|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Recension:

 
 

NJĖ KURORĖ E SHKRIMIT POETIK TĖ RIZAH SHEQIRIT

 
 

 
   

26 tetor 2003 / Nga Osman GASHI

Rizah Sheqiri: Degėz e kėputur – zgjedhje poezish, botoi Shtėpia Botuese "Toena", Tiranė, 2002.

 
Rizah Sheqiri pa dyshim ėshtė emėr shumė i njohur pėr lexuesin tonė. Lirikat e tij pėr fėmijė dhe pėr tė rritur kanė filluar tė botohen nė gazetat e revistat qė dilnin tek ne si “Rilindja”, “Zėri i rinisė”, “Bota e re”, “Fjala”, “Jeta e re” tash e njėzet vite mė parė.
 
Decenien e fundit ai jeton nė Suedi, duke qenė pėrherė aktiv nė fushėn e krijimtarisė letrare si dhe nė jetėn kulturore tė tė mėrguarve tanė atje gjatė gjithė kėtyre viteve. Vėllimi “Degėz e kėputur” ėshtė gjithsesi njė kurorė e deritashme e shkrimit poetik tė Rizah Sheqirit.
 
Pėrbėhet nga poezitė e pėrzgjedhura nga katėr vėllimet me poezi pėr tė rritur tė botuara deri nė vitin 1998: “Merimanga e dritės”, Prishtinė, 1991, “Shkurt e shqip”, Tiranė, 1994, “Flutura nė erė”, Tiranė 1995 dhe “Flutura nė natė”, Tiranė 1998.
  
Nga historia e letėrsisė shqipe, qė nga shekulli XIX e kėndej njohim shumė raste krijuesish letrarė qė jetuan dhe krijuan vlera tė mirėfillta jashtė kufijve tė Atdheut. Dhe po tė qėmtohet me kujdes tėrė rruga e tyre jetėsore e krijuese do tė mund tė pėrmblidhej nė kėto tri fjalė kyēe: dhembje – mall – kujtesė …
  
Historianėt e letėrsisė do ta emėrtonin si “letėrsi diasporash”, “letėrsi emigrantėsh”, “letėrsi e mėrgimit”. Gjithsesi vlera e krijimeve poetike tė Rizah Sheqirit e konfirmon gati gjithnjė kėtė fakt.
 
Ndjenjat dominuese tė poezisė sė tij janė: malli pėrvėlues pėr atdheun, nėnėn, njerėzit e vendlindjes, pėr “lagjen e kėrrusur”, pastaj pėrhumbja, lektisja, melankolia, pamjet e fiksuara si nė njė fotografi tė dalė boje tė fėmijėrisė. Do tė thoshim njė hendek i madh kohėhapėsinor, njė shkretėtirė shpirtėrore …
Ėshtė thėnė se njėmend e tashmja nuk ekziston. Ekziston e kaluara qė vjen tek ne nė formė tė kujtesės dhe e ardhmja qė na shfaqet nė formė iluzionesh. Korpusin tematik tė poezive tė tij Sheqiri gjithashtu e mbėshtet shumė nė fijet e shprishura tė kujtesės, por edhe bėn pėrpjekje tė projektojė diē ideale pėr njeriun e tij e pėr vendin e tij – mbase nė njė formė tė njė utopie sociale.
 
Nė njė nga poezitė mė tė frymėzuara tė tij “Flutura nė erė” pėrshkruhet gjendja emocionale e subjektit nė kėtė mėnyrė:
 
   kohė e bukur
   a bėn mbi glob
   a ēelin lule
   a del pranverė
   ndonjėherė
   pėr ne – flutura nė erė ?
 
Mirėpo nė tė njėjtėn poezi ai shtron edhe njė dilemė, mbase ekzistenciale, ku fshihet shpresa, njė fije shprese e zbehtė dhe e flashkėt:
 
   pas shiut
   a shfaqet ylberi i buzėqeshjes ?
 
Ndonėse ndjenjė qė shtrihet nė pjesėn dėrmuese tė vėllimeve poetike – vuajtja nė mėrgim – gjithsesi nuk mund tė thuhet se ėshtė temė e vetme.  Po ta abstrakojmė vėllimin e parė me poezi “Merimanga e dritės” tė botuar nė Prishtinė, tri vėllimet e tjera kujtoj se veē e veē nisen nga premisa tė caktuara, nga gjendje e pozicione specifike subjektive, shpirtėrore.
 
