|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

MYFTIU I KOSOVĖS MR. NAIM TĖRNAVA NĖ IFTAR ME JETIMĖT E KRUSHĖS SĖ VOGĖL

 
 

 
   
Prishtinė, 9 nėntor 2003 / B.I.K. - Dje ( 8 nėntor 2003) nė fshatin Krushė e Vogėl tė Komunės sė Prizrenit Myftiu i Kosovės mr. Naim Tėrnava i shoqėruar nga bashkėpunėtotrėt i ulėr sipas tradisė sonė rreth njė sofre tė madhe ka bėrė iftar me 150  jetimėt e kėtij fshati tė cilėve gjatė luftės sė fundit forcat sebe barbarisht ua vranė prinrdėritė.
   
Para iftarit myftiu Naim Tėrnava ka bashkėbiseduar me kryefamiljarėt e Krushės sė Vogėl qė e mbijetuan  masakrėn e Krushės tė cilėt i rrėfyan myftiut pėr tmerrin nėpėr tė cilin kaluan gjatė luftės kur forcat serbe vran 112 meshkuj tė kėtij fshati.
 
Myftiu Naim Tėrnava nė bisedė me ta u interesua pėr gjendjen nė tė cilin janė jetimėt dhe familjet e tyre, pėr kujdesin e institucioneve dhe shoaqave tė ndryshme  si dhe pėr prespektivė e tyre.
 
Myftiu Naim Tėrnava pas iftarit para tė pranishmėve ndėr tė tjerat tha:
 
“Sonte qė jemi sė bashku kėtu ėshtė njė knaqėsi e madhe dhe njė nder i madh pėr Bashkėsinė  Islame tė  Kosovės, e kur jemi kėtu nė mesin tuaj nuk mundem pa e kujtuar tė dėrguarin e Zotit xh. ah. Muhamedin a.s. tė cilit para se tė lindte i vdiq babai ndėrsa nė moshėn 6 vjeēare i vdiq edhe e ėma, mirėpo Allahu xh.sh. e zgjodhi pėr pejgamber dhe i dha shpalljen pėr njerėzimin.
 
Ky njeri siē e dimė u bė burrshtetas i madh qė udhėhoqi me shume sukses. Juve sonte u falėnderojm pėr mikėpritjen tuaj, andaj edhe kėta fėmij qė janė sonte me ne nė tė ardhmen me ndihmen e Zotit dhe kujdesin meritoir tė shoqėrisė  sonė do tė bėhen, mėsuesė, pedagogė, mjek, ekonomist e pse jo edhe udhėheqsė tė vendit tonė”.
 
Duke foluar pėr kujdesin e shoqėrisė ndaj jetimve myftiu Naim tėrnava tha:
 
“Shoqėriaj jonė edhe pse nė fazė tė vėshtirė tė tranzicioni duhet qė tė ketė kujdes mė merito ndaj kėsaj kategori tė fėmijve, por presim qė nė tė ardhmen institucionet tona do tė kenė njė kujdes tė duhur, ngase lirinė qė sotė ne e gėzojmė ėshtė rezultat i gjakut tė derdhur tė baballarėve tė tyre. Nė kėtė ifatr nė kėtė ditė tė bekuar tė Ramazanit Ata qė ranė pėr Kosovėn i lutemi Zotit qė ti gardoj me xhenet dhe ska dėshym se i Madhi Allah do ti gradoj me xhenet, si dhe populli ynė do ti ēmoj ashtu siē ēmohen gjithėkund nė botė shehidet”.
 
Nė fund tė fjalės sė tij myftiu i dha kėtė porosi pėr fėmijėt:
 
 “Ju fėmijė tė tyre ju mbetet qė tė mėsoni, qė tė silleni mirė nė mes veti, ju mbetet qė tė jeni shembull pėr tė tjerėt nė realizimi e amanetit tė shehidve tanė e baballarėve tuaj.
 
Ju falėnderoj dhe ju premtoj qė Bashkėsia Islame e Kosovės gjithėherė do tė jet pra jush".
 
Nė emėr tė fshatit falėnderoi  Kasem Hajdari pėrfaqėsues i fshatit, i cili falėderoi myftiun dhe Bashkėsinė Islame tė Kosovės pėr kujdesin ndaj jetimve tė Krushės.
 
Do theksuar se Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės pėr familjet e jetmive tė Krushės sė Vogėl dha 2.000 kg mish dhe njė kontigjent ndihma tė tjera.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.