|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E marte, 11 nėntor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Prefekti i Nju Jorkut Majkėll Blumberg viziton Prishtinėn pėr festėn e Ditės sė Flamurit

 • Agnesa Vuthaj u zgjodh Miss Kosova 2003

 • UNMIK: Beogradi tė mos financojė dhe tė mos mbėshtesė strukturat paralele nė Kosovė

 • Agjencioni Evropian pėr Rindėrtim ka paraparė pėr Kosovėn 50 milionė euro

 • Princi Frederik i Danimarkės ka arritur nė Kosovė pėr vizitė treditore trupave daneze

 • Teatri i Gjilanit kėrkon status profesionist

 • Policia ka arrestuar pėr drogė dy persona nė Gjilan dhe dy tė tjerė nė Ferizaj

 • U suspendua sekretari i pėrhershėm i Ministrisė sė Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor, Ruzhdi Sefa

 • Greqia pėrgėnjeshtron se kisne militantė shqiptarė nė Greqinė e Veriut po pėrgatisin njė revoltė

 • Kosova, Shqipėria dhe Bosnja e Hercegovina janė vendet mė tė rrezikshme nė Evropė, vlerėsojnė ekspertėt britanikė

 • Podujevė: Tentim vjedhjeje nė fshatin Penuhė, SHPK arreston tė dyshuarin

 • Projektligji pėr shėndetėsinė nxirret para deputetėve nė seancėn e 13 nėntorit

 • Komiteti i Pėrgjithshėm i PS unifikon postin e kryetarit tė partisė me atė tė kryeministrit

 • Nė Kostur tė Greqisė u takuan ministrat e Mbrojtjes tė tė Maqedonisė, Shqipėrisė dhe tė Greqisė

 • Admirali Xhonson vizitoi Shkupin pėr tė parė se sa ėshtė bėrė nė fushėn e reformave brenda ushtrisė maqedonase

 • Edi Rama pritet tė shpallė kandidaturėn pėr kreun e Partisė Socialiste

 • Njė grup prej 26 senatorėsh demokratė kanė paraqitur njė rezolutė pėr shkarkimin e Ramsfeldit

 • Nė Malajzi janė arrestuar 13 studentė pėr lidhje me grupet militante islamike

 • Tė pakten 3 irakianė janė vrarė nga njė minė tokėsore nė Basra

 • Forcat e sigurimit saudit kanė arrestuar militantėt e dyshimtė

 • Shqipėria, Maqedonia dhe Kroacia zyrtarisht kandidate pėr nė NATO

 • Bleri kėrkon shėrimin e plagėve

 • Nė Basra vriten 6 civilė irakianė, nė Bagdad arrestohen 20 militantė tė dyshimtė

 • Forcat amerikane kanė vrarė sot njė militant nė Afganistan

 • Dhjetė vetė kanė humbur jetėn dhe 55 janė lėnduar nė pėrplasjen e dy autobusėve nė Egjipt

 • Presidenti Bush dekoron lordin Robertson

 • Qeveria saudite nė bisedė me opozitėn

 • Diplomatėt thonė se nuk janė gjetur prova se Irani po zhvillon armė bėrthamore

 • Njė bombė ka shpėrthyer afėr Zyrės sė OKB-sė nė Kandahar

 
  
Prefekti i Nju Jorkut Majkėll Blumberg viziton Prishtinėn pėr festėn e Ditės sė Flamurit
 
   
Prishtinė, 11 nėntor 2003 - Prefekti i qytetit tė Nju Jorkut Majkėll Blumberg sė shpejti planifikon tė vizitojė Prishtinėn me rastin e 28 Nėntorit - Ditės sė Flamurit.
 
Siē shkruan shtypi i sotėm i Prishtinės, Blumberg pritet tė arrijė nė kryeqendrėn e Kosovės mė 26 nėntor dhe do tė marrė pjesė nė njė sėrė aktivitetesh festive qė do tė organizohen nė Prishtinė dhe do tė takohet me udhėheqėsitė mė tė lartė tė Kosovės, si dhe do tė takohet me ushtarėt amerikanė nė kampin "Bondstill".
 
"Ėshtė njė rast i mirė qė tė nderojmė kontributin qė komuniteti shqiptar ka dhėnė pėr Nju Jorkun dhe t'i pėrkujtojmė njerėzit pėr gjenocidin qė mund tė ndodhė kudo nėse nuk jemi vigjilentė", citohet njė deklaratė e zėdhėnėsit tė prefektit tė Nju Jorkut.
     
