|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E premte, 7 nėntor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Hollbruk tha se shqiptarėt nuk do tė ndalen derisa tė fitojnė atė qė synojnė - pavarėsinė e plotė

 • Grosman: Nėse Kosova i plotėson standardet atėherė do tė fillojė procesi pėr statusin e ardhshėm tė saj

 • Kryeparlamentari Daci nėnshkroi njė mmorandum mirėkuptimi me Aleancėn Kosovare tė Biznesit

 • Tė ngriten kallėzime penale pėr krimime ndaj personave tė rrėmbyer dhe tė pagjetur

 • Tribunali i Hagės nuk do tė financojė mė avokatin e Fatmir Limajt

 • Trupi gjykues i Tribunalit tė Hagės refuzoi kėrkesėn e tre pjesėtarėve tė UĒK-sė pėr lirimin e pėrkohshėm

 • Kuvendit i dorėzohet peticioni i LPK-sė pėr Unionin Kosovė-Shqipėri

 • Tre vetė mbahen nė arrest si tė dyshuar pėr vrasjen e familjes Stoliq nė Kastriot, thotė policia

 • Tė hėnėn organizohet njė protestė e sih- policėve para selisė sė UNMIK-ut nė Prishtinė

 • Gjatė njė operacioni nė Kastriot janė arrestuar Fazile dhe Sadije Ēerkezi nė ndėrlidhje me vrasjen e tre serbėve

 • Asambleja komunale e Prizrenit hodhi poshtė mocionin e opozitės pėr shkarkimin e kryetarit tė saj

 • Nė rrugėn Pejė - Klinė nė njė aksident trafiku humbi jetėn njė person dhe u lėnduan tre tė tjerė

 • Komuna e Gjilanit merr pėrsipėr mirėmbajtjen e banesave kolektive

 • Nė Kosovė ka rreth 150 mijė persona me aftėsi tė kufizuar u tha nė njė seminar nė Prishtinė

 • Podujevė: KFOR-i ēeko-sllovak vlerėson tė qetė gjendjen e sigurisė

 • Bruksel: Njė delegacion i LDK-sė mori pjesė nė njė konferencė tė organizuar nė Parlamentin Evropian dhe pati shumė takime

 • Mbi 2000 familje me gjendje tė rėndė sociale, janė raportuar nė komunėn e Podujevės

 • Tė hėnėn nė Gjilan hapet ekspozita "Monumentet historike-kulturore tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit"

 • Shqipėria ka arritur marrėveshje me BE pėr pranimin e kthimit tė emigrantėve

 • Kandidati pėr kryetar i PS, Rexhep Meidani kritikoi ashpėr ndryshimet nė Statutin dhe Rregullorėn e kandidimit

 • Tri shpėrthime kanė tronditur mbrėmė Athinėn

 • Uashington: 11 objekte mbyllen - testet preliminare kanė treguar pėr praninė e mundshme tė antraksit

 • Katėr vetė tė vdekur nga rrėzimi i njė helikopteri ushtarak amerikan i tipit "Black Hawk"

 • Nė Mosul vritet njė ushtar amerikan dhe plagosen 6 tė tjerė

 • Numri i konfirmuar i viktimave tė vershimeve nė Sumatra ėshtė 113 tė vdekur

 • Politikanė dhe analistė fjallimin e Bushit e kanė pritur nė mėnyrė jo shumė entuziaste

 • Presidenti Bush thekson vendosmėrinė dhe angazhimin e amerikan pėr rindėrtimin e Irakut

 • Robertson: OSBE-ja duhet tė luajė njė rol kritik nė kushtet e reja tė sigurimit

 • Ushtarėt izraelitė kanė vrarė njė djalosh 10-vjeēar dhe 3 militantė palestinezė

 • Vriten gjashtė anėtarėt e bordit tė helikopterit tė rrėzuar amerikan "Black Hawk"

 • Kreu i FBI-sė nė Athinė pėr tė parė pėrgatitjet nė fushėn e sigurisė pėr Lojėrat Olimpike

 
  
Hollbruk tha se shqiptarėt nuk do tė ndalen derisa tė fitojnė atė qė synojnė - pavarėsinė e plotė
 
   
Uashington, 7 nėntor 2003 - Bashkėsia ndėrkombėtare ka shėnuar sukses nė Bosnjė e Hercegovinė, e cila ėshtė nė rrugė tė mirė tė ndėrtojė njė shtet stabil, ndėrkaq nė Kosovė, pėr shkak tė statusit tė pazgjidhur, ėshtė shėnuar njė pėrparim i dobėt, ka thėnė tė enjtėn nė Uashington ish-ambasadori amerikan nė OKB Riēard Hollbruk.

Hollbruk bashkė me shefin e parė tė UNMIK-ut Bernar Kushner vizitoi muajin e kaluar Kosovėn dhe Bosnjėn e Hercegovinėn.

Hollbruk ka thėnė se nė B e H tetė vjet pas luftės janė realizuar synimet strategjike amerikane. Ėshtė ndėrprerė lufta, janė vėnė bazat e njė shteti paqėsor multietnik, po forcohet tregtia dhe martesat ndėretnike.

Sa i pėrket Kosovės, Hollbruk mendon se ėshtė shėnuar njė pėrparim i vogėl nė zgjidhjen e dy problemeve kryesore: nė pėrcaktimin e statusit pėrfundimtar tė Kosovės dhe transferin e kompetencave te popullata e saj.
"Pėr B e H e dimė se ėshtė shtet, por pėr Kosovėn nuk e dimė ēka ėshtė", ka thėnė Hollbruk, duke theksuar se KB dhe BE janė tepėr tė ngadalshme nė trajtimin e kėsaj ēėshtjeje.
 

