|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Tė vdekurit vallė a na shohin, a na ndigjojnė?!

 
 

 
9 nėntor 2003 / TN
 
Engjėll KENGJI 
 
Tani jemi nė muajin nėntor, nė tė cilin pėrkujtohen tė vdekurit mė tepėr se nė ēdo muaj tjetėr. Kurse  me 2 Nėntor ėshtė njė ditė, tė cilėn Kisha Katolike e feston pėr tė gjithė tė vdekurit dhe nė kėtė ditė, nė shumė vėnde celebrohet mesha pėr tė vdekur edhe nėpėr varreza.
 
Misioni Katolik Shqiptar nė Zvicėr, qė misionon nė pjesėn lindore, me qendren e vet nė Sirnach (TG), mu nė atė ditė, mė dy Nėntor organizoi njė takim enkas pėr tė vdekurit tanė gjithėshqiptarė. Takimin nė atė mbrėmje e udhėhoqi Mr. Dom Marjan Marku. Ajo mbrėmje aq e divoēme, aq shenjt, nė tė cilėn u tubuan mbi 300 mėrgimtarė iu pėrkushtua e tėra tė dashurve tė tanė, tė cilėt kaluan nė atė jetė pėr tė jetuar nė amėshim. Tė gjithė nė heshtje dhe mė njė pėrvujtėri tė rrallė medituan dhe pėrkujtuan veēanėrisht ata qė rėnė pėr lirinė e Kosovės. Tė gjith me zemra tė hapura i drejtuam lutjet tona, qė ata tė pushojnė nė paqen e Zotit, qė ata tė na shohin dhe tė na pėrcjellin me SHPIRTIN E PAVDESHĖM.
 
Shpirti ėshtė i pavdeshėm; kėtė e qartėson si feja e krishter, por edhe ajo islamike. Shpirti, si njė term filozofik dhe teologjik, ka njė prejardhje tė dyfisht: atė tė dėshmisė biblike dhe atė tė menduarit grek tha Mr. Dom Marjan Marku. Fjala shpirti nė shiqimin biblik rrjedh prej besėlidhjes sė vjetėr nga fjala “RUACH”, e qė ka  kuptimin e frymėmarrėjes, dhėnjes sė Shpirtit dhe erės. Fjala “ruach” ka kuptimin e veprimtarisė konkrete tė Hyjit tek njeriu, por edhe nė krijimtari.Shpirti i njeriut shpesh here pėrjetojet nė mėnyrė emocionale dhe shpirtėrore.
 
Ky kuptim ishpirtit vazhdohet edhe nė Beslidhjen e Re. Shpirti si form konkrete i veprimit Hyjnor: pneuma – erė (erė qė fryen), frymė apo si frymėmarrje, fuqi jetėsore e njerėzėve. Nė Beslidhjen e Re ėshtė i pranishėm ky dualizėm: se njeriu ėshtė i pėrbėrė prej mishit “Sarx” apo trupit dhe prej shpirtit “ruach”, ndėr tė tjera tha Dom Marjan Marku me rastin e takimit qė u mbajt mė 2 Nėntor.
 
Fjala shpirti nė shiqimin filozofik. Nė filozofinė e hershme greke fjala “NOUS” – (lat. intellectus) dmth. vendkuptim i lidhur bashk me fjalėn “Logos”, i cili ekziston nė shpirtin e njeriut tani edhe nė gjithė botėn. Tė Plotini, filozof grek , ndikues i madh i Neoplatonizmit e pėrfaqėson mendimin mbi shpirtin me konsekuenca tė kuptimit unik – qenietė e tėra ekzistojnė pėrmes njė Qenie Existenz. Njėsia ėshtė apsolute, pėrmes qenieve tė tėra ėshtė vetėm njė Njėsi nė shumėsi. Njė ėshtė matanė qenies qė do tė thot apsolute dhe transcendente.
 
Kėtė njėsi Plotini e mendon si proces: pėrmes daljes nė shumėsi, mbetet nė tėrėsi e pėrcaktuar prej njėsisė.
Ky mendim mbi shpirtin mbetet deri pas mesjetės nė pėrdorim. Ekzistenca e shpirtit dallohet pėrmes “me qenė nė vetėvete” tha predikuesi nė fjalė, dhe pėrmes aftėsisė sė njohurit apo shpalljes sė vetėvetes (communicatio) dhe kėthimi nė vetėvete (raditio in seipsum).
 
