|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Politika e integrimit jokulturor 

 
 

 
13 nėntor 2003 / TN
 
Agron TUFA 
 
Kanė kaluar mėse dy javė qėkurse nė Shkodėr u mbajt njė tubim tepėr i rėndėsishėm e thelbėsor pėrnga shqetėsimi i madh lidhur me fatin e letrave shqipe pėrtej Detit ose Maleve, - i quajtur “Exodus 2003”. Takimi i organizuar nga Ministria e Kulturės, nėn drejtimin dhe konceptimin e z. Stefan Ēapaliku, shpejt ka zėnė tė harrohet me po atė shpejtėsi qė harrohen tė gjitha gjėrat e rėndėsishme qė kėrkojnė njė arsyetim e vramendje tė koncentruar, pasi tek ne, sikundėr e ka thėnė njė koleg, “nuk preferohet tė mendohet”.
 
Marrė nė vetvete, shtrimi i ēėshtjes dhe i njė diskursi tė shėndoshė se sa dhe si njihet letėrsia shqipe nė botėn e huaj, ėshtė i qėlluar dhe pėrbėn shqetėsim tė vazhdueshėm me tė gjithė spektrin e problematikės sociologjike qė ngėrthen, prandaj dhe rėndėsia e kėtij tubimi duhet tė ishte marrė mė seriozisht nė shtyp nga tė ashtuquajturit “gazetarė tė kulturės”, intelektualė e shkrimtarė.
 
Prandaj unė mendoj se nuk ėshtė e ndershme qė anashkalimi i kėsaj ēėshtjeje tė shtruar nga “Exodus 2003”, tė mbetet nė nivelin e reagimit tė raporteve individuale me Ministrinė apo organizuesin qė nė rastin konkret ishte z. Stefan Ēapaliku, duke iu pėrgjigjur nė stilin e hidalgove mendjetytė me anė tė njė epistolari nihilist, qė nuk shėnon tjetėr, pėrpos se shtimin e njė tjetėr “Letre tė hapur”, sikundėr u reagua nė “Shekulli”. Pavarėsisht tė vėrtetės se kush qėndron nė krye tė Ministrisė sė Kulturės, kjo e vėrtetė, me gjithė kriticizmin e drejtė, nuk ēon asnjė peshė nė zgjidhjen e ēėshtjes sė shtruar.
 
Na duhet tė sqarojmė qysh nė fillim se Letėrsia dhe Kultura shqiptare nuk ėshtė pronė e as problem vetjak i njė apo tjetėr ministri (tė cilėt vijnė e shkojnė), porse ėshtė pronė e inteligjencies krijuese (se ndėr ne ka dhe inteligjencie jokrijuese), ėshtė pasuri dhe vlerė e tė gjithė botės shqiptare. Nga kjo pikėpamje, diskursi duhet tė jetė i pashmangshėm, pavarėsisht kush udhėheq pėr momentin dhe duhet tė jetė mė sė shumti, angazhim sa shtetėror, aq dhe civil.
 
Nėse nė rastin e tubimit konkret (Exodus 2003) shtohej problemi i njohjes sė letėrsisė shqipe jashtė botės shqiptare dhe nė kėtė tubim ishin tė ftuar pothuaj tė gjithė pėrkthyesit mė tė spikatur tė letėrsisė tonė nė kulturat e huaja, duhej pėrqendruar sė pari nė sociologjizimin e kėtij problemi dhe politikės kulturore.
 
Sikundėr mė shkruajnė miqtė e mi, pamja nė takimin me shkrimtarėve shqiptarė me pėrkthyesit e huaj ishte e dhimbshme dhe e turpshme: “Shkrimtarė tė cilėt nuk kanė asfarė lexuesi nė Shqipėri, nxitonin e u silleshin nėpėr kėmbė pėrkthyesve tė huaj me librat e tyre panumėrim”, shkruan njėri. Pamja pėr mua vizatohet qartė me gjithė aspektin mallėngjyes e tė turpshėm. “Dhe me aq shumė libra i ngarkuan tė gjorėt (pėrkthyesit), sa pesha e tyre do t’ia kishte kėputur gjunjėt cilitdo hajvanati samari”. Por le t’i thjeshtojmė pėrfytyrimet tona nė njė gjuhė mė konkrete:
 
Kush ėshtė sot shkrimtari shqiptar? Ē’do tė thotė tė jesh shkrimtar shqiptar?
 
