|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Robertson: Kosova tė pėrqėndrojė energjitė tek plotėsimi i standarteve

 
 

 
   

12 nėntor 2003 / Lilica Kitanovska  / "Zėri i Amerikės"

Presidenti Bush nderoi sot me Medaljen Amerikane tė Lirisė, Sekretarin e Pėrgjithshėm tė Natos George Robertson, gjatė njė ceremonie nė Shtėpinė e Bardhė. Ky ėshtė ēmimi mė i lartė i Shteteve tė Bashkuara pėr civilėt.

Zoti Robertson u nderua me kėtė ēmim pėr drejtimin e Natos, ndėrsa aleanca pėsoi ndryshimet mė tė mėdha nė historinė e saj, duke u zgjeruar me 7 anėtarė tė rinj dhe duke iu pėrgjigjur disa prej sfidave mė tė vėshtira nė fushėn e sigurimit. Zoti Robertson erdhi nė Uashington nga Orlando e Floridės ku dje pėrfundoi punimet Asambleja parlamentare e Natos. Lufta kundėr terrorizmit, Iraku dhe Afganistani ishin ndėr temat kryesore tė takimit. Nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, Sekretari i Pėrgjithshėm i Natos, George Robertson tha se mbetet optimist pėr tė ardhmen e Evropės Juglindore.

Njė nga shenjat e dukshme tė pėrparimit qė ėshtė bėrė nė Evropėn Juglindore tha Sekretari i Pėrgjithshsėm i Natos, Lordi Robertson ėshtė pjesėmarrja e vendeve tė rajonit pėrkrah Natos nė misionet e aleancės jashtė bllokut tė saj. “Ne tani po shohim trupa nga Evropa Juglindore qė po punojnė me Naton nė misionet e saj jashtė Evropės. Shpresojmė qė nė tė ardhmen tė shohim mė shumė prej tyre. Ky rajon ka pėrfituar nga angazhimi i Natos, nga angazhimi i komunitetit ndėrkombėtar. Tani ėshtė koha qė ky rajon tė fillojė tė hapė kontributin e tij nė zona tė tjera tė botės ku ka nevojė pėr pėrvojėn e vendeve tė tij”, tha zoti Robertson.

Megjithatė rajoni i Ballkanit ka ende nevojė pėr forcat e Natos. Presidenti i Asamblesė sė Natos, ligjvenėsi amerikan Doug Bereuter, tha se trupat e Natos duhet tė qėndrojnė nė Kosovė tė paktėn deri nė zgjidhjen e ēėshtjes sė statusit pėrfundimtar. I pyetur nga Zėri i Amerikės lidhur me ēėshtjen e statusit tė Kosovės, zoti Robertson tha se, Kosova duhet t’i pėrqėndorjė tani energjitė tek plotėsimi i standarteve.

“Pėr Kosovėn duhet tė flasim pėr standartet para se tė flasim pėr statusin e saj. Ende nuk jemi nė fazėn e tė ardhmes sė saj kushtetuese. Ajo qė duhet tė bėjė Beogradi e Prishtina ėshtė tė bisedojnė, tė arrijnė marrėveshje pėr ēėshtjet e jetės sė pėrditshme, si elektriciteti, transporti, kthimi i refugjatėve. Kjo ėshtė ajo qė banorėt presin nga udhėheqėsit e tyre, tė zgjidhin problemet e jetės sė tyre tė pėrditshme. Dhe nė kohėn e duhur do tė arrijmė tek problemi i statusit pėrfundimtar.”

Duke folur pėr Maqedoninė, zoti Robertson tha se ky vend e kapėrceu me sukses periudhėn e krizės dhe tani mund tė shohė me besim tė ardhmen.

“Populli i Maqedonisė meriton tė ketė njė tė ardhme mė tė mirė nė kuadėr tė Evropės. Unė kam besim se udhėheqja politike nė Maqeodni, qeveria e koalicionit ėshtė e angazhuar pėr stabilitet, pėr zbatimin e Marrėveshjes sė Ohrit dhe pėr tė siguruar qė Maqedonia tė luajė njė rol aktiv nė Evropė.”

Pėrpjekjet e rindėrtimit nė Irak dhe roli i Natos nė Afganistan, ishin ndėr temat kryesore tė takimit tė Asamblesė Parlamentare tė Aleancės. Dhe pėr zotin Robertson ky ishte fjalimi i tij i fundit para Asamblesė si Sekretar i Pėrgjithshėm i Aleancės. Nė dhjetor, zoti Robertson largohet nga kjo detyrė qė e ka mbajtur qė nga viti 1999.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.