|  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
 E shtune, 25 tetor 2003

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Solana tha se "nėse dialogu nuk funksionon, konsekuencat nuk do tė jenė tė mira pėr askėnd"

 • Sot nė Prishtinė vdiq gazetari i njohur Ali Olloni

 • M.Ris: "Porosia e Ramazanit ėshtė qė ēdo qenie njerėzore, e cilitdo besim, tė pranohet me zemėr"

 • Tė hėnėn nė Kosovė fillon "Java kosovare e biznesit"

 • Nesėr akrepat e orės kthehen prapa pėr njė orė

 • Bedri Ramaj nga Istogu u dėnua me 10 vjet burgim nė Tetovė

 • Policia serbe nė pėrkrahje tė komandantit qė kreu krime lufte nė Kosovė

 • Irakut i premtohet sė paku 13 miliardė dollarė

 • Akt terrorist saudit nė "hapat e fundit

 • Nė qytetin Amari nė Irak vritet komandanti i policisė

 • OKB pezullon aksionet humanitare nė Afganistan

 • Arrestohet miliarderi rus i naftės

 • Nga 46 minatorėt tė ngujuar nė njė minierė thėngjillit nė Rusi, janė shpėtuar vetėm 6 prej tyre

 • Njė burrė 51 vjeēar ka vrarė ish tė dashurėn e tij dhe 3 persona tė tjerė nė njė kafene nė Oldtaun

 
  
 
Solana tha se "nėse dialogu nuk funksionon, konsekuencat nuk do tė jenė tė mira pėr askėnd"
 
Londėr, 25 tetor 2003 - Pėrfaqėsuesi i lartė i Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme, Havier Solana, nė pėrfundim tė vizitės nė Prishtinė, deklaori se ėshtė i kėnaqur me takimet qė pati. "Mendoj se ishte vizitė e mirė, konstruktive.
 
Pata rastin tė takohem me zotin Holkeri, me tė gjithė liderėt e Kosovės dhe mendoj se dialogu mes nesh ka qenė shumė konstruktiv, pozitiv dhe shpresoj shumė se ata do ta shqyrtojnė me shumė seriozitet ofertėn qė do tua bėjė atyre zoti Holkeri", tha Solana pėr BBC-nė.

Solana tha se suksesi i dialogut do tė jetė shumė mė relevant nėse pėrfshihen institucionet e Kosovės. "Ai nuk ėshtė debat midis shoqėrive civile, por debat midis njė qeverie me njė qeveri tjetėr pėr ēėshtje qė u pėrkasin dy qeverive me bashkėpunimin e bashkėsisė ndėrkombėtare pėrmes zotit Holkeri dhe ekipit tė tij", u shpreh Solana.
 
Por, sipas Solanės, "nėse dialogu nuk funksionon, konsekuencat nuk do tė jenė tė mira pėr askėnd, por nė veēanti pėr qytetarėt e Kosovės".
 
 
Sot nė Prishtinė vdiq gazetari i njohur Ali Olloni
 
Prishtinė, 25 tetor 2003 - Sot nė Prishtinė, pas njė sėmundje tė shkurtėr, nė moshėn 56-vjeēare, vdiq gazetari i njohur Ali Olloni. Vdekja e hershme, Ali Ollonin e gjeti nė postin e redaktorit nė agjencinė e lajmeve “Kosovalive”.

Ali Olloni, gazetar shumėvjeēar, ka punuar edhe nė redaksinė e gazetės”Zėri i Rinisė”, nė Televizionin e Prishtinės, nė gazetėn e pėrditshme “Rilindja” si dhe nė “Koha ditore”.

I ndjeri Ali Olloni ėshtė marrė edhe me shkrime letrare dhe ka qenė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės.
Varrimi i tė ndjerit do tė bėhet sot nė orėn 14 nė Gjakovė.
 
