|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E enjte, 6 nėntor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova: Me nėnsekretarin amerikan Grosman kemi biseduar pėr ēėshtjen e operacionalizimit tė standardeve

 • Presidenti Rugova priti shefin e porsaemėruar tė Zyrės bullgare nė Prishtinė

 • H. Holkeri nė takimin me z. Grosman ka thėnė se nė Kosovė ėshtė bėrė pėrparim dhe se duhet ruajtur ky hap

 • Nė Kastriot policia sot ka ndėrmarrė njė aksion pėr kapjen e personave tė dyshuar pėr vrasjen e familjes Stoliq

 • Novicki i shkruan Kristian Kadisė pėr problemet lidhur me sjelljen e policisė gjatė konrollimit

 • Nė Zyrėn amerikane mbrėmė u mbajt njė darkė pune e nėnsekretarit Grosman me zyrtarėt mė tė lartė vendor dhe ndėrkombėtarė

 • Pėr dhjetė muaj nė komunėn e Podujevės janė investuar mbi 8.5 milionė euro

 • M. Grosman thotė se janė tė hapura opcionet pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, duke mos pėrjashtuar edhe pavarėsinė

 • Njė gjykatėse ndėrkombėtare mori nė pyetj dėshmitarin e parė nė rastin e arrestimit tė pesė ish-luftėtarėve tė UĒK-sė

 • Policia e UNMIK-ut dhe zyrtarėt e doganave kanė kapur katėr kamionė me 5000 litra naftė tė fshehur

 • Oliver Ivanoviq thotė se Serbia pa Kosovėn nuk do tė jetė e njejtė

 • Komisioni pėr Gatishmėri Emergjente i Kuvendit tė Kosovės shpreh pėrkrahje pėr zhvillimin e TMK-sė

 • F. Hartman: Sa i pėrket krimeve ndaj shqiptarėve Tribunali ka pėrfunduar me ngritjen e aktakuzave kundėr katėr gjeneralėve serbė

 • Grosman nė Shkup: Dėshirojmė qė Ballkanin ta fusim nė Evropė

 • Gazetarėt padisin kryeministrin Nano

 • Deputetėt e Parlamentit tė Maqedonisė me shumicė votash shkarkuan katėr ministrat nė kabinetin tė Cėrvenkovskit

 • Kapen gjeneralėt e Sadamit

 • Putin nė samitin e BE-sė

 • "Vrasėsi i Lumit tė Gjelbėr" ka pranuar me gjakftohtėsi se ai ėshtė vrasėsi i 48 grave

 • Katėr ish-ministra ruandezė kanė dalė para gjykatės me akuzėn pėr gjenocidin e vitit 1994

 • Ushtarėt izraelitė kanė vrarė njė grua palestineze

 • Policia saudite ka vrarė njė militant musliman

 • BE-ja shpreh shqetėsime pėr vendet qė do tė anėtarėsohen sė shpejti

 • Kritikėt sfidojnė ligjin e abortit

 • Nė Mekė dy militantė kanė hedhur veten nė erė me bombė

 • Pentagoni dėrgon 100 mijė trupa tė freskėta pėr zėvendėsimin e ushtarėve amerikanė nė Irak

 • Nė dy raste tė veēanta nė Irak, janė vrarė dy ushtarė amerikanė

 • Tė paktėn 21 punėtorė kanė humbur jetėn nga zjarri nė njė plantazh tė ēajit nė Indi

 
  
Presidenti Rugova: Me nėnsekretarin amerikan Grosman kemi biseduar pėr ēėshtjen e operacionalizimit tė standardeve
 
   
Prishtinė, 6 nėntor 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti dje pasdite nėnsekretarin amerikan ēėshtje politike Mark Grosman me tė cilin bisedoi rreth operacionalizimit tė standardeve dhe pėr ēėshtje tė tjera.

"Njohja e pavarėsisė sė Kosovės do t'i pėrshpejtonte proceset e brendshme nė Kosovė dhe arritjen e standardeve", u shpreh Presidenti Rugova pas takimit me nėnsekretarin amerikan tė SHBA-ve, z.Mark Grosman, nė rezidencėn e tij nė Velani.
 
Presidenti Rugova, tha se e ka njoftuar zotin Grosman me zhvillimin dhe progresin qė ka pasur nė Kosovė, nė siguri dhe nė tė gjitha fushat e jetės, pėr objektivat e institucioneve tė Kosovės, si zhvillimin ekonomik, privatizimin qė ka filluar, si dhe integrimin e minoriteteve nė shqėrinė e Kosovės.

Temė qėndrore e takimit tė presidentit Rugova me z.Grosman ishte, siē edhe ishte paralajmėruar, operacionalizimi i standardeve.
 
"Ne biseduam gjithashtu edhe pėr ēėshtjen e operacionalizimit tė standardeve nė tė cilėn duhet tė fokusohemi, pėr tė cilėn do tė na ndihmojė SHBA-ja dhe bashkėsia ndėrkombėtare, t'i realizojmė dhe atė qė insistojė unė qė tė realizohet sa mė shpejtė njohja e pavarėsisė sė Kosovės, e cila do t'i shpejtonte proceset e brendshme dhe arritjen e standardeve dhe do ta qetėsonte edhe rajonin edhe kėtė pjesė tė Evropės dhe tė botės", tha Presidenti Rugova.

"Unė i mora nė konsiderim propozimet e z.Grosman pėr operacionalizimin e standardeve nė tė cilat do tė punojnė tė gjitha institucionet e Kosovės dhe populli i Kosovės, sepse ėshtė pėr tė mirėn e Kosovės", tha ai.