Sa i takon statusit, Hollbruk ka thėnė sesi Beogradit i ka thėnė se serbėt duhet tė zgjedhin midis Kosovės dhe Evropės. "Kosova ka ikur", ka thėnė Hollbruk nė Kėshillin pėr Marrėdhėnie tė Jashtme, duke shtuar se Kosova "kurrė mė nuk do tė jetė pjesė e Serbisė".

Hollbruk ka konfirmuar se shqiptarėt nuk do tė ndalen derisa tė fitojnė atė qė dėshirojnė, sepse pas shekujve tė represionit serb, nė Kosovė synojnė pavarėsinė e plotė.

Hollbruk, duke u pėrgjegjur nė pyetjen e lidhmėrisė sė ndėrsjellė tė ēėshtjes sė statusit tė Kosovės dhe gjendjes nė shtetet e tjera tė ish-Jugosllavisė, ka thėnė se ndarja e Kosovės nga Serbia nuk do tė rrezikonte ekzistencėn e B e H.
 
 
Grosman: Nėse Kosova i plotėson standardet atėherė do tė fillojė procesi pėr statusin e ardhshėm tė saj
 
Tiranė, 7 nėntor 2003 - Nėnsekretari amerikan i Shtetit pėr Ēėshtje Politike Mark Grosman, gjatė vizitės sė djeshme nė Tiranė, ka thėnė se Kosova duhet tė pėrmbushė fillimisht standardet e njė jete demokratike, para se bashkėsia ndėrkombėtare t'i fillojė diskutimet pėr statusin e saj pėrfundimtar.
 
Z. Grosman dha detaje tė njė strategjie pėr tė arritur kėto standarde. Ai i bėri kėto komente gjatė njė konference tė pėrbashkėt shtypi me zėvendėsministrin e jashtėm shqiptar Luan Hajdaraga.
 
Ai tha se rishikimi i pėrparimeve qė ka bėrė Kosova nė arritjen e standardeve dp tė kryej nė mesin e vitit 2005. Por, ai theksoi se nėse Kosova i plotėson standardet atėherė do tė fillojė njė proces pėr tė pėrcaktuar statusin e ardhshėm tė saj.

Grosman tha se tė gjitha vendet perėndimore do ta ndihmojnė Kosovėn qė tė arrijnė standardet, por nėse ato nuk do tė plotėsohen diskutimi pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės nuk do tė fillojė.

Nėnsekretari amerikan Mark Grosman u takua nė Tiranė edhe me presidentin Alfred Moisiu dhe me kryeministrin Fatos Nano, tė cilėt i falėnderoi pėr ndihmesėn qė ka dhėnė Shqipėria nė luftėn globale kundėr terrorizmit pėr trupat qė ajo ka nisur nė Irak, Afganistan dhe nė Bosnjė.
 
 
Kryeparlamentari Daci nėnshkroi njė mmorandum mirėkuptimi me Aleancėn Kosovare tė Biznesit
 
Prishtinė, 7 nėntor 2003 - Nė funksion tė mbėshtetjes sė prodhimit vendor dhe konsumimit tė prodhimeve vendore nė Kuvendin e Kosovės, sot kryeparlamentari Nexhat Daci priti njė delegacion tė Aleancės Kosovare tė Biznesit, tė kryesuar nga Agim Shahini dhe ka nėnshkruar me tė njė memorandum mirėkuptimi.

Profesor Daci edhe njė herė ka shprehur mbėshtetjen e tij pėr rritjen e sasisė dhe sidomos tė cilėsisė sė prodhimeve tė vendit, dhe nė kėtė vėshtrim ėshtė shprehur se institucionet tona do tė ndihmojnė prodhimin dhe nxisin konsumimin e prodhimit tė vendit, si parakusht pėr zhvillim tė pėrshpejtuar tė Kosovės, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės sė Kuvendit tė Kosovės.
 
 
Tė ngriten kallėzime penale pėr krimime ndaj personave tė rrėmbyer dhe tė pagjetur
 
Prishtinė, 7 nėntor 2003 - Komisioni parlamentar pėr persona tė rrėmbyer dhe tė pagjetur, nė mbledhjen e udhėhequr nga Flora Brovina, kryetare, nė tė cilėn merrnin pjesė edhe ekspertė juridikė edhe nga institucionet tjera tė Kosovės, ka shqyrtuar mundėsitė e ngritjes sė kallėzimev epenale pėr krimet ndaj personave tė rrėmbyer dhe tė pagjerur, tė kryera gjatė luftės nė Kosovė.

Komisioni ka pėrgatitur strategjinė dhe mėnėn e ngritjes sė kallėzimeve penale pėr kriminelėt. Pėr kėtė qėllim, ėshtė thėnė nė mbledhje, ka nevojė tė madhe pėr pėrfėshirjen e sa mė shumė ekspertėve juridikė, vendės dhe ndėrkombėtarė, qė nė bashkėpunim tė ngushtė me tė gjithė ata qė dinė dhe kanė fakte pėr kėto raste, tė nxirren para gjyqit kryerėsit e krimeve.
 
 
Tribunali i Hagės nuk do tė financojė mė avokatin e Fatmir Limajt
 
Hagė, 7 nėntor 2003 - Tribunali i Hagės nuk do tė financojė mė avokatin e Fatmir Limajt, sepse siē thonė, ekziston fondi i cili mbledh para pėr kėtė qėllim.
 
Nė vendimin e Tribunalit tė Hagės thuhes se meqė ėshtė bėrė publike se fondi ka tubuar mbi 292 mijė dollarė, nuk ka nevojė pėr financim nga Haga sepse shuma e mbledhur e parave ėshtė mė shumė se e mjaftueshme pėr tė paguar mbrojtėsin deri nė fillim tė gjykimit.
 