Agnesa Vuthaj u zgjodh Miss Kosova 2003
 
   
Prishtinė, 11 nėntor 2003 - Mbrėmė nė Prishtinė, nė njė spektakėl tė organizuar nė palestrėn e sporteve "1 Tetori", u zgjodh Miss Kosova 2003.
 
Titulli i vajzės mė tė bukur i takoi Agnesa Vuthajt nga Peja. Shoqėruesja e parė e misit u zgjodh Kaltrina Salihaj, kurse shoqėruese e dytė Lindita Leci.
 
Nė kėtė spektakėl tė bukurisė konkurruan 35 vajza nga Kosova, Maqedonia, Lugina e Preshevės dhe diaspora. Agnesa Vuthaj u nderua edhe me dy tituj tė tjerė: miss press dhe miss publiku.

Ky spektakėl u transmetua drejtpėrėdrejt nga TV Kosova dhe TV shqiptar.

 

 

 

 

   
 
UNMIK: Beogradi tė mos financojė dhe tė mos mbėshtesė strukturat paralele nė Kosovė
 
Prishtinė, 11 nėntor 2003 - Zėdhėnėsi i UNMIK-ut Nural Sing tha se UNMIK-u ka njė qėndrim tė qartė nė lidhje me strukturat paralele nė veri tė Kosovės pėr mosfunksionim tė tyre.
 
Ai shtoi se UNMIK-u vazhdon me trysni ndaj Beogradit qė tė mos financojė dhe tė mos mbėshtesė kėto struktura paralele, sepse administrata e UNMIK-u ka pėrgatitur strukturat e saja edhe nė atė pjesė tė Kosovės. Sing nėnvizoi se UNMIK-u ėshtė i vetmi institucion i cili ka juridiksion tė plotė nė tė tėrė territorin e Kosovės.

Ndėrkaq duke bėrė fjalė pėr transferin e kompetencave nga ndėrkombėtarėt tek vendorėt, Sing tha se ky plan ėshtė i fare i q qartė: disa tashme janė transferuar e disa janė nė proces.

Nė lidhje me kompetencat e rezervuara, Sing tha se transferi i tyre do tė bėhet kur tė vijė koha e pėrshtatshme.

Nė lidhje me rrethojat e pėrforcuara rreth selisė sė UNMIK-ut nė Prishtinė, zėdhėnėsi tha se kėto masa sigurie janė marrė me urdhėr tė selisė sė OKB-sė nė Nju Jork. Kjo nuk po bėhet vetėm nė Kosovė, por kudo nė botė rreth selive tė OKB-sė, si pasojė e sulmeve ndaj OKB-sė nė Bagdad.

Zėdhėnėsja e BE-sė Monik dė Grot nė lidhje me presionin e autoriteteve serbe pėr ndėrprerjen e procesit tė privatizimit nė Kosovė, tha se Beogradi nuk ėshtė faktor qė mund tė bllokojė kėtė proces.
 
 
Agjencioni Evropian pėr Rindėrtim ka paraparė pėr Kosovėn 50 milionė euro
 
Prishtinė, 11 nėntor 2003 - Agjencioni Evropian pėr Rindėrtim (AER) pėr vitin e ardhshėm ka paraparė pėr Kosovėn njė donacion prej 50 milionė eurosh. Kjo u bė e ditur sot pas takimit tė kryeministrit Bajram Rexhepi me pėrfaqėsuesit e AER-it.
 
Poashtu nė kėtė takim ėshtė prezentuar drafti i Agjencionit Evropian pėr Rindėrtim, cili ka tė bėjė me projektet e ardhshme pėr Kosovėn. Ky ėshtė draft-program qė pritet tė implementohet nga mesi i vitit tė ardhshėm.

Drejtori i AER-it, Bernard Guele, tha se agjencioni ėshtė duke implementuar programin e pėrgjithshėm, por vlerėsoi se 50 milionė euro pėr Kosovėn do tė thotė shumė.
 
Sipas tij, projekti kryesisht do tė pėrqėndrohet nė ndėrtimin e qeverisjes efikase dhe tė institucioneve. Mirėpo, ai tha se ky ėshtė vetėm pėr propozim, ndėrkohė qė programi duhet tė aprovohet nė janar tė vitit tė ardhshėm, pėr tė hyrė nė fuqi gjatė qershorit apo gushtit tė vitit 2004.
 
