|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kronikė nga Podujeva

 
 

 

Podujevė: Tre javė pas marrjes sė pėrgjegjėsive, KFOR-i ēeko-sllovak vlerėson tė qetė gjendjen e sigurisė

    

Podujevė, 7 nėntor 2003 (TN) - Batalioni i Katėrt ēeko-sllovak ka tre javė qė ka marrė detyrat dhe situata nė rajonin e pėrgjegjsisė nė komunėn e Podujevės ėshtė e qetė, tha sot nė konferencėn pėr media komandanti i Batalionit tė katėrt ēeko-sllovak nėnkoloneli Zdenek Havala.

Komandanti i KFOR-it ēeko-sllovak mė tej u ndal nė disa informacione qė karakterizuan komunėn e Podujevės gjatė javės sė kaluar. “Afėr bazės tonė nė Shajkofc gjuetarėt duke gjuajtur egėrsira kanė shqetėsuar ushtarėt tonė, mirėpo pasi janė ndaluar ata janė liruar sepse edhe pėr gjuetinė ka rregulla”, tha Havalla.

Ai njoftoi se njė autobus me serbė ėshtė ndaluar nga organet e UNMIK-ut nė pikėn G-3 derisa po dėshironin ti vizitonin varrezat e tyre nė Podujevė, por nuk komentoi pse, meqė sipas tij pėrgjegjės pėr sigurinė nė atė pikė ėshtė policia kufitare.

“Megjithėse nuk ėshtė detyrė e jona, ne kemi pastruar varrezat serbe por mund tė konstatoj se ato nuk ishin nė gjendje tė mirė”, deklaroi komandanti i KFOR-it ēeko-sllovak duke shtuar se pėr kėtė do tė bisedojė edhe me kryetarin e komunės dhe pėrfaqėsuesin e UNMIK-ut sepse “tė vdekurit duhet ti lėmė tė qetė”, ka pohuar Havalla. 

Komandanti i Batalionit tė IV-t njoftoi se KFOR-i ēeko-sllovak do tė fillojė sė shpejti distribuimin e ndihmave qė kan mbledhur nga Ēekia pėr nxėnės si dhe pėr familje tė varfėra. “Materialin shkollor e kemi mbledhur nga shkollat dhe fėmijėt e Republikės ēeke, kurse pjesėn tjetėr edhe nga ADRA ēeke dhe Qindkėmbėshja e zonjės Bella Jensen, por njė pjesė e kėtyre ndihmave do tė shpėrndahet gjatė Kėrshėndellave”, theksoi nėnkoloneli Havalla.

Duke pohuar se ka raste tė rrallla tė kalimit ilegal tė kufirit dhe “tregtisė sė zezė” , komandanti Zdenek Havalla tha se ndihet i lumtur qė edhe pas 3 javėve qė janė nė komunėn e Podujevės situata e sigurisė ėshtė e qetė dhe se shpreson se do tė pėrmirėsohet pėrditė e mė shumė.


Mbi 2000 familje me gjendje tė rėndė sociale janė raportuar nė komunėn e Podujevės

   

Podujevė, 7 nėntor 2003 (TN)  – Nė bazė tė shėnimeve tė grumbulluara nga kryetarėt e Komiteteve tė tė gjitha fshatrave tė komunės sė Podujevės 2000 – 2500 familje raportohen qė paraqesin raste sociale, deklaroi sot kordinatori pėr programin e dimėrimit nė Drejtorinė pėr shėndetėsi dhe politikė sociale (DSHPS) z. Zenel Zeneli.

Ai deklaroi se gjatė kėtij viti janė vizituar nga kjo drejtori 461 familje me mbi 2876 anėtarė pėr t’u identifikuar rastet mė tė rėnda. Te kėto raste ėshtė intervenuar menjėherė me miell dhe pako higjienike dhe nga buxheti i komunės janė shenzuar deri mė tani 7 mijė euro.

“Nė kėtė fazė ėshtė duke u intervenuar nė 60 familje me 3 mijė kg miell, pėrkatėsisht me nga 50 kg miell pėr familje e nė disa raste me numėr mė tė madh tė anėtarėve edhe me nga 100 kg”, tha Zeneli.  

Lidhur me intervenimin me lėndė djegėse z. Zeneli tha se ėshtė planifikuar qė nė 600 familje tė intervenohet me nga 3m3 dru pėr ngrohje, por ky projekt nuk ka filluar ende dhe se procesi ėshtė nė fazėn e tenderimit. Mirėpo sipas tij rajonet malore do tė trajtohen vetėm me miell dhe me vaj.

Sektori pėr politikė sociale pranė DSHPS pėr familjet me gjendje tė rėndė sociale ka planifikuar qė nė kėto familje tė intervenohet me miell, vaj, lėndė djegėse vlera e tė cilave kap shumėn 72 mijė euro. Ndėrkaq pėr intervenime urgjente janė planifikuar 48 mijė euro.

Vlerėsohet se rreth 120 mijė euro nevojiten pėr rastet e rėnda sociale, mjete kėto qė do tė sigurohen nga buxheti i komunės. Ėshtė vlerėsim i zyrtarėve komunalė tė DSHPS-sė sė Podujevės se krahasuar me vitin e kaluar rastet sociale janė shtuar rreth 15%.


Trafoja e re TS 220 Kv nė Podujevė ende ka punė shtesė, reduktimet vazhdojnė

Podujevė, 7 nėntor 2003 (TN) – Trafoja e re TS 220/35/20 Kv (hyrje –dalje) dhe largpėrēuesit 220 Kv nė komunėn e Podujevės ku punimet janė kah pėrfundimi ende nuk ėshtė lėshuar nė funksion si pasojė e punieve shtesė, deklaroi sot drejtori i njėsisė sė KEK-ut pėr Podujevėn, ingjinieri Sali Fejzullahu.

z. Fejzullahu tha punėt teknike janė kryer me kohė nė objektin kryesor, derisa nė pjesėn ndėrtimore tė themeleve ėshtė lajmėruar fjetje e dheut i pėrcjellė me shtrembėrime tė disa pikave ku janė tė vendosura stabilimentet. “Janė marrė masa tė menjėhershme dhe ėshtė duke u punuar baza plotėsuese” pohoi Fejzullahu duke shtuar: Llogarisim qė kėto masa shtesė tė kryhen brenda dhjetė ditėve.

Drejtori i KEK-ut nė Podujevė mendon se pas kėtyre punėve trafoja e re do tė kyqet pėr konsum tė energjisė elektrike, por jo edhe ti ndėrpres reduktimet. Sipas Fejzullahut reduktimet janė tė njėjta me qendrat tjera nė Kosovė dhe ato paraqiten si pasojė e defekteve e avarive nė pjesė tė ndryshme tė sistemit nė trafostacion dhe linja,  kurse kyqja nė trafon e re do ti minimizojė ato.

Projekti i ndėrtimit tė kėsaj trafoje ėshtė donacion i Agjensionit Evropian pėr Rindėrtim dhe sipas burimeve tė DMPD-sė investimet pėr pjesėn e Podujevės kapin shifrėn mbi 5 milion euro. Punėkryes i trafos TS 220/35/20 (10) ėshtė firma e njohur Siemens nga Austria kurse projektin e ka bėrė ndėrmarrja “Umel” nga Tuzlla e Bosnjės.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.