Sipas llogaritjeve tė Tribunalit deri nė fillim tė gjykimit nuk do tė shpenzoheshin mė shumė se rreth 162 mijė dollarė, shumė kjo e cila sipas Tribunalit tė Hagės mund tė mbulohet nga Fondi pėr Mbrojtjen e Fatmir Limajt.
 
 
Trupi gjykues i Tribunalit tė Hagės refuzoi kėrkesėn e tre pjesėtarėve tė UĒK-sė pėr lirimin e pėrkohshėm
 
Hagė, 7 nėntor 2003 - Trupi gjykues i Tribunalit tė Hagės refuzoi kėrkesėn e tre pjesėtarėve tė UĒK-sė pėr lirimin e pėrkohshėm, deri sa tė fillojė gjykimi, njoftoi zėdhėnėsi i Tribunalit. Aktakuza e Prokurorisė sė Tribunalit tė Hagės i ngarkon kėta tre persona pėr krime lufte ndaj civilėve shqiptarė dhe serbė nė kampin e tė burgosurėve tė ish-UĒK-sė nė Llapushnik.
 
 
Kuvendit i dorėzohet peticioni i LPK-sė pėr Unionin Kosovė-Shqipėri
 
Prishtinė, 7 nėntor 2003 - Njė delegacion i Lėvizjes Popullore tė Kosovės, i udhėhequr nga zv.kryetari, Gafurr Elshani, e ka dorėzuar sot nė Zyrėn e pranimit tė Kuvendit tė Kosovės njė petecion, tė organizuar nga LPK, pėr krijimin e Unionit Kosovė-Shqipėri.

Peticioni ėshtė nėnshkruar nga 45980 qytetarė, nė 22571 fletė, i cili pritet futet nė procedurė tė rregullt tė shqyrtimit.

Deputeti i LPK-sė, Hasan Meta, ka pasur pastaj njė konferencė me gazetarė, nė tė cilėn ka sqaruar objektivat qė synon tė arrijė kjo lėvizje, nėpėrmjet futjes nė procedurė tė rregullt nė Kuvendin e Kosovės, tė petecionit tė qytetarėve, pėr Uionin Kosovė-Shqipėri.
 
 
Tre vetė mbahen nė arrest si tė dyshuar pėr vrasjen e familjes Stoliq nė Kastriot, thotė policia
 
Prishtinė, 7 nėntor 2003 - Pėrfaqėsuesi i policisė sė UNMIK-ut tha sot se nė aksonin e djeshėm nė Kastriot pėr arrestimin e tė dyshuarve pėr vrasjen e familjes Stoliq, kanė marrė pjesė 120 policė ndėrkombėtarė e vendorė. Ai bėri tė ditur se janė arrestuar gjashtė persona, dy prej tė cilėve janė liruar, ndėrkaq tre tė tjerė ende mbahen nė arrest pėr hetime tė mėtejshme.
 
Policia kishte ndėrmarrė kėtė operacion nė shkallė tė gjerė pėr kapjen e tė dyshuarve pėr vrasjen e tre anėtarėve Stoliq, qė ka ndodhur nė qershor tė kėtij viti.

Gjatė kontrollit tė disa shtėpive janė zbuluar disa gjėsende tė cilat janė konfiskuar dhe ato kanė ndihmuar edhe pėr arrestimet e bėra, pėrfaqėsuesi i policisė.
 
 
Tė hėnėn organizohet njė protestė e sih- policėve para selisė sė UNMIK-ut nė Prishtinė
 
Prishtinė, 7 nėntor 2003 - Greva e ish-policėve tė Kosovės vazhdon ende, ndėrkohė qė Sindikata e policėve ka paralajmėruar sot se greva mund tė marrė forma mė radikale. Prandaj, tė hėnėn do tė organziohet njė protestė para selisė sė UNMIK-ut nė Prishtinė, thonė sindikalistėt e policisė.
 
Ata thanė se deri mė tash asnjė konkat me zyrtarėt nuk ka dhėnė rezultate pėr ish-policėt, megjithė protestat e herėpashershme dhe tani me grevėn e pėrgjithshme.

Po ashtu grevistėt nuk u pajtuan tė ndėrprejnė grevėn, duke paralajmėruar format mė tė ashora tė protestės sė tyre. Ata kėrkuan ndihmė dhe solidaritet nga kolegėt e tyre kudo qė ata ndodhen, si dhe nga populli i Kosovės.

Bashkimi i Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės thotė se grevėn nuk e sheh si formė tė zgjidhjes sė problemeve nė pėrgjithėsi, por ajo plotėsisht mbėshtet ish-policėt pėr sendėrtimin e kėrkesės sė tyre, tha Ukė Bashota, nėnkryetar i BSPK. Bashota tha se kjo grevė ėshtė shumė serizoe dhe se kėrkesat e grevistėve janė thellėsisht tė drejta dhe tė ligjshme.
 
 
Gjatė njė operacioni nė Kastriot janė arrestuar Fazile dhe Sadije Ēerkezi nė ndėrlidhje me vrasjen e tre serbėve
 
Kastriot, 7 nėntor 2003 - Policia ndėrkombėtare e ndihmuar edhe nga forcat paqeruajtėse dhe pjesėtarė tė Shėrbimit Policor tė Kosovės kanė ndėrmarrė dje njė operacion nė shkallė tė gjerė nė Kastriot, ish-Obiliqit pėr kapjen e personave tė dyshuar pėr vrasjen e tre pjesėtarėve tė pakicės serbe nė muajin qershor tė kėtij viti. Ka njoftime pėr tė paktėn dy arrestime, por zyrtarėt nuk pranuan t'i konfirmojnė ato.
 
