|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E hėne, 10 nėntor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Holkeri sot niset pėr nė KS tė OKB-sė pėr ēėshtjen e privatizimit nė Kosovė

 • Daci tha se nė Kosovė nuk do tė ketė decentralizim para se tė shpėrbėhen strukturat paralele

 • Rexhepi bisedoi me shefin e Zyrės bullgare nė Prishtinė

 • Ish-policėt e Kosovės protestuan sot para selisė sė UNMIK-ut`

 • Ndaj policit qė ka vrarė dy persona ėshtė marrė masa e suspendimit administrativ dhe ai po mbahet nė arrest

 • Njė polic i SHPK-sė ka vrarė dy persona nė njė fshat tė Gjakovės

 • F. Sejdiu: Ndryshimet nė Kornizėn Kushtetuese janė nė funksion tė pėrgatitjes sė terrenit pėr ushtrim tė pėrgjegjėsive

 • Podujevė: Administraa e pėrgjithshme ka realizuar qindpėrqind tė hyra nga shėrbimet pėr qytetarėt`

 • Nė komunėn e Istogut gjatė periudhės dyvjeēare janė realizuar rreth 136 projekte zhvillimore

 • Franca pret nga qeveria e Kosovės tė vazhdojė dialogu Beograd-Prishtinė

 • Bosnjė: Rrėfimet pėr tė kaluarėn dhe motivi pėr tė ardhmen

 • Vdiq Hava Rexha 123-vjeēare, gruaja mė e vjetėr nė Shqipėri

 • Nė Tiranė sot zhvillohet mbledhja e Kėshillit tė Pėrgjithshėm Drejtues tė Partisė Socialiste

 • Pushtetin vendor nė Preshevė e ka pėrfshirė njė krizė e thellė politike si pasojė e mospajtimeve tė partive politike shqiptare

 • Policia malazeze prej sot merr sigurimin e kufijve nė trekėndėshin: Mali i Zi - Kosovė – Shqipėri

 • Nė njė rrėmujė nė Sudan, humbėn jetėn 31 persona dhe u plagosėn 48 tė tjerė

 • Nė njė sulm me granatė raketore afėr Bagdadit ėshtė vrarė njė ushtar amerikan

 • Tė paktėn 60 vetė janė masakruar nė Uganda nga anėtarė tė forcave rebele tė vendit.

 • 17 tė vdekur, mbi 120 tė plagosur nga shpėrthimi nė Arabinė Saudite

 • Fajėsohet Al-Kaida pėr sulmin

 • Irak: Hartimi i kushtetutės mund tė shtyhet

 • Nė Gjeorgji opozita largohet nga bisedimet

 • Tė pakten 5 civilė janė vrarė nė njė sulm kryengritėsve nė kryeqytetin e Burundit

 • Njė shpėrthim ka dėmtuar monumentin e viktimave tė komunizmit nė qendėr tė Pragės

 
  
Holkeri sot niset pėr nė KS tė OKB-sė pėr ēėshtjen e privatizimit nė Kosovė
 
Nju-Jork, 10 nėntor 2003 - Kryeadministratori i OKB-sė pėr Kosovėn, Hari Holkeri niset sot pėr nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė nė Nju-Jork pėr tė diskutuar lidhur me ēėshtjen e privatizimit nė Kosovė. Procesi i privatizimit nė Kosovė ka filluar nė qershor me privatizimin e pesė ndėrmarrieve tė para, por u bllokua muajin e kaluar.
 
 
Daci tha se nė Kosovė nuk do tė ketė decentralizim para se tė shpėrbėhen strukturat paralele
 
Prishtinė, 10 nėntor 2003 - Shefi i misionit tė veēantė tė Kėshillit tė Evropės, Karlo Ēivileti, ia ka dorėzuar sot rekomandimet kryetarit tė Parlamentit tė Kosovės Nexhat Daci.

Sipas Ēiviletit, reformimi i pushtetit lokal nė Kosovė do tė bėhet sipas kriterit demografik dhe territorial. "Ne jemi tė bindur se kėto reforam do tė ndihmojnė nė shpėrbėhjen e strukturave paralele", tha Ēivileti. Por, sipas tij, shumėēka varet nga numri i anėtarėve tė komunitetit nė njė territor tė caktuar, duke paralajmėruar publikimin e raportit javėn e ardhshme.