 
Princi Frederik i Danimarkės ka arritur nė Kosovė pėr vizitė treditore trupave daneze
 
Mitrovicė, 11 nėntor 2003 - Princi Frederik i Danimarkės, trashėgimtar i njėres nga monarkive mė tė vjetra tė Evropės, ka arritur dje nė Kosovė pėr vizitė treditore trupave daneze, qė janė pjesė e KFOR-it. Ushtarėt e nderuan Princin 35-vjeēar tė veshur me uniformė ushtarake, i cili i pėrshėndeti dhe u takua me ta nė kampin ushtarak danez jashtė Mitrovicės.
 
Kontigjenti i Danimarkės prej 450 ushtarėsh, qė shėrbejnė nė kuadėr tė forcave tė NATO-s nė KFOR pėrfshin edhe rreth 100 ushtarė nga Lituania, Estonia dhe Letonia.
 
 
Teatri i Gjilanit kėrkon status profesionist
 
Gjilan, 11 nėntor 2003 - Teatri i qytetit nė Gjilan, i cili vepron qė nga viti 1945 dhe posedon njė galeri tė tėrė aktorėsh, sikundėr qė ka edhe njė fond tė madh tė shfaqjeve tė realizuara, i plotėson tė gjitha kushtet pėr tė qenė profesionist.

Duke pasur parasysh pozitėn gjeografike tė qytetit tė Gjilanit, produktet e artit skenik tė kėtij Teatri, u dedikohen edhe komunave Bujanoc, Preshevė e Kumanovė, tė Luginės sė Preshevės, pėrkatėsisht Maqedonisė, tė cilat janė tė banuara kryesisht me popullatė shqiptare.

Teatri i Gjilanit tashmė posedon me njė galeri tė tėrė aktorėsh, tė cilėt e bartin repertorin qė prej 35 vitesh e kėtej, si dhe me njė galeri tjeter tė aktorėve tė rinj, tė diplomuar viteve tė fundit, sikundėr edhe me dhjetėra studentė qė gjenden para diplomimit nė Akademinė e arteve dramaturgjike nė Prishtinė, Tiranė e Tetovė.

Gjatė kėsaj periudhe 57-vjeēare, ky Teatėr, nė njė stinor ka pėrgatitur dhe shfaqur 3-5 premiera dhe dhjetėra repriza tė tyre, para njė auditoriumi shumė tė madh spektatorėsh.
 
Vetėm gjatė vitit 2003, realizoi pesė projekte tė reja, me dhjetėra repriza, si dhe mori pjesė nė 8 festivale e manifestime tė karakterit mbarėkombėtar, nė tė cilat, si nga njohėsit mė emimentė tė kėsaj sfere, ashtu edhe nga spektatorėt u vlerėsuan dhe u ēmuan lartė Teatri i Qytetit posedon me njė objekt ndėr mė tė mirėt nė qytet, me njė sallė sipas standardeve tė fundit, njė skenė pėrmasash standarde, njė skenė tė vogėl kamertale, katėr grimore, punėtoritė e garderobierit, parukierit, skenografit, si dhe hapėsirė tjetėr pėr nevoja tė tjera pėr njė institucion tė mirėfilltė profesionist.

Duke e pėrvijuar njė traditė tė gjatė dhe njė pėrvojė shumė tė madhe, teatri i Gjilanit edhe nė kėto katėr vitet e pasluftės, realizoi 21 premiera dhe qindra repriza tė tyre, si nė Gjilan, ashtu edhe nė qendrat tjera tė Kosovės, Maqedonisė e Shqipėrisė.

Nisur nga kėto argumente, premisa, parime e arsyeshmėri, Drejtoria pėr Kulturė, Rini e Sport e Gjilanit i ka kėrkuar Ministrisė pėr Kulturė, Rini, Sport dhe Ēėshtje Jorezidente tė Kosovės qė t`ia njohė statusin profesionist teatrit tė qytetit nė Gjilan. (I.M.)
 
 
Policia ka arrestuar pėr drogė dy persona nė Gjilan dhe dy tė tjerė nė Ferizaj
 
Gjilan/Ferizaj, 11 nėntor 2003 - Gjatė fundjavės qė shkoi nė Gjilan janė arrestuar dy persona, pasi policia te ta ka gjetur 1.5 kilogram drogė heroinė, bėri tė ditur zėdhėnėsi rajonal i SHPK-sė nė Gjilan, rreshteri Ismet Hashani. Ai thotė se policia dyshon se nė kėtė rast janė tė involvuar mė shumė persona dhe pėr kėtė janė duke u zhvilluar hetimet nga njėsiti i posaēėm rajonal i policisė pėr kėtė ēėshtje.
 
