|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Komunikimi Publik

 
 

 
7 nėntor 2003 / Skėnder LIMANI
 
Ėshtė evidente (ashiqare) se nė Kosovė mungon kultura e Komunikimit (si ndėrnjerėzor ashtu edhe ndėrinstitucional), si rrjedhoj e kėsaj pastaj edhe mungesa e ndėrtimit nė baza tė shėndosha tė njė shoqėrie shqiptare – kosovare! Sepse, Komunikimi ėshtė shkronja A e alfabetit pėr zhvillimin e shėndoshė tė ēdo shoqėrie, shteti, vendi ose kontinenti e rrjedhimisht edhe tė vet Individit si qenie njerėzore!
 
Por, tek ne nė Kosovė ēdo “zhvillim” sot e ka bazėn nė komunikim tė gabuar e si rrjedhoj sot kemi ose keqkuptim ose keqinterpretim! Me fjalė tė tjera, ēdo gjė ka marr tė gabuarėn pėr shkak tė moskomunikimit ose mungesės sė Komunikimit!
 
Para se tė vazhdoj me Komunikimin nė Kosovė do tė provoj tė zbėrthej kėtė lėndė shoqėrore nė mėnyrė sa mė tė thjeshtė!
 
P.sh: nėse do tė zhvillosh diēka, tė marrim shembull, njė biznes tė vogėl, si nė Kosovė ose edhe mė largė, me vetėdije ose edhe pa te, fillohet tė merren Informacionet pėr vendin ku do tė zhvillohet Biznesi, pėr lokalin, qiranė, pronarin, lokacionin, si rrjedhojė gradualisht do tė keshė njė pasqyrė se cili biznes do tė ishte i Pėrshtashėm, nė baza tė kėtyre informacioneve tė para. Pastaj, Mėnyrėn se si do tė furnizohet biznesi, ēmimet - tė blerjes e tė shitjes- dhe nėse krejt shkon pėrafėrsisht mirė, atėher fillohet tė Mendohet edhe pėr Zgjerimin e biznesit!
 
Zgjerimi i biznesit (Kreativiteti) me automatizėm do tė nėnkuptonte Nevojėn pėr Infrastrukturė rrugore, Ligjore, vende tė punės (Punėsim), Trajtimin e shit-blerjes (Tregut), Kontakteve tė nevojshme, Bashkėpunimin, Interesat e Ndėrsjella – pra, zhvillim tė Ekonomisė e si rrjedhojė zhvillim tė Kulturės e tė Shoqėrisė nė pėrgjithėsi!
 
E tėra kjo do tė paketohej nga politika e interesit tė pėrbashkėt (Bashkėpunimi) tė Individit, Familjes, Shoqėrisė dhe Shtetit! E nėse “biznesi” nuk ka sukses (nėse nuk i plotėson parimet – ose, siē thuhet nė zhargonin politik – “nuk ke ditur tė luash”) atėher biznesi tjetėr, por parimet mbesi tė njėjta! Ndėrkohė, ti ke fituar pėrvojė! Kaq!
 
Cka ėshtė Komunikimi?
 
Ky definicion vazhdon tė trajtohet nė shumė aspekte nga vendet si nė tranzicion tė zhvillimit tė tyre por edhe nga vendet e zhvilluara!
 
Njėra ndėr aspektet (nijansat) ose lėndėt shoqėrore qė merret me Komunikim – por nė njė kahė tė veēantė- ėshtė lėnda Public Relation ose Marrėdhėniet me Publikun, e cila kryesisht pėrqėndrohet nė Mediume ose nė Informacion!
 
Pra, nėse nisim zbėrthimin e shembullit tė mėsipėrm, shembull jashtėzakonisht i thjeshtė, atėher Biznesmeni, nėse ėshtė i Aftė pėr Organizim, i ka mbledhė tė gjitha informatat e nevojshme pėr tė Filluar dhe pėr tė Mirėmbajtur bizesin e tij! Shkronja A e aftėsisė (edhe fjala aftėsi nė shqip fillon me A) ėshtė Vetėdija e Komunikimit ose vetėdija pėr Nevojėn e Komunikimit – me pronarin e lokalit nėse nuk posedon lokal (Vendin), pėr Hapėsirėn (Kornizėn e punės), gjetjen e Partnerėve pėr Nisjen dhe Zhvillimin e biznesit – Bashkėpunimi - (nuk pėrjashtohet familja), Reklamimin e Punės (Mediumi), Argėtimin (si proces i natyrshėm i ēlodhjes), pastaj kontaktet e vazhdueshme, etj etj. Me fjalė tė tjera, zhvillimi i gjithanshėm i Komunikimit - tė nevojshėm pėr zhvillimin e biznesit i cili nė fund do tė ipte rezultat pozitiv!
 