Nė veprėn “Shkurt e Shqip”, e cila mban nėntitullin pėrcaktues “Lirikė dashurie”, ai do t’i kushtohet tėrėsisht kėtij lloji poetik – lirikės erotike. Mbase mė tepėr se gjithkund tjetėr kėtu autori i ėshtė pėrkushtuar njė shprehjeje tė ēiltėr poetike, plot ndjenja njerėzore, intime. Ėshtė shkruar me njė rast se poezitė e kėtij vėllimi janė romantike. Mė parė do tė thosha se janė njė mpleksje e romantizmit me realizmin, njė thjeshtėsi e ēiltėrsi e paanshme. Nė to nuk ka vrap pas bukurisė ideale, platonike siē mund tė vėrejmė nė romantizėm, kėtu gjithēka ėshtė konkrete, e drejtpėrdrejtė dhe e pėrjetuar.
 
Strumbullari i njė tematike lidhur me mėrgimin, kėtė plagė kombėtare qė gjithnjė kullon shihet tek vėllimi “Flutura nė erė”. Jo vetėm nė poezinė nistore tė librit me titull “Parathėnia”, poezi do tė thosha programatike e librit, por gati nė secilėn poezi hetohet njė disponim i ngrysur, elegjiak dhe njė ndrydhje e pėrhershme shpirtėrore.
 
   Mėngjeset janė tė zymta
   ditėt tė errta
   e netėt tė trishtuara

   nė dhe tė huaj
   malli pėrvėlon ēdo refugjat
   kokėdhembja ėshtė e gjatė…
      (Kėngėvaji)
 
ose:
  koha ime
  nė kėtė dhe tė huaj
- mozaik dhembjesh
    (Mozaik dhembjesh)
   
Si fėmija gėzohem
   larg atdheut –
   nė kurbet, nė shtrėngatė
   e munda edhe njė natė …
     (Edhe njė natė pa gjumė)
 
Do tė duhej tė numėronim njė dyzinė titujsh tė kėtij sensibiliteti si: “Kur atdheun braktisė njė fėmijė”, “Faqe ditari e njė mėrgimtari”, “Natė e gjatė”, “Kur merr botėn nė sy”, “Degėz e kėputur”…
 
Pa dyshim nė vėllimin tjetėr “Flutura nė natė”, poeti sikur pas pėrpjekjesh tė mėdha e sfidash shpirtėrore do tė bėjė njė kthesė kah optimizmi, shpresa, ēiltėrsia. Sikur do tė thotė: “Ėshtė natė, por fluturat do ta gjejnė shtegun e dritės”. Kėtu R. Sheqiri do tė na paraqitet me njė shprehje e njė topikė tė konsoliduar poetike.
 
Poezinė e Rizah Sheqirit nuk e shquan abstraksioni i skajshėm, temat e motivet e gjithėkohshme a metafizike. Ai s’bėn pėrpjekje qė poezinė ta shndėrrojė nė njė formulė poetike dhe sikur s’pėrpiqet shumė ta shquajė forcėn domethėnėse tė fjalės, vargut pėrmes figuracionit e tropeve. Qėllimi themelor i poezisė sė tij ėshtė kumti i drejtpėrdrejtė, ajo poezi nė radhė tė parė sikur u drejtohet atyre qė bashkėndjejnė me tė. Dhe mesazhet e poezive tė tij gati gjithherė dalin nga zemra e jo nga mendja, racioja.
 
Poezia e Rizah Sheqirit ndodh tė jetė shpesh moralizuese e kėshilluese, por duke qenė se e karakterizon nė radhė tė parė forca pėrgjithėsuese, ajo gati kurrnjėherė nuk bie nė grackėn e trivialitetit e tė didaktizmit tė thatė.
 
    Kahdo qė tė nisesh
    bir
    tė qoftė rruga e mbarė
    po ece
    a vrapove
    
    kujdes
    mund tė rrėzohesh
    mbaju mire pėr toke
    edhe nėse fluturon.
 
Mund tė thuhet nė fund se libri me titull “Degėz e kėputur” qė po merr nė dorė lexuesi ynė pa dyshim ka shumėēka specifike e origjinale. Do tė zbulohet aty njė shpirt i trazuar, qė e bartin kahdo erėrat porsi fluturat, por, i cili, megjithatė, di tė mbahet fort pėr trollin e tė parėve me forcėn e tij shpirtėrore, me dashurinė e pakufishme ndaj atdheut e pėrgjithėsisht ndaj njeriut, por edhe me bagazhin e rėndė tė kujtesės qė bartė mbi shpinė si Sizifi gurin e rėndė.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.