Nuk e vė nė diskutim se ndajfolja kohore “sot”, s’ka tė bėjė me asnjė marrėdhėnie korrelative me ndajfoljen kohore “dje”, thjesht se “dje” ka patur jo shkrimtarė, por fantazma shkrimtarėsh, gjithėsej “folje gjysmėndihmėse tė Partisė”. Kurse shkrimtari i sotėm shqiptar ėshtė njė qenie e pėrvuajtur, e ngjashme me Akakij Akakieviēin, personazhin proverbial tė Gogolit nga “Manteli”. Fati i veprės sė shkrimtarėve tanė sot bėhet i pashmangshėm nga pjesėmarrja nė tė i shtėpive tona botuese, ose mė saktė, sabotuese, ku nuk respektohet kontrata, nuk paguhet vepra, nuk aplikohet asnjė kod i sė drejtės dhe pėrgjegjėsisė ndaj autorit. Ja njė shembull i freskėt:
 
Para do kohėsh mė ra nė dorė romani “E-mail” (Sh.B. “Sejko”, Elbasan 2003) i shkrimtarit tė mirėnjohur Ridvan Dibra. Gjithė kėnaqėsinė e pėrjetimit tė kėtij libri tė mrekullueshėm e nxora pėr hundėsh me njė dhimbje njė javore sysh. Romani ka tė shėnuar edhe shenjėn e copyright-it tė shtėpisė (sa)botuese. Botuar me njė letėr tė zgėrdhirė, thuajse higjenike, me shkronja tepėr tė imėta dhe anemike, kjo prozė e nivelit evropian tė torturon nė atė lloj botimi.
 
Nuk besoj tė ketė kokėkrisur tjetėr si unė t’ia hyjnė njė aventure leximore tė kėtillė. Po njė pėrkthyes i huaj, si mund ta lexonte kėtė libėr, shkruar nė gjuhėn e rrallė shqipe? Si ka mundėsi t’i bėhet atentat njė vepre me atė botim tė shėmtuar? Pse nuk e kanė shpėrndarė romanin tė pajisur sė paku me njė lupė zmadhuese? Ēfarė fitimi tė ketė pasur kjo shtėpi sabotuese? Tė gjitha kėto pyetje ishte mirė tė na i jepte vetė botuesi. Libri tashmė dihet, ėshtė njė institucion. Dhe institucioni i librit pėrfshin pjesėmarrjen e disa ekipeve teknike. Por si po ndodh nė Shqipėri, Institucioni i librit vjen e bėhet gjithnjė e mė poshtėrues.
 
Shkrimtarėt shqiptarė sakrifikojnė fizikisht pėr tė botuar veprat e tyre, duke i financuar vetė, shpesh pa asnjė konsultė e redaktim teknik, pėrderisa botuesve tanė kjo nuk u intereson dhe produkti libror na del i vajtueshėm. Nga ana tjetėr, po tė pyesėsh botuesit, tė gjithė vėnė kujėn se gjenden nė prag tė falimentimit, se tė gjithė po sakrifikojnė e dalin me humbje, se askush nuk i blen librat e autorėve shqiptarė, se askush tjetėr nuk meriton si ata titullin e “martirit kulturor”, ndėrkaq qė nga kjo “dalje me humbje”, nuk kemi parė tė falimentojė asnjė shtėpi botuese, pėrkundrazi, ato veēse shtohen, pėrkundrazi ka mjaft autorė qė lexohen dhe lexuesi shqiptar nuk ėshtė aspak mė pėrtac se ēdocili sosh i kulturave perėndimore.
 
