuar nga kryetari Lutfi Haziri, pas kėrkesės sė 15 kėshilltarėve tė opozitės (PDK, AAK), pėr tė diskutuar rreth fillimit tė punimeve nė ndėrtimin e parkut "Kemal Ataturk", nė sheshin pėrballė hotelit, ka vendosur pėr shpalljen e konkursit pėr projektin e zhvillimit tė qendrės sė qytetit.

Seanca ėshtė karakterizuar nga njė debat kryesisht akuzues nė drejtim tė udhėheqjes komunale, me motivacion se ka lejuar tė fillojė realizimi i kėtij projekti jashtė procedurave ligjore.

Izmi Zeka, i cili e paraqiti para Kuvendit kėrkesėn e grupit tė kėshilltarėve tė opozitės pėr kėtė seancė tė jashtėzakonshme, propozoi edhe marrjen e masave ndaj atyre qė kanė lejuar punimet nė sheshin para hotelit "Kristal".

Xhemajl Hyseni, zėvendėskryetar i komunės u kėrkoi kėshilltarėve komunalė tė mos e politizojnė rastin, duke u munduar tė nxjerrin nga ai pėrfitime politike, tash kur ėshtė arritur pajtimi pėr tė korrektuar projektin.
Kuvendi i Komunės nuk ka qenė i njoftuar paraprakisht se nė kėtė shesh ėshtė planifikuar vendosja e shtatoreve tė dėshmorėve "Rexhep Mala e Nuhi Berisha".

Duke e kėrkuar miratimin e Kuvendit pėr shpallljen e konkursit publik pėr zhvillimin e qendrės sė qytetit, Lutfi Haziri, kryetar i komunės sqaroi se deri atėherė, nė sheshin pėrballė hotelit "Kristal" nuk do ndėrtohet mė asgjė, ndėrsa KFOR-it turk do t`i ofrohet njė vend tjetėr i pėrshtatshėm pėr parkun, pasi tė jenė zyrtarizuar emėrtimet.
 
 
Nė Prizren u pėrurua solemnisht Qendra pėr Mirėqenien e Gruas
 
Prizren, 13 nėntor 2003 - Nė Prizren u pėrurua dje nė mėnyrė solemne Qendra e parė nė Kosovė pėr mirėqenien e gruas nė tė cilėn do tė ofrohet ndihmė shėndetėsore pėr gratė dhe familjet e tyre. Pėrurimin e kėsaj qendre e bėri shefja e Zyrės amerikane nė Prishtinė Marsi Ris.

Drejtoresha e Drejtoratit pėr Shėndetėsi nė Prizren Mybera Mustafa, falėnderoi USAID-in si donator dhe "Mjekėtė e Botės" si projektues tė kėtij projekti dhe vlerėsoi se hapja e kėsaj qendre ėshtė themel pėr jetėn e njerėzve, sidomos pėr nėnėn dhe fėmijėn.

Ndėrkaq shefja e Zyrės amerikane nė Prishtinė, zonja Marsi Ris tha se kjo qendėr e pajisur mirė, do tė trajtojė nevojat kritike tė gruas kosovare dhe fėmijėve tė tyre.
 
Zonja Ris po ashtu ka theksuar se Qendra kryesore e shėndetit familjar nė Prizren, mban reputacionin e qendrės udhėheqėse tė shėndetit primar nė Kosovė. "Pėr kėtė arsye ne jemi krenarė qė kemi mundur tė zgjerojmė kėtė qendėr, duke siguruar mbėshtetje pėr qendrėn e parė nė Kosovė pėr mirėqenien e gruas", ka thėnė zonja Ris.

Qendra pėr Mirėqenie tė Gruas nė Prizren ėshtė financuar nga Agjencia e Shteteve tė Bashkuara pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (USAID), e cila ka investuar 200 mijė euro. Njė qendėr e tillė do tė pėrurohet sot edhe nė Gjilan.
 