E mu kėtu shihet dallimi shumė i madh me materien, e cila kurrė nuk ėshtė nė vetėvete dhe kurrė nuk ėshtė vetėm. Tė menduarit e njeh materien dhe formohet pėrmes shpirtit.
 
Kėto ishin dy paraqitje ose intenca tė tė menduarit biblik ose filozofik, por shumė shkurta, gjė qė qėllimi ishte pėr tu kuptuar njė film dokumentar – “JETA PAS JETĖS”. Ky film ėshtė njė dokument i posaēėm nxjerrė nga njė libėr me tė njėjtin titull, libėr i cili ėshtė pėrkthyer nė shumė gjuhė dhe shitur nė mbi 10 milion kopje.
 
Nė kėtė libėr bėn fjalė pėr njerėz tė vdekur klinikisht. Njė doktor – psikiatėr mirret me analizat e njerėzve, qė pėrkohėsisht kanė vdekur dhe pas njė kohe janė kthyer pėrsėri nė jetė. Ai ka analizuar me mijėra njerėz tė tillė dhe tėgjitha pėrjetimet e tyre i ka shenuar nė librin e lartėpėrmendur.
 
Tė gjithė kanė deklaruar gjėra shumė tė ngjashme: “Erdhi mjeku mė shiqoi dhe tha, mė vie shumė keq, ky njeri ka vdekur… unė ndigjoja. Unė dola prej trupit dhe u vėndosa njė njė kėnd tė dhomės, pastaj pash njė tunell, dhe nė fund tė tunellit pash njė dritė e cila krejtėsisht mė rrembeu. Aty mė duel pėrpara jeta ime e tėra, por si njė film shumė i shpejtė, mė dukej sikur isha duke fluturuar.”
 
Tė gjithė tė pyeturit kanė pėrjetuar ēaste shumė tė lumtura. Ata i kanė parė dhe i kanė ndigjuar, pėr mė shumė i kanė pėrcjellur tė afėrmit e vetė, por askush nuk ka dashur tė kėthehet pėrsėri nė jetė. Njėri prej tyre, pėr sa ishte i vdekur klinikisht ka ndigjuar njė foshnje ende e pa lindur, duke qarė. Ai tha ti po qan, por tė gjallėrit nuk ndigjojnė dhe nuk dinė se ēka tė mungon. Kur ėshtė kėthyer nė jetė, megjithė se me pėrtesė, shkoi dhe i tha mjekut se ajo foshnje ka kukun tė nxerrur nga vendi….. dhe ashtu ndodhi.
 
Kėtė e ka dėshmuar mjeku, i cili ishte i pranishėm nė lindjen e asaj foshnje. Aty ka  shumė e shumė raste qė cekėn, por unė mora vetėm ca rreshta pėr ta kuptuar se tė vdekurit me shpirtin e tyre tė pavdekėshem na shohin e na ndigjojnė por edhe mė shumė ata janė mė ne.
 
Tė vdekurit klinikisht pėr sa kohė, e tė cilėt janė kthyer pėrsėri kanė pėrjetuar njė vdekje e cila do tė ishte e njejtė me atė tė pėrmbarueshmen, nga e cila kurrė mė nuk do tė kishin frikė dhe krejtėsisht e kanė ndėrruar botėkuptimin dhe jetėn e tyre. Ata jetojnė edhe pėr tė tjerėt. Ata jetojnė pėr tė kaluar nė jetėn e amėshuar dhe pėr tu bashkuar me tė gjithė dhe tė barabartė.
 
Kjo ėshtė njė realitet dhe nuk ėshtė njė fiksion. Tė gjitha rastet e paraqitura janė autentike. Nė atė libėr, ( pėr tė cilin nuk premtoj, por do pėrpiqem qė ta pėrkthej edhe nė gjuhėn tonė), por edhe nė filmin dokumentar, dėshmitarė janė ata tė cilėt e kanė pėrjetuar kėtė ngjarje.

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.