Pra, Komunikimi pėrmban nė vete Informatėn, Vetėdijen, Ēasjen, Dėshirėn, Nevojėn, Njohjen, Njoftimin, Oratorinė, Plasimin, Organizimin etj etj – e krejt kjo e mbėshtjellur nė Arsimim!
Pėr disa tė painformuar pėr Komunikimin (e jo mbi Komunikimin) mund tė duket e ēuditshme dhe interesante por Komunikimi pėrmban nė vetė, po e pėrsėrisė, shkronjėn A pėr zhvillimin e jetės sė Individit, e si rrjedhojė edhe tė vetė vendit nė tė cilin jeton!
 
Arsimimi!
 
Nė kėtė lėmi shoqėrore zhvillohen sot bazat e komunikimit pėr(mes): mediumin, muzikėn, filmin, tregimin, poezinė, artin, kulturėn, letėrsinė, ekonominė, politikėn, oratorinė, informatėn, bashkėpunimin, historinė etj etj! E tash, krejt kjo ėshtė e mbėshtjellur me Politikėn e Interesit tė njė Vendi tė caktuar e cila caktohet nga njė Politikė Kombėtare, fara e sė cilės do tė ishte nė Patriotizėm!
 
Konkretisht: zhvillimi i infrastrukturės rrugore e ajrore (urbanistike), pastaj interneti, muzika, mediumi, filmi, fotografia, poezia, tregimi (pra literatura nė pėrgjithėsi), por edhe veshja, tė folurit, shkrimi, janė sot pjesė e njė rrjeti Komunikues ndėrkombėtar, ose ndėrkontinetal, ndėrregjional, ndėrfqinjėsor dhe mė nė fund por jo e fundit dhe mė interesantja, rrjet i Komunikimit ndėrnjerėzor brenda njė vendi, njė hapėsire tė caktuar, ose ndėrmjet veti apo ndėrmjet vendeve!
 
Zhvillimi i natyrshėm…
 
Jeta ėshtė cirk, rreth… ēdo gjė sillet! Andaj edhe Toka sillet-pėrshtatet nė ritmin e saj Universal! Kėshtu shkon kjo punė – e ku ne si qenie njerėzore “nuk kemi faj”!
 
Ne, si qenie njerėzore (si shqiptar), vetėm duhet tė pėrshtatemi nė ritmin e Tokės! Kaq! Cdo gjė ndryshe ndaj kėsaj ėshtė e gjykuar nė dėshtim!
 
Nė pėrsėritjen e atij rrethi duhet tė kujdesemi tė mos na pėrsėriten tė kėqijat – por vetėm tė mirat – me zhvillimin e tyre tė mėtutjeshėm!
 
Hudhja nė Valle (nė rreth) nėnkupton Bashkėpunim por vazhdimisht duke pasur parasyshė Interesin tonė Kombėtar, e jo atė Personal!
 
Celėsi i kėsaj valle ėshtė Arsimimi! Arsimimi nė Aftėsimin “pėr t’u gjetur” nė kėtė Valle!
 
Arsimimin e njė vetėdije kombėtare pėr tė  pasur parasyshė interesin e zhvillimit njerėzor-kombėtar-shqiptar, tė mėsohemi pėr Bashkėpunimin ndėrmjet vete dhe mė pas me tė tjerėt, tė jemi kreativ, politikan, ekonomistė, politikolog, muzicientė, analistė, meadialist, sportistė etj etj!
       
Nuk kisha pasur dėshirė tė Imponohem (por tė bėjė ftėse pėr debat) por Kuptimi i kėsaj ėshtė mė se i nevojshėm sepse po ngecim prapa nė ēdo lėmi tė zhvillimit tė mirėfillt shoqėror!
 
Pėrfundimi...
 
Pse tash e gjithė kjo? Ja edhe pse! Prej ku tė merren paratė tė fillohet (niset) njė biznes sado i vogėl tė jetė ai?
 
Kushti ekonomik kushtėzon zhvillimet tjera shoqėrore! Deri atėher, ne, sot, si gjeneratė e vitit 2003, duhet tė punojmė e tė bashkėpunojmė nė tė gjitha aspektet ose lėmėt shoqėroe qė e ardhmja jonė, Fėmijėt tanė, tė kenė kushte tė mjaftueshme tė bėhen pjesė e Valles Botėrore! Kaq!


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.