|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Podujevė: Drejtoria e Arsimit konkuron me projekte nė donacionet e Bankės Botėrore qė ka financuar MASHT-in

 
 

 
   
Podujevė, 13 nėntor 2003 (TN) –  Nė mbledhjen e sotme tė rregullt me drejtorėt e shkollave fillore dhe tė mesme tė komunės sė Podujevės u bė parnim dorėzimi i detyrės sė drejtorėve tė 10 shkollave fillore, u diksutua pėr mbarėvajtjen e procesit edukativo-arsimor si dhe pėrgjegjėsitė e drejtorėve dhe projektet me tė cilat Drejtoria e Arsimit konkuron me projekte nga grantet e Bankės Botėrore dhėnė MASHT-it.
 
“Nė 8 shkolla fillore drejtorėt janė rizgjedhur, kurse nė 2 tjera u zgjodhėn drejtorėt e rinj”, njoftoi drejtori Mr. Shpejtim Bulliqi duke shtuar: konteste rreth emėrimit tė drejtorėve ka nė shkollat fillore nė Bradash, Dobratin dhe nė Lagjen Kuvajtiane nė Ballofc, kurse nė Gjimnazin “Aleksandėr Xhuvani” MASHT-i pėr herė tė dytė ka anuluar konkursin pa sqarime adekuate. Shqipe Abazi, bashkėpunėtore profesionale pėr terren nė Qendrėn pėr Arsim tė Kosovės prezantoi para drejtorėve Projektin pėr pėrmirėsimin e pjesėmarrjes nė arsim duke njoftuar se nė kuadėr tė kėtij projekti shkollat fillore do tė kenė mundėsi tė konkurojnė me projekte nė vlerėn deri nė 10 mijė euro, kurse shkollat e mesme me projekte deri nė 15 mijė euro nga grantet e Bankės Botėrore.
 
Znj. Abazi njoftoi se Banka Botėrore i ka ndarė MASHT-it 4.5 milion euro pėr 3 vitete e ardhshme. “Shpresojmė qė nga 6-7 projekte komuna jonė tė pėrfitojė katėr”, pohoi z. Bulliqi.
 
Mbarėvatja e procesit edukativo-arsimor, me theks tė veēantė disiplina e personelit arsimor dhe e nxėnėsve, pėrgatitjet pėr furnizim me lėndė djegėse pėr tė gjitha shkollat, detyrat dhe pėrgjegjėsitė e drejtorėve ishin disa nga temat qė u diskutuan nė takimin e DA-sė me drejtorėt e 30 shkollave fillore dhe 3 tė mesme tė Podujevės.
 
Sipas drejtorit Bulliqi nė shkollat fillore tė Podujevės mėsimin e vijojnė 15.478 nxėnės, nė tė mesmet 3484 dhe nė klasėt e nėnta 1729 nxėnės.
 
Drejtoria e arsimit e Podujevės me kėtė rast njoftoi shfrytėzuesit e bursave studentore nga mjetet e buxhetit tė komunės se deri mė 1 dhjetor duhet tė sjellin dėshminė pėr regjistrimin e semestrit dhe certifikatėn e notave sepse nė tė kundėrtėn do t’u shkėputen kontratat pėr bursat.
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.