Presidenti Rugova me kėtė rast falenderoi SHBA-tė pėr gjithė atė qė kanė bėrė pėr Kosovėn, pėrkrahje tė fuqishme tė cilėn tha se e pret edhe nė tė ardhmen, si dhe pėrshėndeti presidentin Bush dhe Stejt Departamentin e SHBA-ve.

Nėnsekretari Grosman falenderoi Presidentin Rugova pėr pritjen, ndėrsa ai tha se dėshiron tė theksojė rolin e rėndėsishėm tė cilin e ka SHBA-ja pėr njė sukses nė Ballkan.
 
"Duke patur parasysh investimet e mėdha qė janė bėrė nga bashkėsia ndėrkombėtare nė 10 vitet e kaluara. Ky sukses bazohet nė zhvillimin ekonomik dhe demokratik pėr tė gjithė popujt e Ballkanit qė dėshirojnė t=i bashkohen integrimeve", tha Grosman.
 
 
Presidenti Rugova priti shefin e porsaemėruar tė Zyrės bullgare nė Prishtinė
 
   
Prishtinė, 6 nėntor 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot shefin e porsaemėruar tė Zyrės sė bullgare nė Prishtinė, z.Nikolaj Kolev.

Presidenti Rugova pasi pėrshėndeti hapjen e Zyrės bullgare nė Kosovė, tha se ėshtė njė lajm i mirė pėr Kosovėn, pėr marrėdhėniet ndėrmjet Kosovės e Bullgarisė dhe pėr zhvillimet pozitive rajonale. Presidenti i Kosovės vlerėsoi se aspiratat e tė gjitha vendeve tė Evropės Juglindore kanė si synim integrimin nė strukturat veriatlantike.
 
Poashtu Presidenti Rugova theksoi se ambasadorin bullgar e ka njohur me zhvllimet pozitive, me progresin qė ka pasur nė Kosovė, me objektivat pėr zhvillim ekonomik, pėr privatizimin dhe pėr integrimin e shoqėrisė kosovare.
 
Ndėrkaq, si objektiv kryesor tė Kosovės, Presidenti theksoi integrimin nė BE, nė NAT0, nė miqėsi me SHBA-tė dhe pavarėsinė e Kosovės, qė ėshtė njė ēėshtje e rėndėsishme e cila, siē tha, do ta qetėsonte rajonin.

Poashtu nė kėtė takim ėshtė biseduar edhe pėr bashkėpunimin ekonomik mes Kosovės dhe Bullgarisė dhe nė kėtė drejtim Zyra bullgare nė Prishtinė do tė ndihmojė qė Kosova tė ketė marrėdhėnie shumė tė mira me Bullgarinė dhe me rajonin, tha Presidenti Rugova, duke falenderuar Bullgarinė dhe popullin bullgar pėr ndihmat qė i kanė dhėnė dhe po i japin Kosovės.

Pasi e falenderoi Presidentin Rugova pėr pritjen, shefi i Zyrės bullgare tha se ka ardhur nė Prishtinė pėr tė pasur marrėdhėnie tė mira me Kosovėn, bashkėpunim ekonomik dhe qė tė ketė stabilizim nė tėrė rajonin.
"Kėtu jam prej dy javėsh, por e kam vėrejtur qė ka mjaft gjėra pozitive.
 
Uroj qė tė gjithė njerėzit kėtu tė kenė mjaft sukses dhe gjithė sė bashku duhet tė bėjmė gjėra pozitive", tha diplomati bullgar, duke u shprehur optimist pėr zhvllimet e ardhshme nė rajon, ku, siē tha, jetojnė njerėz tė mrekullueshėm.

Nė pyetjen e njė gazetari nėse kosovarėt do tė udhėtojnė lirshėm nė Bullgari, meqė ajo nuk i njeh dokumentet e udhėtimit, shefi i Zyrės bullagre tha se shpejti ky problem do tė zgjidhet.
 
Pėr kėtė ēėshtja ai tha se ka biseduar me zyrtarėt e vendit tė tij, dhe ata i kanė premtuar se ky problem do tė zgjidhet sė shpejti. Ai tha se Bullgaria do t'i njohė tė gjitha dokumentet e UNMIK-ut.
 
 
H. Holkeri nė takimin me z. Grosman ka thėnė se nė Kosovė ėshtė bėrė pėrparim dhe se duhet ruajtur ky hap
 
Prishtinė, 6 nėntor 2003 - Kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri pas takimit me diplomatin amerikan Grosman theksoi se nė Kosovė ėshtė bėrė pėrparim dhe se duhet ruajtur ky hap i pėrparimit.
 
Ai vlerėsoi se pėrparimi do tė bėhet nė bazė tė plotėsimit tė standardeve dhe se vlerėsimi do tė bėhet nė bazė tė raporteve tė arritura ndėrkombėtare nė Kėshillin e Sigurimit. Z. Holkeri po ashtu ka bėrė tė qartė se do tė ketė njė plan pune veprues nė bashkėpunim tė ngushtė me institucionet vendore pėr plotėsimin e standardeve.
 
Ai theksoi gjithashtu se procesi i shqyrtimit tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės nuk mund tė fillojė pa realizimin e tetė standardeve tė parashikuara, duke pėrmendur sidomos standardin: dialog me Beogradin.

Pėr operacionalizimin e standardeve do tė themelohen grupet punuese qė do tė vlerėsonin pėrparimet e bėra. Kėto grupe punuese tha ai do tė jenė shumė tė ndershme nė punėt e tyre dhe shumė transparente.
 