Kryeparlamentari Daci vlerėsoi se propozimet bazohen nė kriterin gjeografiko-territorial e jo etnik, dhe ofrojnė mundėsi pėr zhvillim tė komunave. Ai shtoi se implementimi i rekomandimeve do tė fillojė nė vitin 2006, atėherė kur edhe statusi i Kosovės do tė jetė i zgjidhur.

Por, Daci tha se nė Kosovė nuk do tė ketė decentralizim para se tė shpėrbėhen strukturat paralele dhe se parlamenti nuk do tė miratojė ndonjė ligj pėr legalizimin e sistemeve paralele.

"Nėse ngelin institucionet paralele ne nuk do tė nxjerrim ligj pėrkundrazi, do tė nxjerrim ligj i cili do tė ndihmojė nė funksionimin normal tė qytetarėve dhe institucioneve", tha Daci.

Ai shtoi se pėrfaqėsuesit e minoriteteve duhet t'i zgjedhin njerėzit e vet nė njėsinė nėnkomunale dhe tė mėnjanohen institucionet paralele, por kurrsesi nuk do tė nxirret ligji pėr legalizimin e strukturave paralele, tha Daci.

Kryeparlamentari Daci theksoi se Kosova, duke synuar njė ardhmėri evropiane, ėshtė e obliguar qė tė marrė pėrsipėr edhe pėrgjegjėsitė qė kanė kėto vende.
 
 
Rexhepi bisedoi me shefin e Zyrės bullgare nė Prishtinė
 
Prishtinė, 1 nėntor - Shefi i Zyrės bullgare nė Prishtinė, Nikolaj Kolev, pėrsėriti edhe sot se Bullgaria sė shpejti do t'i njohė dokumentet e udhėtimit tė lėshuara nga UNMIK-u. Diplomati bullgar kėtė e bėri tė ditur edhe sot pas takimit me kryeministrin e Kosovės Bajram Rexhepi, sikur edhe ditė mė parė nė takimet e mėhershme.

Kolev tha se vendimi pėr njohjen e dokumenteve tė UNMIK-ut do tė merret pasi tė zgjidhen disa probleme teknike mes Ministrisė sė jashtme dhe asaj tė Brendshme bullgare. Kėshtu kosovarėt mund tė shkojnė nė Bullgari pėr turizėm ose pėr udhėtime tė ndryshme, tha ai.

Bajram Rexhepi, pasi pėrshėndeti hapjen e Zyrės bullgare nė Prishtinė, e vlerėsoi tė rėndėsishme njohjen e dikumenteve tė udhėtimit dhe targat e automjeteve tė Kosovės nga ana e Bullgarisė.

Gjithashtu Rexhepi tha se nė kėtė takim ėshtė biseduar edhe pėr disa ēėshtje tė tjera qė kanė tė bėjnė me ekonominė dhe energjetikėn. Rexhepi tha se ka kėrkuar qė importi i energjisė elektrike nga Bullgaria tė bėhet drejtpėrdrejt e jo nėpėrmjet ndėrmjetėsuesve. Por, ai tha se ka edhe mundėsi tė tjera bashkėpunimi mes Kosovės e Bullgarisė.
 
 
Ish-policėt e Kosovės protestuan sot para selisė sė UNMIK-ut`
 
Prishtinė, 10 nėntor 2003 - Sot para selisė sė UNMIK-ut nė qendėr tė Prishtinės protestuan disa qindra ish-policė tė Kosovės dhe familjarėt e tyre me kėrkesė qė tė kthehen nė vendin e tyre tė punės.
 
Protestuesit mbanin nė duar edhe shumė pankarta nė tė cilat shprehnin kėrkesėn e tyre tė vetme pėr t'u kthyer nė vendet e punės. Nijazi Alidemaj, anėtar i Kėshillit grevist tha se ish-policėt kėrkojnė nga zyrtarėt e UNMIK-ut dhe tė policisė sė UNMIK-ut dhe instuticionet vendore qė mė seriozisht tė merren me problemin e ish-policėve.
 
