|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Grossman: Pėr Kosovėn, duhen standardet pėrpara statusit

 
 

 

6 nėntor 2003 / Ilirian Agolli / "Zėri i Amerikės"

Ndihmės-sekretari amerikan i shtetit pėr cėshtje politike, Marc Grossman, deklaroi sot nė Tiranė se diskutimi i statusit tė Kosovės do tė nisė pasi autoritetet dhe shoqėria e saj tė plotėsojnė standardet demokratike. Zoti Grossman i bėri kėto komente gjatė njė konference tė pėrbashkėt shtypi me zv.ministrin e jashtėm shqiptar, Luan Hajdaraga.

Ai tha se rishikimi i pėrparimeve qė ka bėrė Kosova nė arritjen e standardeve do tė bėhet nė mesin e vitit 2005, madje dhe mė shpejt, nėse ėshtė bėrė njė pėrparim i mjaftueshėm. “Nėse Kosova - tha ai - i plotėson standardet, atėherė ne do tė fillojmė njė proces pėr tė pėrcatuar statusin e ardhshėm tė saj.

Nėse pėrparimi i bėrė nuk ėshtė i mjaftueshėm, atėherė do tė caktojmė njė datė tjetėr”. “Standardet pėrpara statusit” - theksoi zoti Grossman nė mėnyrė tė pėrsėritur. Sipas tij, tė gjithė institucionet dhe vendet perėndimore do ta ndihmojnė Kosovėn qė tė arrijė standardet, por nėse ato nuk plotėsohen diskutimi pėr statutin nuk do tė fillojė.

Ai tha se kishte ardhur tė diskutojė me autoritetet e Shqipėrisė mbi strategjinė e miratuar nga Grupi i Kontaktit, dhe se besonte se kjo ėshtė njė hap i rėndėsishėm pėr cėshtjen e Kosovės, e cila gjendet nė qendėr tė rajonit. Qėllimi i planit, sipas tij, ėshtė thjesht qė tė mbėshtetet zoti Holkeri, pėrfaqėsuesi i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB nė Prishtinė.

“Me fjalė tė tjera kjo ėshtė quajtur edhe “Strategjia e Datės sė Rishikimit” dhe mendojmė se ėshtė e rėndėsishme pėr popullin e Shqipėrisė tė dijė se cfarė standardesh po pėrpiqen tė plotėsojė populli nė Kosovė.

Dhe ne duam - tha zoti Grossman - qė populli i Kosovės tė pėrqėndrohet nė kėto 8 standarde: Institucione demokratike funksionuese, Shtet ligjor, Liri e lėvizjes pėr tė gjithė, Kthim i sigurtė dhe riintegrim i tė zhvendosurve dhe refugjatėve, Ekonomi tregu, Tė drejtat e pronės, Dialog me Beogradin, nė Trupat e Kosovės tė pėrfaqėsohen edhe minoritetet.

Ndihmės-sekretari Grossman e diskutoi tė martėn nė Bruksel me Kėshillin e Atlantikut Verior njė plan pėr tė shpejtuar procesin e integrimit euro-atlantik tė Ballkanit, “pėr t’u kujtuar popujve qė vizioni ynė ėshtė pėr njė Europė tė plotė, tė lirė dhė nė paqe”.

“Pas 10 vjetėsh angazhimi ushtarak, diplomatik dhe ekonomik, ne kemi vėnė themelet pėr njė pėrparim tė vetqėndrueshėm nė Ballkan. Dhe shqipėria ėshtė njė model shumė i fortė nė kėtė drejtim – theksoi zoti Grossman. - Lufta e Bosnjes ka mbaruar, katastrofa humanitare nė Kosovė u parandalua dhe shpėrndamė konfliktin nė Maqedoni dhe tani qėllimi ynė ėshtė qė Ballkani tė futet nė Europė.

Dhe tė pėrshpejtojmė ditėn kur do tė kemi njė demokraci tė qėndrueshme, paqėsore dhe multietnike”. Gjatė vizitės nė Tiranė zoti Grossman u takua me presidentin Alfred Moisiu dhe kryeministrin Fatos Nano, tė cilėt i falenderoi pėr ndihmesėn qė ka dhėnė Shqipėria nė luftėn globale kundėr terrorizmit, pėr trupat qė ka nisur nė Irak, Afganistan, dhe nė Bosnje.

Ndihmės sekretari Grossman erdhi nė mesditė nė Tiranė nga Shkupi, nė vazhdim tė njė turneu qė ai po zhvillon nė disa kryeqytete ballkanike; mė parė ai ishte nė Beograd e Prishtinė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.