|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Himara dhe hyrja e Shqipėris nė Ballkan

 
 

 
Londėr, 26 tetor 2003 / Faton ABDULLAHU
 
Rasti i Himarės ditė mė parė bėri aq jehonė nė Shqipėri dhe gjithsesi jo vetėm aty, sa qė efekti i saj jo vetėm i tėrthortė ishte qė pėr njė qast, zėnkat e vjetra ndėrshqiptare, ato politike dhe tė natyrave tė tjera, pėrndryshe shumė tė vrazhda, u harruan, apo thėn mė sakt u amortizuan mė shumė se shumė kohė mė parė. Dhe ky qast ishte shumė i rėndėsishėm, zgjedhjet lokale nė Shqipėri. Pėrēmimi i flamurit kombėtar nė Himarė, ngritja e flamurit grek, dhunimi i qendrės votuese, ofendimet ndaj identitetit kombėtar shqiptarė, ndaj forcave tė rendit, dhe tė tjera tė ngjajshme, u bė nga jo pak minoritarė grek, shumė prej tė cilėve tė kthyer nga Greqia enkas pėr votime.
 
Tė gjitha kėto u pėrcollėn edhe nga mediat vendore, ku tė lente pėrshtypje revoltuese, mungesa e frikės apo hezitimi nga kėta grek tė cilėt shfrynin deri nė arogancė shoveniste, kundėr identiteti shqiptarė dhe integritetit tė shtetit. Mirėpo krejt kėto sipas njė kodi tashmė tė njohur mirė ballkanas, por gati gati paradoksal dhe aspak tė zakonshėm pėr Shqipėrinė, amortizuan klimėn konfliktuoze mbrenda shqiptare.
 
Pas kėsaj ngjarje vazhdoj efekti domino tashmė i njohur i nacionalizmave ballkanas dhe u konsolidua fryma nacional revoltuese nė Shqipėri, nė jug e nė veri, ku mbretroj logjika “o burra ju po grindeni se cila parti shqiptare do tė fitoj nė kėto zgjedhje e nuk e shihni se greku do tė na coptoj Shqipėrinė” Mė simbolikja nga tė gjithat ishte nisja e disa grupeve tė rinjėsh vlonjat pėr nė Himar tė cilėt me qeleshet e bardha nė kokė, me flamuj kombėtar e duke kėnduar kėngė patriotike, pėr tė treguar sikundėr thanė se “Himara ėshtė Shqipėri”.
 
Identiteti kolektivist jo nacional
 
Pėr dallim nga vendet e tjera shumė ēka qė ka ndodhur decenjen e fundit nė Shqipėri ka bėrė qė ky vend tranzicionin nga komunizmi nė demokraci ta kaloj nė mėnyrė tė veēantė, krejt unike. Ngjarjet tragjike tė 97-sė e dėshomjnė kėtė mė sė miri. Nė tė vėrtetė kjo ngjarje dhe jo vetėm kjo tė shpeshtėn e rasteve nuk kanė mundur tė zbėrthehen e kuptohen me logjikėn dhe kodet e ngjarjeve tė tjera nė Ballkan. Kjo logjikė dhe kėto kode ballkanike dihen.Identiteti nacional bėhej bazė e ideologjisė kolektiviste. Individit i duhet pėrkatėsia nacionale si pasaportė qė tė rreshtohej nė njėrėn nga kėto ideologji kolektiviste, pėrkatėsisht nacionalizma.
 
Pėrbrenda kėtij reshtimi kėrkonte lirinė dhe mbrojtjen e vet. Njė nacionalizėm luftonte dhe mbrohej nga tjetri, qė e bėnte tė njejtėn. Ashtu si gjithmonė liria e individit davaritej, pėr hirė tė interesave mė tė mėdha kolektiviste. Duke e shfrytėzuar mungesėn e racionalizmit tė kolektivitetit, liderėt ngritnin pashmangshėm flamurin e nacionalizmit, pėr ta ngritur mė lehtė nė kėmbė kolektivin e pėr ta mbajtur vazhdimisht ulur lirinė dhe mėvetėsinė e individit. Luftė pėr pushtim tokash, luftė pėr ndrime tė strukturave etnike tė tokave pėrkatėse, luftė nacionalizmash, masakra, gjenocide, krejt kėto jo rrallė stėrpikur edhe me urrejtje fetare. Ky ėshtė Ballkani. Evropa dhe SHBA-t e dinė kėtė skenar, asgjė nuk ėshtė e re dhe ato reaguan ashtu si kanė reaguar.
 
