|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Aktualitete nga diaspora

 
 

Ē’farė e karakterizon qėndrimin gjerman kur ėshtė fjala pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės?

 
 

 
8 nėntor 2003 / Shkruan: R. ELEZAJ
 
Sipas tė gjitha gjasave deklarata publike e zėdhėnsės sė UNMIK-ut e dhėnė para disa ditėsh nė Prishtinė se “pasaportat e Serbisė tė lėshura nė Graēanicė nga zyra serbe janė valide pėr qytetarėt e Kosovės, ngase ajo (Kosova) sipas Rezolutės 1244 tė KS  ėshtė pjesė e Serbisė” nuk ishte e rastėsishme, madje sikur sinjalizon faktin se disa vende anėtare tė BE-sė, kur ėshtė fjala pėr statusin final tė saj ngadal po “ripozicionojnė” qėndrimet e tyre tė deritanishme “neutrale” nė dėm tė interesave tė shqiptarėve.
 
Kjo mund tė vėrehėt mė sė miri nė Gjermani, sepse nuk ka si tė shpjegohet ndryshe vendimi i disa komunave tė kėtushme tė cilat mėrgimtarėve tanė qė bartin pasaporta tė UNMIK-ut ditė mė parė u kanė dėrguar shkresa zyrtare nė banesat e tyre pėrmes tė cilave nė mėnyrė decidive u rikujtojnė se me mbarimin e mandatit tė administratės sė UNMIK-ut nė Kosovė do tė marrė fund edhe validiteti i pasaportave tė lėshuara nga organet e pėrkohshme tė OKB-sė nė Kosovė.
 
Pra, zyrat komunale pėr tė haujt (“Ausländerbehörde“) kėtu po vazhdojnė me avazin e tyre tė vjetėr, tani mė shumė nevrikosės pėr shqiptarėt: “se Kosova ėshtė pjesė e unionit SMZ”. Nė tė njėjtėn kohė nga bashkėatdhetarėt tanė poashtu kėrkohet qė organeve nė fjalė t’u sjellin pasaporta tė Serbisė, pėrndryshe, siē cekėt nė kėto shkresa ata tė cilėt nuk i plotėsojnė kėto kushte rrezikojnė ta humbin tė drejtėn e qėndrimin e tyre tė mėtejm nė kėtė shtet?! Nuk janė tė pakėta komunat tė cilat ndaj bashkėatdhetarėve tanė janė duke ushtruar presion qė ata tė paraqiten pranė konzullatave serbe pėr t’u paisur me pasaporta tė Serbisė!?
 
Pse po sillėn kėshtu organet komunale nė Gjermani ndaj mėrgimtarėve nga Kosova, ose, se ē’ka ka ndodhur nė ndėrkohė qė mos t’i njohin dokumentet e UNMIK-ut, mbetet njė ēėshtje mjaftė e dyshmitė, ngase siē dihet deri mė tani nė tėrė Gjermaninė kėto dokumente ishin tė pranuara dhe se nė bazė tė tyre mėrgimtarėve tanė u vazhdohej leja e punės si dhe ajo qėndrimit pa ndonjė problem. Pra, se pėr ēfarė qėndrimesh tė reja bėhėt fjalė lidhur me pasaportat e UNMIK-ut, ėshtė vėshtirė tė thuhet diē mė saktėsisht, ngase siē mendojnė disa bashkatdhetarė tanė kjo mund tė jetė e lidhur edhe me vizitėn e para pakė ditėve tė kancelarit gjerman z. G. Schröder nė Beograd, por jo edhe nė Kosovė, qė sipas protokolit diplomatik jep tė kuptohet se zyrtarėt e kėtushėm nė mėnyrė tė qartė manifestuan qėndrimin e tyre ndaj statusit tė ardhshėm tė Kosovės?!
 