 
Robertson thotė se Kosova duhet t'i pėrqėndrojė energjitė e saja tek plotėsimi i standardeve
 
Uashington, 13 nėntor 2003 - Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, lordi Xhorxh Robertson, gjatė takimit nė Uashington me presidentin amerikan Xhorxh Bush, tha se rajoni i Ballkanit ka ende nevojė pėr praninė e forcave tė NATO-s.
 
Duke shfaqur me kėtė rast qėndrimin e tij rreth statusit pėrfundimtar tė Kosovės, lordi Robertson tha se Kosova duhet t'i pėrqėndrojė tash energjitė tek plotėsimi i standardeve, para se tė flitet pėr statusin e saj.

"Ende nuk jemi nė fazėn e tė ardhmes sė saj kushtetuese. Ajo qė duhet tė bėjė Beogradi dhe Prishtina, ėshtė tė bisedojnė dhe tė arrijnė marrėveshje pėr ēėshtjen e jetės sė pėrditshme, si elektriciteti, transporti, kthimi i refugjatėve.
 
Kjo ėshtė ajo qė banorėt presin nga udhėheqėsit e tyre, tė zgjidhin problemet e jetės sė tyre tė,mi pėrditshme dhe nė kohėn e duhur do tė arrihet tek statusi pėrfundimtar", i deklaroi "Zėrit tė Amerikės", lordi Robertson.
 
Nuk do tė ketė reduktime tė punėtorėve shėndetėsorė, por pastrim tė listave tė atyre qė gjenden nė mėrgim
 
Prishtinė, 13 nėntor 2003 - Zyrtarė tė lartė tė Ministrisė sė Shėndetėsisė sė Kosovės kanė sqaruar se nuk ėshtė fjala pėr reduktimin e punėtorėve shėndetėsorė, por pėr pastrimin e listave nga punėtorėt, tė cilėt sipas tyre gjenden nė mėrgim, ndėrkaq emrat e tyre figurojnė nė listėn e pagave sikur tė punonin me orar tė plotė.
 
Ky ėshtė njė akt kriminel qė bėhet nė shėndetėsinė e Koosvės, thanė zyrtarėt e Ministrisė sė Shėndetėsisė. Ata thanė se janė ndėrmarrė hapa qė tė parandalohen kėto dukuri dhe njerėzit tė cilėt kanė nėnshkruar nė vend tė tyre pėr marrjen e pagės sigurisht se do tė ndėshkohen.
 
 
UNMIK-ut nuk do t'i pengojė votimet nė veri tė Kosovės pėr zgjedhjet presidenciale tė Serbisė
 
Mitrovicė, 13 nėntor 2003 - Disa ditė para mbajtjes sė zgjedhjeve presidenciale tė Serbisė, zyrtarėt ndėrkombėtarė nė Mitrovicė thanė se nuk do t'i ndihmojnė, por as nuk do t'i pengojnė kėto zgjedhje pėr tė cilat pritet se do tė hapen vendvotimet edhe nė pjesėn veriore tė Kosovės.
 
Zėdhėnėsi i UNMIK-ut nė Mitrovicė, Xhorxh Kakuk tha se kėto zgjedhje UNMIK-u do t'i vėshtrojė nga pozita sikur sikur qė ka vepruar edhe gjatė zgjedhjeve vitin e kaluar.
 
 
Ali Sadriu bisedoi me menaxherėt e KEK-ut
 
Prishtinė, 13 nėntor 2003 - "Duhet tė merremi edhe me pėrgjegjėsitė e atyre qė e kanė sjellė nė kėtė situatė Koorporatėn Energjetike tė Kosovės", ka deklaruar ministri i Ekonomisė dhe Financave Ali Sadriu, pas takimi qė pati mbrėmė zyrtarėt ndėrkombėtarė dhe ata vendorė tė KEK-ut.
 
Nga ana tjetėr menaxheri ndėrkombėtar nė KEK Ēarls Braun ka deklaruar se problemi i KEK-ut duhet tė shtrohet nė nivelin mė tė lartė nė UNMIK dhe nė Qeverinė e Kosovė.