Ai tha se nėse brenda dy tri ditėve nuk pėrmbushet kėrkesa e tyre ata do tė hynė nė grevė urie.
Ukė Bashota, nėnkryetar i BSPK, tha se greva e ish-policėve ka mbėshtetjen e plotė tė Sindikatave tė pavarura tė Kosovės.
 
 
Ndaj policit qė ka vrarė dy persona ėshtė marrė masa e suspendimit administrativ dhe ai po mbahet nė arrest
 
Pejė, 10 nėntor 2003 - Policia e Pejės ka lėshuar njė komunikatė lidhur me vrasjen e parėmbrėmshme nė Gjakovė. Njė polic i SHPK-sė i njėsitit patrullues i Stacionit tė Gjakovės ėshtė marrė nė pyetje nė Shtabin rajonal nė Pejė nė lidhje me hetimet mbi vdekjen e dy burrvae nga tė shtėnat nė fshatin Dushnje.
 
Zyra e prokurorit ndėrkombėtar ėshtė duke vlerėsuar rastin dhe ėshtė duke drejtuar hetimet.
 
Sikurse nė tė gjitha rastet e shtėnave nga ana e policėve edhe ky incudent ėshtė duke u hetuar tėrėsisht nė bashkėveprim me Rregulloren e UNMIK-ut dhe nė pėrputhje me procedurėn penale tė Kosovės, si dhe me Rregullorėn e SHPK-sė.
 
Ndaj policit ėshtė marra masa e suspendimit administrativ nė pritje tė rezultatit tė hetimeve, thuhet nė kėtė komunikatė tė lėshuar nga Policia rajonale e Pejės.
 
 
Njė polic i SHPK-sė ka vrarė dy persona nė njė fshat tė Gjakovės
 
Prishtinė, 10 nėntor 2003 - Njė polic i Shėrbimit Policor tė Kosovės i identifikuar si Valon Miftari, nė rrethana tė pasqaruara ka vrarė nė fshatin Dushnje tė Gjakovės Sadik Zenelin, (1949) dhe Sefedin Zenelin, (1974).
 
Sipas familjarėve tė viktimave dorasi ėshtė Valon Miftari, kushėri i tyre, pjesėtar i SHPK-sė. Sipas dėshmitarėve qė kanė qenė afėr vendit tė ngjarjes dorasi ka ardhur me veturė tė policisė dhe ka qenė i veshur me rroba civile. Mė pas ai ėshtė takuar me dy viktimat, ku mė vonė kanė dėgjuar tė shtėnat dhe kanė parė dorasin, duke ikur nė shtėpinė e tij.

Nipi i Sadikut, tashmė i vrarė, thotė se gjyshi i tij i ka treguar se njė javė mė parė ai ka pasur njė mosmarrėveshje pėr mospajtime politike me dorasin.

Ndėrkaq zyrtarėt e policisė ndėrkombėtare thanė se polici nuk ishte nė orarin e punės nė kohėn kur ndodhi incidenti, mirėpo vrasja ėshtė kryer me armė zyrtare. Tash pėr tash zyrtarėt e policisė nuk kanė dhėnė ndonjė hollėsi rreth motiveve tė mundshme.

Kjo ėshtė hera e parė qė njė pjesėtar i SHPK-sė pėrfshihet nė njė incident jashtė detyrės zyrtare.
 
 
F. Sejdiu: Ndryshimet nė Kornizėn Kushtetuese janė nė funksion tė pėrgatitjes sė terrenit pėr ushtrim tė pėrgjegjėsive
 
Prishtinė, 10 nėntor 2003 - Polemikat e krijuar ndėrmjet UNMIK-ut dhe institucioneve tė Kosovės nuk janė sinjal qė Grrupi punues pėr ndryshimet nė Kornizėn Kushtetuese tė ndėrpresė punėn, ka thėnė anėtari i Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės, Fatmir Sejdiu.
 
Ai ka theksuar se institucionet e vendit nuk mund tė pėrmbushin standardet nė fushėn ku kompetencat mungojnė.
 
Z. Sejdiu ka thėnė se ndryshimet nė Kornizėn Kushtetuese janė nė funksion tė pėrgatitjes sė terrenit pėr ushtrim tė mirėfilltė tė pėrgjegjėsive nga ana e institucioneve tė Kosovės me ēka kosovarėt do tė pėrmbushin standardet e pėrcaktuara nga bashkėsia ndėrkombėtare.
 
