|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Familjet e viktimave tė Srebrenicės do tė ngrenė padi ndaj OKB-sė

 
 

 

9 nėntor 2003 / "Zėri i Amerikės"

Tė afėrmit e tė masakruarve nė Srebrenicė gjatė luftės sė Bosnjes thonė se do tė ngrenė padi ndaj Kombeve tė Bashkuara dhe qeverisė hollandeze pasi ata nuk arritėn ta mbronin atė zonė.

Avokati i familjeve, Semir Guzin thotė se ato po kėrkojnė 590 milionė dollarė si dėmshpėrblim pėr rreth 8 mijė burrat dhe djemtė qė u zhdukėn nga fshati nė korrik 1995 dhe besohet tė jenė vrarė nga trupat e serbėve tė Bosnjės.

Familjet e viktimave thonė se Kombet e Bashkuara e kishin deklaruar atė zonė tė sigurt, megjithatė paqeruajtėsit hollandezė tė vendosur nė Srebrenicė nuk bėnė pėrpjekjet e duhura pėr tė ndaluar vrasjet.//kk//


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.