Menaxheri ndėrkombėtar Braun dhe kryetari i Bordit tė kėtij institucioni Ali Hamiti i kanė shpjeguar situatėn aktuale nė KEK ministrit tė Ekonomisė dhe Financave. Ndėrkohė qė ministri Sadriu ka theksuar se nė KEK ekziston njė situatė e rėndė.
 
 
Kryetarėt dhe shefat e ekzekutivit tė pesė komunave tė Kosovės u njohėn me programin elektronik tė qeverisjes
 
Prishtinė, 13 nėntor 2003 - Kryetarėt dhe shefat e ekzekutivit tė pesė komunave tė Kosovės: Ferizajt, Podujevės, Mitrovicės, Shtimes dhe Lipjanit u njohėn dje me programin elektronik tė qeverisjes, i cili do tė aplikohet sė shpejti nė kėto komuna.
 
Ky projekt, i cili organizohet nga Fondacioni i Kosovės pėr Shoqėri tė Hapur, fillimisht ėshtė realizuar si projekt - pilot nė Komunėn e Gjakovės, ku ka dhėnė rezultate tė konsiderueshme.
 
Projekti synon pėrmirėsimin e qeverisjes nė komuna dhe rrit ndikimin e qytetarėve nė procesin e vendimarrjes nė komuna. Koordinatori i Fondacionit tė Kosovės pėr Shoqėri tė Hapur tha se ky program ka pėr qėllim tė ngris nivelin e shfrytėzimit tė teknologjisė informative nė administratat komunale.
 
 
Nė Prishtinė u themelua Akademia e Mjekėsisė sė Kosovės
 
Prishtinė, 13 nėntor 2003 - Nė Prishtinė dje u themelua Akademia e Mjekėsisė sė Kosovės e pėrbėrė nga shoqatat mė tė mėdha profesioniste tė mjekėsisė. Sipas ideatorėve tė themelimit, qėllim kryesor i kėtij asociacioni do tė jetė riorganizimi i shoqatave shėndetėsore dhe ngritja e efikasitetit tė punės sė tyre.

"Themelimi i Akademisė sė Mjekėsisė sė Kosovės ėshtė iniciativė e tė gjitha asociacioneve dhe shoqatave profesioniste tė mjekėsisė kosovare", bėri tė ditur kryetari i kėsaj akademie Prof. dr. Naser Ramadani.

Nė kuadėr tė Akademisė do tė krijohet njė organizėm i pėrbashkėt i pėrfaqėsimit tė tė gjithė profesionistėve mjekėsorė, tė cilėt me njė zė do tė shprehin mendimet pėr zhvillimin e politikės shėndetėsore nė Kosovė.
 
 
Nė Muēibabė tė Gjilanit hapet vendkalimi kufitar Kosovė – Serbi
 
Gjilan, 13 nėntor 2003 - Tė mėrkurėn ėshtė hapur nė Myēibabė tė komunės sė Gjilanit vendkalimi kufitar ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, i njohur si pika e gjashtė, nėpėr tė cilėn do tė mund tė qarkullojnė mė lirshėm njerėzit e kėsaj zone dhe tė rajonit, por nuk do tė mund tė bėhet tani pėr tani edhe zhdoganimi i mallrave.

Sipas zoti Khan Akbar, zėvendėskomandant i policisė kufitare tė UNMIK-ut nė kėtė pikė kalimi do tė shėrbejnė njėzet pjesėtarė tė Shėrbimit Policor tė Kosovės, ndėrsa Val Stjuart, drejtor i operacioneve tė UNMIK-ut, hapjen e saj e sheh nė funksion tė normalizimit tė kufijve administrativė dhe krijimit tė mundėsive pėr banorėt lokalė qė tė ndihem mė tė sigurtė.

Hapjen e kėsaj porte, koloneli Alen Ponsini, komandant i kampit "Montith" nė Gjilan e ka vlerėsuar njė hap pozitiv drejt njė ardhmėrie mė tė mire Kosovės dhe tė rajonit. Siē dihet, ushtarėt e kėsaj nėnbaze amerikane nė Kosovės e kanė kontrolluar deri tani kėtė pjesė tė kufirit. Koloneli Ponsini ka theksuar poashtu se hapja e pikės kufitare nė Muēibabė ofron mundėsi edhe pėr shkėmbim tregtar, ndėrsa pengon qarkullimin ilegal tė njerėzve dhe tė mallrave si dhe veprimtaritė tjera ekstremiste.

