|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E mėrkure, 12 nėntor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Qeveria e Kosovės formon pesė grupe punuese pėr zbatimin e standardeve nė Kosovė

 • Hari Holkeri nė OKB ka biseduar edhe ēėshtjen e pezullimit tė privatizimit nė Kosovė

 • Daci priti ambasadorin e Austrisė nė Beograd

 • Ministri Morina premton ndihmė pėr disa projekte tė infrastrukturės rrugore nė Ferizaj

 • Ka vazhduar edhe sot greva e ish-policėve tė Kosovės

 • Nė Prishtinė u protestua pėr shkak tė rrjedhave politike

 • Mė 15 nėntor organizohet njė tribunė me temėn: "Vetėvrasjet - si tė parandalohen"

 • Podujevė: Grupi punues diskutoi pėr kthimin e tė zhvendosurve

 • Gjilan: Hapėsira pėr parkun "Kemajl Ataturk" do tė caktohet nė njė shesh tjetėr

 • Policia e UNMIK-ut ka arrestuar Sami Azemin, ish-komanadant i UĒPMB-sė

 • Hapen Qendrat pėr Mirėqenie tė Grave nė Prizren dhe Gjilan

 • Zyrtarėt e UNMIK-ut thonė se Beogradi nuk ėshtė kurrėfarė faktori nė procesin e privatizimit nė Kosovė

 • Vazhdon procesi ndaj 12 tė akuzuarve nga Drenasi pėr vrasjen e Hamzė Hajres dhe katėr anėtarėve tė familjes sė tij

 • Hulumtimet e "Riinvestit" tregojnė se rreth 50 pėr qind e qytetarėve tė Kosovės jetojnė nė varfėri

 • Vlerėsohet e suksesshėm faza e parė e aksionit pėr grumbullimin e armėve ilegale nė Maqedoni

 • Buēkovski thotė se Maqedonia, Shqipėria dhe Kroacia, duhet tė dėshmojnė pėrparim maksimal pėr t'u pranuar nė NATO

 • Pėrfaqėsuesit e Shqipėrisė, Kroacisė dhe Maqedonisė takohen nė Uashington pėr tė shqyrtuar progresin nė Kartėn e Adriatikut

 • Nė Rripin e Gazės ėshtė vrarė njė militant i Hamasit

 • Soros jep 15 milionė dollarė qė ta largojė Bushin nga Shtėpia e Bardhė

 • Arrin nė 20 numri i tė vrarėve nga njė shpėrthim bombe nė qytetin irakian Nasirija

 • Vritet njė ushtar amerikan nė Irak

 • Tė paktėn 6 vetė janė vrarė nė njė shpėrthim afėr karabinierisė italiane nė qytetin irakian Nasiria

 • Nga shpėrthimi i njė zjarri nė Jorkshir, humbin jetėn tri motra tė vogla

 • Nė Vietnam arrestohet njė aktivist demokrat dhe ish- truproje e Ho Shi Minit

 • Nė Brazil janė arrestuar rreth 160 vetė qė kremtonin sulmet nė policinė

 • Nė Mekė nga pasojat e shirave tė fuqishme kanė gjetur vdekjen 12 njerėz

 • Japonia kėrcėnon SHBA-nė me sanksione

 • Amerikanėt vrasin njė drejtues lokal irakian

 • Historia e ushtares Lynch

 • Tri raketa u qėlluan kundėr selisė sė koalicionit nė Bagdad, por nuk pati viktima

 • SHBA dhe Koreja e Veriut kanė rėnė dakord tė marrin pjesė nė njė raund tjetėr bisedimesh

 • Senati amerikan miratoi me shumicė dėrmuese votash sanksione tė reja kundėr

 
  
Qeveria e Kosovės formon pesė grupe punuese pėr zbatimin e standardeve nė Kosovė
 
Prishtinė, 12 nėntor 2003 - Qeveria e Kosovės nė takimin e sotėm vendosi tė formojė pesė grupe punuese pėr zbatimin e standardeve ndėrkombėtare nė Kosovė: grupi pėr demokratizim, sundimin e ligjit, pėr tė drejtat pronėsore, pėr privitazim si dhe ai pėr kthimin e tė zhvendosurve.

Kryeministri Rexhepi tha se tetė standardet e caktuara nga bashkėsia ndėrkombėtare janė sublimuar nė pesė grupet punuese, ndėrkohė qė strukturat e UNMIK-ut dhe ato tė qeverisė do tė jenė partnerė nė implementimin e kėtyre standardeve.
 
Ai tha se shumica e kėtyre grupeve punuese do tė udhėhiqen nga ministrat e qeverisė sė Kosovės. Rexhepi u shperh optimist se qeevria qė ai drejton do t'i arrijė standardet e caktuara nga bashkėsia ndėrkombėtare.

Poashtu nė kėtė mbledhje tė qeverisė ėshtė diskutuar edhe ēėshtja e privatizimit, por pėr kėtė ēėshtje do tė diskutohet javėn tjetėr pasi tė jetė kthyer nga Nju Jorku Holkeri me bashkėpunėtorėt.

