|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

11 tė vdekur, mbi 120 tė plagosur nga shpėrthimi nė Arabinė Saudite

 
 

 

9 nėntor 2003 / James Martone / "Zėri i Amerikės"  

Ministri saudit i punėve tė brendshme, Princi Najef, premtoi se do tė gjenden personat pėrgjegjės pėr njė shpėrthim vetėvrasės me makinė nė njė kompleks banimi nė Riad, ku u vranė 11 veta dhe u plagosėn mė shumė se 120 tė tjerė.

Princi Najef bėri njė deklaratė, nė tė cilėn thoshte se persona qė dyshohen tė jenė terroristė tė al-Kaidės ishin autorėt e sulmit nė perėndim tė kryeqytetit tė shtunėn vonė.

Njė zėdhėnės i Lidhjes Arabe prej 22 vendesh e dėnoi shpėrthimin, duke thėnė se kishte pėr qėllim tė destabilizonte, tė terrorizonte dhe tė vriste civilė.

Mes tė vdekurve ishin shtetas sauditė, egjiptianė, libanezė dhe sudanezė.

Zyrtarėt sauditė thonė se numri i tė vdekurve nga shpėrthimi mund tė ngrihet, sapo ekipet e shpėtimit tė kėrkojnė nėpėr gėrmadhat e kompeksit Muhaja nė Rijad, ku zjarri nuk pushoi pėr disa orė pas shpėrthimit.

Televizioni saudit vazhdoi tė dielėn tė intervistonte tė plagosurit nga shpėrthimi, i cili kishte nė shėnjestėr njė kompleks ku banojnė arabė tė huaj dhe disa shtetas perėndimorė.

Njė grua, e cila nuk u indetifikua, u intervistua ndėrsa ndodhej nė atė qė televizioni tha se ishte njė spital i Rijadit. Ajo kishte vėnė njė perēe dhe ishte ulur nė njė karrike invalidi. Ajo tha se ishte nė apartamentin e saj me tė shoqin kur dėgjuan tė shtėna armėsh.

“Ne dėgjuam tė shtėnat e njė pistolete dhe mė vonė nuk dinim se ē’po bėhej. Nė kohėn e shpėrthimit unė isha nė apartament.”

Njė person tjetėr, qė u intervistua mbante tė birin tė mbėshtjellė me batanije. Ai tha se djali i tij ishte nė shtėpi nė kohėn e shpėrthimit dhe ishte plagosur.

Tė gjithė tė intervisuarit ishin arab-folės dhe qė tė gjithė banonin nė kompleksin Muhaja, i cili ishte nė shėnjestėr tė shpėrthimit. Televizioni zyrtar saudit njoftoi se nė atė kompleks banojnė kryesisht punėtorė tė mėrguar arabė.

Njė burrė i treguar nga televizioni saudit nė spital duke qarė, tha se nuk mendonte qė shpėrthimi tė ishte kryer nga myslimanė.

“Ky shpėrthim nuk ka asnjė lidhje me islamin, thotė ai. Unė bashkė me gruan time dhe fėmijėt dėgjuam sė pari shpėrthimet dhe pastaj tė shtėna armėsh. Ne u pėrpoqėm tė mbroheshim nga shpėrthimi dhe shkuam nė njė kat mė sipėr. Shpėrthimi shkaktoi thyerjen e xhamave tė dritare, tė cilat goditėn fėmijėn tim.”

Shpėrthimi i madh dhe dy shpėrthime mė tė vogla tronditėn rreth mesnatės, sipas orės lokale, kompleksin Muhaja afėr lagjes ku banojnė punonjėsit e misioneve diplomatike. Rreth 200 shtėpi ndodhen nė atė kompleks.

Autoritetet saudite kanė konfirmuar vdekjen e zyrtarėve tė sigurimit nga Sudani dhe tė njė tjetri nga India. Njė diplomat amerikan tha se njė amerikan u plagos dhe njė tjetri nuk i dihet fati.

Asnjeri nuk ka marrė pėrgjegjėsinė pėr shpėrthimin, por zyrtarėt sauditė thonė se dyshojnė qė shpėrthimi me makinė bombė ėshtė vepėr e rrjetit terrorist Al-Kaida. Autoritetet fajėsuan anėtarėt e kėtij rrjeti pėr shpėrthimet vetėvrasėse 6 muaj mė parė, tė cilat kishin nė shėnjestėr komplekse ku banojnė shtetasit perėndimorė nė kryeqytetin Rijad.

Sulmet e 12 majit u pasuan nga njė fushatė e intensifikuar e forcave saudite pėr tė gjetur dhe kapur ekstremistė tė dyshuar myslimanė. Qindra janė arrestuar qė prej atėhere.

Shpėrthimi i sotėm kryhet vetėm njė ditė pas mbylljes sė ambasadės dhe tė konsullatave amerikane nė Arabinė Saudite. Pėr kėtė veprim zyrtarėt amerikanė cituan njoftime tė besueshme se terroristėt po planifikonin tė kryenin sulme.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.