|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Podujevė: Mbi 10 mijė euro tė hyra nga dhėnia e lejeve pėr shndėrrimin e tokės bujqėsore nė tokė ndėrtimore

 
 

 
   
Podujevė, 11 nėntor 2003 (TN) – Nga dhėnja e lejeve pėr shndėrrimin e tokės bujqėsore nė tokė ndėrtimore komuna e Podujevės ka realizuar tė hyra qė kapin shumėn mbi 10 mijė euro nė dhjetėmujroin e parė tė kėtij viti, njoftoi sot Faik Berisha drejtor i Drejtorisė pėr Bujqėsi dhe Zhvillim Rural (DBZHR).
 
Ai pohoi se shndėrrimi i tokės bujqėsore nė tokė ndėrtimore kryesisht ėshtė lejuar pėr ndėrtimin e shtėpive dhe subjekteve afariste.
 
“Aktualisht janė realizuar 5910 euro nga 0.75, 5 ha kurse pritet pagesa prej 4174 euro sipas vendimeve tė pėrgatitura edhe pėr 0.83, 46 ha”, deklaruan zyrtarėt e DBZHR.
 
 
 
Pėrpilimi dhe realizimi i planit tė mbjelljeve pranverore, pėrcjellja dhe realizimi i katėr fushave eksperimentale me misėr nga farėrat e prodhuesit amerikan “Pioneri” nė sektorin e bujqėve individual, mbajtja  e kėshillimeve nėpėr disa qendra si nė Kėrpimeh, Lluzhan, etj.
 
“Nga mbledhja dhe llogaritja e shėnimeve tė dėmeve nė kulturat pranverore tė shkaktura nga breshėri nė 33 fshatra tė komunės janė dėmtuar sipėrfaqe prej 5.140, 74 ha tė 2807 familjeve tė lajmėruara”, tha drejtori Faik Berisha.
 
Ai pohoi se drejtoria qė ai udhėheqė ndihmoi edhe nė shpėrndarje e 30 lopėve, 5 traktorėve, 5 rimorkioeve, 4 kosave rotacione tė barit, njė kombanjė pėr sillazh dhe 10 kompleteve pėr pajisje tė shtallave me nga 6 lopė pėr fshatėrat e Orllanit nė fazėn e parė dhe nė fazėn e dytė shpėrndarja e 35 lopėve nė nė kėtė rajon dhuratė nga Qeveria e Tirolit.
 
DBZHR ka shpėrndarė 6000 kg. tė farės sė misrit dhuruar nga OJQ  “Nėnė Tereza” si dhe 22.050 kg. farė gruri donacion i FAO-s dhe Ministrisė sė bujqėsisė pas dėmeve tė shkaktuara nė kulturat bujqėsore nė fund tė korrikut tė kėtij viti.
 
“Mirėpo kjo drejtori aktivisht ka marrė pjesė edhe nė mbikqyrjen e prerjes sė drunjėve-pishave pėr trafon e re dhe shpėrndarja e tyre rasteve pėr ndėrtimin e kulmeve tė shtėpive tė djegura apo tė shkatėrruara nga lufta si dhe realizimin dhe pėrcjelljen e tri fushave eksperimentale me grurė nė sipėrfaqe prej 0.40 ha me qėllim tė adaptimit”, tha z. Berisha.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.