Megjithatė, njoftohet se gjatė kėtij operacioni ėshtė bastisur shtėpia e familjes Ēerkezi nė Kastriot. Familjarėt thonė se janė arrestuar Fazile dhe Sadije Ēerkezi, ndėrkaq Beqir Ēerkezi ėshtė arrestuar dhe mė vonė ėshtė liruar. Ai thotė se nuk e di arsyen e arrestimit. Nė Obiliq gjatė operacionit tė djeshėm janė arrestuar edhe Venera Ahmeti dhe Sejdi Maloku tė cilėt pas tetė orėsh janė liruar.

Mirėpo, zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut, Derek Ēapell, tha se nuk mund tė konfirmojė dhe as tė mohojė njė informacion tė tillė.
 
 
Asambleja komunale e Prizrenit hodhi poshtė mocionin e opozitės pėr shkarkimin e kryetarit tė saj
 
Prizren, 7 nėntor 2003 - Asambleja komunale e Prizrenit nė mbledhjen e djeshme tė jashtėzakonshme hodhi poshtė rendin e ditės pėr shkarkimin e kryetarit tė saj Eqrem Kryezit, qė kishin kėrkuar me njė mocion kėshilltarėt e PDK-sė.
 
Ndėrkaq, kėshilltarėt e PDK-sė dhe ata tė AAK-sė, tė cilėt kėrkuan shkarkimin e z. Kryeziu theksuan se kinse me kėtė akt, Asambleja komunale nuk funksionon, ose ēėshtja duhet t'i pėrcillet pėr shqyrtim kryeadministratorit ndėrkombėtar.

Mbledhja e radhės tė Asamblesė komunale tė Prizrenit nga kryetari i saj ėshtė paralajmėruar pėr javėn e ardhshme,ndėrkaq pėrfaqėsuesit e dy partive opozitare: PDK-sė dhe AAK-sė, kanė thėnė se do ta shqyrtojnė vendimin pėr tė marrė pjesė nė kėtė mbledhje.
 
 
Nė rrugėn Pejė - Klinė nė njė aksident trafiku humbi jetėn njė person dhe u lėnduan tre tė tjerė
 
Pejė, 7 nėntor 2003 - Nė udhėkryqin Prishtinė - Pejė - Klinė, dje ka ndodhur njė aksident i rėndė trafiku, ku humbi jetėn njė, ndėrkaq u lėnduan tre tė tjerė.
 
Nė kėtė fatkeqėsi qė ka ndodhur tek ura e Drinit qė gjendet nė kėtė udhėkryq, ishin tė pėrfshirė njė kamion dhe njė veturė, e cila nga pėrplasja ka pėrfunduar nė ujėrat e Drinit tė Bardhė. Sipas SHPK-sė, shkaktari i kėtij aksidenti tash pėr tash ende nuk ėshtė i njohur, por policia po punon nė ndriēimin e kėsaj fatkeqėsie tė rėndė.
 
 
Komuna e Gjilanit merr pėrsipėr mirėmbajtjen e banesave kolektive
 
Gjilan, 7 nėntor 2003 - Qyteti i Gjilanit ka mbi njėmijė banesa, nė tė cilat, qytetarė tė shumtė nga kjo komunė e bėjnė jetėn e tyre. Ato kanė qenė nė njė gjendje shumė tė keqe deri tani sa i pėrket mirėmbajtjes sė hapėsirės sė pėrbashkėt, pėr tė cilėn nuk ėshtė pėrkujdesur thuaj se askush.

Alban Qerimi, shef i sektorit tė banimit thotė se tash e tutje mirėmbajtja e banesave do tė bėhet nga komuna, e cila ka zgjedhur pėrmes ofertės publike edhe ndėrmarrjen pėrkatėse qė ka pėr obligim pastrimin e shkallėve, korridoreve dhe tė bodrumeve, nė tė gjitha ndėrtesat e banimit kolektiv, dy herė brenda javės.

Drejtoria pėr gjeodezi, kadastėr, pronė dhe banim do tė marrė pėrsipėr edhe renovimin e ēative, fasadimin e jashtėm tė banesave dhe tė koridoreve, menjanimin e prishjeve nė rrjetin e ujėsjellėsit dhe tė kanalizimit dhe tė tjera, nėse banorėt i pėrmbushin obligimet pėr mirėmabjtje, qė me rregullore tė Kuvendit tė Komunės, ėshtė paraparė tė jetė 0.09 centė nė muaj pėr njė metėr katrorė tė banesės, ose mesatarisht 60 ?uro gjatė njė viti, thotė Alban Qerimi.

Gjilani ėshtė komuna e parė nė Kosovė, e cila ka aprovuar rregulloren pėr mirėmbajtjen e ndėrtesave kolektive.
 
 
Nė Kosovė ka rreth 150 mijė persona me aftėsi tė kufizuar u tha nė njė seminar nė Prishtinė
 
Prishtinė, 7 nėntor 2003 - Zyra pėr qeverisje tė mirė pranė kryeministrisė sė Kosovės nė bashkėpunim me KMDLNJ-nė organizoi dje nė Prishtinė njė seminar pėr persona me afėtėsi tė kufizuara me temėn: "Puna me partneritet pėr tė drejtat e njerėzve me aftėsi tė kufizuara".
 
Nė kėtė seminar u tha se nė Kosovė ka rreth 150 mijė persona me aftėsi tė kufizuar, tė cilėt duhet ndihmuar. Kėtė shifėr e kishin dhėnė kohė mė parė edhe organizatat joqeveritare, por nė kėtė seminar e konfirmoi edhe pėrfaqėsuesi i kryeministrisė sė Kosovės pėr qeverisje tė mirė.
 