 
M.Ris: "Porosia e Ramazanit ėshtė qė ēdo qenie njerėzore, e cilitdo besim, tė pranohet me zemėr"
 
Prishtinė, 25 tetor 2003 - Zonja Marsi Ris, shefe e misionit tė Zyrės sė SHBA-ve nė Prishtinė, lėshoi njė deklaratė me rastin e fillimit tė muajit tė Ramazanit.

“Nė emėr tė popullit amerikan, tė tė gjitha besimeve, ju uroj fillimin e Muajit tė Shenjtė tė Ramazanit. Bashkėsia e myslimanėve nė Kosovė pėrbėhet nga shumė grupe etnike, si brenda Kosovės ashtu edhe nga mbarė bota, por nė kėtė kohė tė vitit ju bashkoheni si njė komunitet i vetėm – Komunitet Islam - pėr tė agjėruar, pėr tė bėrė vepra bamirėse dhe pėr t'u lutur nė pėrputhje me Besimin tuaj dhe traditat e tij, ashtu siē janė tė theksuara nė librin e Shenjtė tė Kuranit", thuhet nė kėtė deklaratė tė zonjės Ris.

"Porosia e Ramazanit ėshtė ajo qė ēdo qenie njerėzore, e cilitdo besim, apo edhe atyre pa ndonjė besim, tė pranohet me zemėr. Pėr arsye se Ramazani na mėson qė tė ballafaqohemi me dhimbjen e urisė vullnetare, qė tė vuajmė vullnetarisht privimin, ashtu qė ne tė mund tė dijmė se si vuajnė tė varfėrit e botės sonė ēdo ditė.
 
Pėrmes shembullit tė Iftarit, Ramazani na mėson se tryeza jonė duhet tė jetė e hapur pėr tė tjerėt, se ne duhet tė ndajmė bollėkun tonė dhe tė ftojmė tė varfėrit tė hajnė sė bashku me ne. Kėto janė mėsimet tė cilat ne mund t’i pranojmė me zemėr, jo vetėm gjatė Ramazanit, por gjatė tėrė vitit".

" Nė emėr tė Zyrės sė SHBA-ve nė Prishtinė dhe popullit amerikan, i dėshiroj ēdo myslimani nė Kosovė njė Ramazan paqėsor dhe tė gėzueshėm. Ramadan Kareem, me fat Ramazani", thuhet nė kėtė deklaratė tė shefes sė Zyrės amerikane nė Prishtinė.
 
 
Tė hėnėn nė Kosovė fillon "Java kosovare e biznesit"
 
Prishtinė, 24 tetor - Me njė sėrė aktivitetesh, tė hėnėn nė Kosovė do tė fillojė "Java kosovare e biznesit", e cila organizohet nga Alenaca Kosovare e Biznesit. Gjatė njė jave me aktivitete tė ndryshme do tė informohen qytetarėt e Kosovės pėr produktet vendore, nė mėnyrė qė tė shtohet konsumi i tyre.
 
Pėrfaqėsuesit e Aleancės Kosovare tė Biznesit mendojnė se njė pėrqindje e madhe e qytetarėve tė Kosovės janė mė shumė tė interesuar pėr produktet e huaja se sa pėr prodhimet e vendit.
 
Ata theksojnė se rritja e konsumit tė prodhimeve vendore do tė ndihmojė zhvillimim ekonomik tė Kosovės, hapjen tė vendeve tė reja tė punės, dhe njė buxhet mė tė qėndrueshėm. Gjithashtu ata janė tė bindur se shumė produkte tė Kosovės janė mė ekologjike sesa ato qė importohen nga jashtė.

"Java kosovare e Biznesit" organizohet pėr herė tė parė herė. Aleanca Kosovare e Biznesit synon qė ky manifestim tė jetė tradicional.
 
 
Nesėr akrepat e orės kthehen prapa pėr njė orė
 
Prishtinė, 24 tetor - Qė nga dita e nesėrme, mė 26 tetor, fillon llogaritja dimėrore e kohės. Nė orėn 3.00 akrepat e orės kthehen prapa pėr njė orė.
 