Qeveria sto ka diskutuar edhe pėr ēėshtjen e operimit ilegal tė telefonisė mobile tė Mobtel tė Serbisė nė Kosovė. Rexhepi kėrkoi qė tė definohet statusi i Mobtelit nė Kosovė nė njė tender qė pritet tė shpallet nė nėntor, nė tė cilin edhe Mobteli ka tė drejtė tė konkurrojė.
 
 
Hari Holkeri nė OKB ka biseduar edhe ēėshtjen e pezullimit tė privatizimit nė Kosovė
 
Nju-Jork, 12 nėntor 2003 - Kryeadministratori i Kosovės, Hari Holkeri gjatė vizitės sė tij nė KS tė OKB-sė nė Nju-Jork ka vazhduar takimet me zyrtarėt e atjeshėm. Sipas njė zėdhėnėsi tė OKB-sė, Holkeri dje pasdite ėshtė takuar me pėrfaqėsuesin e Zyrės ligjore nė OKB z. Hanc Korel.
 
Ky zėdhėnės tha se njė ndėr temat qė ėshtė biseduar nė kėtė takim, ishte edhe ēėshtja e pezullimit tė privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore nė Kosovė, duke shtuar se njėri nga aspektet e vizitės dhe mandatit tė z. Holkeri, ėshtė edhe zgjidhja e kėsaj ēėshtjeje. Aspekte tė tjera tė bisedave dhe takimeve tė Holkerit me zyrtarėt e OKB-sė, do tė jenė mbėshtetja dhe vazhdimi i dialogut tė filluar nė takimin e Vjenės ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit.
 
 
Daci priti ambasadorin e Austrisė nė Beograd
 
Prishtinė, 12 nėntor 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci priti sot ambasadorin e Austrisė nė Beograd, Hones Horias. Nė kėtė takim ėshtė theksuar qėndrimi pėr vazhdimin e dialogut Prishtinė B Beograd, tė filluar njė muaj mė parė nė Vjenė, ku Austria ishte mikpritėse.

Ambasadori austriak tha se vendi i tij mbėshtet vazhdimin e dialogut dhe ēėshtja mė e rėndėsishme tash pėr tash ėshtė krijimi i grupeve punuese, siē ėshtė kėrkuar nė takimin e Vjenės, u shpreh ai.
 
"Ne shpresojmė se sė shpejti do tė kemi edhe rezultatet e para nė kėtė proces, pra zgjidhjen e ēėshtjeve tė cilat do tė lehtėsojnė jetėn e pėrditshme tė qytetarėve", tha Horias. Ai theksoi se gjatė qėndrimit tė sotėm nė Prishtinė ka diskutuar edhe pėr procese tė tjera politike nė Kosovė, por edhe bashkėpunimin mes Kosovės dhe Austrisė.
 
 
Ministri Morina premton ndihmė pėr disa projekte tė infrastrukturės rrugore nė Ferizaj
 
Prishtinė, 12 nėntor 2003 - Ministri i Transportit dhe Postė Telekomunikacionit tė Kosovės, Zef Morina, vizitoi sot Ferizajn, ku zhvilloi takime me drejtues. Tema kryesore tė bisedimeve ishin infrastruktura rrugore dhe post telekomunikacioni.
 
Pas takimit Morina tha se Ministria qė ai e drejton do tė ndihmojė, sipas mundėsive, realizimin e projekteve jo vetėm nė Ferizaj, por edhe nė komunat tjera. Ai tha se kjo ministri do tė mbulojė pjesėn mė tė madhe tė projektit pėr rregullimin e rrugės Ferizaj-Gėrlicė, i cili do tė kushtojė rreth 700 mijė euro.

Kryetari i Kuvendit Komunal tė Ferizajt, Adem Salihaj, theksoi se ministri Morina ka premtuar ndihmė pėr disa projekte qė kanė tė bėjnė mė pėrmirėsimin e infrastrukturės rrugore nė kėtė komunė. Tė dy palėt u shprehėn pėr vazhdimin e bashkėpunimit tė mirė midis komunės sė Ferizajt dhe Ministrisė sė Transportit e Telekomunikacionit.
 
 
Ka vazhduar edhe sot greva e ish-policėve tė Kosovės
 
Prishtinė, 12 nėntor 2003 - Ka vazdhuar edhe sot greva e ish-policėve tė Kosovės. Mirėpo, pėrkundėr protestės dhe bisedave me pėrfaqėsuesin e Shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut ende nuk ėshtė gjetur ndonjė zgjidhje pėr ta.
 
Ndėrkohė njė delegacion i Kėshillit grevist kėrkoi sot tė drejtat e tyre edhe tek Ombudspersoni i Kosovės, ku i dorėzuan dokmentacionin lidhur me aplikimin dhe mospranimin e tyre nė SHPK. Poashtu ky delegacion vizitoi edhe KMDLNJ-nė dhe biseduan me kryetarin e tij Pajazit Nushi, i cili premtoi ndihmėn e Kėshillit pėr zgjidhjen e statusit tė ish-policėve.
 