 
Podujevė: KFOR-i ēeko-sllovak vlerėson tė qetė gjendjen e sigurisė
 
Podujevė, 7 nėntor 2003 - Batalioni i katėrt ēeko-sllovak ka tre javė qė ka marrė detyrat dhe situata nė rajonin e pėrgjegjsisė nė komunėn e Podujevės ėshtė e qetė, tha sot nė konferencėn pėr media komandanti Zdenek Havala.

Ai njoftoi se KFOR-i ēeko-sllovak do tė fillojė sė shpejti distribuimin e ndihmave qė kanė mbledhur nga Ēekia pėr nxėnės dhe pėr familje tė varfėra. "Materialin shkollor e kemi mbledhur nga shkollat dhe fėmijėt e Republikės ēeke, kurse pjesėn tjetėr edhe nga ADRA ēeke dhe Qindkėmbėshja e zonjės Bella Jensen, por njė pjesė e kėtyre ndihmave do tė shpėrndahet gjatė Kėrshėndellave", theksoi nėnkoloneli Havalla.

Duke pohuar se ka raste tė rralla tė kalimit ilegal tė kufirit dhe Atregtisė sė zezė@, komandanti Havala tha se ndiehet i lumtur qė edhe pas 3 javėve qė janė nė komunėn e Podujevės situata e sigurisė ėshtė e qetė dhe se shpreson se do tė pėrmirėsohet pėrditė e mė shumė.
 
 
Bruksel: Njė delegacion i LDK-sė mori pjesė nė njė konferencė tė organizuar nė Parlamentin Evropian dhe pati shumė takime
 
Bruksel, 7 nėntor 2003 - Njė delegacion i i LDK-sė, nė pėrbėrje Dr. Alush Gashi, sekretar per Marrėdhėnie me Jashtė dhe deputet i Parlamentitė tė Kosoves, Dr. Naim Jerliu, nenkryetar i LDK-sė, deputet nė Parlamentin e Kosovės dhe Gani Azemi, koordinator i SME-Unionit tė LDK-sė, anėtar i KP tė LDK-sė, morėn pjesė nė konferencėn e titulluar "Angazhimi i Evropės pėr ndėrmarrėsi", tė organizuar nga Partitė Popullore tė Evropės, qė u mbajtt mė 6 dhe 7 nėntor 2003 nė Parlamentin Evropian.

Nė kėtė konferencė morėn pjesė deputetė dhe personalitete tė njohura tė afėrta me familjen politike tė EPP-sė nga pesėmbėdhjetėshja e Bashkimit Evropian, si dhe pėrfaqėsues nga dhjetė shtete, kandidate pėr BE.
Hapjen dhe fjalėn kryesore nė kėtė Konferencė e mbajti zoti Wilfried Martens, kryetar i Partive Popullore tė Evropės (EPP) dhe ish-kryeminister i Belgjikės pėr dhjetė vjet.

Partite Popullore Evropiane janė grupi i parė politik nė Parlamentin Evropian, me tė cilin grup LDK-ja ka marrėdhėnie bashkėpunimi qė nga vitet e nėntėdhjeta. Delegacioni i LDK-sė pati takime me shumicėn e delegacioneve tė vendeve pjesėmarrėse, veēanėrisht me deputetė e pėrfaqėsues nga Gjermania, Austria, Belgjika, Suedia, Holanda, Polonia, Ēekia, etj.

Ndryshe, gjatė qėndrimit nė Bruksel, delegacioni i LDK-sė u prit nė takim tė veēantė nė selinė e Partive Popullore Evropiane, nga kryetari Wilfried Martens. Delegacioni i pėrcolli pėrshendetjet e Presidentit Rugova dhe e falenderoi zotin Martens pėr mbėshtetjen qė ka dhėnė pėr ēėshtjen e Kosovės si ish-kryeministėr i Belgjikes dhe tani si kryetar i Prtive Popullore tė Evropes (EPP).
 
Delegacioni e njoftoi zotin Martens pėr situatėn aktuale nė Kosovė, pėr progresin e arritur nė tė gjitha fushat, si dhe theksoi domosdoshmėrinė e njohjes sa mė tė shpejtė tė pavarėsisė sė Kosovės qė do tė ishte faktor stabiliteti pėr rajonin dhe mė gjerė. Presidenti i EPP-se Martens vlerėsoi lart kontributin e Presidentit Rugova dhe tė LDK-sė pėr ndėrtimin e demokracisė dhe tė paqes nė rajon.

Delegacioni u prit nė njė takim edhe nga zoti Antonio Lopez Isturiz, sekretar i pėrgjithshem i EPP-se dhe i Internacionales Demokristiane, ku LDK-ja ėshtė anėtare qė nga viti 1997.
Delegacioni i LDK-se pati takime tė veēanta edhe me deputetė tė grupeve tė ndryshme politike nė Parlamentin Evropian, ndėrsa nesėr do te takohen me senatoren e njohur belge, An Marie Lizin.
 
Gjatė kėsaj vizite delegacioni i LDK-sė pati njė takim edhe me zėdhėnėsin e Paktit tė Stabilitetit pėr Evropen Juglindore, zotin Roland Bless.
 
 
Mbi 2000 familje me gjendje tė rėndė sociale, janė raportuar nė komunėn e Podujevės
 
Podujevė, 7 nėntor 2003 - Nė bazė tė shėnimeve tė grumbulluara nga kryetarėt e komiteteve tė tė gjitha fshatrave tė komunės sė Podujevės 2000 B 2500 familje raportohen qė paraqesin raste sociale, deklaroi sot kordinatori pėr programin e dimėrimit nė Drejtorinė pėr shėndetėsi dhe politikė sociale (DSHPS) Zenel Zeneli.
 