Por nė Shqipėri Ballkani nuk ndodhi. Asnjėherė qė nga pėrmbysja e komunizmit nė Shqipėri, grekėt aty nuk u diskriminuan, ata nuk u vranė as nga policia as nga fqinjėt shqiptar. Misionarėt perendimor do tė quditen pėr tė mirė. Megjithėkėtė duke pasur vėshtirėsi tė shpjegojnė fenomenin disa u pėrpjkėn ta bėjnė kėtė me arsyetimin se minoritarėt grek kishin tė drejta e liri tė mjaftueshme, disa tė tjerė me mungesė tė idenitititietit tė fortė tė tyre nacional. Por nė tė vėrtetė nė Shqipėri ekziston dallimi fundamental nga tė tjerėt nė Ballkan. Qė tė pėrmbushet e tė mbrohet e drejta dhe liria e individit, tek shqiptari i Shqipėrisė, nuk ishte i nevojshėm rreshtimi kolektivist mbi baza nacionale. Identiteti nacional nuk siguronte mbrojtjen dhe lirinė sikundėr qė ishte premisė tek ballkanasit.
 
Mirėpo kjo karakteristikė nė Shqipėri nuk do tė thoshte se ashtu si e do rendi dhe sikundėr ka ndodhur edhe nė Evropėn Perendimore, ideologjia kolektiviste po ja lėshonte vendin lirisė individuale si bazė primare e liberalizmit demokratik. Ashtu si edhe gjetiu nė Ballkan, ashtu edhe nė Shqipėri, tradita liberale nė shoqėri e posaēėrisht nė institucione shtetrore dhe tė tjera, ishte pothuajse e panjohur. Kėshtu edhe pėrkundėr mungesės sė rreshtimit kolektivist mbi baza nacionale, liria individualiste nuk dukej as nė horizoint.
 
Megjithėkėto nė Shqipėri rreshtimi i individit, si ai politik, kulturor dhe tjetėr ishte kolektivist, me tė gjitha mangėsitė dhe vrazhdėsitė e kolektivizmit nė ide dhe veprime, por pėr dallim ai nuk kishte baza nacionale por bazė klanore, krahinore, partiake e herė herė edhe fetare. Kėshtu identiteti nacional nė Shqipėri pėr kohė tė gjatė mbetet i zbehtė jo rrallė mė i zbehtė sesa identiteti klanor, krahinor apo edhe politik e partiak. Ėshtė kjo formulė e cila mė mirė se ēkado tjetėr e shpjegon ngjarjen kombėtarisht mė tė turpshmen, politikisht mė torrollaken, qė ka njohur gjithė historia e popullit shqiptarė, atė tė vitit 1997. Kėtu shqiptari e sheh shqiptarin si armik, shqiptari e vran shqiptarin dhe atė jo pse ėshtė shqiptarė, por pse ėshtė i njė krahine tjetėr i njė feje tjetėr i njė partije apo klani tjetėr.
 
Himara bėri atė qė s’ka mundur as Kosova
 
Ėshtė kjo formulė, pėrkatėsisht identitetit i zbehtė nacional, pėrndryshe krejt e pazakonshme pėr konditat ballkanike, qė e shpjegon mė mirė se ēkado tjetėr qasjen e tashsakohshme tė shtetit por edhe shoqėrisė shqiptare atje, ndaj ngjarjeve tė tjera qė kishin tė bėnin me zhvillimet politike dhe fatin tragjik tė shqiptarėve tė tjerė nė Ballkan, posaēėrisht luftės sė fundit nė Kosovė. Kėsaj qasje shpeshherė i ka munguar reagimi i fuqishėm politik, intelektual e qytetarė mbi baza tė forta nacionale. Si nga reagimi i institucionave shtetrore me deklarata pėr diskriminim tė shqiptarėve nė Kosovė e gjetiu e deri tek ndonjė protestė gjithsesi jo e madhe nė Tiranė, ka munguar shpėrthimi i ndjenjave kombėtare, ka munguar zjarmija nacionale, tė gjitha ato, me standardet ballkanike, kanė qenė tė plogshta dhe tė zbehta.
 
Ngjarjet e vititi 1997 pėr mė shumė do tė dėshmojnė se pėrderi sa shqiptarėt nė Kosovė ishin nė zgripc tė ekzistencės nga dhuna serbe, nė Shqipėri jo qė nuk do tė ketė reagime tė forta mbi baza nacionale, por do tė kemi mospėrfillje deri nė injorim. Tragjedia e Kosovės nė Tiranė nuk do tė lexohet “o burra t’i lėmė zėnkat menjėanė se Kosova po zhbėhet”. Pėr kėtė lexim nė Shqipėrinė e 97 mungonte njohja e gjuhės sė identitetit nacional. Por kjo nuk ndodhi kėto ditė me Himarė. Ofendimi i flamurit, gjuhės, dhe shtetit shqiptarė nga disa minoritar grek nxiti revoltė nacionale dhe reagime tė ashpėra plotė zjarmi nė gjithė Shqipėrin. Ata djem qė me koreografi e kėngė kombėtare janė nisur nga Vlora pėr “ta mbrojtur Himarėn nga greku” nuk ju ka shkuar ndėrmed se kėshtu po e fusin Shqipėrinė nė njė kapitull tė ri historik, po e fusin Shqipėrinė nė Ballkan. Fundja ajo edhe aty e ka vendin, sfidat do tė jenė shumė tė mėdha.
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.