Zėdhėnėsi Hashani shtoi se policia ėshtė shumė e interesuar qė tė gjejė rrugėn se nga droga po vjen nė Gjilan, pėrkatėsisht nė rajon. Po gjatė kėsaj periudhe policia ka kapur edhe dy persona nė Ferizaj te tė cilėt ėshtė gjetur njė sasi e vogėl e drogės.
 
 
U suspendua sekretari i pėrhershėm i Ministrisė sė Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor, Ruzhdi Sefa
 
Prishtinė, 11 nėntor 2003 - Komisioni pėr Emėrime tė Larta pranė Qeverisė sė Kosovės ka suspenduar dje nga posti sekretarin e pėrhershėm tė Ministrisė sė Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor Ruzhdi Sefėn. Disa burime brenda kėtij Komisioni kanė bėrė tė ditur se suspendimi ėshtė i pėrkohshėm, fillimisht pėr dy muaj.
 
Sefa u suspendua nga ky post me kėrkesėn e ministrit Ethem Ēeku, i cili e ka akuzuar atė pėr menaxhim tė dobėt pėr krijimin e raporteve jo tė mira ndėrmjet punonjėsve tė kėsaj Ministrie, si dhe pėr keqadministrim.
 
 
Kosova, Shqipėria dhe Bosnja e Hercegovina janė vendet mė tė rrezikshme nė Evropė, vlerėsojnė ekspertėt britanikė
 
Londėr, 11 nėntor 2003 - Kėrkimet e njė grupi ekspertėsh britanikė qė merren me vlerėsimin e rrezikut, tregojnė se Kosova, Shqipėria dhe Bosnja e Hercegovina janė vendet mė tė rrezikshme nė Evropė.
 
Rezultatet e studimit tė publikuar sot tregojnė gjithashtu se Londra ėshtė mė e ekspozuara me sulmet terroriste tė ekstrmistėve nga Nju Jorku apo Uashingtoni.
 
Angazhimet e kryeministrit Toni Bler nė luftėn amerikane nė Irak si dhe njė popullatė e konsiderueshme muslimane e cila jeton nė Britaninė e Madhe, paraqesin "kėrcėnim serioz" pėr sigurinė e Londrės, theksohet nė kėtė studim tė ekspertėve britanikė.
 
Autorėt e studimit konsiderojnė se sulmi ndaj Londrės mund tė tė bėhet nė formė tė sulmeve vetėvrasėse.
 
 
Podujevė: Tentim vjedhjeje nė fshatin Penuhė, SHPK arreston tė dyshuarin
 
Podujevė, 11 nėntor 2003 - Policia e UNMIK-ut raportoi se sot rreth orės 2.40 tė mėngjesit ka ndodhur njė tentim vjedhjeje afėr pompės sė benzinės "Deda Petrol".

"Policia ka marrė njė thirrje pėr dy persona tė dyshuar, njėri nga tė cilėt i armatosur, qė tentuan tė vjedhin karburante nga njė kamion, por u konfrontuan me pronarin", ka njoftuar policia e UNMIK-ut.

Sipas kėtij burimi, tė dyshuarit nė pėrpjekje pėr t'u arratisur janė pėrmbysur me veturėn e tyre nė hendek.
 
Policia ka njoftuar se tė dyshuarit lanė veturėn e tyre dhe ikėn me vrap nė drejtim tė panjohur dhe se nuk ka tė arrestuar.
 
Mirėpo burime tė QIK-ut nė SHPK-nė e Podujevės pohojnė se rasti ka ndodhur nė fshatin Penuhė. "SHPK ka identifikuar tė dyshuarin tė cilin e ka arrestuar dhe ai po mbahet nė paraburgim", ka njoftuar i njėjti burim nga SHPK-ja.

Policia rajonale e UNMIK-ut ka njoftuar edhe pėr arrestimin e njė personi i cili ka lėnduar dy persona tjerė me pistoletė gazi. Viktimat janė trajtuar nė shtėpinė lokale tė shėndetit, kurse policia ka konfiskuar pistoletėn 9 mm me gaz, ka njoftuar policia e UNMIK-ut e rajonit tė Prishtinės. (B.T.)
 
 
Projektligji pėr shėndetėsinė nxirret para deputetėve nė seancėn e 13 nėntorit
 
Prishtinė, 11 nėntor 2003 - Kryesia e Kuvendit tė Kosovės, nė mbledhjen e rregullt tė drejtuar nga Nexhat Daci, kryetar, ka vendosur qė nė seancėn e 13 nėntorit ta nxjerrė pėr shqyrtim tė parė Projektligjin pėr shėndetėsinė.
 