Sipas tij, deri mė tash institucionet e Kosovės nuk janė duke ushtruar pėrgjegjėsitė as nė fushat ku ėshtė thėnė se mund ta bėjnė njė gjė tė tillė.

Sipas z. Sejdiu institucionet e Kosovės mund t'i pėrmbushin standardet e kėrkuara nga bashkėsia ndėrkombėtare para mesit tė vitit 2005, datė kjo kur pritet tė fillojnė bisedimet pėr zgjidhjen e statusit final tė Kosovės.
 
 
Podujevė: Administraa e pėrgjithshme ka realizuar qindpėrqind tė hyra nga shėrbimet pėr qytetarėt`
 
Podujevė, 10 nėntor 2003 - Gjatė periudhės dhjetėmujore pėr punėt e kryera janė realizuar 41.959, qė do tė thotė se ėshtė realizuar plani 100% pėr mbledhjen e tė hyrave tė parapara pėr kėtė organ, pohon drejtori i Drejtorisė pėr Adminisratė tė Pėrgjithshme Ahmet Shala.

Nė Shėrbimin e Arkivit komunal gjithsej janė pranuar 2283 lėndė tė ndryshme pėr udhėheqjen komunale dhe 12 drejtoritė e KK tė Podujevės, njoftoi sot Drejtori Shala nė njė raport tė publikuar nė dhjetėmujroin e punės sė shėrbimit civil.
 
Ndėrkaq nė Shėrbimin e regjistrimit civil brenda kėtij dhjetėmujori numri i personave tė regjistruar ėshtė 2854, numri i kėrkesave per dokumente tė udhėtimit ėshtė 4335, numri i dokumenteve tė udhėtimit tė marra 4616, numri i dokumenteve tė shpėrndara 5454, numri i dokumenteve tė udhėtimit tė korrektuara 546, numri i letėrnjoftimeve tė marura 3169, numri i letėrnjoftimeve tė shpėrndara 3776, letėrnjoftime tė humbura 540, dokumente tė vazhduara 1519, ēertifikata vendbanimi 452, tha drejtori Shala. Ai thotė se krahasur punėn e kėtij shėrbimi me vitin e kaluar kėtu ka njė zvogėlim tė punėve tė kryera pėr 40% sepse po bie numri i personave tė regjistruar.

Nė shėrbimin e ofiqarisė gjatė periudhės raportuese janė kryer kėto punė: janė pranuar gjithėsejt 30.457 kėrkesa, nga kėto: ekstrakte tė lindjes 16.239, ektrakte tė martesės 3.499, ekstrakte tė vdekjes 743, Ēertifikata tė bashkėsisė familjare 1713, vėrtetime se personat janė tė lirė pėr martesė 2231. Nė shėrbimin e ofiqarisė nėse bėjme njė krahasim me vitin e kaluar kemi njė rritje prej 10% tė kryerjes dhe rritjes sė kėrkesave tė ndryshme, ka pohuar z. Shala.

Nė kuadėr tė DAP tashmė funksionojnė edhe Zyra e Prokurimit dhe Zyra e Habitatit tė cilat do tė japin raporte shtesė, gjegjsisht kjo e dyta ėshtė nė fazėn pėrgatitore dhe trajnuese tė stafit, njoftoi Hamit Shala.
 
 
Nė komunėn e Istogut gjatė periudhės dyvjeēare janė realizuar rreth 136 projekte zhvillimore
 
Istog, 10 nėntor 2003 - Nė ekzekutivin e Komunės sė Istogut theksojnė se gjatė periudhės sė kaluar dyvjeēare tė qeverisjes lokale janė realizuar rreth 136 projekte zhvillimore. Falė ndihmės sė organizatave joqeveritare, por edhe tė ndihmės financiare tė Kuvendit komunal janė ndėrtuar rrugė tė shumta nėpėr fshatrat e kėsaj komune.
 
Ėshtė instaluar ujėsjellėsi i ri, si dhe janė ndėrtuar dhe riparuar shumė objekte shkollore. Edhepse deri mė tash janė shėnuar rezultate tė mira mbetet pėr t'u realizuar edhe shumė projekte tė tjera, thotė Qazim Loxha drejtor i Drejtoratit pėr Planifikim dhe Zhvillim tė Komunės sė Istogut.
 
