|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shtypi amerikan dhe paanshmėria

 
 

 

6 nentor 2003 / Doug Johnson / "Zėri i Amerikės"

Kohėt e fundit, disa zyrtarė tė lartė tė administratės amerikane kanė akuzuar shtypin pėr shtrembėrim tė realitetit nė Irak duke u pėrqendruar vetėm tek aspektet negative. Por, a ėshtė me tė vėrtetė shtypi amerikan i njėanshėm nė lidhje me ngjarjet nė Irak, apo qeveria po pėrpiqet t’ua hedhė fajin gazetarėve pėr dėshtimet e saj? Korrespondenti ynė, Doug Johnson, na sjell hollėsi tė tjera rreth kėsaj ēėshtjeje.

Duke folur kohėt e fundit nė lidhje me njoftimet e shtypit mbi Irakun, Presidenti Bush i krahasoi ato me filtrin. Presidenti Bush mendon se organet e shtypit pėrzgjedhin vetėm ato lajme qė i pėrshtaten pikėpamjeve tė tyre. Edhe sekretari i mbrojtes, Donald Rumsfeld, dhe Administratori amerikan i Irakut, Paul Bremer, kanė shprehur shqetėsime tė tilla.

Barton Gellman i Washington Postit pranon se njoftimet e pėrditshme tė shtypit mbi ngjarjet nė Irak rrallė janė pozitive.

”Kėshtu nuk dėgjojmė lajme tė tilla, si ”shumica dėrmuese e irakianėve nuk kanė qėlluar kurrė kundėr njė amerikani”. Por ėshtė fakt tashmė se ēdo ditė kryhen rreth 30 sulme kundėr trupave amerikane dhe qė siguria ėshtė problem i madh pėr Irakun”.

Barton Gellman thotė se faktet nė terren nuk mbėshtesin pretendimet optimiste tė administratės amerikane.

Por shpesh, dy gazetarė intepretojnė tė njėjtat fakte nė mėnyra tė ndryshme. Robert Pollock i gazetės The Wall Street Journal, thotė se ka vėnė re shenja pozitive mbi afrimin e trupave amerikane me popullsinė irakiane.

”Tė gjithė nė Irak tė pėrshėndesin me dorė. Disa javė pas rėnies sė Bagdadit, njerėzit tė ofronin ēaj mė shumė se mund tė pije. Mendoj se njerėzit nė Shtetet e Bashkuara nuk kanė njė ide tė saktė pėr jetėn e ushtarėve tanė nė Irak. Ata mendojnė se janė gjithmonė nervozė dhe sulmohen pa pushim dhe kjo nuk ėshtė e vėrteta”.

Por Barton Gellmani, i cili ka qenė nė Irak nė tė njėtjėn kohė me Robert Pollockun, rikujton krejtėsisht njė gjendje tjetėr shpirtėrore tė ushtarėve amerikanė qė patrullonin nė rrugėt irakiane. Harold Meyerson i sė pėrmuajshmes The American Prospect e pranon se, ndėrkohė qė shumė zhvillime nė Irak janė pozitive, amerikanėt janė tė shqetėsuar me tė drejtė pėr aspektet negative dhe roli i shtypit ėshtė trajtimi i kėtyre shqetėsimeve.

Por sipas Robert Pollockut tė The Wall Street Journal, shumė gazetarė amerikanė mendojnė se misioni i tyre ėshtė kėrkimi i fakteve qė kundėrshtojnė atė qė thotė qeveria, dhe kanė prirjen tė kritikojnė kėdo qė ėshtė pushtet.

Studentėve tė gazetarisė shpesh u thuhet se gazetari nuk duhet tė lejojė qė opinionet e tij personale tė ndikojnė nė mėnyrėn sesi ai paraqet faktet.

Por, disa analistė nuk janė tė mendimit se njė gazetar mund tė ndajė plotėsisht faktet nga opinioni. Ata thonė se ēdo gazetari i duhet tė vendosė se cilat fakte janė tė rėndėsishme dhe kuptimplote, detyrė qė kėrkon arėsyetim profesional. Pikėrisht pėr kėtė zoti Pollock mendon se objektiviteti absolut gazetaresk ėshtė mit.

Megjithatė, shumica e gazetarėve pretendojnė se bėjnė maksimumin pėr tė paraqitur tė gjitha anėt e njė ngjarjeje. Por, ata theksojnė gjithashtu se misioni i tyre ėshtė tė njoftojnė aspekte tė papėlqyeshme dhe t’i trajtojnė deklaratet zyrtare me skepticizėm.

Joshua Hammer, korrespondent i revistės Newsweek nė Jeruzalem, shkroi kohėt e fundit se pėrderisa tė vazhdojė vrasja e ushtarėve amerikanė dhe e irakianėve nė atė vend, ngjarje tė tilla do tė zėnė vend nė faqe tė parė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.