|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E shtune, 8 nėntor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Nė njė qytet nė Gjermani, nga zjarri pėsoi njė familje pesanėtarėshe shqiptare nga Kosova

 • Rexhepi shprehet optimist pėr pėrmbushjen e standardeve deri nė vitin 2005

 • Pėrfaqėsuesit e koalicionit serb "Kthimi" nga Holkeri kėrkuan qė pėrmbushja e standardeve tė jetė e plotė

 • Zėvendėskryeministri serb takohet sot nė Prishtinė me shefin e UNMIK-ut

 • Ndėrtimi i njė parku me emrin e Ataturku nė qendėr tė Gjilanit ka nxitur fėrkime ndėrmjet pozitės dhe opozitės

 • Nė Gjykatėn e Prishtinės u ndėrpre seanca hetimore ndaj pesė pjesėtarėve tė ish-UĒK-sė nga Kaēaniku

 • Nė Prishtinė filloi punimet seminari trajnues mbi ndėrmarrjet qė do tė zhvilohet nė katėr etapa

 • Nė Prishtinė filluan studimet posdiplomike nė lėmin e menaxhimit dhe inxhinieringut ndėrkombėtar

 • Komisioni pėr hetimin e ngjarjes tragjike nė burgun e Dubravės zbardh shkaqet e tragjedisė

 • SHBA-ja mbėshtet strategjinė pėr t'i dhėnė fund punės sė Tribunalit tė Hagės

 • Shefi i diplomacisė malazeze thotė se ardhmėninė e Malit tė Zi e sheh si shtet tė pavarur

 • Kriza e brendshme e lidershipit socialist ka zbritur tani edhe nė bazėn e saj

 • BE e kritikon Shqipėrinė pėr ngecjen e reformave

 • Aeroplanėt dhe automjetet e blinduara amerikane kanė sulmuar sot vendstrehimet e guerilėve afėr Tikritit

 • Policia nė Manila ka vrarė njė zyrtar tė aviacionit dhe njė ish-oficer tė marinės

 • SHBA mbyll misionet nė Riad

 • Turqia heq dorė nga planet pėr tė dėrguar trupa nė Irak

 • SHBA-ve shpėrblim pėr Taylor

 • Gjatė ditės sė djeshme u vranė 8 ushtarė amerikanė nė Irak

 • Vriten 18 maoistė nė Nepal

 • Dy ushtarė amerikanė janė vrarė dhe njė tjetėr ėshtė plagosur nė Falluxha

 
  
Nė njė qytet nė Gjermani, nga zjarri pėsoi njė familje pesanėtarėshe shqiptare nga Kosova
 
Jylih, Gjermani, 8 nėntor 2003 - Mė 6 nėntor, nė qytetin Jylih tė Gjermanisė, rreth orėve tė mėngjesit, nga shkaqe ende tė pasqaruara, nga njė zjarr ka gjetur vdekjen kryefamiljari Daut Bunjaku (32), bashkėshortja e tij Nerxhivane Bunjaku (30), si dhe fėmijėt Donjeta (5) dhe Driloni(3), ndėrsa Altini dyvjeēar gjendet nė Klinikėn e Kėlnit nė gjendje shumė kritike.
 
Ēdo ndihmė e ofruar nga zjarrfikėsit dhe mjekėt e ndihmės sė shpejtė ishte e vonuar pėr familjen e Daut Bunjakut nga fshati Shkabaj (ish-Gllanasellė) tė Gllogocit, shkruan "Bota sot".
 
 
Rexhepi shprehet optimist pėr pėrmbushjen e standardeve deri nė vitin 2005
 
Prishtinė, 8 nėntor 2003 - Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi pas takimit me shefin e UNMIK-ut, Hari Holkeri, ėshtė optimist se Kosova do t'i pėrmbushė standardet e pėrcaktuara nga bashkėsia ndėrkombėtare deri nė mesin e vitit 2005.
 
Rexhepi tha se me kryeadministratorin Holkeri ka biseduar lidhur me pėrgatitjet pėr pėrmbushjen e standardeve dhe pėr bartjen e kompentencave. Ai tha se procesi i formimit tė grupeve punuese pėr pėrmbushjen e afatizuar tė standardeve po vazhdon dhe pritet tė pėrfundojnė gjatė disa javėsh, duke shtuar se aktulisht prej tetė standardeve janė pesė grupe punuese.
 