 
Franca pret nga qeveria e Kosovės tė vazhdojė dialogu Beograd-Prishtinė
 
Beograd, 10 nėntor 2003 - Franca pret nga qeveria e Kosovės qė pa shtyrje konkretisht t'i qaset "dialogut direkt" ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės. Kėshtu thuhet nė njė komunikatė tė Ministrisė franceze tė Punėve tė Jashtme tė cilėn sot e ka publikuar Ambasada franceze nė Beograd.
 
 
Bosnjė: Rrėfimet pėr tė kaluarėn dhe motivi pėr tė ardhmen
 
Sarajevė, 10 nėntor 2003 - Shpėrbėrja e ish-Jugosllavisė, ndonėse u pėrcollė me luftėra tė gjata dhe gjakderdhje, pėr shumicėn e popujve tė saj hapi shtigje pėr njė perspektivė mė tė mirė nė Evropėn e bashkuar, ku kufijtė nuk do tė jenė mė "mure" qė ndajnė, por "porta" qė bashkojnė me botėn demokratike.

Pėr tė pėrshpejtuar kėtė proces, dekompozimi i Jugosllavisė duhet tė pėrfundohet sa mė shpejt qė ėshtė e mundur dhe kjo nėnkupton zgjidhjen e statusit tė Kosovės dhe pavarėsimin e Malit tė Zi.

Nė Bosnjė, e cila ishte njėra nga pjesėt e kėtij shteti, por qė u pėrball me luftėn mė tė tmerrshme, kanė filluar tė funksionojnė pėrsėri urat dhe kjo mund tė vlerėsohet si njė hap i mirė drejt tė ardhmes sė kėtij vendi, sepse urat, kėtu kanė edhe njė simbolikė tė veēantė, derisa tri etnitet e saj kryesore jetojnė nė zona e kuarte tė veēanta.

Ky shtet, qė tash ndodhet mė tepėr nė njė fazė eksperimenti pėr tė parė nėse mund tė ekzistojė si e kėtillė, e "ndarė" dhe e "bashkuar" njėkohėsisht, do tė mund tė bashkėjetojė vetėm me ura shumė tė qėndrueshme dhe brenda njė Evrope tė bashkuar. Rikompozimi i njė Bosnje tė ngjashme me ish-Jugosllavinė, nė rrethanat e reja dhe pas gjithė asaj qė ka ndodhur atje, zor se do tė jetė i mundshėm.

Nė shikim tė parė, duket se nė Bosnjė funksionon ēdo gjė mirė. Nė Sarajevė e Mostar gjithēka duket normale, ndonėse banorėt e tyre nuk e fshehin nevojėn pėr t'iu rrėfyer dikujt pėr tė gjitha ato qė kanė pėrjetuar gjatė disa vite mė herėt.

Shkatėrrimet e luftės janė konzervuar pėr tė kujtuar ēdo ditė tė kaluarėn dhe gjithė atė qė ka ndodhur aty, ndėrsa vėrehet mė shumė se kurrė tendenca pėr t'i sforcuar dallimet fetare.

Pėrkundėr tė gjitha divergjencave, nė Bosnjė nuk mungon dėshira pėr tė ndėrtuar jetėn e re, por mungon ende motivi pėr tė ndėrtuar rrėfime tė reja pėr Bosnjėn pas luftės. (I.M.)
 
 
Vdiq Hava Rexha 123-vjeēare, gruaja mė e vjetėr nė Shqipėri
 
Elbasan, 10 nėntor 2003 - Tė shtunėn ka vdekur Hava Rexha, 123-vjeēare, gruaja mė e vjetėr nė Shqipėri dhe njė ndėr gratė mė tė vjetra nė botė. Hava u varros tė dielėn pranė varrit tė bashkėshortit tė saj, tė cilin e ka urrejtur sepse ka qenė e detyruar tė martohet me tė nė moshėn 14-vjeēare, njoftojnė agjencitė e huaja tė lajmeve.