 
Nė Prishtinė u protestua pėr shkak tė rrjedhave politike
 
Prishtinė, 12 nėntor 2003 - Dy parti - LPK dhe LKĒK - qė kanė nga njė deputet nė parlamentin e Kosovės si dhe disa shoqata, kanė protestuar sot nė Prishtinė. Nė kėtė protestė, ku merrnin pjesė disa qindra qytetarė, pjesėmarrėsit kanė shprehur pakėnaqėsitė e tyre, siē thuhet, me zhvillimet politike, tė cilat Kosovėn e kanė futur nė njė krizė politike.

Folėsit nė kėtė protestė thanė se deputetėt nuk mund tė zgjidhin asgjė, sepse ata janė tė censuruar mu sikur edhe shoqėria kosovare. Ata kėrkuan vetėvendosje pėr Kosovėn dhe tė njihen vlerat e luftės.

Poashtu u lexua edhe njė letėr drejtuar institucioneve vendore ndėrkombėtare me tė cilėn shprehen qėndrimet politike tė kėsaj proteste. Mes tjerash kėrkohet qė tė hidhet poshtė rezoluta 1244 e KS, ndėrkaq kundėrshtohen edhe bisedimet me Serbinė.
 
 
Mė 15 nėntor organizohet njė tribunė me temėn: "Vetėvrasjet - si tė parandalohen"
 
Prishtinė, 12 nėntor 2003 - Duke u nisur nga fakti se pas luftės dhe sidomos muajt e fundit nė Kosovė ka lėshuar rrėnjė njė dukuri shumė negative dhe brengosėse, siē ėshtė - vetėvrasja, kryesitė e 4 degėve tė qytetit tė Prishtinės tė Forumit tė Rinisė tė LDK-sė, do tė organizojnė njė tribunė tė hapur me temėn: "Vetėvrasjet - si tė parandalohen". Nė kėtė tribunė do tė ligjėrojnė dr. Skender Boshnjaku (neuropsikiater) dhe dr.Shefqet Krasniqi (teolog).

Tribuna do tė mbahet mė 15 nėntor ( e shtunė ), nė amfiteatrin e Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Kosovės, dhe fillon nė ora 13:30. Ftohen tė gjithė tė interesuarit qė tė marrin pjesė nė kėtė tribunė tė hapur, thuhet nė njė njofitm tė FR tė LDK-sė.
 
 
Podujevė: Grupi punues diskutoi pėr kthimin e tė zhvendosurve
 
Podujevė, 12 nėntor 2003 (QIK) - Nė takimin e sotėm tė Grupit punues komunal pėr kthimin e tė zhvendosurve u diskutua pėr pėr projektet pėr integrim dhe kthim. Nė kėtė takim qė e udhėhoqi pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut Shahzad Khan Bangash dhe zv. kryetari Agim Kikaj, pos anėtarėve tė GPK morėn pjesė edhe pėrfaqėsues tė UNHCR-it, UMCOR-it, policisė sė UNMIK-ut, KFOR-it, NKMDLNJ-sė, SHHB ANėna Tereze@, ICRC-sė, etj.

Pėrfaqėsuesi i policisė sė UNMIK-ut dhe ata tė KFOR-it raportuan pėr gjendjen e qetė tė sigurisė, ndėrkaq zv. kryetari i komunės Agim Kikaj prezantoi projektin e rregullimit tė ujėsjellėsit nė kuadėr tė programit pėr kthim pėr tė cilin Qeveria e Kosovės ka ndarė 7 milion euro. "Nga kjo shumė 2 milion euro u janė ndarė komunave qė tė konkurrojnė me projekte tė cilat mundėsojnė kushte pėr kthimi tė tė zhvendosurve", tha z. Kikaj.

Pėrfaqėsuesi i PDK-sė, Naim Fetahu pasi pėrkrahu procesin e kthimit bėri vėrejtje nė pėrbėrjen e anėtarėve tė grupit nga pala serbe, pėrkatėsisht kryetarin Millomir Jovanoviq.

Me kėtė rast Naim Fetahu lėshoi mbledhjen, kurse Millomir Jovanoviq tha se ėshtė i gatshėm qė pėr gjithė punėn e tij tė japė ēfarėdo lloj pėrgjegjėsie sepse ėshtė lindur dhe ka punuar nė Podujevė, por ku nuk ka pasur influencė nė shumė gjėra tė kėqija qė kanė ndodhur kėtu.
 
 
Gjilan: Hapėsira pėr parkun "Kemajl Ataturk" do tė caktohet nė njė shesh tjetėr
 
Gjilan, 12 nėntor 2003 - Lutfi Haziri, kryetar i komunės sė Gjilanit u tha tė martėn gazetarėve se, pas konsultimeve tė bėra me subjektet politike si dhe me KFOR-in turk, ėshtė vendosur pėr ndėrprerjen e punimeve nė ndėrtimin e parkut "Kemal Ataturk". Por kėtij projekti do t`i ofrohet njė vend tjetėr i pėrshtatshėm nė qytet, pasi tė jenė zyrtarizuar emėrtimet e shesheve, rrugėve dhe tė vendbanimeve.