Ai tha se gjatė kėtij viti janė vizituar nga kjo drejtori 461 familje me mbi 2876 anėtarė pėr t'u identifikuar rastet mė tė rėnda. Te kėto raste ėshtė intervenuar menjėherė me miell dhe pako higjienike.

Sektori pėr politikė sociale pranė DSHPS pėr familjet me gjendje tė rėndė sociale ka planifikuar qė nė kėto familje tė intervenohet me miell, vaj, lėndė djegėse vlera e tė cilave kap shumėn 72 mijė euro.
 
Ndėrkaq pėr intervenime urgjente janė planifikuar 48 mijė euro. Vlerėsohet se rreth 120 mijė euro nevojiten pėr rastet e rėnda sociale, mjete kėto qė do tė sigurohen nga buxheti i komunės. Ėshtė vlerėsim i zyrtarėve komunalė tė DSHPS-sė sė Podujevės se krahasuar me vitin e kaluar rastet sociale janė shtuar rreth 15%.
 
 
Tė hėnėn nė Gjilan hapet ekspozita "Monumentet historike-kulturore tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit"
 
Gjilan, 7 nėntor 2003 - Ekspozita tematike kushtuar 125-vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, do t`i sjellė tė hėnėn, mė 10 nėntor 2003, para gjilanasve monumentet historike dhe kulturore tė asaj periudhe, e cila dėshmon se kush jemi dhe cila ėshtė ardhmėria jonė.

Gjatė historisė mijavjeēare, populli shqiptar ka krijuar dhe ndėrtuar shumė mė tepėr nga ajo qė sot trashėgon. Si kudo, luftrat, fatkeqėsitė dhe nė pėrgjithėsi shekujt kanė bėrė punėn e tyre shkatėrruese tė kėtyre vlerave.

Rishikimi i gjendjes sė identifikuar nxjerr nė pah faktet dhe detyrat madhore pėr ruajtjen, mbrojtjen dhe prezentimin e kėtij thesari me vlera mbarėkombėtare. Shembujt e kėsaj krijimtarie, tė cilėt i kanė qėndruar kohės deri mė sot, pėrbėjnė zbulimin e bazamentit dokumentar dhe material mbi tė cilin do tė vazhdojnė studimet e mėtejshme.

Koleksioni i kėsaj ekspozite ėshtė kontribut i veēantė dhe parakupton identifikimin e vlerave dhe kėndshikimeve pėr trajtimin dhe prezentimin e kėtij thesari nė nivel meritor.
 
 
Shqipėria ka arritur marrėveshje me BE pėr pranimin e kthimit tė emigrantėve
 
Tiranė, 7 nėntor 2003 - Shqipėria ka arritur njė marrėveshje me Bashkimin Evropian, sipas sė cilės do tė pranojė kthimin pas tė emigrantėve tė paligjshėm qė kanė hyrė nė territorin e BE-sė nėpėrmjet Shqipėrisė.
 
Marrėveshja parasheh kthimin e shtetasve shqiptarė, por edhe tė huajve qė kanė hyrė nė territorin e BE-sė. Sipas komesionerit evropian pėr ēėshtje tė drejtėsisė Antonio Vitorino marrėveshja do tė hyjė nė fuqi nė fillim tė muajit dhjetor.

Bashkimi Evropian pėrshėndeti nėnshkrimin nga ana e Shqipėrisė tė Marrėveshjes sė ripranimit tė gjithė atyre emigrantėve tė gjithė atyre emigrantėve tė paligjshėm, apo kandidatėve pėr azil qė u ėshtė refuzuar kėrkesa.
 
BE gjithashtu pėrgėzon Qeverinė shqiptare pėr masat e marra lidhur me ndalimin e trafiqeve tė qenieve njerėzore nga brigjet e Shqipėrisė drejt Italisė. Kėto vlerėsime u bėnė gjatė takimit tė ministrave tė Brendshėm dhe tė Drejtėsisė tė vendeve anėtare tė BE-sė dje nė Bruksel.
 
 
Kandidati pėr kryetar i PS, Rexhep Meidani kritikoi ashpėr ndryshimet nė Statutin dhe Rregullorėn e kandidimit
 
Tiranė, 7 nėntor 2003 - Kandidati pėr kryetar i Partisė Socialiste ish-presidenti Rexhep Meidani kritikoi ashpėr ndryshimet e miratuara parėmbrėmė nė Statutin dhe Rregullorėn e kandidimit.
 
Ai theksoi sė kėto vendime janė kundėrvėnie e hapur ndaj frymės sė demokracisė dhe pėrbėjnė kėrcėnim tė sė drejtės sė kandidimit e tė kushteve tė barabarta gjatė konkurrimit.

Por, drejtuesit e PS kundėrshtuan komentet e z. Meidani duke u shprehur se asgjė nuk e pengon atė tė kontaktojė me bazėn e Partisė Socialiste.
 
 
Tri shpėrthime kanė tronditur mbrėmė Athinėn
 
Athinė, 7 nėntor 2003 - Tri shpėrthime kanė tronditur mbrėmė Athinėn. Policia ka njoftuar se ndaj tri bankave janė hedhur koktej mollotovi, duke shkaktuar dėme tė vogla nė ndėrtesa.

Sulmet kanė pasuar disa orė pas protestave tė 700 njerėzve nė qendėr tė qytetit, tė cilėt kanė kėrkuar lirimin nga burgu tė shtatė antiglobalistėve qė mbahen nė arrest qė nga muaji qershor.
 