 
Nė Kastriot policia sot ka ndėrmarrė njė aksion pėr kapjen e personave tė dyshuar pėr vrasjen e familjes Stoliq
 
Prishtinė, 6 nėntor 2003 - Pjesėtarėt policisė sot nė orėn 4.00 tė mėngjesit kanė ndėrmarrė njė aksion tė gjerė nė Kastriot (Obiliq) pėr kapjen e personave tė dyshimtė pėr vrasjen qė ka ndodhur ndaj tre anėtarėve tė familjes serbe Stoliq nė kėtė qytet muaj mė parė, bėri tė ditur sot zėdhėnėsi i SHPK-sė Refki Morina.
 
Sipas Morinės, ky aksion ka pėr qėllim kapjen dhe identifikimin e autorėve tė mundshėm tė kėsaj vrasjeje tė trefishtė, e cila ka ndodhur gjatė natės sė 3 e 4 qershorit tė kėtij viti. Aksion ėshtė duke vazhduar ende, tha Morina.
 
 
Novicki i shkruan Kristian Kadisė pėr problemet lidhur me sjelljen e policisė gjatė konrollimit
 
Prishtinė, 6 nėntor 2003 - "Gjatė vizitės sė institucioneve gjyqėsore nė Kosovė si dhe nga njė numėr i aplikacioneve tė cilat Ombudspersoni i ka pranuar nga qytetarėt, jam informuar pėr problemet lidhur me sjelljen e policisė gjatė konrollimit tė personave, shtėpive dhe lokaleve si dhe pėr konfiskimin e pėrkohshėm tė gjėrave personale si dėshmi nė procedurat gjyqėsore", i shkruan nė njė letėr Ombudspersoni i Kosovės Marek Antoni Novciki, zėvendėsit tė PSSP-sė pėr Drejtėsi dhe Polici tė UNMIK-ut, Zhan Kristian Kadi.

"Njė situatė e tillė, kur policia kontrollon personat, shtėpitė dhe lokalet dhe pėrkohėsisht konfiskon gjėrat personale si dėshmi e procedurave gjyqėsore pa pėrgaditur raport kontrollimi dhe /ose pa lėshuar vėrtetim lidhur me gjėrat e konfiskuara ėshtė nė kundėrshtim me dispozitat pėrkatėse tė Aktit tė aplikueshėm tė procedurės penale dhe tė Kodit tė pėrkohshėm tė procedurės penale, i cili do tė hyjė nė fuqi nė prill tė vitit 2004", thotė Novciki.

Ombudspersoni i Kosovės thekson se kjo situatė kėrkon tė ndryshohet urgjentisht, dhe se nė tė ardhmen tė gjithė veprimet duhet tė ndėrmirren nė pajtim me dispoziatat pėrkatėse tė Aktit tė aplikueshėm tė procedurės penale dhe tė Kodit tė pėrkohshėm tė procedurės penale.
 
 
Nė Zyrėn amerikane mbrėmė u mbajt njė darkė pune e nėnsekretarit Grosman me zyrtarėt mė tė lartė vendor dhe ndėrkombėtarė
 
Prishtinė, 6 nėntor 2003 - Mbrėmė nė Zyrėn amerikane u mbajt njė darkė pune e nėsekretarit amerikan pėr ēėshtje Politike me zyrtarėt mė tė lartė vendor: presidentin Rugova, kryepalamentarin Daci, kryeministrin Rexhepi dhe me kryetarėt e PDK-sė dhe AAK Thaēi e Haradinaj, me pėrfaqėsuesit e Kuintit dhe me shefin e UNMIK-ut.
 
Temė qendrore e kėtij takimi ishte ēėshtja e operacionalizimit tė standardeve, pėrpjekjet e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr t'i ndihmuar UNMIK-ut dhe institucioneve vendore nė operacionalizimin e standardeve tė caktuara pėr Kosovėn ishin nė qendėr tė vėmendjes tė nėnsekretarit Grosman.
 
 
Pėr dhjetė muaj nė komunėn e Podujevės janė investuar mbi 8.5 milionė euro
 
Podujevė, 6 nėntor 2003 - "Dhjetėmujori i kėtij viti pėr komunėn e Podujevės ishte vazhdimėsi e punės dhe realizimit tė projekteve nė infrastrukturė pėrgjithėsisht", deklaroi kryetari i komunės Agim Veliu. Ai bashkė me pėrfaqėsuesin e UNMIK-ut z. Bangash pėrparimin nė kėtė komunė e ilustruan me disa prej projekteve: asfaltimin e rrugėve nė qytet, rruga Podujevė-Shajkofc, ajo e Bradashit, kanalizimi nė rrugėn ASkėnderbeu@, AAlbaniku@, ndėrtimi i ambulancave nė fshatrat Sfeēėl dhe Dyz dhe riparimi i shumė shkollave ndėrtimi i deponisė pėr mbeturina, instalimi i linjės elektrike 220 Kv qė ėshtė kah fundi dhe projekte tjera nė qytet dhe fshatra, janė investime kapitale qė bashkė me disa projekte tjera arrijnė vlerėn e mbi 8.5 milion euro tė investuara nga komuna, donatorėt dhe komuniteti.

Ndėr progreset pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut numėroi edhe procesin e tatimit nė pronė qė ka shėnuar njė progres tė qėndrueshėm meqė ėshtė kryer shqyrtimi dhe shpėrndarja e faturave nė mė shumė se 9 mijė pronarė nė tė katėr zonat e komunės, pėrparimin nė procesin e kthimit dhe integrimit qė kanė demonstruar autoritetet lokale.
 