Duke njoftuar pėr kėtė vendim tė udhėheqjes komunale, z. Haziri ka falėnderuar batalionin turk tė KFOR-it nė Kosovė, pėr ndihmėn e ofruar, ndėrsa nga komuniteti turk qė jeton nė Gjilan ka kėrkuar mirėkuptim, pasi ekziston propozimi pėr emėrtimin e njė sheshi me emrin e refermatorit Kemal Ataturk dhe aty do tė jetė ambienti mė adekuat edhe pėr parkun, i cili do tė simbolizojė miqėsinė ndėrmjet popullit shqiptar dhe atij turk.

Haziri nuk ka hezituar qė tė pranojė pėrgjegjėsinė e udhėheqjes komunale dhe tė tij personalisht pėr lejimin e punimeve nė sheshin pėrpara hotelit "Kristal", i cili ėshtė propozuar tė emėrtohet "Rexhep Mala e Nuhi Berisha", por ka sqaruar se prapa kėtij vendimi ka qėndruar vetėm dėshira e mirė pėr tė krijuar pėrmes kėtij donacioni edhe njė ambient tė pėrshtatshėm nė qytetin e Gjilanit.

Ndėrkaq, reagimet e opozitės ai i ka cilėsuar tė motivuara politikisht e tė nxitura nga qarqe jashtė Gjilanit dhe ka sqaruar se Kuvendi Komunal i Gjilanit nuk ka qenė i njoftuar paraparkisht se nė kėtė shesh ėshtė planifikuar vendosja e shtatoreve tė Rexhep Malės e Nuhi Berishės.

"Ne nuk dėshirojmė t`i bėjmė ndaras gjerat e mėdha dhe tė rėndėsishme pėr komunėn e Gjilanit, por nuk ėshtė e sinqertė qė tė na shtrėngohet laku rreth qafes, duke e fshehur motivin", tha Lutfi Haziri.
 
 
Policia e UNMIK-ut ka arrestuar Sami Azemin, ish-komanadant i UĒPMB-sė
 
Gjilan, 12 nėntor 2003 - Dje nė Gjilan nga policia e UNMIK-ut ėshtė arrestuar Sami Azemi, ish-komanadant i UĒPMB-sė, me pretekst se gjatė vitit 2001 ka kėrcėnuar dhe ka tentuar tė kidnapojė dhe ka mbajtur armė pa leje. Ndaj Sami Azemit, i njohur me si komanadnt Haxhia, ėshtė caktuar masa e paraburgimit prej 72 orėsh.
 
 
Hapen Qendrat pėr Mirėqenie tė Grave nė Prizren dhe Gjilan
 
Prishtinė, 12 nėntor 2003 - Zyra e Shteteve tė Bashkuara nė Prishtinė do tė bėjė hapjen e Qendrave pėr Mirėqenie tė Grave nė komunat e Prizrenit dhe Gjilanit. Hapjen solemne tė tyre do t'i bėjė shefja e Zyrės amerikane Marsi Ris sot pasdite nė Prizren, kurse nesėr nė Gjilan.

Sipas njė njoftimi tė Zyrės amerikane, kėto qendra tė reja do tė ofrojnė kujdes shėndetėsor pėr gratė dhe familjet e tyre. Nėpėrmjet kėtyre qendrave, ofruesit lokalė tė kujdesit shėndetėsor, nė veēanti mjekėt dhe mamitė janė aftėsuar dhe kanė marrė pėrkrahje nė ofrimin e njė qasjeje gjithpėrfshirėse nė nivelin primar tė kujdesit shėndetėsor tė pėrqėndruar tek gratė, si dhe janė siguruar pajisje, orendi dhe materiale arsimore nė vlerė tė pėrafėrt prej 120,000 dollarėsh qė avancojnė shėrbimet e kujdesit shėndetėsor nė mėnyrė qė tė ofrojnė ambient tė favorshėm si pėr punė poashtu edhe pėr gratė qė do tė shėrbehen aty.

Qendrat pėr Mirėqenien e Grave janė rezultat i partneritetit mes departamenteve komunale tė shėndetėsisė, Qendrės Kryesore tė Shėndetit Familjar nė Prizren, Spitalit Rajonal tė Gjilanit, Mjekėt e Botės nga ShBA-ja, Qendrės pėr Mirėqenien e Grave nė Tiranė dhe USAID-it. Kėto partneritete menaxhohen nga Aleanca Amerikane pėr Shėndetin Ndėrkombėtar (American International Health Alliance).
 
 
Zyrtarėt e UNMIK-ut thonė se Beogradi nuk ėshtė kurrėfarė faktori nė procesin e privatizimit nė Kosovė
 
Prishtinė, 12 nėntor 2003 - Beogradi nuk ėshtė kurrėfarė faktori nė procesin e privatizimit, thonė zyrtarėt e Shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut e cila mbikėqyr procesin e privatizimit nė Kosovė. Kėto deklarata u bėnė si pėrgjigje ndaj presioneve tė njėpasnjėshme tė Beogradit zyrtar ndaj UNMIK-ut qė tė ndėrpresė privatizimin e ndėrmarrjeve shoqėrore nė Kosovė, apo tė ndėrrojė formėn e deritashme.