 
Uashington: 11 objekte mbyllen - testet preliminare kanė treguar pėr praninė e mundshme tė antraksit
 
Uashington, 7 nėntor 2003 - Shėrbimi postar amerikan ka mbyllur mbrėmė 11 objekte sepse testet preliminare kanė treguar pėr praninė e mundshme tė antraksit nė ndėrtesėn nė tė cilėn gjendet qendra e marinės pėr pranimin e postės, ėshtė njoftuar sot.
 
Marina ka mbyllur sistemin e saj tė automatizuar operativ pėr postėn nė bazėn ajrore nė Uashington, sepse sensorėt kanė dedektuar praninė e substancės, e cila mund tė jetė antraks.
 
 
Katėr vetė tė vdekur nga rrėzimi i njė helikopteri ushtarak amerikan i tipit "Black Hawk"
 
Bagdad, 7 nėntor 2003 - Tė paktėn katėr veta kanė vdekur dhe dy janė plagosur, pasi njė helikopter amerikan ushtarak i tipit "Black Hawk" (Fajkoi i Zi) ėshtė rrėzuar sot nė mėngjes (e premte) afėr qytetit, Tikrit, ka bėrė tė ditur Armata amerikane, njofton Rojter.
 
Zėdhėnėsja ushtarake amerikane nė Tikrit ka thėnė gjithashtu se tash pėr tash nuk dihet nėse shkaku i rrėzimit tė aeroplanit ėshtė ndonjė defekt mekanik apo ndonjė shkak tjetėr. Ajo shtoi gjithashtu se ende nuk dihet sa vetė kanė qenė nė bordin e helikopterit dhe se a ka pasur viktima.
 
 
Nė Mosul vritet njė ushtar amerikan dhe plagosen 6 tė tjerė
 
Mosul, 7 nėntor 2003 - Guerilė tė atrmatosur me pushkė automatike dhe dhe granata raketore kanė sulmuar sot (e premte) nė pritė njė autokolonė ushtarake amerikane nė qytetin Mosul nė Irakun verior dhe kėshtu kanė vrarė njė ushtar amerikan dhe kanė plagosur 6 tė tjerė, ka thėnė Armata amerikane, njofton Rojter.
 
Ky sulm ka ngritur numrin e ushtarėve tė vrarė amerikanė nė tė pakten 140 sish qė kur presidenti Bush ka shpallur mė njė maj pėrfundimin e luftės nė Irak.
 
 
Numri i konfirmuar i viktimave tė vershimeve nė Sumatra ėshtė 113 tė vdekur
 
Xhakartė, 7 nėntor 2003 - Numri i konfirmuar i viktimave tė vershimeve nė provincėn Sumatra tė Indonezisė ėshtė 113 tė vdekur, kurse kėrkimet po vazhdojnė edhe pėr 147 njerėz, qė konsiderohen tė zhdukur dhe pėr tė cilėt ekziston droja sė janė tė vdekur, ka bėrė tė ditrur Zyra e kėrkim-shpėtimit nė kryeqytetin provincial, Medan, njofton AFP.
 
Shpresat pėr gjetjen e tė zhdukurve tė gjallė janė tė pakta, por kerkimet po vazhdojnė. Ekziston frika se tė pakten 200 njerėz kanė humbur jetėn pas vershimeve qė pėrfshin bregdetin e qytetit Bahorok nė distriktin Langkat, ka thėnė zėdhėnėsi i zyrės sė lartpėrmendur.
 
 
Politikanė dhe analistė fjallimin e Bushit e kanė pritur nė mėnyrė jo shumė entuziaste
 
Uashington, 7 nėntor 2003 - Politikanė dhe analistė arabė nė Lindjen e Mesme dhe Shtetet e Bashkuara, e kanė pritur pėrgjithėsisht nė mėnyrė jo shumė entuziaste njė fjalim tė presidentit Bush, ku ai deklaroi se promovimi i demokracisė nė Lindjen e Mesme, do tė jetė tani prioritet i Amerikės.

Shumė thonė se komentet e z. Bush kanė peshė tė vogėl pėr shkak tė veprimeve tė tij nė Irak dhe mbėshtetjes sė vazhdeshme qė Uashingtoni i jep Izraelit.

Ministri nė kabinetin palestinez, Saeb Erekat, tha se presidenti duhet t'i theksojė fjalėt e tij duke ndihmuar palestinezėt tė zhvillojnė zgjedhje tė lira dhe tė ndershme.

Nė fjalim, z. Bush tha se edhe pse demokracia nuk ėshtė perfekte, ajo ėshtė e vetmja rrugė pėr sukses dhe dinjitet kombėtar nė vendet e Lindjes sė Mesme.
 
 
Presidenti Bush thekson vendosmėrinė dhe angazhimin e amerikan pėr rindėrtimin e Irakut
 
Uashington, 7 nėntor 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush dėrgoi njė mesazh tė fuqishėm lidhur me vendosmėrinė dhe angazhimin e Shteteve tė Bashkuara pėr rindėrtimin e Irakut dhe vendosjen e demokracisė nė Lindjen e Mesme, duke deklaruar se liria dhe demokracia janė aspirata pėr tė cilat ia vlen tė luftosh dhe tė vdesėsh.
 
Komentet e forta tė Presidentit Bush u bėnė njė ditė pasi dy ushtarė amerikanė u vranė nė Irak dhe kur po shtohen kritikat nė Uashington nga anėtarė tė partisė sė tij republikane lidhur me misionin amerikan nė Irak.

Nė njė fjalim qė ishte shumė mė i thellė, se sa vetėm ripohim i qėllimeve amerikane nė Irak, Presidenti Bush, i krahasoi pėrpjekjet pėr vendosjen e demokracisė nė Lindjen e Mesme me Luftėn e Ftohtė kundėr komunizmit.
 