 
Bedri Ramaj nga Istogu u dėnua me 10 vjet burgim nė Tetovė
 
Tetovė, 25 tetor 2003 - Njė gjykatė e Tetovės ka dėnuar me 10 vjet burgim Bedri Ramajan nga Istogu. Ramaj ėshtė dėnuar me kėtė masė pėr shkak tė njė vrasjeje qė ka ndodhur mė 9 gusht tė vitit 2002 nė fshatin Bogovinė tė Tetovės dhe me atė rast humbi jetėn Samet Aliti nga po ky fshat.

Ndėrkohė Bedri Ramaj nga njė gjyjkatė e Shkupit akuzohet edhe pėr vepra tė tjera penale.
 
 
Policia serbe nė pėrkrahje tė komandantit qė kreu krime lufte nė Kosovė
 
Beograd, 25 tetor 2003 - Mijėra policė serbė kanė marrė pjesė mbrėmė nė njė protestė nė qendėr tė Beogradit pėr tė protestuar kundėr akuzave ndaj komandantit tė tyre nga Gjykata e Hagės.

Gjykata kėrkon nga Serbia tė dorėzojė gjeneralin, Sreten Lukiq nė Hagė sė bashku me tre gjeneralė tė tjerė tė dalė nė pension pėr t'u pėrballur me akuzat pėr krime kundėr njerėzimit gjatė konfliktit nė Kosovė midis viteve 1998 dhe 1999.

Disa njoftime thonė se rreth 5000 oficerė nė uniformė, por pa armė morėn pjesė nė protestė.
Lukiq ka komanduar forcat serbe tė policisė nė Kosovė ku afro 10 mijė shqiptarė u vranė apo nuk dihet se ku janė para fillimit tė sulmeve tė NATO-s.
 
 
Irakut i premtohet sė paku 13 miliardė dollarė
 
Madrid, 25 tetor 2003 - Njė samit ndėrkombėtar nė Madrid ka arritur tė marrė sė paku 13 miliardė dollarė premtime kryesisht nė formėn e subvencioneve dhe huave pėr tė ndihmuar rindėrtimin e Irakut.
 
Ndėrkohė qė SHBA ka premtuar 20 miliardė dollarė, 33 miliardė janė mė pak nga 56 miliarėd tė nevojshme pėr rindėrtimni e vendit tė shkatėrruar nga lufta.

Por, organizuesit janė tė kėnaqur me rezultatin e konferencės sė Madridit.

Zėvendėskryeministri spnajoll, Rodrigo Rato tha se 33 miliardė dollarė nuk pėrfshinin ndihmėn tekkine apo ndihmė tjetėr tė ofruar nė mėnyra tė tjera.

Zyrtarėt irakinė falenderuan 77 vendet qė morėn pjesė. Kreu i Kėshillit drejtues irakian, Ajad Allaui tha se balanca midis subvencioneve, huave dhe tė ardhurave nga nafta ishte pothuajse e drejtė.
 
 
Akt terrorist saudit nė "hapat e fundit
 
Londėr, 25 tetor 2003 - Terroristėt nė Arabinė Saudite "mund tė jenė nė fazat e fundit tė planifikimit tė sulmeve", ka paralajmėruar Ministria e Jashtme britanike.

Frika e njė sulmi tė mundshėm ka bėrė qė ministria tė kėshillojė tė gjithė britanikėt qė planifikojnė tė udhėtojnė nė kėtė vend tė Lindjes sė Mesme.

Nė njė deklaratė tė nxjerrė tė premten thuhet: "Ne kėshillojmė shtetasit britanikė kundėr udhėtimeve nė Arabinė saudite, pėrveē rasteve tė domosdoshme".

Tė enjten Australia nxori tė njėjtin paralajmėrim dhe kėshilloi shtetasit tė mos shkojnė nė Arabinė Saudite.
 
 
Nė qytetin Amari nė Irak vritet komandanti i policisė
 
Amari/Irak, 25 tetor 2003 - Komandanti i policisė nė qytetin jugor tė Irakut Amari ėshtė vrarė para njė xhamie, ka thėnė zėdhėnėsi i forcave britanike togeri Riēard Uolters.