Hava Ruda Rexha lindi nė fshatin Shushicė, rreth 10 kilometra larg Elbasanit, mė 14 gusht 1880 dhe u martua nė tė njėjtin fshat nė moshėn 14-vjeēare. Hava kishte mbi 120 nipėr e mbesa dhe jetonte nė fshatin Shushicė tė rrethit tė Elbasanit, nė kushte jo shumė tė mira jetese dhe prej disa muajsh ajo pėrfitoi njė pension prej 100 dollarė nė muaj, dhuratė nga Banka Kombėtare Tregtare (BKT).
 
 
Nė Tiranė sot zhvillohet mbledhja e Kėshillit tė Pėrgjithshėm Drejtues tė Partisė Socialiste
 
Tiranė, 10 nėntor 2003 - Nė Tiranė sot zhvillohet mbledhja e Kėshillit tė Pėrgjithshėm Drejtues tė Partisė Socialiste, ku do tė diskutohen disa ndryshime kryesore nė statutin e partisė si dhe rregullat pėr kandidimin pėr postin e kryetarit tė PS-sė.
 
Diskutimi do tė bėhet nė dy variante: njėri ėshtė propozimi i Kryesisė sė Partisė, ndėrkaq tjetri ėshtė propozimi i ish-presidentit Rexhep Meidani, i cili pritet qė tė kandidohet pėr postin e kryetarit tė Partisė nė Kongresin e socialistėve me 12 dhjetor.
 
Mbledhja shihet si njė lloj barometri pėr tė matur shanset dhe forcėn reale qė ka ish-presidenti Meidani pėr sfidėn qė kėrkon t'i bėjė kryetarit aktual tė partisė Fatos Nano, i cili e mban kėtė post prej 12 vjetėsh.
 
 
Pushtetin vendor nė Preshevė e ka pėrfshirė njė krizė e thellė politike si pasojė e mospajtimeve tė partive politike shqiptare
 
Preshevė, 10 nėntor 2003 - Pushtetin vendor nė Komunėn e Preshevės e ka pėrfshirė njė krizė e thellė politike disa mujore si pasojė e mospajtimeve tė partive politike shqiptare tė cilat pėr gjendjen e krijuar fajėsojnė njėra-tjetrėn.
 
Pėr kėtė shka pushteti vendor ėshtė bllokuar. Kuvendi komunal i Preshėvės nuk ėshtė mbledhur qė nga fundi i korrikut, duke pėrmbushur kėshtu kushtet ligjore pėr shpėrndarjen e tij. Pėr kėtė gjendje ėshtė fajtore Partia Demokratike e Shqiptarėve, ngase ajo qė nga shtatori po i bojkoton punime e Asamblesė komunale. Ngjashėm po vepron edhe Lėvizja pėr Prgores Demokratik.

Ndėrkaq, Partia pėr Veprim Demokratik e cila e ka pushtetin nė kėtė komunė e drejtuar nga Rizah Halimi, qė ėshtė edhe pėrfekt i Preshevės, e ka pėrjashtuar nga radhėt e veta kryetarin aktual tė Komunės Skėnder Destanin, tė cili edhe i ėshtė marrė edhe mandati i kėshilltarit, pėr siē thuhet pėr mosrespektimin e vendimeve partiake dhe veprim nė favor tė dy partive tjera rivale.
 
 
Policia malazeze prej sot merr sigurimin e kufijve nė trekėndėshin: Mali i Zi - Kosovė – Shqipėri
 
Podgoricė, 10 nėntor 2003 - Policia malazeze prej sot edhe zyrtarisht merr punėt pėr sigurimin e kufijve shtetėrorė nė territorin e Malit tė Zi. Shefi i Zyrės pėr siguri shtetėrore tė kufirit Millan Paunoviq ka deklaruar se policia ėshtė e gatshme tė marrė kufirin nga ushtria dhe ka vėnė nė dukje se sistemi i vendosur i sigurisė kufitare nuk do tė kėrcėnojė sigurinė nė bashkėsinė shtetėrore Serbi - Mali i Zi.
 
Marrja e kufirit nis nga trekėndėshi: Mali i Zi - Kosovė - Shqipėri nėpėrmjet Liqenit tė Shkodrės, lumit Buna e deri nė detin Adriatik. Pauniviq tha se bashkėpunimi me policitė e shteteve fqinje ėshtė nė nivel, gjė qė sipas tij nuk paraqet asnjė problem nė mbikėqyrjen e kėtij kufiri.
 
