|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Bojkoti Total i prodhimit Slloven

 
 

 
7 nėntor 2003 / Besim MEHMETI
 
Keto dite ndodhi nje ngjarje me karakter jashzakonisht antishqiptar gjegjesisht antikosovar qe e ekzekutuan organet shteterore te Sllovenise.
 
Eshte fjala  per arrestimin 12 oresh te Komandantit te trupave mbrojtjes  te Kosoves.
 
U arrestua Gjenerali Kosovar i cili luftoi per lirine dhe pavaresine e Kroacise, per Lirine dhe pavaresine e Kosoves, e ne menyre indirekte edhe per lirine dhe pavaresine e arrestuesve te tij pra  te Sllovenise. Sepse pa Kroaci te lire nuk do te kishte as Slloveni te lire e te pavarur.
 
Qe ky akt te jete teresisht i poshter dhe denigrues eshte fakti se arrestimi u be ne baze te fletearrestit te qeveritareve shovenist te serbise te cilet e paskan padite Gjeneralin tone me motiv se gjate vitit 1999 nuk ndejti duarkryq dhe nuk shikoi me nonshalance se si ekzekutohej gjenocidi gjitheperfshires ne Kosove. E aq me teper ky Gjeneral i yni paska guxuar te organizoje Ushtrine e Kosoves per te luftuar ushtrine terroriste serbe!!!! 
 
Ky akt iqeverise Sllovene eshte edhe miratim i vrasjes se 16, 000 Shqiptareve ne vitet 1998-1999,  miratim i shkaterrimit te shumices se pasurise private dhe shteterore te Kosoves ose me fjale te tjera Sllovenia e miratoi Gjenocidin qe e ekzekutuan forcat  qeveritare-terroriste serbe. Ky akt barbar i qeveritareve Slloven rrjedh edhe si pasoje e atavizmit te egersise Karpatike qe mbreteron te disa popuj sllave.
 
Kete agresion ndaj Gjeneralit tone, ne kursesi nuk duhet  lene qe te harrohet dhe te mos denohet , por me nje akcion te menjehershem te zbatohet Bojkoti Total i qdo prodhimi qe mban mbishkrimin Made in Sllovenia.  Bojkoti i prodhimit Slloven do te e denoje Sllovenine me afro 100 Milion Euro sa supozohet se eksportohet mbrenda nje viti ne Kosove.
 
Ne nuk kemi kurfare nevoje per mallra Slloven sepse sot ne bashkesine Evropiane ka mallra qe jane me kualitative dhe me te lira se ato Sllovene. 100 milion Euro jane mjete mjaft te medha financiare dhe pas bojkotit njevjeqare Sllovenia nuk do te arrestoje me Gjeneral apo cilindo kosovare me fletearrest te qeveritareve serbe. Perkundrazi qeveritaret Slloven pas bojkotit i cili do te kete pasoja negative per Sllovenine do ti organizoje Gjeneralit tone pritje te nivelit me te larta shteteror qe i  behen nje Komandanti te nje ushtrie shteterore.
 
Bojkotin duhet te e organizojme ne qytetaret e Kosoves , sepse me kete bojkot do te fitojme vetebesim  dhe veterespekt me te madh dhe do ti tregojme Sllovenise se nuk guxon te arrestoje Gjenerala te Kosoves. Ne nuk duhet te presim qe bojkotin te e organizojne politikanet qeveritare apo joqeveritare te Kosoves sepse ata qe 15 vite jane mesuar qe ne raste te ketilla te ngritin larte apo ashper zerin e protestes dhe me kaq te shprehin mosorganizimin dhe mosveprimin e konfirmuar me vite te tera.
 
Bojkitin nuk do te perkrahin as tregtaret e Kosoves por ne me mosblerjen e asnje malli Slloven do ti shtyjme patjeter tregtaret Kosovare qe te riorientojne tregetine e tyre me shtete tjera. Nese ne nuk e ekzekutojme bojkotin ne do te jemi bashkefajtore per arrestimin e Gjeneralit te Kosoves. Ne kemi mundesi te bejme kete dhe ne duhet te bejme kete  veprim per hire te atyre 16 000 qytetareve kosovare te cileve iu mor e drejta per te jetuar.  Nese ne rrijme duarkryq ne prap do te arrestohemi e ndoshta do te arrestohet edhe Kryetari i Kosoves apo kryeuesi i parlamentit apo Kryeministri etj etj.
 
Nese a ekzekutojme bojkotin total te prodhimeve Sllovene ne nuk do te arrestohemi ne baze te fletearresteve te qeverive shoveniste serbe.
 
Ndihmese te madhe ne drejtim te zbatimit te bojkotit munden  dhe duhet  te  japin mediat private sepse ato publike jane nen ndikim te protestuesve te ashper dhe nuk pritet te e perkrahin bojkotin.
 
Po e perfundoj kete shkrim apo kete ftese per bojkot me konstatim se ne jemi ata qe mund te ndikojme ne kthimin pozitiv te ngjarjeve sepse ne jemi faktor qe mund ti parandaloje arrestimet e turpshme dhe jo vetem arrestimet……………………. 
 
Besim Mehmeti
besimm@diplomats.com

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.