Pikėn kufitare me Serbinė, nė Myēibabė e kanė vlerėsuar tė rendėsishme edhe Frank Ranieli, drejtor i doganave tė Kosovės si dhe koloneli i SHPK-sė, Sheremet Ahmeti, sepse ajo do tė jetė njė pengesė pėr kontrabanduesit dhe trafikimet e paligjshme, ndėrsa prania e pėrhershme e policisė do t`i bėjė tė ndjehem mė tė sigurtė banorėt e zones.

Nė ceremoninė e hapjesė sė pikes sė gjashtė kufitare kanė marrė pjesė pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut, tė KFOR-it, tė SHPK-sė, komunės sė Gjilanit si dhe zyrtarė tė xhandarmėrisė serbe.
 
 
Rama kryeson ndaj Ngjelės nė Tiranė
 
Tiranė, 13 nėntor 2003 - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nė Shqipėri pritet tė shpallė pėrfaqėsuesin socialist Edi Rama si kryetar tė ri tė Bashkisė sė Tiranės, me gjithė kundėrshtimet e rivalit tė tij tė opozitės Spartak Ngjela, i cili kėmbėngul pėr shkelje tė ligjit.

Mbrėmė KQZ-ja ka shpallur rezultatet e 293 qendrave tė votimit nga 346 qendra qė ka gjithsej nė Tiranė.
Sipas tyre, zoti Rama ka fituar 57,64 pėrqind tė votave kundrejt 38 pėrqind qė ka fituar zoti Ngjela i Partisė Demokratike.

KQZ-ja pritet tė shqyrtojė tė enjten edhe qendrat e mbetura, por diferenca e deritanishme prej rreth 24 mijė votash nė favor tė zotit Rama, duket se i garanton atij fitoren pėrfundimtare.

Gjithnjė sipas rezultateve paraprake, Partia Socialiste ėshtė fituese edhe nė vendet pėr kėshillin bashkiak tė Tiranės.
Socialistėt kanė marrė 49 pėrqind tė votave kundrejt 38 pėr qind tė opozitės.
 
 
Ferhat Dinosha thotė se UDSH angazhohet qė Kuvendi i Malit tė Zi tė ketė edhe dhomėn e pakicave
 
Podgoricė, 13 nėntor 2003 - Kryetari i Unionit Demokratik tė Shqiptarėve nė Mal tė Zi, Ferhat Dinosha tha dje se partia e tij angazhohet qė Kuvendi i Malit tė Zi tė ketė edhe dhomėn e pakicave kombėtare.
 
Sipas tij nėse shteti bėn projekte tė cilat cėnojnė fundamentet nacionale tė palicave, atėherė pėrfaqėsuesit e pakicave kombėtare kėtė dhomė do tė kishin tė drejtė tė pėrdornin institutin e vetos, i cili ėshtė i pranishėm nė standardet demokratike evropiane.
 
 
Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė sot nė Bagdad
 
Bagdad, 13 nėntor 2003 – Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė sot (e enjte) nė njė sulm me bombė anash rrugės nė kryeqytetin irakian Bagdad, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi i Divizionit tė parė tė blinduar, njofton Rojter.
 
Ai tha gjithashtu se edhe dje njė automjet i tipit Hamvi ka rėnė nė njė minė dhe kėshtu qenė plagosur dy ushtarė, njėri syresh pastaj ka vdekur. Me kėtė rast vdekjeje, numri i ushtarėve amerikanė tė vrarė nė aksione armiqėsore nė Irak ka arritur nė 156 qė kur presidenti Bush e ka shpallur pėrfundimin e luftės mė 1 maj.
 