Kryeministri tha se ēdo shtet i "Kuintit" do tė ndihmojė me logjistikė qė sa mė shpejt tė arrihet pėrparimi i kėtyre standardeve. Rexhepi tha se bartja e kompetencave ėshtė njė temė e pashmangshme pėr pėrmbushjen e standardeve.
 
 
Nė Gjykatėn e Prishtinės u ndėrpre seanca hetimore ndaj pesė pjesėtarėve tė ish-UĒK-sė nga Kaēaniku
 
Prishtinė, 8 nėntor 2003 - Nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė ėshtė ndėrprerė seanca hetimore ndaj pesė pjesėtarėve tė ish-UĒK-sė nga komuna e Kaēanikut.
 
Seanca ėshtė ndėrpre pasi qė prokurori ndėrkombėtar ka kėrkuar qė tė vėrtetohet njė artikull i botuar nė njė gazetė tė pėrditshme nė tė cilin thuhet se pala mbrojtėse, pėrkatėsisht avokati Tomė Gashi ka deklaruar se dėshmitari Agim Idrizi ishte mik i ngushtė i Zhelko Razhnjatoviq - Arkanit.
 
Njė gjė tė tillė e ka demantuar avokati mbrojtės Tomė Gashi, i cili thotė se e ka respektuar nė tėrėsi urdhėresėn e gjyqtares hetuese qė tė mos japė asnjė informatė lidhur me deklaratat e dėshmitarit, tė cilat ia ka dhėnė policisė.

Pesė tė arrestuarit aktakuza i ngarkon me disa vepra penale si krime kundėr popullsisė civle, pėr rrėmbime, shkaktime tė lėndimeve tė rėnda, pėr vrasje dhe tentim-vrasje. Ata akuzohen pėr vrasjen e katėr personave.
 
 
Pėrfaqėsuesit e koalicionit serb "Kthimi" nga Holkeri kėrkuan qė pėrmbushja e standardeve tė jetė e plotė
 
Prishtinė, 8 nėntor 2003 - Pėrfaqėsuesit e koalicionit serb "Kthimi" nė Parlamentin e Kosovės qė janė takuar dje pasdite me kryeadministratorin Hari Holkeri, thanė se si politikanė duhet tė jenė optimistė, por kėrkuan qė pėrmbushja e standardeve tė jetė e plotė siē kėrkohe e jo gjysmake.

"Nėse do tė pėrmbushen kėto standarde deri kah mesi i vitit 2005 do tė shohim, por do tė ishte mirė qė ato tė pėrmbushen si duhet", tha shefi i Grupit Parlamentar tė kėtij koalicioni Dragisha Kėrstoviq. Ai e quajti tė panevojshme dhėnien e mė shumė kompetencave me qėllim tė pėrmbushjes sė standardeve.
 
 
Zėvendėskryeministri serb takohet sot nė Prishtinė me shefin e UNMIK-ut
 
Prishtinė, 8 nėntor 2003 - Zėvendėskryeministri i Serbisė, Nebojsha Ēoviq arrin sot nė Prishtinė pėr t'u takuar me shefin e UNMIK-ut Hari Holkerin. Ēoviq tha para kėsaj vizite nė Prishtinė se bisedimet do tė pėrqėndrohen rreth standardeve qė duhet tė pėrmbushė Kosova.
 
Ai ka thėnė se nė kėtė takim do tė kėrkojė sqarime pėr rolin e Serbisė gjatė procesit tė vlerėsimit tė pėrmbushjes sė standardeve nga ana e Kosovės.
 
 
Ndėrtimi i njė parku me emrin e Ataturku nė qendėr tė Gjilanit ka nxitur fėrkime ndėrmjet pozitės dhe opozitės
 
Gjilan, 8 nėntor 2003 - Ndėrtimi i njė parku tė vogėl me emrin e ish-reformatorit turk Kemal Ataturk nė qendėr tė Gjilanit ka shkaktuar fėrkime ndėrmjet pozitės dhe opozitės.
 
Pushtetarėt lokalė pohojnė se kjo ēėshtje ėshtė politizuar nga opozita dhe se nuk bėhet fjalė pėr njė shesh, qė do tė pagėzohet me emrin e Kemal Ataturkut, por pėr njė pllakė me emrin e tij. Ndėrkaq, opozita kėmbėngul se ky projekt ėshtė filluar pa aprovimin e Kuvendit komunal tė Gjilanit.
 
