|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Redaktorit tė gazetės ”Korrieri”

 
 

 
26 tetor 2003 / Nga Nexhat KITA
 
Tungjatjeta!
 
Turpėsisė tėnde, z. redaktor,  ka dy ditė qė iu drejtova si njė lexues i vėmendshėm pėrkitazi me gomarllėqet e shkresurinave tė anashlistit, V. Surroi, me tituj ”Karla dhe bota” dhe ”HITI i ditės”, (!) ky i dyti njė kallėp i huazuar nga serbishtja pėr ta shėmtuar shqipen, nė gazetėn tėnde ”Korrieri”tė datės 21 e 22 tetor tė k.v. Kėrkova nga ti qė tė mė pėrgjigjeshe nėse do tė ishe kureshtar qė tė dėrgoja njė shkrim nė formė reagimi ku do tė shprehja opinionin tim pėr kėto dy shkrime skandaloze . Ti heshte e vazhdon tė heshtėsh. Je i zėnė keq e tė ka kapluar halli.
 
Qė nė fillim jam i detyruar tė tė sugjeroj se  (soditjeve gjoja analiste tė) kėtyre surogateve shkrimore gazetareske (shprehje shumė eufemike pėr arsyen qė po shkruaj) iu duhej njė protoaparat dialize pėr spastrimin e  logjikės, e sintaksės, e togjeve sintaksore, e shprehjeve, e drejtshkrimit, e leksikut tė zvetnuar, e thurjeve mendore tė ngatėrruara qė prodhuan mendime tė pėrdhunuara. Njė ndėrmarrje e madhe dhe e shtrenjtė, po deshe t“ia botoje kėto gjepura.
 
 Mua sė paku do tė duhej tė mė pėrgjigjeshe me njė falėnderim, sa pėr edukatė, pėr njė vėrejtje tė ”keqe” qė ta bėra, por e cila nė fakt i ndihmon gazetės pėr tė cilėn po punon ti. Deficiti profesional, edukativ dhe njerėzor, qė zakonisht mbulohet me arrogancė nga tipa tė tillė, tė ka penguar tė mė pėrgjigjesh. Duhet tė dish se sapo del gazeta nga shimi i derės ku po ”gatuhet” nuk ėshtė mė pronė, por shndėrrohet nė njė pasqyrė tė kulturės botuese tė ”gatuesve” dhe tė marrėsve, ose tė konsumatorėve tė saj. Ti me siguri se e ke tė ditur kėtė mision dhe rol tė gazetės, por ti nuk je mishėruar me kėtė pohim; substanca edukative e trurit tėnd nuk ėshtė kultivuar aq sa tė pėrthithė kėtė ide dhe tė reflektojė e nxitur po nga kjo ide. Reagimi, ose diktati i trurit tėnd,  siē po duket, ėshtė deficitar pėr sensibilitete tė kėtilla profesionale botuese, tė mos flasim pėr reflektime qytetėrimi. Ti tė kėnaq instinkti fiziologjik i fushave tė inateve, i unit tėnd tė gjymtosur, i pėrkatėsisė ciklit tė mbyllur tė esnafėve, i meditimeve surogate, i solidaritetit me injorancėn.
 
Mos vallė do tė lejonte dikush tė botohej njė raport i thjeshtė gazetaresk (nuk flasim pėr efekte arti) ku do tė thuhej: Grindja nė ambientet e restorantit X shpėrtheu derisa tė ftuarit po ”hanin birrė dhe po pinin mish qėngji tė pjekur nė hell”. Me siguri se jo, ngase veprimet e drejta  nė tė ushqyer i kemi tė ditura.  Mirėpo, kur merret dikush me pėrshkrimin e ndonjė teme pak si mė abstrakte, si nė rastin skandaloz tė V. Surroit,  pėr tė cilin tė shkruajta, redaktorėve tė nivelit tėnd dhe si ti, nuk iu trazohet logjika fare, ngase dekompozimet logjike dhe sintaksore- gjuhėsore kalojnė me lehtėsi  nga syri nė tru, i cili nuk ėshtė i aftėsuar pėr t“u alarmosur  nga gjendja e pėrgjitshme e pėrgjumosur e intelektit.
 