"Nė kėto projekte komuna ka investuar mbi njė milion euro, komuniteti ka me mbi 233 mijė euro dhe donatorėt mbi 7 milion euro", deklaroi Veliu dhe theksoi se nė realizmin e kėtyre projekteve pos komunitetit duhet falėnderuar edhe donatorėt e ndryshėm.

Megjithate pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut deklaroi se pavarėsisht disa vėshtirėsive nė institucionet e komunės, puna dhe shėrbimet pėr qytetarėt kanė vazhduar dhe pse jo nė standardet e kėrkuara.
 
 
M. Grosman thotė se janė tė hapura opcionet pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, duke mos pėrjashtuar edhe pavarėsinė
 
Prishtinė, 6 nėntor 2003 - Shtetet e Bashkuara tė Amerikės mbėshtesin planin qė bisedimet mbi statusin final tė Kosovės tė fillojnė nė mes tė vitit 2005, nėse deri atėherė Kosova plotėson standardet demokratike dhe ato qė lidhen me tė drejtat e njeriut.
 
Kėshtu ėshtė shprehur nėnsekretari amerikan i Shtetit pėr Ēėshtje politike, Mark Grosman. Nė njė konferencė shtypi nė Prishtinė Rosman u shpreh se janė tė hapura tė gjitha opsionet pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, duke mos pėrjashtuar edhe pavarėsinė e saj.

Ai nėnvizoi se gjysma e vitit 2005 do tė jetė koha kur do tė bėhet njė vlerėsim se a i ka pėrmbushur Kosova standardet e kėrkuara nga komuniteti ndėrkombėtar.
 
Sipas tij, ndėr standardet prioritare tė kėrkuara pėr Kosovėn janė funksionimi i institucioneve demokratike, respektimi i ligjit, liria e lėvizjes pėr tė gjithė, kthimi i tė zhvendosurve dhe integrimi i tyre, ekonomia, e drejta e pronės, dialogu me Beogradin dhe zhvillimi i TMK-sė nė pėrbėrje shumetnike.
 
"Nėse Kosova do tė arrijė tė pėrmbushė kėto standarde tė kėrkuara atėherė ne mund tė kalojmė nė njė proces tjetėr tė pėrcaktimit tė statusit final tė saj, mirėpo fillimisht duhet pėrmbushur kėto standarde", tha z. Grosman.
 
Ai theksoi se kur tė flitet pėr statusin e Kosovės tė gjitha opsionet do tė jenė nė tavolinėn e bisedimeve dhe nė kėtė linjė do tė pėrfshihet edhe pavarėsia e Kosovės.
 
 
Njė gjykatėse ndėrkombėtare mori nė pyetj dėshmitarin e parė nė rastin e arrestimit tė pesė ish-luftėtarėve tė UĒK-sė
 
Prishtinė, 6 tetor - Njė gjykatėse hetuese ndėrkombėtare dje e mori nė pyetje dėshmitarin e parė Agim Idrizin nga Prizreni qė ėshtė paraqitur me rastin e arrestimit tė pesė ish-luftėtarėve tė UĒK-sė tė Komunės sė Kaēanikut, tė akuzuar nga Gjykata e Qarkut nė Prishtinė pėr krime tė luftės.
 
Avokati Tomė Gashi tha se dėshmitari i djeshėm ėshtė dėshmitari kryesor nė rastin e arrestimit tė pesė ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė.
 
Sipas Gashit, pesė ish-luftėtarėt e UĒK-sė tė arrestuar mė 27 tetor tė kėtij viti Ejup Runjeva, i njohur si "Komandant Era", Bujar Tafili, Rrustem Dema, Enver Axhami dhe Nuhi Provoliu akuzohen nga Gjykata e Qarkut nė Prishtinė pėr krimet e luftės tė kryera gjatė periudhės 1998/1999 nė Komunėn e Kaēanikut.
 
Procesin hetues, siē thuhet, ėshtė duke drejtuar gjykatėsja ndėrkombėtare Kristin Lindeman Protel nga Gjermania. Pritet qė sot dėshmitari Agim Idrizi tė vazhdojė dėshminė e tij.
 
 
Policia e UNMIK-ut dhe zyrtarėt e doganave kanė kapur katėr kamionė me 5000 litra naftė tė fshehur
 
Prishtinė, 6 nėntor 2003 - Policia e UNMIK-ut dhe pjesėtarėt e doganave kanė kapur katėr kamiona tė cilėt mbanin tė fshehur nė rezeravar tė veēant mbi 5000 litra naftė qė kishin futur ilegalisht nė Kosovė nga Maqedonia.

Nė tė vėrtet dy kamionėt e parė me rezervuare ilegale pasi qė kishin kaluar nė vendkalimin kufitar nė Han tė Elezit kishin vazhduar rrugėn drejt njė pompe tė benzinės nė kryqin rrugor pėr nė Viti dhe mu nė kėtė pompė policia i ka vėrejtur kamionėt duke zbrazur naftėn nga rezervarėt ilegale.
 
Pas kėsaj policia i ka kėthyer kėta kamiona prapa nė terminalin doganor nė Han tė Elezit dhe nė bashkėpunim me doganat ka gjetur edhe dy kamionė tė tjerė me rezervuare tė maskuara.
 
 
Oliver Ivanoviq thotė se Serbia pa Kosovėn nuk do tė jetė e njejtė
 
Nish, 6 nėntor 2003 - "Shpallja eventuale e pavarėsisė sė Kosovės do tė shfrytėzohej nga shumė lėvizje separatiste nė Evropė", ka thėnė pėrfaqėsuesi i pakicės serbe nė Parlamentin e Kosovės, Oliver Ivanoviq.
 