Nė tė vėrtetė njė investim i Batalioni turk tė KFOR-it prej 28.500 dollarėsh pėr ndėrtimin e njė parku tė vogėl nė qendėr tė Gjilanit ka bėrė qė tė pėrplasen edhe njėherė pozita dhe opozita e kėsaj komune.
 
Arsyetimi i opozitės ėshtė se ky park nuk mund tė emėrtohet me emrin e ish-liderit turk Kemal Ataturk, ngase tash ky shesh ka emrin e dy dėshmorėve tė kombit Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha.
 
 
Nė Prishtinė filloi punimet seminari trajnues mbi ndėrmarrjet qė do tė zhvilohet nė katėr etapa
 
Prishtinė, 8 nėntor 2003 - Nė Prishtinė filloi dje punimet seminari trajnues mbi ndėrmarrjet qė do tė zhvilohet nė katėr etapa, i organizuar nga Instituti pėr Menaxhim dhe Inxhiniering tė Ndėrmarrjes.
 
Tri seminaret do tė mbahen nė Prishtinė, ku pjesėmarrėsit do tė fitojnė njohuri lidhur me planin e biznesit, themelimin e ndėrmarrjes dhe menaxhimin strategjik. Ndėrkaq mė pas pjesėmarrėsit do tė zhvillojnė njė vizitė nė Austri, ku do tė takohen me afaristė tė atjeshėm me qėllim tė bashkėpunimit nė tė ardhmen.

Pėr t'u pėrshtatur me kushtet e reja tė tregut, ndėrmarrėsit kosovarė duhet tė pajisen me njohuri tė reja pėr zbatimin e metodave moderne, duke filluar nga plani i biznesit qė ėshtė themelor pėr tė udhėhequr njė ndėrmarrje, pastaj themelimit tė ndėrmarrjeve dhe menaxhimit strategjik tė tyre.

Ky edhe ėshtė edhe qėllimi i ciklit tė seminareve trajnuese, tė organizuara nė IEME, ku trajnues janė ekspertėt ndėrkombėtarė, tha drejtori i Institutit Edmond Hajrizi.
 
 
Nė Prishtinė filluan studimet posdiplomike nė lėmin e menaxhimit dhe inxhinieringut ndėrkombėtar
 
Prishtinė, 8 nėntor 2003 - Me inciativėn e Universitetit Teknologjik tė Vjenės dhe nė mbėshtetje tė Universitetidt tė Okllandit tė Shteteve tė Bashkuara tė Kosovės, filluan studimet posdiplomike nė lėmin e menaxhimit dhe inxhinieringut ndėrkombėtar. Kėto studime qė zgjasin 13 muaj do t'i ndjekin 30 studentė.
 
Mėsimi ėshtė i kombinuar, teori dhe praktikė, ndėrkaq mėsimdhėnėsit janė amerikanė dhe evropianė, si dhe pėrfaqėsues tė firmave tė ndryshme ndėrkombėtare pėr tė realizuar anėn praktike tė studimeve.
 
 
Komisioni pėr hetimin e ngjarjes tragjike nė burgun e Dubravės zbardh shkaqet e tragjedisė
 
Prishtinė, 8 nėntor 2003 - Komisioni pėr hetimin e ngjarjes tragjike nė burgun e Dubravės, ka kryer raportin e tij pėr tragjedinė mė 4 shtator tė kėtij viti nė tė cilėn pesė tė burgosur humbėn jetėn e 17 tė tjerė morėn lėndime.

Komisioni arriti nė pėrfundim se shkaktar i trazirave ishte "mungesa e aktiviteteve edukative dhe relaksuese", e cila rezultoi me frustrim dhe energji negative te tė burgosurit. Shkak tjetėr sipas komisionit ishte trajnimi i pamjaftueshėm i stafit vendor dhe kushtet e papėrshtatshme higjienike.

Drejtori i drejtėsisė nė kuadėr tė UNMIK-ut, Pol Kofi, ka mirėpritur raportin dhe ka thėnė se Njėsia Penale ėshtė duke implementuar rekomandimet tė cilat hyjnė nė kuadėr tė kompetencave tė tyre.

