|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Drejtoria pėr Administratė tė Pėrgjithshme nė 10 mujorin e parė tė kėtij viti ka realizuar  qindpėrqind tė hyra nga shėrbimet pėr qytetarėt

 
 

 
   
Podujevė, 10 nėntor 2003 - (TN) - “Gjatė kesaj periudhe pėr punėt e kryera janė realizuar 41.959 € qė do tė thotė se ėshtė realizuar plani 100% pėr mbledhjen e tė hyrave tė parapara pėr kėtė organ”, pohoi drejtori i Drejtorisė pėr Adminisratė tė Pėrgjithshme Hamit Shala.
 
Nė Shėrbimin e Arhivės Komunale gjithėsejtė janė pranuar 2283 lėndė tė ndryshme pėr udhėheqjen komunale dhe 12 drejtoritė e KK tė Podujevės, njoftoi sot Drejtori Shala nė njė raport tė publikuar nė dhjetėmujroin e punės sė shėrbimit civil.
 
“Nė Shėrbimin e regjistrimit civil brenda kėtij dhjetėmujori numri i personave tė regjistruar ėshtė 2854, numri i kerkesave per dokumente tė udhėtimit ėshtė  4335, numri i dokumenteve tė udhėtimit tė marrura 4616, numri i dokumenteve tė shpėrndara 5454, numri i dokumenteve tė udhėtimit tė korrektuara 546, numri i letėrnjoftimeve tė marura 3169, numri i letėrnjoftimeve tė  shpėrndara 3776, letėrnjoftime tė humbura 540, dokumente  tė vazhduara 1519, ēertifikata vendbanimi 452 “, tha drejtori Shala duke shtuar: Krahasur punėn e kėtij shėrbimi me vitin e kaluar kėtu kemi njė zvogėlim tė punėve tė kryera pėr 40% sepse po bie numri i personave tė regjistruar.
 
Nė shėrbimin e ofiqarisė gjatė periudhės raportuese janė kryer kėto punė: janė pranuar gjithėsejt 30.457 kėrkesa, nga kėto: ekstrakte tė lindjes 16.239, ektrakte tė martesės 3.499, ekstrakte tė vdekjes 743, Ēertifikata tė bashkėsisė familjare 1713, vėrtetime se personat janė tė lirė pėr martesė 2231.
 
Nė shėrbimin e ofiqarisė nėse bėjme njė krahasim me vitin e kaluar kemi njė rritje prej 10% tė kryerjes dhe rritjes sė kėrkesave tė ndryshme, ka pohuar z. Shala. Vlen tė theksohet se lėndėt e arritura nė kėtė shėrbimin gjatė periudhės sė kėtij viti tė gjitha janė zgjidhur brenda afatit tė paraparė dhe gati nė tė gjitha rastet palėt janė tė kėnaqura me punėt qe u janė kryer.
 
Nė kuadėr tė DAP tashmė funksionojnė edhe Zyra e Prokurimit dhe Zyra e Habitatit tė cilat do tė japin raporte shtesė, gjegjsisht kjo e dyta ėshtė nė fazėn pėrgatitore dhe trajnuese tė stafit, njoftoi Hamit Shala.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.