Nė po kėtė seancė do tė shqyrtohet rekomandimi i Komisionit pėr gjyqėsi, legjislacion dhe Kornizė Kushtetuese pėr emėrimin e gjykatėsve dhe prokurorėve. Nė seancė do tė ketė edhe pėrgjigje nga ministrat e resorėve pėrkatės nė pyetjet e deputetėve.

Pėr seancėn vijuese, tė 20 nėntorit, do tė shqyrtohen pėr herė tė dytė Projektligji pėr sportin dhe ai pėr Kadastrin, kurse pėr shqyrtim tė parė do tė nxirret Projektligji pėr transportin rrugor.

Kryesia sot ka shqyrtuar edhe rekomandimet e Komisionit pėr shėrbime publike, lidhur me pengesat e qytetarėve pėr pajisjet me dokumente personale dhe ka konstatuar se ēėshtja ėshtė dashur t=i drejtohet qeverisė dhe ministrisė pėrkatėse, por Kryesia ėshtė pajtuar se ēėshtja meriton vėmendje dhe trajtim pėr t=u zgjidhur nė interes tė qytetarėve.
 
 
Komiteti i Pėrgjithshėm i PS unifikon postin e kryetarit tė partisė me atė tė kryeministrit
 
Tiranė, 11 nėntor 2003 - Komiteti i Pėrgjithshėm Drejtues i Partisė Socialiste vendosi unifikimin e postit tė Kryetarit tė partisė me atė tė kryeministrit. Por, KPD nuk miratoi disa propozime tė Kryesisė sė kėsaj partie nė lidhje me disa kriterie qė duhet t'i plotėsojnė ata qė do tė konkurrojnė pėr postin e kryetarit tė partisė nė Kongresin e socialistėve nė dhjetor tė kėtij viti.

Mbledhja e KPD e PS-sė i ka shėrbyer Fatos Nanos pėr tė kundėrshtuar ashpėr kundėrshtarėt e tij nė parti dhe pėr t'i treguar njėherėsh haptazi edhe opozitės se socialistėt synojnė tė qeverisin Shqipėrinė edhe njė mandat tjetėr.

KPD megjithatė pranoi edhe disa nga propozimet e ish-presidentit Rexhep Meidani pėr tė pasur hapėsirė tė frymės demokratike nė Partinė Socialiste.
 
 
Nė Kostur tė Greqisė u takuan ministrat e Mbrojtjes tė tė Maqedonisė, Shqipėrisė dhe tė Greqisė
 
Kostur, 11 nėntor 2003 - Nė qytetin Kostur tė Greqisė u takuan dje ministrat e Mbrojtjes tė trive vendeve fqinj: Maqedonisė, Shqipėrisė dhe tė Greqisė, Vllado Buēkovski, Pandeli Majko dhe Janos Papantoniu.
 
Nė fokus tė bisedimeve ishin perspektivat dhe reformat pėr integrimin e Maqedonisė dhe tė Shqipėrisė nė Aleancėn Veriatlantike. Nė takimin tripalėsh iu kushtua vėmendje bashkėpunimit ushtarak tė interesit tė pėrbashkėt, si dhe u shqyrtuan arritjet mė tė reja tė bashkėpunimit nė fushėn e mbrotjes tė vendeve tė Evropės Juglindore.

Me kėtė rast tre ministrat inspektuan dhe inauguruan njė trekėndėsh lundrues qė i pėrcakton kufijtė ujor tė tri vendeve tė Prespės sė Madhe, problem ky qė kishte mbetur pezull qė nė vitet 1920 tė shekullit tė kaluar.
Protokolli i nėnshkruar ndėrmjet kėtyre tri vendeve fqinje pėrmbanė gjithė gamėn e aktiviteteve tė ministrive tė mbrojtjes si trajnime ushtarake etj.
 
 
Admirali Xhonson vizitoi Shkupin pėr tė parė se sa ėshtė bėrė nė fushėn e reformave brenda ushtrisė maqedonase
 
Shkup, 11 nėntor 2003 - Komandanti i forcave aleate tė NATO-s pėr Evropėn Juglindore, admirali Gregori Xhonson ka vizituar dje Shkupin pėr tė parė se sa ėshtė bėrė nė fushėn e reformave brenda ushtrisė sė Maqedonisė. Admirali Xhonson u taku me ministrin e Mbrotjes sė Maqedonisė.
 
