|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Tragjedi e njė familje shqiptare nė Nülich tė Gjermanisė

 
 

 
8 nėntor 2003 / Agim GASHI

Bilanci i viktimave tė rėnjės sė zjarrit nė mėngjezin e sė enjėtes ėshtė tejet tragjik. Popullata shqiptare, por edhe ajo gjermane ėshtė tejet e tronditur dhe e shokuar nga lajmi se nė atė mengjez tė kobshėm, humbėn jetėn familja pesantarėshe Bunjaku nga Shkabaj i Drenasit.Kjo familje, si shumė tė tjera kishin ardhur nė Gjermani para pesä vitesh..
 
Kėtu u lindin tre fėmijėt e dashur tė Daut dhe Nergjivane Bunjakut:Donjeta (5),Briloni (3) dhe Altini (2).Jetonin nė qendren e qytetit tė Jülichit, tė lumtur e me gazin e parreshtur tė fėmijėve.Dauti punonte pa ndal, njeri i qetė e i matur, por edhe i dashur pėr tė gjithė.
 
I gėzohej pa masė lumturisė familjare dhe gazit tė fėmijėve, pa menduar se nė mengjezin e hershėm tė 6 Nėntorit do tu vie fundi i tė gjithave, i jetės sė tij dhe i jetės sė familjes sė tij qė i dashti me pėrkushtim. Kjo dramė familjare trondit tė gjithė bashkatdhetarėt tanė qė jetojnė e punojnė nė Gjermani e gjetiu, ndėrsa nė klubin „Bashkimi Kombėtar“ nė Jülich dhe nė shtėpitė e shqiptarėve ka rėnė zia dhe heshtja.
 
Pranė shtėpisė ku banonte familja e ndjerė Bunjaku njerėz tė tė gjitha racave e konfesioneve me lule e qirinjė ua bėjnė nderimet e fundit. Buqeta lulesh, e qirinjė tė ndezur pėr shpirtėrat e pa fajshėm qė gjetėn vdekjen larg, larg vendlindjes sė tyre, qė aherė kur muarėn rrugėn e kurbetit ajo tokė shqiptare digjej flakė.
 
Ndėrsa pranė luleve e qirinjėve qndrojnė disa dhjetra kukulla e lodra tė tjera fėmijėsh, qė shpirtėrat e vegjėl tė Donjetės, Brilonit dhe Altinit tė kenė me ēka tė merren derisa tė kenė fluturuar nė qiellin e bukur tė mėmės Kosovė. Dhe shpitėrat e Donjetės, Brilonit e Altinit bashkė me trupat e tyre tė pajetė, do tė qėndrojnė deri nė tė merkuren e ardhėshme nė token dhe qiellin ku lindėn dhe vdiqėn pa e shijuar jetėn.
 
Pra atė ditė tė 12 Nėntorit nė ora 18-tė, nga morgu i qytetit, nė rrugėn Haubourdin familja Bunjaku niset pėr nė tokėn ku ka vend pėr varre. Ajo ditė do tė jetė e rėndė pėr mijėra bashkėatdhetarė tanė, por edhe vendas, ku nė shenjė nderimi pėr kėtė familje tė pa fajshme qė gjetėn vdekjen nga ata tė cilėt nuk e donė as zotin e as nderin, do tu bėhet njė pėrcjellje dinjitoze. Vallė, sa kufoma kemi derguar deri sot nė atė tokė tė bekuar?... Nuk dihet! Edhe sa do tė dėrgojmė gjithashtu nuk dihet. Ah, kurbeti i zi...! Ofshamė qė nuk kapėrdihet.
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.