 
Trupat amerikane kanė vrarė 6 militantė irakianė
 
Uashington, 13 nėntor 2003 - Trupat amerikane kanė vrarė gjashtė militantė irakianė dhe kanė plagosur katėr tė tjerė gjatė njė shkėmbimi zjarri nė njė sulm nė bazėn e tyre dhe nė spitalin jordanian nė qytetin Falluxha, qė gjendet nė pjesėn qendrore tė Irakut, kanė bėrė tė ditur burimet ushtarake, njofton AFP.
 
 
Ministri italian i Mbrojtjes viziton ushtarėt italianė tė plagosur nė sulmin e djeshėm nė Irak
 
Bagdad, 13 nėntor 2003 - Ministri italian i Mbrojtjes ka vizituar sot (e enjte) ushtarėt italianė tė plagosur nė sulmin shkatėrrimtar vetėvrasės nė Irakun jugor, nė tė cilin u vranė 27 njerėz, qė sipas vlerėsimeve ėshtė humbja mė e madhe italiane nė ushtarė qė nga Lufta e Dytė Botėrore, njofton Rojter.
 
 
Nga shpėrthimi nė Irak vriten 25 vetė
 
Bagdad, 13 nėntor 2003 - Tė paktėn njėzet e pesė vetė kanė humbur jetėn nė njė shpėrthim tė fuqishėm nė selinė e policisė ushtarake italiane nė Irakun jugor.

Njė zėdhėnės i policisė tha se katrėmbėdhjetė ushtarė italianė vdiqėn nė atė qė duket se ka qenė sulm vetvrasės me bombė para hyrjes nė bazėn nė Nasiriya. Janė vrarė edhe tetė irakianė.

Nga fuqia e shpėrthimit janė hedhė nė erė dritaret ndėrsa automjetet nė afėrsi i ka kapluar flaka.

Nė Romė, Presidenti italian dhe Kryeministri theksuan se Italia vazhdonte tė ishte e pėrkushtuar pėr tė ndihmuar nė rindėrtimin e Irakut.

Por disa parti opozitare tashmė po bėjnė thirrje pėr tėrheqjen e trupave italiane.

Parlamenti italian shtyu seancėn nė shenjė tė zisė kombėtare.
 
 
Amerika kritikon raportin e Agjencisė Ndėrkombėtare tė Energjisė Atomike
 
Uashington, 13 nėntor 2003 - Uashingtoni ka sfiduar njė raport tė Kombeve tė Bashkuara, sipas tė cilit, Irani nuk ėshtė pėrpjekur tė prodhojė armė atomike. Nėnsekretari amerikan, Xhon Bolton, tha se raporti i Agjencisė Ndėrkombėtare tė Energjisė Atomike, injoron faktet.

Sipas tij, pėrfundimi kryesor qė ka arritur Agjencia e Energjisė Etomike, se nuk ka prova qė Irani po pėrpiqet tė zhvillojė armė bėrthamore, ėshtė pothuajse i pamundur qė tė besohet.

Z. Bolton, ndihmėsseskretari i Departamentit tė Shtetit pėr kontrollin e armėve, tha se gėnjeshtra dhe shkeljet e rregullave nga ana e Iranit pėr njė periudhė 18 vjeēare, ēojnė nė njė pėrfundim krejt tjetėr.
 
 
Gjykata e Londrės ka refuzuar kėrkesėn e Rusisė pėr ekstradimin e emisarit ēeēen, Ahmed Sakajev
 
Londėr, 13 nėntor 2003 - Gjykata e Londrės ka refuzuar kėrkesėn e Rusisė pėr ekstradimin e emisarit ēeēen, Ahmed Sakajev, njofton BBCWorld. Rusia e ka akuzuar z. Zakajev pėr njė sėrė krimesh, ndėr tė cilat edhe pėr kidnapime dhe pjesėmarrje nė vrasjen e ushtarėve rusė.
 
Akuzat kanė tė bėjnė me incidentet ndėrmjet tetorit 1995 dhe dhjetorit 2000, gjatė luftės sė Ēeēenisė pėr pavarėsi. Mbrojtėsit kanė thėnė se akuzat janė tė motivuara politikisht dhe nėse do tė kthehej nė Rusi, z. Zakajev do tė pėrballej me tortura.
 