Hamid Haadi ai-Ay'bi ėshtė vrarė rreth mesditės sipas kohės lokale, ka shtuar Uolters.

"Edhe ne edhe policia irakaine po kryejmė hetimet. Nuk duam tė spekulojmė se kush ka mundur tė jetė pėrgjegjės", ka thėnė ai.
 
 
OKB pezullon aksionet humanitare nė Afganistan
 
Nju Jork, 25 tetor 2003 - Kombet e Bashkuara kanė ndaluar aksionet e tyre humanitare nė jug tė Afganistanit. Njė gjė e tillė ėshtė justifikuar me rritjen e numrit tė sulmeve nga milicėt talibanė.
 
Sipas zėvendėssekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara Zhan-Mari Gueno nė shumė krahina nė kufi me Pakistanin, pjesėtarė tė rregjimit taliban tė rrėzuar para dy vjetėsh kanė marrė pėrsėri kontrollin.
 
Pėr kėtė arsye aksionet humanitare nė provincat e Nimros, Helmandit, Urusganit dhe Sabulit janė pezulluar pėr njė kohė tė pacaktuar.
 
 
Arrestohet miliarderi rus i naftės
 
Moskė, 25 tetor 2003 - Kreu i gjigandit rus tė naftės, Yukos, Mikhail Khodorkovski ėshtė arrestuar nė njė zhvillim dramatik. Khodorkovski qė besohet se ėshtė personi mė i pasur nė Rusi u ndalua nga agjentė tė shėrbimit sekret FSB nė qytetin siberian tė Novosibirskut.

Autoritetet thanė se ai kishte injoruar njė thirrje pėr t'u marrė nė pyetje tė premten. Prokurorėt janė duke hetuar shmangiet e taksave dhe vjedhje tė pasurisė shtetėrore nga punonjės ekzekutivė tė Yukos.

Kritikėt thonė se fushata ėshtė njė pėrpjekje nga ana e Kremlinit pėr tė ushtruar pushtet mbi pasanikėt e biznesit dhe pėr tė mo i lejuar ata tė pėrfshihen nė politikėn ruse.

Kryeshefi i biznesit tė naftės mė pas u dėrgua nė Moskė pėr t'u marrė nė pyetje.
 
 
Nga 46 minatorėt tė ngujuar nė njė minierė thėngjillit nė Rusi, janė shpėtuar vetėm 6 prej tyre
 
Moskė, 25 tetor 2003 – Ekipet e shpėtimit nė Rusinė jugore kanė nxjerrė nė sipėrfaqe 6 nga 46 minatorėt e minierės sė thėngjillit, tė ngujuar nė zgafellė nga vershimet e ujėrave, njofton Rojter.
 
Njė zyratar rajonal u ka thėnė gazetarėve jashtė minierės se nė zgafellė kanė mbetur edhe 40 minatorė, me tė cilėt s’ka asnjė kontakt. Pėrpjekjet pėr shpėtimin e tyre vazhdojnė.
 
 
Njė burrė 51 vjeēar ka vrarė ish tė dashurėn e tij dhe 3 persona tė tjerė nė njė kafene nė Oldtaun
 
Oldtaun, Ajdaho, 25 tetor 2003 – Njė burrė 51 vjeēar ka vrarė ish tė dashurėn e tij dhe tre persona tė tjerė nė njė kafene tė qytetit Oldtaun, qė gjendet nė kufi me Uashingtonin dhe pastaj, pas disa orėsh, ka vrarė edhe veten derisa po i afrohej ndihmėssherifi veturės sė tij, kanė thėnė autoritetet vendore, njofton AP.
 
Vrasja , thuhet nė njoftim, me siguri ka qenė rrjedhojė e grindjes sė tyre paraprake. Nga klientėt e tjerė nė kafene s’kanė pėsuar askush.
 
 

  |  KOMENTE  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.