Ndryshe, Komisioni kryesohej nga gjykatėsi Timoti Klajson nga SHBA-tė, dhe nga anėtarėt" Andreas Ueren, drejtor i Njėsisė Penal pėr kantonin e Cyrihut - Zvicėr, dhe gjykatėsi Zait Xhemajli nga Gjykata Supreme e Kosovės.
 
 
SHBA-ja mbėshtet strategjinė pėr t'i dhėnė fund punės sė Tribunalit tė Hagės
 
Uashington, 8 nėntor 2003 - SHBA-ja mbėshtet fuqimisht strategjinė pėr t'i dhėnė fund punės sė Tribunalit tė Hagės pėr ish-Jugosllavinė. Kėshtu tė gjitha hetimet e krimeve tė luftės do tė pėrfundonin deri nė fund tė vitit 2004, tė gjitha proceset e procedurės sė shkallės sė parė gjatė vitit 2008, ndėrkaq tėrė puna e gjakatės deri nė fund tė vitit 2010, ka deklaruar ambasadori amerikan pranė OSBE-sė nė Vjenė, Stiven Majnikis.
 
 
Shefi i diplomacisė malazeze thotė se ardhmėninė e Malit tė Zi e sheh si shtet tė pavarur
 
Vjenė, 8 nėntor 2003 - Ministri i jashtėm i Malit tė Zi Dragisha Burzan tha se ardhmėninė e Malit tė Zi e sheh si shtet tė pavarur, tė pėrfshirė nė proceset integruese evropiane. Nė njė fjalim nė Akademinė Diplomatike nė Vjenė Burzan ka shfaqur shpresėn se i tėrė Ballkani do tė integrohet nė Bashkimin Evropian dhe me kėtė edhe Mali i Zi.

Shefi i diplomacisė malazeze tha se ēėshtja e pazgjidhur e Kosovės paraqet problem pėr tėrė rajonin.
 
 
Kriza e brendshme e lidershipit socialist ka zbritur tani edhe nė bazėn e saj
 
Tiranė, 8 nėntor 2003 - Kriza e brendshme e lidershipit socialist ka zbritur tani edhe nė bazėn e saj. Kėshtu pėrkrahėsit e ish-kryeministrit Ilir Meta qė mbėshtesin tani kandidaturėn e ish-presidentit Meidani pėr kryetar tė Partisė Socialiste, kundėrshtojnė ndryshimet statutore qė sipas tyre e bėjnė mė despotik dhe tė plotfuqishėm kryetarin dhe njėherėsh kryeministrin Fatos Nano nė garėn pėr kreun e kėsaj partie, qė do tė bėhet nė Kongresin e dhjetorit.

Ndėrkaq, mbėshtetėsit i ish-kryeministrit Meta qė njėherėsh janė tash edhe mbėshtetės tė kandidaturės alternative ndaj Nanos, pra nė favor tė z. Meidani, i cilėsojnė si absurde ndryshimet qė propozohen nė statutin e PS-sė. Kėto ndryshime, thonė pėrkrahėsit e Metės dhe Meidanit, e bėjnė kryetarin aktual Nano ende mė tepėr autoritar dhe despotik nė garėn pėr kreun e Partisė Socialste jo tė barabartė.

Madje dje, kandidati pėr bashkinė e Tiranės Edi Rama ka kėrkuar dorėheqjen e kryeministrit Nano nga ky post.
 
 
BE e kritikon Shqipėrinė pėr ngecjen e reformave
 
Tiranė, 8 nėntor 2003 - Ēėshtjet e brendshme politike mbeten ndėr shkaqet kryesore tė ngadalėsimit tė reformave nė Shqipėri. Ky ėshtė konkluzioni i djeshėm i ekspertėve evropianė nė pėrfundim tė raundit tė tretė tė negociatave Shqipėri - Bashkimi Ėvropian.
 
Shefi i delegacionit tė BE-sė Rajnhard Pribe u shpreh nė fund tė takimeve se politikanėt shqiptarė harxhojnė shumė energji pėr problemet e brendshme ndėrmjet partive tė tyre, duke mos treguar kujdes pėr plotėsimin e kushteve dhe kėrkesave tė procesit tė asociim - stabilizimit.