 
Britania ka refuzuar kėrkesėn e Argjentinės pėr ekstradimin e ish-diplomatit iranian
 
Londėr, 13 nėntor 2003 - Britania ka refuzuar kėrkesėn e Argjentinės pėr ekstradimin e ish-diplomatit iranian tė akuzuar pėr bombėvėnie nė qendrėn ebraite, njofton BBCWorld. Ministria e brendshme britanike ka thėnė s'ka dėshmi tė mjaftueshme pėr ekstradimin e Hejd Sulejmanpurit (Hade Soleimanpour).

Ky rast ka tendosur marrėdhėniet ndėrmjet Iranit dhe dhe Britanisė, e cila pohon se rasti ėshtė i motivuar politikisht. Nė sulmin me bombė mė 1994 nė qendrėn ebraite nė Buenos Ajres qenė vrarė 85 njerėz.

Z. Sulejmanpur, 47-vjeēar, ėshtė arrestuar nė Britani, nė qytetin verior Durham, derisa po studjonte nė universitetin e atjeshėm. Ai ishte ambasador iranian nė Argjentinė. Z. Sulejmanpur ka mohuar akuzat, duke thėnė se ai ishte jashtė vendit nė kohėn e shpėrthimit tė bombave nė sulmin e lartpėrmendur. Ai ėshtė liruar me kaucion prej 1.2 milionė dollarė, tė paguar pjesėrisht nga autoritet iraniane.
 
 
Tė pakten 4 afganė janė vrarė nga njė bombė e teledirigjuar
 
Asadabad, Afganistan, 13 nėntor 2003 - Tė pakten katėr afganė janė vrarė dhe tre tė tjerė janė plagosur kur automjeti i tyre ėshtė hedhur nė erė nga njė bombė e teledirigjuar, e cila, duket qartė, se ishte dedikuar pėr automjetet amerikane afėr bazės ushtarake amerikane, kanė thėnė dėshmitarėt sot (e enjte), njofton Rojter.
 
 Ky sulm nė provincėn verilindore, Kunar, ka ndodhur nė pėrvjetorin e rėniės sė regjimit taliban dhe duket tė jetė vepėr e vijės sė fortė tė islamistėve dhe tė aleatėve tė tyre, kanė thėnė banorėt. Ushtria amerikane ka mohuar tė jetė pėrgjegjėse pėr kėtė sulm, ndonėse vendėsit dyshojnė tė ketė pasur nė zonė militantė islamistė.
 
 
Trupat amerikane kanė shkatėrruar njė fabrikė tė zbrazėt tė ngjyrėrave nė Bagdad
 
Nasirija, Irak, 13 nėntor 2003 - Trupat amerikane kanė shkatėrruar njė fabrikė tė zbrazėt tė ngjyrėrave nė Bagdad dhe kanė ndjekur sulmuesit, qė janė parė tė kenė shtėnė me mortaja qė andej, nė njė kohė qė numri i viktimave nga bombėvėnia vetėvrasėse nė bazėn ushtarake italiane ka arritur nė 32 tė vrarė, qė ishte sulmi mė i pėrgjakshėm dhe vdekjesjellės kundėr aleatėve amerikanė qė nga nga ndėrhyrja nė Irak, njofton AP.
 
 
Japonia do tė shtyjė dėrgimin e trupave tė veta nė Irak
 
Tokio, 13 nėntor 2003 - Japonia ka njoftuar se do tė shtyjė dėrgimin e trupave tė veta nė Irak deri vitin e ardhshėm pėr shkak tė situatės sė pėrkeqėsuar atje.

Tokio mendonte tė dislokonte ushtarėt e parė para fundit tė kėtij viti.

Njoftimi i Japonisė pasoi vrasjen e mė shumė se 25 personave, shumica ushtarakė italianė atje, nė njė sulm nė qytetin e Nasirijas.

Shqetėsimet rreth situatės sė sigurisė kanė bėrė qė dhe njė kontigjent ushtarėsh portugezė, i pari nga ky vend, tė dėrgohen jo nė Nasirija, por nė Basra.

 


  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.