|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Reagim i DMPD-sė lidhur me keqpėrdorimin e lajmeve dhe fotografive tė komunės sė Podujevės nga "hakeri" Shefqet Cakiqi

 
 

 
Podujevė, 12 nėntor 2003 / B. Toēani

R E A G I M

Kundėr plagjiaturės (vjedhjes) sė lajmeve dhe fotografive nga Komuna e Podujevės nga ana e njėfarė “hakeri” nė web site-in www.beepworld.de/members48/shllapashtica qė e mbanė Shefqet Cakiqi.

z. Cakiqi duke pėrdorur lajme dhe fotografi tė cilat u shpėrndahen vetėm agjensioneve tė autorizuara: www.kosova.com (QIK) dhe www.trepca.net dhe “Radio Vizionit” nga Podujeva, me ose pa vetėdije shkelė tė drejtat e rezervuara tė kėtyre bashkėpunėtorėve tė Drejtorisė pėr marrėdhėnie me Publikun dhe Demokratizim. Z. Llapashtica- alias Cakiqi pa kurrfarė hezitimi kopjon lajme e fotografi (duke ua hequr autorėsinė) e kėtė mbase e bėn edhe nga gazetat dhe reporterėt lokalė tė Podujevės pėr ta mbajtur web faqen e vet tė ashtuquajtur “Info-Besiana”.

DMPD njofton opinionin publik, por edhe agjensionet QIK – www.kosova.com dhe www.trepca.net , por edhe Radio Vizionin dhe gazetarėt qė shėrbehen pėrditė me lajmet qė kjo drejtori distribuon se veprimtaria e z. Sh.llapashtica ėshtė shkelje e tė drejtės autoriale, plagjiaturė pirateske e cila nuk i shėrben as atij dhe as asaj faqes qė ai pėrpiqet ta mbajė nė internet.

z. Llapashtica nė rubrikėn “lajme nga Llapi” vėrtetė plason informacione tė cilat nė shumė raste i atribuohen “Radio Vizioni”-t, mirėpo ka edhe lajme pa autorėsi e qė nė tė vėrtetė janė lajme tė DMPD-sė. Ndėrkaq fotot ose i vjedh nga www.trepca.net ose www.radio-vizioni.com e tė cilat kėto dy institucione i pėrdorin me autorizim. Prandaj kėrkojmė nga kėta dy bashkėpunėtorė shumė korrektė qė tė reagojnė me kohė tek autori i faqes si dhe ta njoftojnė provajderin me kėtė plagjiaturė.

Po theksojmė se pėrdorimi i emblemės sė komunės sė Podujevės me emrin Besiana ėshtė njė nga shkeljet mė tė rėnda sepse emblema nė faqen e sh.llapashticės ėshtė e komunės sė Podujevės dhe jo e njė komune tė paqenė.

Kėtij reagimi i bashkohet edhe Drejtori i Radio “Vizioni” z. Fazli Veliu i cili me plot pėrgjegjėsi thekson se nuk ka kurrfarė bashkėpunimi me z. Llapashtica dhe as qė ka autorizuar ate t’i pėrdorė pa kurrfarė autorizimi lajmet nga radioja e tij.

Mirėpo kėrkojmė edhe nga pronari i www.trepca.net , www.kosova.com dhe gazetarėt lokalė qė ta denoncojnė njė veprimtari tė tillė pranė organeve gjyqėsore nė Kosovė, Zvicėr dhe Gjermani.

z. Cakiqi,

Ne ju njoftojmė, me keqardhje se pėr kėtė lloj “web gazetarie” do tė njoftohen edhe OSBE-ja dhe Komisioneri pėr media si dhe mediat publike tė Kosovės, pėrfshirė edhe ato qė botohen nė Kosovė dhe diasporė. Mirėpo edhe autoritetet e Zvicrės dhe asociacionet pėr mbrojtjen e tė drejtave autoriale.

Podujevė                                                          Kordinatori pėr Marrėdhėnie me Publikun
12.11.2003                                                                              B. Toēani


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.