Se qėndrimet e qeverisė gjermane kundrejt statusit tė ardhshėm tė Kosovės gjatė periudhės sė fundit katėrvjeēare ishin mjaftė tė padefinuara, ndoshta dhe konfuze, kėtė e vertetojnė shumė fakte, e para ndėr tė cilat ėshtė mungesa e vizitave reciproke nė nivel zyrtar midis dy vendeve tona, por edhe qėndrimi gjerman mjaftė ngurrues ndaj proceseve politike nė Kosovė, hiq kėtu ndihmat e mėdha financiare dedikuar Kosovės gjatė periudhės sė kaluar katėrvjeēare.
 
 Mirėpo, kur ėshtė fjala pėr statusin final tė Kosovės zyrtarėt e kėtij shteti lirishtė mund tė thuhet se gjatė periudhe nuk kanė treguar ndonjė angazhim tė madh pėr pėrshpejtimin e zgjidhjes sė statusit final tė Kosovės, se qėndrimi zyrtar gjerman ndaj kėtij procesi ishte mė shumė nga pozitat e vrojtuesit pasiv se sa tė ndonjė aktori aktiv, madje kėtė mosinteresim e ka shprehur nė mėnyrė mjaftė tė ashpėr shefi i Zyrės gjermane nė Prishtinė z. P. Rondorf, i cili nė intervistat e tij tė shpeshta dhėnė mjeteve informative shqiptare nė Prishtinė nė mėnyrė tė prerė ka folur nė disfavor tė pavarėsisė sė Kosovės.
 
Ku qėndrojnė shkaqet dhe arsyet pėr njė qėndrim tė kėtillė tė palės gjermane, ėshtė vėshtirė tė thuhet diē mė shumė, porse njė gjė ėshtė mė se e sigurtė; se zgjidhja e statusit final tė Kosovės nuk zė vend tė lartė nė agjendėn e prioriteteve tė politikės sė jashtme gjermane, e cila, thėnė pa ekuivoke, gjatė periudhės sė shkuar katėrvjeēare nuk ka bėrė shumė nė kėtė drejtim.
 
Pra, mospranimi si duhet i dokumenteve tė udhtimit tė lėshuara nga UNMIK-u, presionet qė komunat po bėjnė ndaj mėrgimtarėve tanė pėr t’i detyruar qė tė shkojnė pranė konsullatave serbe pėr t’u paisur me pasaporta tė Serbisė, heshtja e tyre nė mėnyrė tė vazhdueshme ndaj deklaratave “se Kosova ėshtė pjesė e Serbisė”, sikurse edhe qėndrimet e shumė zyrtarėve tė kėtushėm “se Kosova nuk ėshtė shtet i pavarur”, pastaj kėrcnimet e pėrditshme pėr largim tė detyrueshėm nga Gjermania tė mėrgimtarėve tanė, trajtimi i tyre si shtetas tė Serbisė, dhe kėshtu me rradhė, flasin qartė se pėr ēfarė statusi tė ardhshėm tė Kosovės angazhohet ky vend. Po tė ishte ndryshe, jemi tė sigurtė se zyrtarėt gjermanė do tė ishin mė tolerantė kur ėshtė fjala pėr statusin e emigrantėve tanė tė paisur me dokumente tė udhtimit tė lėshuara nga UNMIK-u, siē veprohet p.sh. nė disa vende tjera perėndimore.
 
Nė letrėn e organeve komunale dėrguar njėrit nga mėrgimatarit tanė (z. Bashkim Beluli), ndėr tė tjera thuhet: “me skadimin e validitetit tė dokumenteve tė udhtimit tė lėshuara nga UNMIK-u, luteni qė me kohė tė na e sjellni pasportėn nacionale tė lėshuar nga konsullatat gjenerale tė Serbisė-Mali i Zi, ose dėshminė se nuk e kanė pranuar kėrkesėn tuaj”?!
 
Ēdo koment rreth kėtij formulimi mendojmė se ėshtė i panevojshėm!   


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.