Sipas tij Serbia pa Kosovėn nuk do tė ishte e njejtė dhe kjo do tė shkaktonte erozion dhe shkatėrrim tė mėtejmė tė saj, qė do tė ishte rrezik jo vetėm pėr Ballkanin, por pėr tėrė Evropėn. Ivanoviq ka thėnė se as serbėt nuk mund tė kenė kėrkesa maksimaliste. "Duhet ta pranojmė autonominė e Kosovės, por autonominė e cila e pėrjashton pavarėsinė", u ka thėnė Ivanoviq gazetarėve nė Nish.
 
 
Komisioni pėr Gatishmėri Emergjente i Kuvendit tė Kosovės shpreh pėrkrahje pėr zhvillimin e TMK-sė
 
Prishtinė, 5 nėntor - Komisioni pėr Gatishmėri Emergjente i Kuvendit tė Kosovės pati njė takim pune me drejtues tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės. Nė takim u bisedua pėr zhvillimin, profesionalizimin dhe transformimin e kėtyre trupave, si edhe pėr objektivat e kėtij institucioni pėr tė ardhmen.
 
Kryetari i kėtij komisioni, Agim Krasniqi, tha se takimi u zhvillua nė kuadrin e bashkėpunimit tė mirė tė Trupave Mbrojtėse me institucionet e Kosovės. Ai theksoi se ky komision ėshtė i gatshėm tė ofrojė ndihmė pėr realizimin e synimit tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės qė nė tė ardhmen tė transformohen nė forcė mbrojtėse tė Kosovės.
 
Komandanti i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės, gjeneral-lejtnant Agim Ēeku, tha se vizioni i Trupave Mbrojtėse tė Kosovės ėshtė ndėrtimi i njė force mbrojtėse dhe shtoi se nga Komisioni Parlamentar pėr Gadishmėri emergjente ka marrė mbėshtetje tė fuqishme pėr realizimin e kėtij synimi. Z. Krasniqi dhe gjeneral Ēeku theksuan nevojen e thellimit tė bashkėpunimit midis kėtyre dy institucioneve.
 
 
F. Hartman: Sa i pėrket krimeve ndaj shqiptarėve Tribunali ka pėrfunduar me ngritjen e aktakuzave kundėr katėr gjeneralėve serbė
 
Hagė, 6 nėntor 2003 - Zėdhėnėsja e Prokurorisė sė Tribunalit tė Hagės Lorens Hartman ka thėnė se Tribunali sa i pėrket krimeve tė bėra kundėr shqiptarėve tė Kosovės, ka pėrfunduar me ngritjen e aktakuzave tė fundit kundėr katėr gjeneralėve serbė. Kėshtu ka deklaruar Florans Hartman nė njė konferencė me gazetarė nė Hagė.
 
Por, ajo ka nėnvizuar se kjo nuk do tė thotė se ky tribunal nuk mendon se ka mjaft persona serbė qė kanė pėrgjegjėsi pėr krime ndaj shqiptarėve, por pėr shkak tė strategjisė pėrmbyllėse tė punės sė Tribunalit, hetuesit e prokurorisė nuk do tė bėjnė mė hetime kundėr serbėve nė Kosovė.
 
Ajo tha se Tribunali megjithatė pret qė gjykatat vendore do tė marrin pėrsipėr njė numėr tė konsiderueshėm tė hetimeve kundėr serbėve pėr krime nė Kosovės dhe posaēėrisht pėrmendi rastin e varrezės masive nė Batajnicė, ku janė gjetur eshtrat e mė shumė se 800 viktimave shqiptarė nga Kosova e pėr tė cilin rast autoritetet nė Serbi nuk kanė filluar kurrfarė hetimesh.
 
Hartman pastaj ka theksuar se Tribunali i Hagės nė Kosovė ėshtė duke punuar nė pėrfundimin e hetimeve nė vetėm edhe dy raste, por tė dyshuar pėr krime janė me kombėsi shqiptare, ish-pjesėtarė tė UĒK-sė. Sipas strategjisė sė Tribunalit edhe kėto hetime kundėr ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė do tė duhej tė pėrfundonin mė sė largu deri nė fund tė vitit 2004.
 
 
Grosman nė Shkup: Dėshirojmė qė Ballkanin ta fusim nė Evropė
 
Shkup, 6 nėntor 2003 - "Dėshirojmė qė Ballkanin ta fusim nė Evropė, jo vetėm pėr ju por edhe qė tė arrihet dita kur njerėzit e kėtij rajoni do ta kalojnė jetėn e tyre nė njė demokraci stabile, tė qetė dhe shumetnike. Vij nga Brukseli ku mora pjesė nė Kėshillin Veriatlantik dhe ku u angazhova pėr njė integrim mė tė shpejtė tė Ballkanit dhe futjen e kėtij rajoni nė vizionin qė e ndajmė".

Kėshtu deklaroi nėnsekretari i Ēėshtjeve Politike tė Departamentit tė SHBA-sė Mark Grosman, i cili qėndron sot pėr vizitė nė Maqedoni, si pjesė e turnesė katėrditore tė tij nėpėr vendet e Ballkanit.

"SHBA-ja dhe Maqedonia kanė njė partneritet tė ngushtė pėr ruajtjen e paqes dhe tė sigurisė nė Evropėn Juglindore, nė luftėn kundėr terrorizmit nė tė cilėn ushtarėt e Maqedonisė, krah pėr krah, me ushtarėt amerikanė ndodhen nė Afganistan dhe nė Irak, ndėrsa kemi edhe marrėdhėnie tė mira dypalėshe", vlerėsoi Grosman.