Ai tha se ėshtė shėnuar pėrparim, porse ka ende shumė punė pėr t'u bėrė. Admirali Xhonson bėri tė ditur se Maqedonia po merret me zhvillimin e njė studimi strategjik tė reformave nėn drejtimin e ministrit tė Mbrojtjes Vllado Buēkovski, duke e cilėsuar atė si njė dokument qė do tė shėrbejė pėr reforma tė mėtutjeshme nė fushėn e sigurisė.
 
Ai theksoi me forcat e NATO-s nė Maqedoni kanė njė qėllim tė vetėm qė tė sigurojnė ndihmė dhe mbėshtetje nė rrugėn e vėshtirė qė ka Maqedonia para vetės drejt realizimit tė reformave tė mbrojtjes.
 
Admirali tha se pret qė brenda gjashtė muajve tė ardhshėm zyrtarėt e Maqedonisė do tė tregojnė rezultate tė mira dhe se Qeveria dhe Ministria e Mbrojtes sė Maqedonisė do t'i marrin ato vendime tė vėshtira qė duhet ndėrmarrė.
 
Autoritetet maqedonase duhet tė heqin dorė nga njė pjesė e armatimit para konfliktit tė armatosur tė vitit 2001 dhe kėtu bėjnė pjesė aeroplanėt tė prodhimit rus "Suhoj" ndėrkohė qė si pjesė e reformave qė duhet bėrė vendi nė bazė tė standardeve tė NATO-s ku synon anėtarėsimin ėshtė po ashtu edhe shtimi i numrit tė pjesėtarėve tė komuniteteve tė ndryshme nė armatė.
 
 
Edi Rama pritet tė shpallė kandidaturėn pėr kreun e Partisė Socialiste
 
Tiranė, 11 nėntor 2003 - Nė Shqipėri, kryetari i bashkisė sė Tiranės, Edi Rama, pritet tė jetė kandidat pėr kreun e Partisė Socialiste. Burime tė afėrta me tė i thanė "Zėrit tė Amerikės" se zoti Rama do ta shpallė sot kandidaturėn e tij. Nė kėtė mėnyrė ai bėhet emri i tretė qė synon drejtimin e ardhshėm tė Partisė Socialiste, krahas atij tė kryeministrit Fatos Nano dhe ish presidentit Rexhep Meidani.
 
 
Njė grup prej 26 senatorėsh demokratė kanė paraqitur njė rezolutė pėr shkarkimin e Ramsfeldit
 
Uashington, 11 nėntor 2003 - Njė grup prej 26 senatorėsh demokratė tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve kanė thėnė dje se kanė paraqitur njė rezolutė, me tė cilėn kėrkojnė nga presidenti Bush tė largojė nga posti sekretarin amerikan tė Mbrojtjes, Donald Ramsfeld, njofton Rojter.

"Kjo rezolutė do ta bėjė zyrtare atė qė shumė anėtarė tė Kongresit tashmė e kanė besuar, se ushtarėt nė Irak dhe politika e jashtme amerikane do tė ndihmoheshin shumė nėse Donald Ramsfeld do tė shkonte", ka thėnė senatori Ēarls Rangel nga Nju Jorku. Deri tash, kjo rezolutė e tij, ka siguruar edhe 25 bashkėsponsorė, ka shtuar ai.
 
 
Nė Malajzi janė arrestuar 13 studentė pėr lidhje me grupet militante islamike
 
Kuala Lampur, 11 nėntor 2003 - Trembėdhjetė studentė malajzianė tė dyshimtė pėr lidhje me grupet militante islamike janė arrestuar sapo kanė arritur nė vendin e tyre pasi ishin deportuar nga Pakistani, njofton BBCWorld. Ata ishin arrestuar nė shtator nė Karaēi sė bashku me vėllain mė tė ri tė Hambalit, qė ėshtė njė indonezian, i cili ishte kryeorganizator i bombėvėnieve nė Bali. Studentėt e arrestuar kanė studiuar nė kolegjet islamike nė Pakistan.
 
 
Tė pakten 3 irakianė janė vrarė nga njė minė tokėsore nė Basra
 
Basra, 11 nėntor 2003- Tė pakten tre irakianė janė vrarė kur njė minibus ka rėnė nė njė minė tokėsore, tė vėnė nė rrugė nė qytetin jugor irakian Basra, njofton Rojter. Minibusi ėshtė shkatėrruar krejtėsisht, kurse pjesė tė trupave tė viktimave janė shpėrndarė nėpėr rrugė. Policia irakiane ka thėnė se asnjė ushtar britanik, tė cilėt janė me shėrbim nė sigurimin e Basrės, nuk kanė qenė nė atė zonė nė kohėn e shpėrthimit afėr njė pike kontrolli policor nė kėtė kryeqytet shit.