 
Nė njė rrėmujė nė Sudan, humbėn jetėn 31 persona dhe u plagosėn 48 tė tjerė
 
Kartum, 10 nėntor 2003 – Policia e Sudanit ka filluar njė hetim lidhur me njė aksident, nė tė cilin humbėn jetėn 31 persona dhe u plagosėn 48 tė tjerė, njofton BBCWorld. Viktimat kanė humbur jetėn nė njė rrėmujė derisa po shtyheshin tė marrin ndihma, qė u shpėrndaheshin pėr tė kremtuar muajin e shenjtė musliman, Ramazanin.
 
Incidenti ka ndodhur dje pasdite nė qytetin Port Sudan, rreth 1200 km nė verilindje tė Kartumit. Ndėr viktimat janė 15 gra dhe 12 fėmijė dhe 4 burra.
 
 
Nė njė sulm me granatė raketore afėr Bagdadit ėshtė vrarė njė ushtar amerikan
 
Bagdad, 10 nėntor 2003 – Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė tė dielėn mbrėma nė njė sulm me granatė raketore nė jug tė kryeqytetit irakian, Bagdad, ka bėrė tė ditur ushtria amerikane nė njė njoftim tė sotėm (e hėnė), njofton Rojter.
 
Zėdhėnėsi ushtarak ka thėnė se ushtari i Brigadės sė 18-tė tė Policisė ushtarake ėshtė vrarė mbrėmė nė perėndim tė qytetit Iskandaria, rreth 30 mila nė jug tė Bagdadit. Detaje tė tjera nuk janė dhėnė. Vdekja e kėtij ushtari ngre nė 151 numrin e ushtarėve tė vrarė amerikanė nė aksione armiqėsore qė kur Uashingtoni ka shpallur tė pėrfunduar luftėn nė Irak mė 1 maj.
 
 
Tė paktėn 60 vetė janė masakruar nė Uganda nga anėtarė tė forcave rebele tė vendit.
 
Akra, 10 nėntor 2003 - Persona tė armatosur nga Ushtria e Lordėve tė Luftės (LRA) kanė vrarė dhjetra civilė gjatė sulmeve tė dhunshme tė kryera nėpėr fshatra, njoftoi agjencia Reuters.

Lejtnant Kris Magezi tha se sulmet dukeshin se qenė njė hakmarrje pėr vrasjen e njė komandanti tė rebelėve.

Rebelėt, janė pėrgjegjės pėr rrėmbimin e mijra fėmijėve gjatė luftės civile 17 vjeēare tė vendit.
 
 
17 tė vdekur, mbi 120 tė plagosur nga shpėrthimi nė Arabinė Saudite
 
Riad, 10 nėntor 2003 - Televizioni shtetėror saudit bėri tė ditur se numri i pėrgjithshėm i tė vrarėve nga shpėrthimi i tė shtunės nė njė kompleks rezidencial mė Rijad ėshtė ngritur nė 17 vetė, duke pėrfshirė pesė fėmijė. Mė shumė se 120 perona tė tjerė janė plagosur.

Ministri i Brendshėm i Arabisė Saudite, princi Najef, premtoi se do tė gjehen personat pėrgjegjės pėr shpėrthimin vetėvrasės tė sė shtunės nė perėndim tė Rijadit, kryeqytetit tė vendit. Princi Najef lėshoi njė deklaratė nė tė cilėn thotė se anėtarė tė grupit terrorist, al-Kaida dyshohen si autorė tė sulmit.

Nė Uashignton, Shtėpia e Bardhė thotė se Presidenti Bush e siguroi Trashėgimtarin e kurorės, Princin Abdullah gjatė njė bisede telefonike dje se Shtetet e Bashkuara qendrojnė pėrkrah Arabisė Saudite nė luftėn kundėr terrorizmit.
 
 
Fajėsohet Al-Kaida pėr sulmin
 
Riad, 10 nėwntor - Zėvendėssekretari amerikan i Shtetit, Riēard Armitixh, ka zhvilluar bisedime nė Arabinė Saudite me Princin trashėgimtar Abdullah lidhur me luftėn kundėr terrorizmit, pas sulmeve vetvrasėse nė kryeqytetin Riad qė shkatuan 17 tė vrarė.