Zėdhėnėsja e Shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut Monik dė Grot thotė se nėse Beogradi ka ankesa mund t'i bėjė ato nė Gjykatėn Supreme nė Prishtinė, ku ėshtė formuar njė dhomė e veēantė qė do tė pranojė ankesat eventuale gjatė procesit tė privatizimit.
 
Kjo njėherėsh ėshtė pėrgjigje edhe ndaj deklaratės sė zėvendėskryeministrit tė Serbisė Nebojsha Ēoviq, i cili ka kėrcėnuar edhe njėherė administratėn ndėrkombėtare nė Kosovė se nėse vazhdon me privatizimin e ndėrmarrjeve shoqėrore nė formėn e deritanishme, Beogradi do tė ngrejė aktpadi ndėrkombėtare ndaj saj.
 
 
Vazhdon procesi ndaj 12 tė akuzuarve nga Drenasi pėr vrasjen e Hamzė Hajres dhe katėr anėtarėve tė familjes sė tij
 
Gjilan, 12 nėntor 2003 - Nė Gjykatėn e Gjilanit po vazhdon marrja nė pyetje e dėshmitarit kyē, Blerim Kiēina, nė procesin gjyqėsor ndaj 12 tė akuzuarve nga Komuna e Drenasit pėr vrasjen e Hamzė Hajres dhe katėr anėtarėve tjerė tė familjes sė tij nė verėn e vitit 2001.
 
Si nė seancėn paraprake, po ashtu edhe dje, dėshmitari vazhdojė tė mohojė deklaratėn, qė ka dhėnė nė polici me tė cilėn ka akuzuar tė pandehurit. Gjykimi vazhdon sot.
 
 
Hulumtimet e "Riinvestit" tregojnė se rreth 50 pėr qind e qytetarėve tė Kosovės jetojnė nė varfėri
 
Prishtinė, 12 nėntor 2003 - Studimet e fundit tė Institutit pėr Hulumtime Zhvillimore - Riinvest tregojnė se rreth 50 pėr qind e qytetarėve tė Kosovės jetojnė nė varfėri, ndėrkaq 12 pėr qind jetojnė nė varfėri tė skajshme.
 
Nė njė takim tė pėrbashkėt pune tė pėrfaqėsuesve tė kėtij Instituti me pėrfaqėsues tė Programit pėr Zhvillim tė OKB-sė dhe tė Agjencisė Amerikane pėr Zhvillim u theksua nevoja pėr hartimin e strategjive zhvillimore, qė do tė ēonin nė fillimin e proceseve ekonomike dhe nė uljen e shkallės sė varfėrisė nė Kosovė.
 
 
Vlerėsohet e suksesshėm faza e parė e aksionit pėr grumbullimin e armėve ilegale nė Maqedoni
 
Shkup, 12 nėntor 2003 - Nė Maqedoni Qendra operative e aksionit pėr grumbullimin e armėve tė jashtėligjshme e ka vlerėsuar si tė suksesshme fazėn e parė tė tij. Zėdhėnėsi i Kėshillit Koordinues tė kėtij operacioni Muhamet Hoxha thotė se gjatė kėtij aksioni pėr dorėzimin vullnetar tė armėve janė grumbulluar 7668 copė armėsh tė ndryshme. Ai shtoi se nė 46 prej 123 komunave nuk ėshtė mbledhur asnjė armė.

Ndėrkohė zėdhėnėsi i Qendrės Operative Bllagoja Markovski thotė se ėshtė zvogėluar numri i incidenteve nė Maqedoni, qė janė shkaktuar nga armėt. Ai ka shtuar se dukshėm janė zvogėluar incidentet dhe provokimet nga pėrdorimi i armėve tė zjarrit nė rajonin e Likovės dhe Kumanovės, por kjo sipas tij nuk ndodh nė rajonin e Tetovės dhe Gostivarit.
 
Markovski tha se nė aksionin pėr dorėzimin vullnetar tė armėve ilegale kontribut tė madh kanė dhėnė organizatat joqeveritare, mediat dhe subjektet politike me pėrjashtim tė Partisė Demokratike Shqiptare tė opozitės, mospjesėmarrja e sė cilės nė ktė aksion ka shkaktuar disa probleme.
 
 
Buēkovski thotė se Maqedonia, Shqipėria dhe Kroacia, duhet tė dėshmojnė pėrparim maksimal pėr t'u pranuar nė NATO
 
Shkup, 12 nėntor 2003 - Ministri i Mbrojtjes i Maqedonisė, Vllado Buēkovski ka deklaruar se Maqedonia, Shqipėria dhe Kroacia, vende qė i pėrkasin grupit Karta e Adriatikut duhet tė dėshmojnė pėrparim maksimal nė gjashtė muajt e ardhshėm me qėllim qė nė samitin e NATO-s nė Stamboll tė marrin sinjale tė qarta pėr hyrje nė Aleancėn Veriatlantike nė vitin 2006.
 