Ai tha se SHBA-ja kėrkon nga Maqedonia qė tė pėrqendrohet nė reformat nė vend, nė zbatimin e Marrėveshjes sė Ohrit dhe t'i mbėshtesė pėrpjekjet qė Kosova t'i arrijė standartet.

Grosmani u ndal nė ēėshtjen e Kosovės pėr tė cilėn ka biseduar nė Prishtinė dhe nė Beograd, e pėr kėtė, siē tha, ka diskutuar edhe me kreun shtetėror tė Maqedonisė.

"Mė vjen mirė qė Qeveria e Republikės sė Maqedonisė i mbėshtet standardet e qarta dhe konkrete qė duhet tė realizohen nė Kosovė para se tė fillojė dialogu pėr statusin e Kosovės", tha Grosman.

Ai shtoi se fokusi ėshtė vėnė nė strategjinė e Grupit tė kontaktit pėr ta mbėshtetur atė qė duhet ta zbatojė administratori civil i Kosovės, Hari Holkeri.
 
Si standarde speciale konkrete dhe tė qarta qė duhet tė plotėsohen nė Kosovė, Grosmani i theksoi: funksionimin e institucioneve demokratike, mbizotėrimin e sė drejtės, lėvizjen e lirė, kthimin dhe integrimin e personave tė shpėrngulur, dialogun me Beogradin, tė drejtėn e pronėsisė, mbrojten e sistemit gjyqėsor dhe respektimin e tė drejtave tė pakicave.

"Deri nė vitin 2005 Kosova duhe t'i vendosė standardet. Atėherė do tė pasojė evaluimi i procesit dhe nėse ato plotėsohen do tė mund tė fillojnė bisedimet pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės. Pėrndryshe rreth ēėshtjes sė statusit tė Kosovės do tė duhet tė caktojmė njė datė tė re", tha Grosman.

Ai shtoi se nuk ka ardhur nė rajon qė tė bisedojė pėr pavarėsinė e Kosovės ose pėr mundėsitė e statusit tė ardhshėm tė saj.

Nėnsekretari amerikan pėr Ēėshtje Politike paradite pati takim edhe me kryetarin e Republiės sė Maqedonisė Boris Trajkovskin si dhe me liderin e BDI-sė Ali Ahmeti, njofton MIA.
 
 
Gazetarėt padisin kryeministrin Nano
 
Tiranė, 6 nėntor 2003 - Pesė shoqata tė gazetarėve dhe organizata pėr tė drejtat e njeriut kanė paditur kryeministrin shqiptar Fatos Nano pėr shkak se u ka ndaluar ministrave tė komunikojnė me gazetarėt.
 
Nė padi thuhet se kjo ėshtė shkelje e Kushtetutės dhe e lirisė sė fjalės dhe nė kėtė mėnyrė pengohet opinioni qė tė kontrollojė punėn e qeverisė. Urdhėri i Nanos ishte lėshuar pasi qė ministri i rendit Luan Rama ishte xhiruar pėr shkak tė sulmit ndaj njė gazetari.
 
 
Deputetėt e Parlamentit tė Maqedonisė me shumicė votash shkarkuan katėr ministrat nė kabinetin tė Cėrvenkovskit
 
Shkup, 6 nėntor 2003 - Parlamenti i Maqedonisė ka shtyrė pėr sot debatin pėr miratimin e ndryshimeve nė kabinetin e kryeministrit Cėrvenkovski. Para ndėrprerjes sė punimeve Parlamenit maqedonas miratoi shkarkimin e katėr ministrave, duke i hapur kėshtu rrugėn emėrimeve tė reja.

Partitė e koalicionit qeveritar nė Maqedoni sė bashku me rreth 70 vota shkarkuan ministrat Ismail Dardhishta tė Drejtėsisė, Milaim Hajdinit tė Transportit dhe Ndėrlidhjeve, Petar Goshev tė Financave dhe Ilija Filipovski tė ekonomisė. Kryeministri Cėrvenkovski i falėnderoi ata pėr punėn e deritashme dhe nuk e pėrjashtoi mundėsinė e emėrimit tė tyre nėpėr institucione dhe drejtori tė tjera shtetėrore.

Duke paraqitur raportin pėr punėn njėvjeēare tė kabinetit tė tij, kryeministri Cėrvenkovski tha se Maqedonia ėshtė sot njė vend mė i qėndrueshėm dhe mė i sigurt se njė vit mė parė. Ai foli edhe pėr kriminalitetin e organizuar, grupet e mbetura tė armatosura, korrupsionin, bashkėpunimin me misionet ndėrkombėtare nė vend.

"Marrėveshja e Ohrit ėshtė e tashmja jonė, ndėrkaq Evropa ėshtė e ardhmja e jonė", ka thėnė kryeministri Cėrvenkovski para deputetėve qė padyshim hasi nė mbėshtetjen e shumicės sė anėtarėve tė Parlamentit. Por, deputetėt e VMRO-DPMN-sė dhe Partisė Demokratike Shqiptare e kritikuan raportin e tij.

Parlamenti ndėrpreu debatin pėr ta vazhduar sot kur pritet emrimi i katėr ministrave tė rinj: Agron Buxhaku dhe Hixhet Memeti tė BDI-sė tė drejtojnė ministrinė e Transportit Ndėrlidhjeve dhe Drejtėsinė, ndėrkaq Nikolla Popovski i LSDM-sė deri dje kryetar i Parlamentit do tė jetė nė krye tė Ministrisė sė Financave dhe Stevske Jakimovski ministėr i Ekonomisė.
 
 
Kapen gjeneralėt e Sadamit
 
Falluxha, 6 nėntor 2003 - Forcat amerikane nė Irak kanė kapur dy ish-gjeneralė tė ushtrisė irakiane nė qytetin e Faluxhės.