Punonjėsit e shpėtimit po vazhdojnė ende tė kėrkojnė nėpėr gėrmadha pėr ndonjė tė mbijetuar. Nga shpėrthimi janė plagosur mė shumė se 120 vetė, shumica punėtorė josauditė dhe familjet e tyre.

Zoti Armitixh paralajmėroi se ky nuk do tė jetė sulmi i fundit dhe fajėsoi pėr bombėn Al-Kaidan duke u bėrė gjithashtu jehonė komenteve tė diplomatėve tė lartė sauditė.
 
 
Irak: Hartimi i kushtetutės mund tė shtyhet
 
Bagdad, 10 nėntor 2003 - Njė anėtar i lartė i Kėshillit Qeverisės Irakian tha se kėshilli do tė pėrmbushė afatin e 15 dhjetorit pėr hartimin e njė plani pėr strukturėn politike nė vend, qė do tė pėrdorej pėr hartimin e kushtetutės sė re.

Megjithatė, ministri i pėrkohshėm i punėve tė jashtme, Hoshijar Zebari, tha se keqėsimi i gjendjes sė sigurisė mund tė shkaktojė shtyrjen e hartimit tė kushtetutės, e cila ka pėr qėllim krijimin e kushteve pėr mbajtjen e zgjedhjeve tė pėrgjithshme.
 
 
Nė Gjeorgji opozita largohet nga bisedimet
 
Tbilisi, 10 nėntor 2003 - Partitė opozitare nė Gjeorgji thanė se do tė vazhdojnė fushatėn e tyre tė protestave kundėr mashtrimeve tė dyshuara nė zgjedhjet parlamentare tė javės sė kaluar.

Tre udhėheqėsit e partive kryesore opozitare u larguan pas dy orė bisedimesh me presidentin Eduard Shevardnaxe, duke thėnė se ai nuk dėshironte tė diskutonte rreth kėrkesave tė tyre pėr tė shpallur zgjedhjet tė pavlefshme.

Njė nga udhėheqėsit e opozitės, Mikhail Saakashvili, tha se bisedimet ishin tė pafrytshme dhe u ka bėrė thirrje pėrkrahėsve qė tė vazhdojnė protestėn e tyre jashtė ndėrtesės sė parlamentit nė Tbilisi.
 
 
Tė pakten 5 civilė janė vrarė nė njė sulm kryengritėsve nė kryeqytetin e Burundit
 
Buxhumbura, 10 nėntor 2003 - Tė pakten pesė civilė janė vrarė dhe njė tjetėr ėshtė plagosur nė njė sulm me mortaja gjatė natės tė kryengritėsve tė grupit etnik tė fisit Hutu nė kryeqytetin e Burundit, Buxhumbura, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi i armatės, njofton AFP.
 
Pėrgjegjėsinė pėr sulmin e ka marrė grupi kryengtritės i Forcave Nacionale Ēlirimtare (FNL), i cili ka refuzuar tė marrė pjesė nė bisedimet paqėsore, qė kanė pėr qėllim t'i dhėnė fund luftės civile 10-vjeēare, e cila deri tash mori jetėt e mbi 300 mijė njerėzve nė kėtė shtet tė vogėl afrikan.
 
 
Njė shpėrthim ka dėmtuar monumentin e viktimave tė komunizmit nė qendėr tė Pragės
 
Pragė, 10 nėntor 2003 - Tė dielėn njė shpėrthim ka dėmtuar monumentin e ngritur nė shenjė tė viktimave tė komunizmit nė qendėr tė Pragės, ka deklaruar zėdhėnėsja e policisė ēeke.

Nė kėtė shpėrthim nuk ka pasur viktima, kurse autorėt janė tė panjohur. Monumenti i viktimave tė komunizmit ėshė zbuluar nė maj tė vitit 2002.

Gjatė regjimit komunist nė Ēeki, prej vitit 1948 e deri mė 1989, janė vrarė 4.500 persona, prej tė cilėve 248 janė ekzekutuar, ndėrkaq 327 janė vrarė gjatė pėrpjekjeve pėr t'u arratisur nga vendi.
 

  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.