Sipas zyrtarėve evropianė, prioritet mbetet pėrmirėsimi i gjendjes sė funksionimit tė institucioneve, stabiliteti nė administratėn publike, transparenca nė sistemin e doganave etj.
 
 
Aeroplanėt dhe automjetet e blinduara amerikane kanė sulmuar sot vendstrehimet e guerilėve afėr Tikritit
 
Tikrit, 8 nėntor 2003 - Aeroplanėt luftarakė dhe automjetet e blinduara amerikane kanė sulmuar sot para agimit (e shtunė) vendstrehimet e guerilėve tė dyshimtė nė qytetin e lindjes sė Sadamit, Tikrit, ku dje patėn humbur jetėn 6 ushtarė kur u rrėzua nga guerilėt helikopteri i tyre Black Hawk, njofton Rojter.
 
 
Aeroplanėt luftarėkė F-16 kanė hedhur bomba nė caqet afėr Tikritit, 175 km nė veri tė Bagadadit, kurse tanket Abrams dhe Bradley kanė shkatėrruar disa shtėpi, pėr tė cilat ushtria amerikane besonte se janė pėrdorur nga kryengritėsit.
 
 
Policia nė Manila ka vrarė njė zyrtar tė aviacionit dhe njė ish-oficer tė marinės
 
Manila, 8 nėntor 2003 - Policia ka hyrė furishėm dhe e ka marrė sot (e shtunė) pirgun e kontrollit nė aeroportin e Manilas dhe gjatė kėtij aksioni kanė vrarė me armė zjarri zyrtarin e lartė nė pension tė aviacionit dhe njė ish-oficer tė marinės dhe kėshtu i kanė dhėnė fund para agimit tė sotėm njė barrikadimi tė ēuditshėm tė kėtij pirgu nė shenjė tė protestės pėr korrupcionin e pėrfolur tė qeverisė, njofton AFP.
 
Panfilo Villaruel, shef i Zyrės sė transportit ajror tė Filipineve nė vitet 1990-ta ėshtė vrarė nė kėtė operacion sė bashku me ish-lejtnantin e marinės, Gatēelian, sapo policia e aviacionit e ka rimarrė kontrollin nė pirg, kanė thėnė zyrtarėt.
 
Ata ishin tė pajisur me mjete shpėrthyese, me pushkė dhe granata, kanė shtuar ata. Ka ekzistuar frika se mund tė jetė organizuar njė puē ushtarak kundėr presidentes Gloria Arrojo, por presidentja ėshtė paraqitur nė televizion dhe i ka mohuar kėto dyshime.
 
 
SHBA mbyll misionet nė Riad
 
Riad, 8 nėntor 2003 - Misionet e SHBA-sė nė Arabinė Saudite janė mbyllur pasi amerikanėt thonė se kanė informacione qė flasin pėr mundėsinė e sulmeve terroriste.

Zyrat e ambasadės amerikane nė kryeqytetin saudit Riad dhe tė konsullatave nė Xheda dhe Dahran do tė vazhdojnė tė qėndrojnė tė mbyllura derisa tė verifikohet siguria e tyre.

Zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit tha se situata nė Arabinė Saudite s'ka qenė e mirė pėr amerikanėt qė prej majit tė kėtij viti kur sulme vetevrasėse vranė 35 persona nė njė lagje rezidenciale tė Rijadit.
 
 
Turqia heq dorė nga planet pėr tė dėrguar trupa nė Irak
 
Uashington, 8 nėntor 2003 - Uashingtoni ka konfirmuar se Turqia nuk do tė dėrgojė pėr momentin trupa nė Irak megjithė njė vendim tė parlamentit turk.

Zėdhėnėsi i Departamentit amerikan Riēard Bauēer tha se ky vendim i Turqisė ishte marrė duke u bazuar nė situatėn aktuale nė Irak.

Parlamenti turk autorizoi nė fillim tė tetorit dėrgimin e trupave, nė pėrgjigje tė thirrjes pėr ndihmė nė Irak qė Amerika u bėri tė gjitha vendeve.

Ky vendim i Turqisė hasi shumė kundėrshtime sidomos nga ana e kurdėve nė veri tė Irakut, marrėdhėniet e tė cilėve me Turqinė kanė qėnė tė tensionuara.