Iraku kugor ka pasur mė pak sulme kundėr forcave tė koalicionit sesa nė Bagdad. Tė pakten 153 ushtarė amerikanė dhe 12 ushtarė britanikė kanė humbur jetėn nė aksione armiqėsore qė kur zyrtarisht ėshtė shpallur pėrfundimi i luftės nė Irak mė njė maj.
 
 
Forcat e sigurimit saudit kanė arrestuar militantėt e dyshimtė
 
Riad, 11 nėntor 2003 - Forcat e sigurimit saudit kanė arrestuar militantėt e dyshimtė tė involvuar nė bombėvėnien vetėvrasėse tė fundjavės kur u vranė tė pakten 18 vetė nė kompleksin e ndėrtesave nė kryeqytetin saudit Rijad, ka bėrė tė ditur sot (e martė) njė diplomat i afėrm me organet e hetuesisė, njofton Rojter.
 
Fushata pėr ndjekjen e fajtorėve nė kėto sulme me bombė ka filluar menjėherė. Disa tė ndaluar janė liruar pasi janė marrė nė pyetje, ka shtuar ai.
 
 
Shqipėria, Maqedonia dhe Kroacia zyrtarisht kandidate pėr nė NATO
 
Orlando, 11 nėntor 2003 - Shqipėria, Maqedonia dhe Kroacia janė tre vendet qė mbetėn jashtė NATO-s nė raundin e kaluar tė pranimeve nė Aleancė. Nikolas Bėrns, pėrfaqėsues i pėrhershėm i Shteteve tė Bashkuara nė NATO, tha se ai nuk parashikon qė tre vendet tė ftohen nė vitin 2004 pėr t'u pranuar.

"Tre vende janė tani zyrtarisht kandidate: Shqipėria, Maqedonia dhe Kroacia. Mendoj se qė tė tre po ecin mirė, po bėjnė pėrpjekje serioze por ende kėrkohet punė. Prandaj nuk do tė parashikoja qė kėto vende mund tė ftohen pėr pranim nė vitin 2004 dhe mendoj se edhe ato vetė nuk do tė shpresonin tė ftoheshin mė 2004", tha Bėrns.
 
 
Bleri kėrkon shėrimin e plagėve
 
Londėr, 11 nėntor 2003 - Kryeministri britanik, Toni Bler, i ka bėrė thirrje Evropės dhe Shteteve tė Bashkuara qė tė lėnė mėnjanė dallimet e tyre rreth luftės nė Irak dhe tė punojnė sė bashku pėr tė arritur njė siguri mė tė madhe ndėrkombėtare.

Nė njė fjalim nė Londėr, zoti Bler, e ka mbrojtur marrėdhėnien e ngushtė tė Britanisė me SHBA-nė.

Ai ka nėnvizuar rėndėsinė e mirėmbajtjes tė, siē i quajti, dy shtyllave tė politikės sė jashtme britanike: aleancėn e saj me Amerikėn dhe anėtarėsimin nė BE.

Zoti Bler e pranoi se vizita treditore e presidentit Bush nė Britani, javėn e ardhshme, do tė jetė shumė kundėrthėnėse.
 
 
Nė Basra vriten 6 civilė irakianė, nė Bagdad arrestohen 20 militantė tė dyshimtė
 
Basra, 11 nėntor 2003 - Tė pakten gjashtė civilė irakianė janė vrarė kur njė minibus ka rėnė nė njė minė tokėsore, tė vėnė nė rrugė nė qytetin jugor irakian Basra, ku mė sė shpeshti patrullojnė ushtarėt britanikė, kanė bėrė tė ditur burimet spitalore, njofton Rojter. Nė edicionet e mėhershme ėshtė njoftuar pėr tre tė vrarė nė kėtė incident.

Po kėshtu, njė komandant i lartė ushtarak amerikan ka thėnė nė njė konferencė tė sotme shtypi se prej hyrjes nė Irak, ushtria amerikane ka arrestuar rreth 20 vetė tė dyshimtė nė lidhje me rrjetin e Al Kaisdės, por s'kanė gjetur prova pėr njė gjė tė tillė.
 
 
Forcat amerikane kanė vrarė sot njė militant nė Afganistan
 
Bagram, Afganistan, 11 nėntor 2003 - Forcat amerikane kanė vrarė sot (e martė) njė militant nė verilindje tė Afganistanit gjatė njė operacioni kundėr guerilėve islamikė, qė, siē ėshtė pėrshkruar, ėshtė njė nga operacionet mė tė mėdha, qė ėshtė ndėrmarrė deri tash nė kėtė vend, njofton Rojter.
 