Sipas Buēkovskit, parimi i paketės do tė ishte mėnyra mė e mirė pėr hyrjen e kėtyre shteteve nė NATO, parim ky, qė sipas tij, do tė duhej tė vlente edhe pėr inkuadrimin nė Bashkimin Evropian.
 
 
Pėrfaqėsuesit e Shqipėrisė, Kroacisė dhe Maqedonisė takohen nė Uashington pėr tė shqyrtuar progresin nė Kartėn e Adriatikut
 
Uashington, 12 nėntor 2003 - Pėrfaqėsuesit e Shteteve tė Bashkuara, Shqipėrisė, Kroacisė dhe Maqedonisė do tė takohen nė Uashington me 13 dhe 14 nėntor pėr tė shqyrtuar progresin e bėrė nė zbatimin e Kartės sė Adriatikut nė rrugėn drejt integrimit tė tyre nė institucionet evro-atlantike.
 
Ky takim do tė kryesohet nga nėnsekretari amerikan i Shtetit Riēard Armitiē, ka bėrė tė ditur Ambasada kroate nė Uashington. Me Karten e Adriatiku tri vendet janė zotuar tė bėjnė reforma dhe tė miratojnė standarde tė domosdoshme pėr anėtarėsim nė NATO dhe nė Bashkimin Evropian.
 
 
Nė Rripin e Gazės ėshtė vrarė njė militant i Hamasit
 
Gaza, 12 nėntor 2003-B Njė militant i vijės sė fortė tė grupit islamik tė Hamasit ėshtė vrarė sot (e merkurė) nė njė shkėmbim zjarri me trupat izraelite nė pjesėn qendrore tė Rripit tė Gazės, kanė bėrė tė ditur burimet spitalore palestineze, njofton AFP. I vrari ėshtė Nahed Kutkot, 27-vjeēar dhe ėshtė vrarė gjatė luftimeve nė kampin e refugjatėve Bureixh.

Ndėrkaq, burimet e informacionit palestinez (IPC) bėjnė tė ditur se po sot kanė vdekur dy tinejxherė palestinezė nga plagėt e marra tė shtunėn e kaluar nga trupat izraelite, kur qenė plagosur edhe tre tė tjerė. I njėjti burim thotė se nė disa qytete palestineze nė Bregun Perendimor dhe nė Rripin e Gazės, trupat iztraelite kanė arrestuar njė numėr tė konsiderueshėm palestinezėsh.
 
 
Soros jep 15 milionė dollarė qė ta largojė Bushin nga Shtėpia e Bardhė
 
Londėr, 12 nėntor 2003 - Disa gazeta britanike shkruajnė sot se financieri amerikan Xhorxh Soros ka bėrė tė ditur se "gjėja mė e rėndėsishme nė jetėn e tij" ėshtė qė Xhorxh Bushin ta largojė nga Shtėpia e Bardhė nė zgjedhjet e vitit tė ardhshėm.

Kėshtu gazeta "Gardian" shkruan se pėr synimet e tilla Soros ka ndarė 15 mlionė dollarė nė mėnyrė qė nėntorin e vitit tė ardhshėm t'i ndihmojė kundėrkandidatit tė Bushit nė zgjedhjet presidenciale.
 
 
Arrin nė 20 numri i tė vrarėve nga njė shpėrthim bombe nė qytetin irakian Nasirija
 
Nasirija, 12 nėntor 2003 - Nga njė shpėrthim bombe, qė ka ndodhur sot (e merkurė) nė qytetin irakian Nasirija, janė vrarė tė paktėn 20 njerėz, nga tė cilėt 12 ushtarė italianė dhe 8 irakianė, kanė bėrė tė ditur burimet spitalore, njofton Rojter.
 
Nė kėtė sulm tė dyshimtė vetėvrasės janė plagosur gjithashtu edhe 12 persona tė tjerė. Nė shenjestėr tė sulmit ka qenė selia e policisė ushtarake italiane. Nė Irakun jugor aktualisht ndodhen rreth 2.300 treupa italiane, shumica syresh tė vendosur nė Nasirija, nė bregjet e lumit Eufrat.
 
 
Vritet njė ushtar amerikan nė Irak
 
Tikrit, 12 nėntor 2003 - Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė mbrėmė kur automjeti i tij ka rėnė nė njė minė tokėsore nė njė rrugė nė veri tė Bagdadit, nė Tikrit, ka bėrė tė ditur sot (e merkurė) zėdhėnėsi i ushtrisė amerikane, majori Xhoslin Aberli, njofton Rojter. Ky sulm e ngre nė 154 numrin e ushtarėve tė vrarė amerikanė nė aksione armiqėsore qė kur Uashingtoni e ka deklaruar tė pėrfunduar luftėn nė Irak mė 1 maj, ka thėnė ai.
 