Zėdhėnėsi Bauēer, tha se sekretari i Shtetit kishte biseduar me zotin Abdullah Gul, me tė cilin kishte diskutuar pėr situatėn aktuale dhe pėr dislokimin e trupave turke nė Irak.

"Ministri i jashtėm Gul i tha sekretarit tė shtetit se qeveria e tij do ta rishikonte ēėshtjen e dėrgimit tė trupave tė saj nė Irak," tha zoti Bauēer.
 
 
SHBA-ve shpėrblim pėr Taylor
 
Uashington, 8 nėntor 2003 - Nė Nigeri janė pėrforcuar masat e sigurisė nė vendin ku strehohet ish udhėheqėsi i Liberisė, Ēarls Tejlor, pas njoftimit se SHBA-ja ka premtuar njė shpėrblim prej 2 milionė dollarėsh pėr kapjen e tij.

Administrata e Bushit e ka bėrė tė qartė se dėshiron qė zoti Telor tė dalė pėrpara gjykatės pėr krime lufte nė Sierra Leone, akuzat e tė cilės rėndojnė mbi zotin Taylor qė prej kohės kur ai ishte president.

Shpėrblimi pėr dorėzimin e ish udhėheqėsit liberian ėshtė i parashikuar nė ligjin pėr opreacionet ushtarake amerikane nė Irak dhe Afghanistan, nėn paragrafin "shpenzime pėr qėllime tė tjera".
 
 
Gjatė ditės sė djeshme u vranė 8 ushtarė amerikanė nė Irak
 
Bagdad, 8 nėntor 2003 - Ushtria amerikane bėn tė ditur se gjashtė ushtarė amerikanė humbėn jetėn nė Irak kur helikopteri i tyre u rrėzua nė afėrsi tė Tikritit dhe ushtarėt nė vendin e ngjarjes thanė se ai mund tė jetė qelluar me granata-hedhės.

Helikopteri i tipit "Black Hawk" u rrėzua dje buzė njė lumi nė afėrsi tė qytetin tė lindjes se Sadam Huseinit. Zyrtarėt ushtarakė amerikanė thonė se nuk e kanė pėrcaktuar ende shkakun e rrėzimit tė tij.

Ushtria amerikane po ashtu njofton se dy ushtarė tė tjerė amerikanė u vranė nė sulme tė veēanta nė qytetin Mosul. Njeri prej tyre humbi jetėn kur sulmuesit hapėn zjarr me granada dhe armė tė lehta kundėr njė autokolone nė qytet dje. Tjetri humbi jetėn nga njė bombardim nė qytet tė enjten.
 
 
Vriten 18 maoistė nė Nepal
 
Katmandu, 8 nėntor 2003 - Tė paktėn 18 rebelė maoistė janė vrarė nė pėrleshjet me forcat nepaleze tė sigurimit nė pjesėt e ndryshme tė vendit gjatė dy ditėve tė fundit, ka bėrė tė ditur Ministria nepalaze e Punėve tė Jashtme.

Nė njė deklaratė tė saj thuhet se forcat e sigurimit tė enjtėn kanė vrarė nėntė moistė nė pėrleshjet nė dy distrikte. Maoistėt e tjerė janė vrarė nė viset e tjera tė vendit.

Maoitėt para tetė vjetėve kanė filluar njė kryengritje dhe synojnė krijimin e njė republike komuniste. Qė nga ajo kohė nė konfliktet e armatosura mes rebelėve dhe forcave qeveritare janė vrarė mbi 9000 njerėz.
 
 
Dy ushtarė amerikanė janė vrarė dhe njė tjetėr ėshtė plagosur nė Falluxha

Bagdad, 8 nėntor 2003 - Dy ushtarė amerikanė nga Divizioni i 82-tė ajror janė vrarė sot (e shtunė), kurse njė tjetėr ėshtė plagosur kur automjeti i tyre ka rėnė nė njė minė tokėsore anash rrugės nė qytetin Falluxha, nė perėndim tė Bagdadit, ka bėrė tė ditur Armata amerikane, njofton Rojter.

Ky sulm ngre nė tė pakten 149 tė vrarė numrin e ushtarėve amerikanė tė vrarė nė aksione nė Irak qėkur Uashingtoni e ka shpallur mė njė maj pėrfundimin e luftės nė Irak, kanė shtuar zyrtarė ushtarakė.

 


  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.