Ky operacion i koduar "Mauntin Rezoulv" (Zgjidhja malore) ka filluar tė premten e kaluar dhe ende po vazhdon. Qėllimi i tij ėshtė ērrėnjosja e grupeve guerile tė ish-regjimit tė pėrmbysur para dy vjetėve.
 
 
Dhjetė vetė kanė humbur jetėn dhe 55 janė lėnduar nė pėrplasjen e dy autobusėve nė Egjipt
 
Kajro, 11 nėntor 2003 - Tė paktėn dhjetė vetė kanė humbur jetėn, ndėrkaq 55 janė lėnduar nė pėrplasjen e dy autobusėve tė martėn nė Kajro, ka bėrė tė ditur policia.

Egjipti radhitet nė mesin e vendeve mė numrin mė tė madh tė aksidenteve nė trafikun rrugor, tė shkaktuara tė shumtėn pėr shkak tė shpejtėsisė sė madhe, pakujdesisė gjatė vozitjes dhe pėr shkak tė rrugėve tė kėqija.
 
 
Presidenti Bush dekoron lordin Robertson
 
Uashington, 11 nėntor 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush do ta dekorojė tė mėrkurėn me Medalen Presidenciale tė Lirisė, lordin Xhorxh Robertson, i cili po pėrfundon mandatin e tij nė postin e sekretarit tė pėrgjithshėm tė NATO-s, dhe e drejtoi Aleancėn gjatė periudhės sė transformimit tė saj mė tė madh.
 
Robertson, i cili do tė largohet nga ky post nė dhjetor, do tė marrė titullin mė tė lartė tė nderit qė e japin Shtetet e Bashkuara tė Amerikės pėr civilė nė Shtėpinė e Bardhė nė kuadrin e vizitės sė tij tė fundit si Sekretar i Pėrgjithshėm i NATO-s.

Sipas Shtėpisė sė Bardhė, lordi Robertson dhe presidenti Bush nė takimin e tyre do tė bisedojnė pėr Irakun, Afganistanin, pėr operacionet paqeruajtėse nė Bosnje dhe nė Kosovė, si dhe njė plan pėr samitin e NATO-s, qė do tė mbahet nė Stamboll tė Turqisė mė 2004.
 
 
Qeveria saudite nė bisedė me opozitėn
 
Riad, 11 nėntor 2003 - Mbreti Fahd i Arabisė Saudite ka thėnė se vendi i tij do tė godasė me dorė tė ēeliktė kundėr secilit qė kėrcėnon sigurinė e tij.

Nė njė deklaratė tė kabinetit saudit, thuhet se mbreti ka premtuar qė tė ndjekė militantėt e dyshuar pėr sulmin vetėvrasės nė Riad me ē'rast u vranė tė paktėn shtatėmbėdhjetė veta.

Mbreti Fahd i bėri kėto komente pak kohė pasi njoftimet bėnė me dije se qeveria saudite ka filluar bisedimet me udhėheqėsit e opozitės me qėllim tė hapjes sė bisedimeve me militantėt.

Njė anėtar me ndikim nė familjen mbretėrore saudite, princi Awaleed bin Talal, i ka bėrė thirrje vendit qė tė reformohet dhe tė pėrballet me esktremizmin nė rritje, para se tė ndodhin sulme tė tjera vetėvrasėse.
 
 
Diplomatėt thonė se nuk janė gjetur prova se Irani po zhvillon armė bėrthamore
 
Teheran, 11 nėntor 2003 - Diplomatėt thonė se agjencia e Kombeve tė Bashkuara pėr Armėt Bėrthamore nuk ka gjetur prova se Irani po zhvillon armė tė tilla, megjithatė hetimet rreth programit iranian tė armėve atomike nuk kanė pėrfunduar ende.

Kryetari i Agjencisė Ndėrkombėtare pėr Energjinė Atomike, Mohamed El Baradei, i dėrgoi dje njė raport bordit tė agjencisė nė Vjenė lidhur me programin bėrthamor tė Iranit.

Raporti nuk u bė i ditur publikisht, por diplomatėt qė e shikuan atė thanė se ndėrkohė qė raporti tregon se Irani u pėrpoq tė anullonte disa veprimtari bėrthamore, deri tani nuk ka prova qė tregojnė se ato veprimtari kishin lidhje me armė bėrthamore.
 
 

  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.