Burimet ushtarake thonė se dy gjeneralėt besohet se kanė organizuar dhe financuar sulmet kundėr forcave tė koalicionit nė rajonin nė perėndim tė Bagdadit.

Burimet shtuan se ish- gjeneralėt u kapėn nga marinėsat gjatė njė bastisje nė qytet nė orėt e para tė mėngjesit.

Ata nuk janė identifikuar ende publikisht, por zyrtarėt thonė se dyshohet qė ata kanė luajtur njė rol kyē nė sulmet kundėr forcave tė koalicioniz nė dhe pėrreth qytetit, qė ėshtė bastion i mbėshtetėsve tė Sadam Huseinit.
 
 
Putin nė samitin e BE-sė
 
Romė, 6 nėntor 2003 - Presidenti rus, Vladimir Putin, pritet tė marrė pjesė tė enjten nė njė samit tė udhėheqėsve tė Bashkimit Evropian qė do tė mbahet nė Romė.

Pritet qė udhėheqėsit evropianė t'i kėrkojnė z. Putin qė trupat ruse tė sigurisė, tė ndėrmarrin veprime mė tė moderuara nė Ēeēeni.

Po ashtu mendohet se ata do t'i bėjnė thirrje presidentit rus qė nė rastin e Mikhail Khodorkovsky, oligarkut tė naftės dhe rivalit tė tij potencial qė ėshtė arrestuar, tė zbatohet ligji.

Nga ana e vet, z. Putin pritet tė kėrkojė trajtim mė tė mirė pėr pakicat ruse nė Letoni, Lituani dhe Estoni vitin e ardhshėm, kur kėtu vende tė anėtarėsohen nė BE.
 
 
"Vrasėsi i Lumit tė Gjelbėr" ka pranuar me gjakftohtėsi se ai ėshtė vrasėsi i 48 grave
 
Sitėll, SHBA, 6 nėntor 2003 - Duke shqiptuar fjalėn "fajtor" 48 herė me gjakftohtėsi, Gari Leon Rixhuei (Ridgway), ka pranuar dje para gjykatės se ai ėshtė "Vrasėsi i Lumit tė Gjelbėr" (Green River Killer), siē ėshtė quajtur me njė pseudonim, i cili gjatė dy dekadave ka vrarė 48 gra, kryesisht prostituta, njofton Rojter.
 
Rixhuei, 54- vjeēar i thinjur, trupvogėl me syza, ka qenė i punėsuar si shofer kamionėsh, ka pranuar fajin pėr mė shumė vrasje se asnjė vrasės serik tjetėr nė historinė amerikane. Ai e ka pranuar fajin me marrėveshje qė tė mos ekzekutohet pėr kėto vrasje, por tė dėnohet me burgim tė pėrjetshėm.
 
 
Katėr ish-ministra ruandezė kanė dalė para gjykatės me akuzėn pėr gjenocidin e vitit 1994
 
Dar es Salam, 6 nėntor 2003 - Katėr ish-ministra ruandezė kanė dalė sot (e enjte) para gjykatės me akuzėn sė kanė luajtur rol kryesor nė gjenocidin e vitit 1994, pėrfshirė edhe blerjen e armėve dhe nxitjen e masakrimit tė rreth 800 mijė njerėzve, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi i gjykatės, njofton Rojter.
 
Tribunali i Kombeve tė Bashkuara nė qytetin verior tanzanian Arusha, i kritikuar se po e zvarit sjelljen e kryesve tė masakrave para drejtėsisė, ka pėrshpejtuar punėn dhe ka shėnuar progres nė kėtė drejtim.
 
 
Ushtarėt izraelitė kanė vrarė njė grua palestineze
 
Nablus, 6 nėntor 2003 - Ushtarėt izraelitė kanė vrarė njė grua palestineze gjatė njė sulmi tė sotėm (e enjte) kundėr militantėve, kanė thėnė dėshmitarėt, njofton Rojter. Ky incident ka ndodhur vetėm njė ditė pasi Izraraeli ka deklaruar se do tė lehtėsojė bllokmin e Bregut Perendimor pėr tė lehtėsuar punėn e kryeministrit palestinez, Ahmed Kurei.
 
Emtiaz Abu Ras, 38 vjeēare, ėshtė qėlluar me armė zjarri duke shikuar nga dritarja e shtėpisė sė saj. Njė burim ushtarak izraelit ka thėnė se nė kėtė zonė ka pasur shkrehje tė shumta armėsh nga shumė drejtime e lokacione dhe shkėmbim zjarri, por nuk nuk ėshtė parė se ėshtė qėlluar kush.
 
 
Policia saudite ka vrarė njė militant musliman
 
Riad, 6 nėntor 2003 - Policia saudite ka vrarė njė militant musliman gjatė njė sulmi nė agimin e sotėm (e enjte) nė periferi tė Riadit, njofton Rojter. Ky ėshtė sulmi i dytė nė vendstrehimet e militantėve gjatė kėsaj jave, ka thėnė njė zyrtar saudit. Nė kėto pėrleshje janė plagosur lehtė gjithashtu edhe tetė policė. Ai gjithashtu ka thėnė se njė numėr i papėrcaktuar militantėsh ka ikur. Detaje tė tjera nuk ka dhėnė.
 
 
BE-ja shpreh shqetėsime pėr vendet qė do tė anėtarėsohen sė shpejti
 
Bruksel, 6 nėntor 2003 - Komisioni Evropian paralajmėroi 10 vendet qė do tė anėtarėsohen sė shpejti nė Bashkimin Evropian qė tė veprojnė mė shpejt pėr t'i pėrshtatur ligjet e vendeve tė tyre me legjislacionin e kėtij organizmi.