Megjithatė, i rikthehemi diskursit tė hapur nė “Exodus 2003”. Robtimi i shkrimtarėve shqiptarė para pėrkthyesve tė huaj ndeshet me njė logjikė tė trishtė e tė egėr: pėrkthyes ka pak dhe kryesisht ata janė pėrkthyes tė trashėguar nga vitet para ’90-tė, kontributi pėrkthimor i tė cilėve ėshtė i pėrqendruar qėmoti nė njė rreth tepėr tė ngushtė autorėsh tanė tė suksesshėm nė tregun e huaj. Ndonjė pėrkthyes tek-tuk ėshtė pėrftuar nė bazė konjukturash apo njohjesh spontane dhe kaq.
 
Atėherė problemi na hapet me gjithė gjerėsinė e vet, me gjithė problematikėn tejet tė mprehtė e fatale. Dhe kjo s’ka tė bėjė me faktin se autorėt shqiptarė shkruajnė mė dobėt se kolegėt e tyre tė huaj, tė cilėt pushtojnė tregjet nė Europė e Amerikė. Absolutisht. Mund tė rreshtosh njė listė tė gjatė me prozatorė e poetė shqiptarė qė janė nė gjendje tė shkaktojnė sensacion nė Perėndim. Problemi qėndron gjetkė dhe po merr pėrmasa fatale: letėrsia shqiptare nuk ka pėrkthyesė! Dhe pėrkthyesit e letėrsisė shqipe nuk zgjidhen me diskurse intelektuale, as me kėtė shkrim: problemi zgjidhet me projekte shtetėrore, me aftėsinė pėr ta vlerėsuar realisht gjendjen dhe pėr t’i ndryshuar perspektivėn qorre.
 
Sikundėr ėshtė e vetėkuptueshme, nuk ka asnjė tė huaj idealist, qė i tėrhequr nga “magjia e gjuhės shqipe” t’ia nisė aventurės si nė kohėrat romantike. Pėr kėtė duhet tė mendojė shumė e papushim vetė Shteti, sė paku tė bėjė 10% nga sa bėn Ministria e Kulturės sė shtetit fqinj FYROM. Shteti shqiptar krenohet me vlerat e krijuesve tanė apo individėve qė fitojnė lavdi (si rasti me Nėnė Terezėn), ndėrkaq qė vetė nuk derdh asnjė kontribut nė ketė drejtim, anipse ia kanda shumė tė integrohet nė Europė.
 
A ka menduar politika shqiptare se rruga mė e palėkundshme e integrimit ėshtė ajo nėpėrmjet vlerave kulturore e shpirtėrore? Si duket politikanėt shqiptarė kanė njė urrejtje tė pavetėdijshme pėr letėrsinė dhe si duket, ata pak ose aspak e njohin librin.
 
Nėse njė republikė laragane e pa identitet si Maqedonia fiton njohje me aktivetetet e dendura kulturore, festivalet e poezisė dhe njė rrjeti tė fuqishėm prezantimi tė vlerave jashtė, shteti ynė ngordh e nuk e lėshon as 0.5% tė buxhetit pėr Kulturėn. Tė paktėn t’u paguheshin studimet dhe shkollimi nė Shqipėri njė kontigjenti studentėsh nga kulturat e ndryshme europiane! Kėsisoj prezantimi i vlerave tė letėrsisė shqipe jashtė, nėse ato nuk bjerrin, do tė krijonte nė perspektivė njė farė shprese. Politikanėt tanė mendojnė se tė huajt e kanė pėr detyrė tė hyjnė nė logjikėn tonė. Unė them jo. Ata do tė bėnin (siē kanė bėrė deri sot) edhe pa letėrsinė e lavdishme shqipe.

Shkrimin pėr botim nė Trepca.net e mundėsoi - z. Ēerēiz Loloēi.

 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.