 
Tė paktėn 6 vetė janė vrarė nė njė shpėrthim afėr karabinierisė italiane nė qytetin irakian Nasiria
 
Romė, 12 nėntor 2003 - Tė paktėn 6 vetė janė vrarė nė shpėrthimin qė ndodhi sot nė selinė afėr karabinierisė italiane nė qytetin irakian Nasiria, ka thėnė komandanti i pėrgjithshėm ushtarak italian.

Komandanti i karabinierisė nė Romė Guido Belini i ka deklaruar agjencisė italiane ANSA se dėshmitarėt portugezė e kanė parė tė ketė shpėrthyer njė kamion afėr selisė.
 
 
Nga shpėrthimi i njė zjarri nė Jorkshir, humbin jetėn tri motra tė vogla
 
Jorkshir, 12 nėntor 2003 - Tri motra tė vogla kanė humbur jetėn kur flaka ka kapluar shtėpinė e tyre nė Gulė tė Jorkshirit lindor, njofton BBCnews. Kur kanė arritur zjarrfikėsit zjarri zjarri ishte shuar, kurse e ėma kishte dalė e trallisur nė kopsht. Motrat e vogla kishin mbetur brenda nė shtėpi nė katin e parė, nėn rrėnoja.
 
Viktimat janė tė moshės 17 muajshe, trivjeēare dhe gjashtė vjeēare. Nėna e tyre, e ngulfatur nga tymi, po shėrohet nė spital. Familjet e njėzet shtėpive pėr rreth janė evakuar. Zjarri ka shpėrthyer nga pajisjet e gasit.
 
 
Nė Vietnam arrestohet njė aktivist demokrat dhe ish- truproje e Ho Shi Minit
 
Ho Shi Min, 12 nėntor 2003 - Njė aktivist demokrat vietnamez dhe ish-truproje e ish-liderit komunist, Ho Shi Min, ėshtė arrestuar nėn akuzėn e "abuzimit tė lirisė demokratike", njofton BBCWorld.
 
Tran Dung Tien, 78-vjeēar ėshtė arrestuar pas kėrkesės qė i ka bėrė nė janar qeverisė pėr tė liruar disidentėt Pham Que Duong dhe Tran Khue, tė cilėt kanė qenė arrestuar nga fuindi i vitit 2002 pasi kishin kėnduar njė kėngė pėr demokracinė. Gjatė vitit tė kaluar nė Vietnam ka pasur arrestime aktivistėsh, madje edhe ata qė pėrdorin internetin pėr tė shprehur dhe shpėrndarė pikėpamjet e tyre.
 
 
Nė Brazil janė arrestuar rreth 160 vetė qė kremtonin sulmet nė policinė
 
San Paolo, Brazil, 12 nėntor 2003 - Rreth 160 vetė janė arrestuar sot heret nė mėngjes (e merkurė) nė qytetin brazilian, San Paolo, pasi kishin kremtuar nė njė aheng, sulmet nė policinė braziliane, njofton BBCWorld. Shumica e tė arrestuarve mendohen tė jenė tė lidhur me krimin e organizuar.
 
Gjatė javės sė kaluar janė vrarė tre oficerė policie nė sulmet e stacioneve policore dhe tė njėsiteve mobile policore. Mendohet se ata janė pėrgjegjės pėr mė se 50 sulme nė stacionet policore vetėm brenda nėntė ditėve tė kaluara.
 
 
Nė Mekė nga pasojat e shirave tė fuqishme kanė gjetur vdekjen 12 njerėz
 
Mekė, 12 nėntor 2003 - Nė qytetin e shenjtė saudit Meka, nga pasojat e shirave tė fuqishme kanė gjetur vdekjen 12 njerėz dhe 50 tė tjerė janė lėnduar.

Pėr shkak tė pėrmbytjeve trafiku ėshtė ndalur nė disa kuarte tė qytetit, ndėrkohė qė nėpėr shtėpi janė bllokuar shumė njerėz tė cilėt presin ndhmėn e helikopterit.

Vetėm disa ditė mė herėt, familja mbretėrore saudite i bėri thirrje popullsisė qė tė lutet pėr shi, meqenėse toka kishte pėsuar pasoja pėr shkak tė thatėsirave tė gjata.
 
 
Japonia kėrcėnon SHBA-nė me sanksione
 
Tokio, 12 nėntor 2003 - Japonia ėshtė bashkuar me Bashkimin Evropian duke kėrcėnuar Shtetet e Bashkuara me sanksione tragetare nėse ato nuk heq tarifat mbi importe tė ēelikut.

Japonia, Evropa dhe vende tė tjera kanė mirėpritur njė vendim tė Organizatės Botėrore tė tregtisė (OBT) tė hėnėn se tarifat amerikane janė tė paligjshme.

Ministri japonez i Tregtisė, Shoiēi Nakagava, tha se sanksionet mund tė vendosen brenda njė muaji nėse tarifat amerikane nuk hiqen.

BE-ja ka thėnė pothuajse tė njėtėn gjė. BE ka arritur tė llogarisė dėmin qė i shkaktohet prodhuesve evropianė tė ēelikut qė arrin deri nė mbi dy miliardė dollarė.
 