Komisioni miratoi tė mėrkurėn raportet pėr tė 10 vendet, duke i hapur kėshtu rrugėn anėtarėsimit tė tyre nė muajin maj.

Por, njė zyrtar i Bashkimit Evropian thotė se nė raporte paralajmėrohet pėr "shqetėsime serioze" nė fusha si lufta kundėr korrupsionit dhe siguria e prodhimeve ushqimore qė kėto vende duhet t=i kapėrcejnė para majit.

Sipas raporteve, Polonia ka numrin mė tė madh tė ēėshtjeve pėr tė zgjidhur, 9, ndėrsa Sllovenia ėshtė mė e pėrgatitura pėr anėtarėsim, vetėm me 1 ēėshtje pa zgjidhur.
 
 
Kritikėt sfidojnė ligjin e abortit
 
Uashington, 6 nėntor 2003 - Organizatat pro-abortit dhe grupet pėr tė drejtat e njeriut nė Shtetet e Bashkuara kanė sulmuar presidentin Bush pasi ai nėnshkroi njė ligj me tė cilėn ndalohen abortet e vona. Aktivistėt thonė se presidenti kanė vendosur kapitalin e vet politik para tė drejtės sė femrės pėr tė zgjedhur.

Ata argumentojnė se me kėtė ligj tė ri, presidenti do qė tė sigurojė votat e mbėshtetėsve tė vet tė krishterė dhe konservatorė para zgjedhjeve presidenciale tė vitit tė ardhshėm.

Kandidati presidencial nga rradhėt e demokratėve, Hauard Din, qė ėshtė mjek me profesion, ka deklaruar se kjo ėshtė njė ditė e zezė pėr gratė.
 
 
Nė Mekė dy militantė kanė hedhur veten nė erė me bombė
 
Riad, 6 nėntor 2003 - Dy militantė kanė hedhur vetveten nė erė me shpėrthim bombe gjatė njė operacioni tė forcave tė sigurimit saudit nė qytetin e shenjtė Mekė, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt sauditė, njofton BBCnews. Ata kanė kryer aktin vetėvrasės derisa po ndiqeshin nė rrethinėn e qytetit al-Sharaeh, kanė shtuar zyrtarėt.

Mė herėt, mediat saudite kanė informuar se forcat e sigurimit kishin vrarė njė militant nė kryeqytetin Riad. Arabia Saudite po i ndjek militantėt vazhdimisht qė nga sulmet vetėvrasėse me bombė tė majit nė kompleksin e ndėrtesave perendimore nė Riad.
 
 
Pentagoni dėrgon 100 mijė trupa tė freskėta pėr zėvendėsimin e ushtarėve amerikanė nė Irak
 
Ushington, 6 nėntor 2003 - Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Donald Ramsfeld, ka miratuar planin e qarkullimit tė trupave, sipas tė cilit qė nga fillimi i vitit tė ardhshėm do tė dėrgoheshin nė Irak mbi 100 mijė trupa tė freskėta, kanė bėrė tė ditur burimet e Pentagonit, njofton CNN. Kumtesa formale pritet sot, kanė saktėsuar kėto burime.

Sipas kėtij plani pėrfshihen edhe 40 mijė trupa tė Gardės Nacionale dhe tė rezervės pėr shėrbim njėvjeēar nė Irak. Zyrtarėt e Pentagonit kanė thėnė se plani aktual do tė ulė numrin e pėrgjithshėm ta trupave amerikane nė Irak, nga 130 mijė sa janė tash, nė 100 mijė sish.
 
 
Nė dy raste tė veēanta nė Irak, janė vrarė dy ushtarė amerikanė
 
Bagdad, 6 nėntor 2003 - Guerilėt kanė shkrepur sot (e enjte) njė granatė raketore nė njė pritė tė djeshme dhe kėshtu kanė vrarė njė ushtar amerikan dhe kanė plagosur edhe dy te tjerė, ka bėrė tė ditur sot (e enjte) ushtria amerikane, njofton Rojter. Sulmi ka ndodhur afėr qytetit Mahmudija, ka thėnė Komanda qendrore ushtarake amerikane nė kumtesėn e saj.

Armata amerikane ka thėnė gjithashtu se edhe njė ushtar tjetėr amerikan ėshtė vrarė sot (e enjte) kur njė kamion ushtarak ka shkelur njė njė minė tokėsore nė rrugė afėr kufirit me Sirinė. Nė deklaratė nuk ėshtė bėrė e qartė nėse mina ishte vėnė nga guerilėt apo ajo ishte pjesė e masave tė sigurimit tė kufirit.
 
 
Tė paktėn 21 punėtorė kanė humbur jetėn nga zjarri nė njė plantazh tė ēajit nė Ind
 
Nju Delhi, 6 nėntor 2003 - Tė paktėn 21 punėtorė kanė humbur jetėn nė njė plantazh tė ēajit nė Indinė lindore nga zjarri qė e kishte e shkaktuar turma e pakėnaqur me ndarjen e punėve nė plantazh, ka bėrė tė ditur polica.
Mbi 100 veta ia kishin vėnė flakėn shtėpisė sė njė lideri rival sindikal nė plantazhin e ēajit nė Dalgaon, nė shtetin Bengali Perėndimor, pėr shkak tė njė konflikti rreth punėsimit tė punėtorėve.

Nga shtėpia deri mė tash janė nxjerrė tė paktėn 21 trupa njerėzish. Pas ndėrhyrjes sė policisė janė arrestuar 106 veta, nė mesin e tyre dhe 26 gra.

 


  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.