Po tė lexohen me kujdes, e me durim gjithėsesi, disa nga shembujt xhevahirė nga shkrimi ”Karla dhe bota”,V.Surroi ”Korrieri” – 22 tetor:
 
/-”Ekzistojnė dy rryma tė trajtimit tė Serbisė bashkėkohore. Njera ėshtė si krejt bota perė-
 perėndimore, dhe tjetra ėshtė si Karla del Ponte…” (!)
 
- ”Nė tė parėn, bėhet pėrpjekja qė Serbia tė trajtohet edhe si njė vend i E. Qendrore”. (!)
-”Nė Perėndim beteja ėshtė mu nė thelbin e nocionit tė demokracive liberale perėndimore, nė ndarjen e pushteteve”. (!)

- ”Qasja e dytė thotė se tė gjitha nuk duhet tė harrohen, por pėrkundrazi tė mbahen mend dhe tė kalojnė pėrmes njė procesi gjyqėsor qė do tė vlerėsojė se kush e si u soll nė njė moment tė caktuar”. (!)

-”Nė Serbi, beteja themelore, pa shumė luftėtarė nė anėn e kundėrt, ėshtė se a mund tė konsiderohet ky shtet demokratik pa u konfrontuar me tė kaluarėn e tij”. (!)

-”Pėr kosovarėt, ēfarėdo qė tė thotė, do respektuar”. (!) / dhe shembujt  nga ”Hiti i ditės” (!), V.Surroi, ”Korrieri” – 23 tetor:

/- ”Aty nė krye gjindet njė njeri i cili duhet tė shikojė njėqind shkresa ligjore nė ditė, e edhe po tė kishte kohė, nuk ka treguar ndonjė zell tė veēantė pėr ndihmė Kosovės”. (!)

-”Sė dyti, energjia e hartuesve nuk do tė shpenzohej nė njė dokument tė cilit edhe ashtu i skadon afati shumė shpejtė, por do tė pėrqėndroheshin nė njė dokument me vlerė afatgjate”. (!)

-”Nė kėtė kuadėr, natyrisht, edhe integrimin e tė drejtave minoritare si pjesė tė rėndėsishme tė Ligjit themeltar kosovar”. (!)

- ”Testi i ardhshėm politik nė Kosovė ėshtė iniciativa qė e morri Kryesia e Kuvendit pėr tė ndryshuar Kornizėn Kushtetuese, me tė cilėn udhėhiqet vendi”. (!) / do tė gjindet me lehtėsi barazimi logjik dhe sintaksor-gjuhėsor i tyre, i cili ėshtė:
 
-” ti po ha birrė dhe po pi mish qėngji” me paratė e siguruara nga shitja e gjepurave gazetareske.
 
Sa pėr ngushėllim, po tė tregoj se nuk je e nuk jeni tė vetėm, por jeni tė paktė.
 
Dita e dytė, shkrimi shtesė, 26 tetor
 
Ti ende po fshihesh dhe miopėrinė tėnde profesionale mundohesh ta fshehėsh me arrogancė, e cila nė fakt ėshtė njė shtirje qė buron nga dobėsia yte tė pėrballesh me fakte. Ti nuk i vėren defektet nė fjalitė e mėsipėrme, nuk t“i kapė truri ato patologjizma mendore tė mėsipėrme, tė cilat ti i merr e i konsumon si anashliza. Vepron nė njė treg tė pasensibilizuar informativ se me kėso anashlizash do tė shijoje me siguri peshėn e opinionit me edukatė komunikimi medial. Do tė ishte lexuesi ai qė  do tė sanksiononte dhe do ta kishte kthyer shpinėn. Ky ogur tė pret e do ta shijosh, vetėm vazhdo me kėso sallatėrash bajate gazetarie.
 
 Sa pėr tė marrė njė fije edukate redaktimi, lexo gazetėn mė profesionale shqiptare – Tema. Aty nuk ka vend pėr gjepura e shkresurina. Duhet tė lakmosh atė kulturėn e tyre gati tė pėrkryer gjuhėsore e redaktuese.  Kėto qė po t`i radhis janė prova tė natyrės objektive dhe kot se po mundohesh tė gjesh strehim nė makushėritė tuaja. Po mund tė jetė qė nuk sheh, sa keq . Me keqardhje mė duhet tė marr njė shembull nė thėnien ” se po tė fusėsh kokėn nė rėrė, nuk do tė thotė se dielli mė nuk ndriēon”.
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.