Nė tė njėjtėn kohė ai ishte gati tė deklaronte se mbėshtetja qė Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera i kanė dhėnė diktaturave nė Lindjen e Mesme gjatė disa dhjetėvjeēarėve, pėrbėn njė rrezik tepėr tė madh.
 
 
Robertson: OSBE-ja duhet tė luajė njė rol kritik nė kushtet e reja tė sigurimit
 
Bruksel, 7 nėntor 2003 - Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Xhorxh Robertson, i cili sė shpejti largohet nga ky post, tha se OSBE-ja duhet tė luajė njė rol kritik nė kushtet e reja tė sigurimit.

Zoti Robertson i tha Kėshillit tė Pėrhershėm tė OSBE-sė nė Vjenė se terrorizmi vazhdon tė jetė njė pėrparėsi pėr tė dy kėta organizma.

Ai u tha pėrfaqėsuesve tė 55 vendeve anėtare se parashikon njė bashkėpunim mė tė madh midis NATO-s dhe OSBE-sė nė njė numėr rajonesh, pėrfshirė Kaukazin dhe Azinė Qendrore.

Ai tha se kėto dy organizata duhet tė studiojnė mundėsinė se si tė bashkėpunojnė nė Afganistan pėr tė garantuar atje njė siguri dhe qendrueshmėri mė tė madhe.

Zoti Robertson largohet nga posti i tij si Sekretar i Pėrgjithshėm i NATO-s muajin e ardhshėm.
 
 
Ushtarėt izraelitė kanė vrarė njė djalosh 10-vjeēar dhe 3 militantė palestinezė
 
Gaza, 7 nėntor 2003 - Ushtarėt izraelitė kanė vrarė sot (e premte) njė djalosh 10-vjeēar dhe tre militantė palestinezė nė Rripin e Gazės, njofton Rojter. Ky incident ka ndodhur nė njė kohė kur Izraeli ndėrmori hapat e parė pėr tė zbatuar lehtėsimin e bllokadės sė premtuar nė Bregun Perendimor.
 
Djaloshi Mahmud al Kejed ėshtė vrarė nga njė predhė e shkrehur nga njė tank izrelit nė Rripin e Gazės afėr bashkėsisė bujqėsore izraelite Nahal Oz, i cili po gjuante zogj me rrjet dhe spango, kanė thėnė dėshmitarėt dhe mjekėt.
 
Njė burim ushtark izraelit ka thėnė se ushtarėt kanė hapur zjarr kundėr njė personi, qė kishte nė dorė njė kabėll elektrike nė njė zonė ku shpesh janė vėnė mjete shpėrthyese kundėr trupave dhe atė palestinez e kanė qėlluar, kurse dy tė tjerė kanė ikur.

I njėjti burim ka thėnė se tre palestinezė tė tjerė janė vrarė sot heret nė mengjes (e premte) nė pėrleshjet me militantėt. Njėri palestinez i armatosur ėshtė vrarė afėr kampit tė refugjatėve Maghazi, kurse trupat e pajetė tė dy palestinezėve tė tjerė janė zbuluar sot heret nė mengjes afėr qytetit Kan Junis.
 
Ata janė vrarė derisa po vendosnin mjete shpėrthyese afėr gardhit kufitar izraelit, kanė thėnė burimet ushtarake dhe mjekėsore. Kata tė vrarė kanė qenė pjesėtarė tė Brigadės sė Martirėve Al Aksa, ka thėnė zėdhėnėsi i kėsaj Brigade.
 
 
Vriten gjashtė anėtarėt e bordit tė helikopterit tė rrėzuar amerikan "Black Hawk"
 
Bagdad, 7 nėntor 2003 - Tė gjashtė anėtarėt e bordit tė helikopterit amerikan ushtarak tė tipit "Black Hawk" (Fajkoi i zi) kanė humbur jetėn pas rrėzimit tė tij sot nė mėngjes (e premte) afėr qytetit Tikrit, ka bėrė tė ditur Armata amerikane, njofton Rojter. Nė kėtė njoftim thuhet se sipas tė gjitha gjasave helikopteri ėshtė rrėzuar pasi ėshtė goditur me granatė raketore.
 
Aktualisht helikopterėt sulmues po fluturojnė mbi zonėn e vendit tė rrėzimit tė helikopterit, Tikrit, 110 mila nė veri tė Bagdadit, nė kėrkim tė guerilėve, qė mund ta kenė rrėzuar helikoperin "Black Hawk". Nėse konfirmohet shkatėrrimi i tij nga zjarri armiqėsor, ky do tė jetė helikopteri i tretė amerikan i rrėzuar nga guerilėt brenda dy javėve.
 
 
Kreu i FBI-sė nė Athinė pėr tė parė pėrgatitjet nė fushėn e sigurisė pėr Lojėrat Olimpike
 
Athinė, 7 nėntor 2003 - Kreu i Byrosė federale tė Hetimeve nė Amerikė, FBI, ka mbėrritur nė Athinė pėr tė parė se si po shkojnė pėrgatitjet nė fushėn e sigurisė pėr Lojėrat Olimpike tė vitit tė ardhshėm.

Vizita e Robert Mueller bėhet pas shqetėsimeve amerikane rreth sulmeve tė mundshme terroriste gjatė Lojėrave, ku do tė marrin pjesė qindra atletė amerikanė, do tė mbrohen nga njė numrė rojesh tė armatosur.
 
Vizita e drejtorit tė FBI-sė pason bashkėpunimin intensiv tė komunitetit dnėrkombėtar nė fushėn e sigurisė nė fazėn pėrgatitore tė Lojėrave.

Autoritetet greke thonė se do tė shpenzojnė njė shumė tė paprecendentė prej 775 milionė pėr sigurinė e Lojėrave Olimpike.

 


  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.