 
Amerikanėt vrasin njė drejtues lokal irakian
 
Bagdad, 12 nėntor 2003 - Autoritetet ushtarake amerikane nė Irak kanė pranuar se kanė vrarė kryebashkiakun e njėrit prej rajoneve mė tė paqėndrueshėm tė kryeqytetit Bagdad, qytezės Sadr, qė banohet kryesisht nga myslimanė shiitė.

Komanda amerikane nė Irak thotė se ushtarakėt amerikanė thanė se po hetojnė rrethanat nė tė cilat ndodhi incidenti.

Amerikanėt thonė se kryebashkiaku i qytezės Sadr, Mohammed Gazi al-Kaabi, nuk kishte pranuar tė zbatonte urdhėrat e rojeve qė ruanin zyrat e bashkisė.

Njoftimet thonė se zoti Al-Kaabi u pėrfshi nė pėrleshje me rojet dhe u qėllua me armė nė kėmbė. Ai u dėrgua mė pas nė spital, por me tė arritur atje vdiq.
 
 
Historia e ushtares Lynch
 
Uashington, 12 nėntor 2003 - Xhesika Linē thotė se ėshtė prekur nga mėnyra se si Pentagoni e ka pėrshkruar historinė e saj qė pushtoi mediat gjatė luftės nė Irak. Rėnia nė duart e irakianėve i ushtares 20-vjeēare amerikane dhe pastaj shpėtimi i saj nga ushtarėt amerikanė, u bė subjekt i analizave tė hollėsishme.

Ushtarja Linē i bėrė kėto komente nė njė intervistė 90 minutėshe nė njė stacion televiziv amerikan nė kohėn pik tė transmetimit.

Ushtarja mė e famshme e luftės nė Irak e kujton shumė ndryshe kapjen e saj nga njoftimet qė atėkohė dha Pentagoni.

Zyrtarėt thanė se ajo kishte gjuajtur mbi irakianėt, por znj. Linē thotė se ajo nuk shtiu as dhe njėherė tė vetme sepse iu bllokua arma.
 
 
Tri raketa u qėlluan kundėr selisė sė koalicionit nė Bagdad, por nuk pati viktima
 
Bagdad, 12 nėntor 2003 - Zyrtarė ushtarakė amerikanė thanė se tė paktėn 3 raketa u qėlluan kundėr selisė sė koalicionit tė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara nė Bagdad pa shkaktuar viktima.

Dėshmitarėt thanė se dėgjuan njė seri shpėrthimesh dje vonė dhe panė shtėllunga tymi qė ngriheshin nga zona, ku ndodhet kompleksi i madh amerikan, i quajtur Zona e Gjelbėr.

Po dje mė parė nė kryeqytet, policia irakiane tha se 6 veta ishin plagosur nga shpėrthimi i njė bombe pėrjashta njė gjykate apeli.

Nė pjesėn jugore tė vendit, njė shpėrthim shkaktoi tė paktėn 4 viktima irakiane nė Basra. Zyrtarėt thanė se viktimat po udhėtonin me njė mikrobuz nė njė rrugė qė pėrdoret shpesh nga trupat britanike, tė cilat janė pjesė e koalicionit tė udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara nė Irak.
 
 
SHBA dhe Koreja e Veriut kanė rėnė dakord tė marrin pjesė nė njė raund tjetėr bisedimesh
 
Uashington, 12 nėntor 2003 - E pėrditshmja japoneze Asahi Shimbun shkruan se njė raund tjetėr bisedimesh shumė palėshe mbi programin bėrthamor tė Koresė sė Veriut po planifikohet pėr muajin e ardhshėm nė Pekin.

Asahi Shimbun shkruante nė numrin e saj tė sotėm se bisedimet 6-palėshe mbi ēėshtjen bėrthamore do tė zhvillohen nga 10 deri mė 13 dhjetori. Sipas gazetės, Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Veriut kanė rėnė dakord nė parim qė tė marrin pjesė nė raundin e ri tė bisedimeve.

Nuk ka pasur konfirmim zyrtar nga vendet pjesėmarrėse nė bisedimet e gushtit.
 
 
Senati amerikan miratoi me shumicė dėrmuese votash sanksione tė reja kundėr
 
Uashington, 12 nėntor 2003 - Senati amerikan miratoi me shumicė dėrmuese votash sanksione tė reja kundėr Sirisė nė pėrpjekje pėr t'i bėrė trysni Damaskut qė t'i japė fund mbėshtetjes sė terrorizmit dhe pėrpjekjeve tė tij pėr tė zotėruar armė tė shkatėrrimit nė masė.

Senati votoi dje me 89 vota pro dhe 4 kundėr pėr tė miratuar projekt-ligjin, i cili u miratua nga Dhoma e Pėrfaqėsusve muajin e kaluar.

Presidenti Bush e ka kundėrshtuar njė projekt-ligj tė tillė pėr njė kohė tė gjatė, por kohėt e fundit Shtėpia e Bardhė ka lėnė tė kuptohet se presidenti mund ta nėnshkruajė ligjin.

 


  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.